Déli Hírlap, 1978. december (10. évfolyam, 283-306. szám)

1978-12-11 / 291. szám

A miskolci Városi Sport- csarnokban szombaton es va­sárnap bonyolították le az immáron hagyományosan minden év decemberében sorra kerülő Felszabadulási Emlékversenyt, ami csak fér- íiszámokban kerül megren­dezésre. A miskolci szövet­ség versenye „a jegyzett ver­senyek” sorába tartozik, mert pontokat lehet rajta szerezni a ranglistán elfoglalt helye­zéshez, s így a minősítéshez is. Az érdeklődés ennek meg­felelő volt, hiszen a felnőtt I. osztályú mezőny 106 ver­senyzője között Klampár és Gergely kivételével minden­ki óU volt, aki Magyarorszá­gon ebben a sportágban va­lamit is számít. Itt volt a sé­rüléséből még csak most lá­badozó Jónyer, aki az egyé­niben nem is tudott rangjá­hoz és képességeihez méltó­an szerepelni, s egy viszony­lag „névtelen” versenyzőtől már a 32 között vereséget szenvedett. