Déli Hírlap, 1980. november (12. évfolyam, 257-280. szám)

1980-11-24 / 275. szám

Labdarúgó I%B If Labdarúgó NB I Két döntetlen, egy vereség A labdarúgó NB II vasárnapi, 17. fordulójában a miskolci csa­patok várakozásunknak megfele­lően szerepeltek. Az MVSC ha­zai pályán döntetlenre végzett a Szolnoki MÁV MTE ellen, a Hon­véd Papp J. SE Kazincbarcikán szerzett egy pontot, míg a Bor­sodi Volán Ózdon derekasan helytállv$. csak minimális ará­nyú vereséget szenvedett. Így te­hat a miskolci együttesek helyei nem változtak a tabellán. MVSC—SZOLNOKI MÁV MTE 1:1 (1 :l> Meglehetősen csípős hidegben, mindössze háromszáz kitartó né­ző előtt, Simon játékvezető síp­jelére a hazaiak a következő összeállításban léptek pályára: Kun — Gyöngyösi K., Locher, Gergely, Krémer — Lipták, Kiss, Bukovenszki B. — Zsíros (Pin- csák az 59. percben), Egry, Tö­rök. Edző: Krompaszki Gyula. Tíz percig az égvilágon semmi sem történt a pályán, mindkét együttes sokat hibázott és emi­att folyamatos játék nem na­gyon alakult ki. A 10. percben azonban a hazaiak .gólt szerez­hettek volna. Kiss középről jól perdrtett a bal oldalon fellopa­kodó Krémerhez, aki középre ívelt, Zsíros fejjel tovább csúsz­tatta a labdát az üresen álló Bukovenszki B.-hez. de ő nagy helyzetben kapu fölé fejelt. öt perccel később azonban megszerezte a vezetést az MV­SC. Bukovenszki hosszú labdá­val jól ugratta ki középen Kissi, aki semmitől sem zavartatva a kifutó kapusba lőtt. A kipattanó labdat Egry ismét kapura lőtte, ami a jobb alsó sarokbai\ fcötött ki, úgy, hogy Elekes kapus még beleért, de már nem tudta meg­fogni. 1:0. A «szolnokiak próbálkozásaiban nem volt átütőerő, meglepően gyengén muzsikált a bajnokság­ra is esélyes Tisza-parti gárda. A zöld-fehérek azonban tovább veszélyeztettek. A 27. percben Kiss és Egry előtt volt '< gólszer­zési lehetőség, de mindketten ki­vártak és így lövésük az önfel- áldozóan közbevetödő védőkről kipattant. A 36. percben váratlanul — egy nagy védelmi hiba után — kiegyenlített a vendégegyüttes. Egy jobb oldali támadás vegén Szaihmári ívelt középre, a lab­da pontosan Nászhoz került, aki teljesen tisztán. 5 m-ről a bal alsó sarokba fejelt, 1:1. A gól láthatóan megzavarta a hazaiakat, és egy perccel később a középkezdés után majdnem újabb gólt kaptak. László a bal oldalon tört be a 16-osra, de lö­vése a kifutó Kunban halt el, ám a labda ismét hozzápattant, újból lőtt, de a gólba tartó lab­dát a befutó Gergely még a gól­vonal előtt az alapvonalon túlra vágta ki. A félidő hajrájában mindkét kapu többször veszélyben for­gott. A 41. percben Török bal oldali szöglete után Locher Ger­gelyhez fejelte a labdát, ő gól­helyzetben a kapu középén alíó Elekes kezébe fejelte azt. Egy perccel később Batári 22 m-ről küldött bombáját öklözte ki a mezőnybe Kun. A második félidőt Lipták 2fl m-es. nagy erejű lövése vezette be. amit a szolnoki kapus bra­vúrral ütött ki. Az 51. percben Kiss remek labdat adott Egry- nek. aki a balösszekötő helyéről senkitől sem zavartatva. 8 in­ról nagy helyzetben a kifutó kapusba lőtte a labdat. Két perccel később ugyancsak Egry, ígéretes helyzetben a védőfalba vitte a labdát. Az 54. percben Török a bal oldalról az alap­vonal közeléből jól ívelt közép­re, de a kapu torkában álló Kiss lehúzta a fejét, így a labdát ki­vágták a védők. (Feltehetően az MVSC 10-ese sérült arcát féltet­te, ami még mindig nem telje­sen gyógyult, eíért érthető, hogy nem ugrott fel fejelni.) Az 57. percben a hazaiak leg­jobbja. Gergely lőtt 30 m-ről alig mellé. A 75. percben egy rossz átadást elcsípett László, a bal oldalon iramodott meg a labdával. majd középre ívelt, ahol a beadást Locher és két szolnoki csatár várta. A labdát Nász levette, de mire lekezelte, és 10 m-ről lőtt. a kapujából ki­futó Kunt találta el. A mérkőzés hátralevő játék­idejében nem változott az ered­mény. mindkét együttes döntés­re akarta vinni a dolgot, de ez végül is nem sikerült. Az MVSC közelebb állt a győzelemhez, de csatárai ezen a napon otthon hagyták góllövőcipőiket. A leg­ígéretesebb akcióknál is hibáz­tak. A szolnokiak nem igazolták jó hírüket, különösen Földesi le­cserélése után vált szárnyasze- getté csapatjátékuk. A hazaiak közül Gergely, Krémer és Buko- venszki B. dicsérhető, jó telje­sítményéért. (darab) ÖZD—BORSODI VOLÁN 2:1 (2:0) KAZINCBARCIKA— HONVÉD PAPP J. SE 2:2 (1:1) Sakkolimpia Férficsapatunk az élen A máltai sakkolimpia har­madik fordulójának függő- játszmái jól sikerültek a ma­gyar férfiaknak. A Svédor­szág ellen 0,5:0,5 (3) állásnál félbeszakadt találkozó játsz­máinak folytatása során Por- tisch hátrányosabb állást mentett döntetlenre, míg az előnyösebb, de döntetlen szí­nezetű két másik függőpar­tiban Riblinek és Csomnak egyaránt sikerült a teljes pontot megszereznie. Így a magyar válogatott végül 3:1 arányban bizonyult jobbnak Svédország együttesénél. A A Bolognában megrende­zett olasz nemzetközi fedett­pályás tenisztornán Taróczy Balázs az amerikai Walts-szal ez oldalán bejutott a páros döntőbe; miután az elődön­Az I. osztályú labdarugo-baj- noksagüan a lti. fordulót ren­deztek, melyben S találkozót szombaton, egyet vasárnap ját­szották. Meglepetés, hogy a lis­tavezető Ferencváros csak dön­tetlenre volt képes Pécsett. A Videoton magabiztos győzelmet aratott’ a Hungária köiüton és ezzel az őszi szezonban először a taolázat élere került. Eredmények: Budapesti Hon­véd—Nyíregyháza 2:0. MTK-VM— Videoton o :3. Békéscsaba—ZTE 1:0. Pécsi MSC—Ferencváros 1:1, Dunaújváros—Rába ETO 1:1. Ta­tabanya—Csepel 1:0. Vasas—Ka­póst ar 5:2, Volán SC—Debrecen i:0. . DVTK—Újpesti Dózsa 2:2. A L bajnokság állása: 1. Videoton 16 11 2 3 31:17 24 2. Vasas 16 9 5 2 36:18 23 3. Ferencváros 16 9 5 2 33:15 23 4; Bp. Honvéd 15 9 2 4 29:16 20 5. Tatabánya 16 7 5 4 20:12 19 6. Nyíregyháza 16 7 5 4 15:11 19 7. Békéscsaba 16 7 4 5 20:19 18 8. Ű. Dózsa 16 5 6 5 30:28 16 9. Pécs 16 5 5 6 18:22 15 10. Volán 16 5 5 6 20:25 15 11. Csepel 16 5 4 7 21:18 14 12. Rába ETO 16 3 7 6 16:19 13 13. Debrecen 16 6 1 9 17:21 13 14. Zalaegerszeg 16 5 3 8 24:32 13 13. Diósgyőr 16 3 6 7 14:23 12 16. Kaposvár 16 3 4 9 18:33 10 17. MTK-VM 16 2 6 8 12:27 10 18. D.-újváros lő 3 3 9 20:38 9 NB II Vasárnap a 17. fordulóban a Keleti csoport mérkőzésein a pa­pírformának megfelelő eredmé­férfiaknál a sorrend három forduló után: 1. Magyaror­szág 10,5 pont, 2. Izrael 10 pont, 3. Szovjetunió 9,5 pont. A nőknél az 1:0 (2) állas­nál elnapolt Magyarország— Egyesült Államok összecsa­páson 2:l-es magyar győze­lem született. Bulgária nagy meglepetésre 2:l-re verte az aranyérem első számú váro­mányosát, a Szovjetuniót. így a mezőnyt pillanatnyilag Bul­gária vezeti 8 ponttal, 2. Ma­gyarország 7,5 pont, 3. Szov­jetunió 7 pont, míg a 4. he­lyet az NSZK együttese fog­lalja el 6,5 pontjával. tőben 6:1. 6:3 arányban ver­ték a csehszlovák Smid— Birner kettőst. Taróczyék el­lenfele a döntőben egy auszt­rál—amerikai pár, McNamee és Denton lesz. nyék születtek. Meglepetést kelt azonban, nugy a Hajdúböször­mény hazai pályán szerzett egy pontot a Debreceni Kinizsi ellen, Iliig a tabella eddigi harmadik helyezettje, az Eger vereséget szenvedett a táblázat középső csoportjában helyet foglaló Asz­talos SE-től, idegenben. Eredmények: Salgótarján—Sza­bó L. SE 1:0, Gyöngyös—Hód­mezővásárhely 2 :l, Debreceni USE—Nagy baton y 2:0. Ózdi 'Ko­hász-Borsodi Volán 2:1. Kazinc­barcika—H. Papp J. SE 2:2, Le­hel SC—Szarvas 2:1. H. Asztalos SE—Eger SE 3:0. MVSC—Szolno­ki MÁV MTE 1:1, Hajdúböször­mény—Debreceni Kinizsi 1:1, Karcag—Gyula 2:1. A Keleti csoport állása: l. Ózd 17 10 3 4 29:14 23 2. Gyöngyös 17 *10 3 4 19:15 23 3. S.-tarján 17 9 4 4 23:13 22 4. Eger 17 9 3 5 24:21 21 5. Szolnok 17 8 4 5 29:22 20 6. Asztalos SE 17 7 5 5 24:19 19 7. Papp J. SE 17 6 7 4 29:25 19 8. Gyula 17 6 7 4 22:20 19 9. D. Kinizsi 17 7 3 7 27:28 17 10. dúsé 17 5 6 6 21:18 16 11. Lehel SC 17 5 6 6 20:18 16 13­-13. Szabó L. SE 17 5 6 6 16:15 16 12­-13. Hódmezőv. 17 6 4 7 16:15 16 14. Szarvas 17 6 4 7 20:21 16 15. K.-barcika 17 5 5 7 26:27 15 16. MVSC 17 5 4 8 27:30 14 17. Nagybátony 17 5 4 8 20:26 14 18. Karcag 17 6 2 9 19:32 14 19. B. Volán 17 2 6 9 18:33 lf 20. H.-böszörm. 17 2 6 9 7:24 10 Kosárlabda NB I Kikapott a DVTK Vasárnap újabb , fordulót játszottak az NB I-es női ko. sárlabda-bajnoksagban. A DVTK eddig jól szereplő együttese a fővárosban lé­pett pályára, a Ganz-MAVAG ellen, és meglepetésre 89:88 arányban vereséget szenved-" tek, melynek oka — a jelen­tések szerint — elsősorban a gyenge védekezés volt. Hetedik alkalommal rendezték a nemzetközi mezei futóviadalt, amelyen hírek szerint utoljára lépett fel a finnek négyszeres olimpiai bajnok hosszütávfutója, Lasse Viren. Suomi világklasz- szisa a verseny feladásával bú­csúzott aktív pályafutásától, fél távnál kényszerült erre a dön­tésre. (Az AFP tudni véli, hogy Viren a jövőben a ralli gépko­csik világában próbál szeren­csét.) A versenyt az etióp Gir- ma nyerte 3S:18 perccel, meg­előzve a belga Puttemanst (29:30) és a skót Muirt (29:30). 1. Bakony—MÁV DAC 2:2 X 2. Olajbányász—Komlo 0:1 2 3. Sopron—Haladás 2:2 X 4. Sellye—Keszthely i:l X 5. MÁV Előre— Ganz-MAVAG 1:1 X 6. Váci Izzó—Budafok 0:2 2 7. Bologna—Napoli 1:1 X 8. Brescia—Torino 1 :l X 9. Cagliari—Roma 1:0 1 10. Como—Fiorentina 2:1 1 11. Juventus— Internazionale 2:1 1 12. Pistoiese—Perugia 1:0 1 13. Spal—Genoa 2:2 X +1. 14. Rimini—Atalanta 1:1 X apróhirdetés adőa-uétel Kuvaszkölykök eladók több­szörös győztes szülőktől és Sampion-győztes apától 3xCac, 2xCacib győztesektől. Törjék La­jos, 3416 Tárd, Béke u. 186. Taróczy bejutott a döntőbe Labdarúgás NB I a régi DVTK­Újpesti Dózsa 2:2 * A második diósgyőri gól története három képben. Felülről lefelé: Szlifka (jobbra az első) megszerzi a labdát a földön fekvő Dunai és Tóth J. (kissé takarva) elől. Miután Rother- mel késve kiindult kapujából, Szlifka (6-os) labdája kapuba tart. Végül öröm a diósgyőrieknél, hátul jobbról Borostyán, Teoduru I. (4-essel) és Szlifka felemelt karral ünnepel, míg Dunai és Sarlós egymásra csodálkozik, Rothermel és Jurá- csik (3-assal) hitetlenkedve néz a kispad felé. (Sólymos László felvételei) Az őszi szezon utolsó előt­ti fordulójában, az egykor szebb napokat látott Újpesti Dózsa ellen mérkőzött szom­baton a DVTK. Mindkét együttesnek égetően szüksége volt pontra, vagy pontokra, éppen ezért valamennyi pá­lyára lépő játékos nagy el­szántsággal vetetté magát a küzdelembe. A Diósgyőr meg­érdemelten kétgólos vezetés­hez jutott, amit a második félidőben elherdált. A mérkőzés előtt a két ifjúsá­gi csapat összecsapásán a DVTK gárdája 0:0-ás félidő után Teo- doru 1L két góljával 2:0-ranyert. Az első félidőben hiába támadott a hazai csapat, a vendégek sün- disznóáilasát nem tudták be­venni. A második játékrészben is hasonló volt a helyzet, de ekkor már a Dózsa-ifik védel­me többször hibázott és a ha­zaiak ezt ügyesen használták ki. Végeredményben megérdemelten győztek a diósgyőriek és to­vábbra is tartják igen előkelő második helyezésüket. A nagyok meglehetősen feszült hangulatban készülődtek. Várhi- di Pál, az Újpesti Dózsa vezető edzője az öUözőfolyosón közölte, hogy csapatát 4—4—2-es felállás­ban küldi pályára. Mint mondot­ta, elsősorban a védekezéssel törődnek majd, hiszen ők már örülnének az egy pont megszer­zésének is. Éppen ezért csak két csatárt játszatott. A diósgyőriek számára nyilvánvaló volt, hogy mindenképpen győzni kell, mert csak így próbálhatják behozni a hátrányt. Aztán elkezdődött a mérkőzés, ami igencsak kemény, sokszor durvaságig menő, küzdelmes csa­tát hozott. Az újpesti Dózsánál alaposan megszervezték a védel­met. Tóth József Borostyánt, Ju- rácsik Szlifkát, Viczkó Szemerét, Sarlós Tatárt követte mindenfe­lé. Mögöttük Dunai sepregetett. Az első tíz percben szinte nem történt semmi a pályán, elte­kintve attól, hogy a fővárosi csapat játékosai meglepően kí­méletlenül próbálták Széttördelni a hazai támadásokat. A piros­fehérek felgyorsították játéku­kat, hogy ezzel is elkerülhessék az ütközéseket. Gyors, szélen ve­zetett támadásokkal többször sakk-matt helyzetet teremtettek, amiből aztán Szlifka két ügyes gólt lőve 2:0-ás vezetéshez jut­tatta a DVTK-L A második félidő 15. percéig úgy tűnt, a diósgyőriek tartani tudják a maguk diktálta iramot es több gólos győzelmet aratnak majd. Ez azonban nem így tör­tént, melynek elsősorban az volt az oka, hogy 60 perc után ért­hetetlen módon átadták a teret és a kezdeményezést a vendé­geknek. Pedig nyugodtan állít­hatjuk, ekkor az újpestiek már a padlón voltak. A vasgyáriak azonban elkövették azt a döntő hibát, hogy engedték a főváro­siakat magukhoz térni, sőt szin­te felkínálták az újpesti Dózsá­nak a gólszerzési lehetőséget. Az már más kérdés, hogy egy véd- hetetlen lövés még jobban visz- szavetette a hazaiak lendületét. És ahogyan már ilyenkor lenni szokott, az egyszer már elvesz­tett lendületet nem lehet vissza­nyerni, így aztán a fővárosiak, ha szerencsés körülmények kö­zött is, de egyenlítettek. A mérkőzés lefújása után sor­ra megkérdeztük a főszereplő­ket, ők hogyan látták a pályán történtedet. Szabó Géza, a DVTK vezető edzője: — Régen volt már, hogy két gólt szereztünk és hogy ilyen jól játszottunk. Sajnos 2:0 után tovább erőltettük a támadást, és eközben megint elfelejtkeztünk a védekezésről. Pedig ilyen előnyt biztonságos védekezéssel meg kell tudni tartani. Számomra Szlifka és Fükő nyújtotta a leg­jobb teljesítményt. Nyernünk kellett volna, ehelyett ismét pon­tot vesztettünk. Várhidi Pál, az Újpesti Dózsa vezető edzője meglehetősen mér­gesen mondta: — Felháborított, hogy a játék­vezető megad egy lesgólt elle­nünk, ugyanakkor Tatár kezezé- séért nem ad a javunkra ll-est. Borostyán kiállítása teljesen jo­gos volt, hiszen fütty után ka­kaskodott. A döntetlen eredmény természetesen igazságos, de azt hiszem, ha 1:0 után Mohácsi megadja a 11-est, akkor akár még győzhettünk is volna. Szlifka, a mezőny legjobbja érthető örömmel érkezett az öl­tözőbe, hiszen ebben az évben egy mérkőzésen még az ifimecs- csen sem rúgott két gólt: — Az első gólnál, amikor jött befelé a labda, láttam, hogjr Kardos késlekedik, így egy ütem­mel előbb értem el a labdát es sikerült kapuba kanalaznom 'azt. Nem sokkal később volt egy ha­sonló helyzetem, de akkor há­tulról Kardos egy kicsit meglö­kött és ez elég volt ahhoz, hogy 15—20 cm-re mellé lőjek. A má­sodik gólnál Dunai és Kardos egymásra vártak, mi meg ott toporogtunk Szemerével, Teodo- ru I-gyel és Borostyánnal. Ro­thermel a gólvonalon nem jött ki kapujából, így aztán amikor 2 m-re a kaputól elém került a labda, lekezeltem, ezzel megza­vartam a kapust, aki nyilván ar­ra számított, hogy begurítok az ötösre, én ehelyett jobb belsővel becsavartam a bal alsó sarokba. Borostyán szomorúan ment a haját szárítani, kissé érthetet­lennek minősítette kiállítását: — Az eset előtt Jurácsik már néhányszor belém rúgott. A ki­állítás előtt jött a labda, Jurá­csik mögöttem volt és megint belém rúgott. Ekkor én vissza­sarkaltam, majd a játékvezető lefújta az „akciót” és meglepe­tésemre a piros kártyát mutatta fel — nekem. Igaz, hogy a lab­dát „bemutattam” Jurácsiknak, de hozzá sem érintettem, hanem letettem szabadrúgáshoz. Sem a játékvezetőnek, sem Jurácsiknak nem szóltam semmit. Csak egy­szerűen nem akartam elhinni, hogy engem állított ki. Verébb legutóbbi sérülése után ismét nagyszerűen védett. Mégis el volt - keseredve a két kapott gól miatt: — Nagy Laci lövésénél csak akkor láttam meg a labdát, ami­kor már nem tehettem semmit. A mellettem álló Kádár sem tu­dott már közbeavatkozni. Tóth József gólja előtt kifutottam a kapumból, hogy megszerezzem a labdát, de menet közben a ci­pőm stoplija beleragadt á talaj­ba és nem tudtam tovább men­ni. Azt már nem értem viszont, hogy védőink miért hagyták üre­sen és miért nem fogták le Tóth Józsefet. Bosszant nagyon a gól. Hosszú idő óta először láttuk a DVTK minden játékosát olyan lelkesen, harcosan és 60 percig jól játszani, mint most. Azt gon­doltuk, lám-lám a nehéz helyzet feltüzelte a játékosokat. Hatvan percig szinte az a DVTK volt a pályán, amely korábban a lab­darúgás fővárosává tette Diós­győrt. Sajnos Mohácsi játékve­zető, valamint a csapat bosszan­tó hibái szertefoszlatták e gon­dolatokat. Ismét pontot vesztett a DVTK, ami még mindig nem elegendő ahhoz, hogy bízvást reményteljesen beszéljünk az együttes NB I-es jövőjéről. DARAB GYULA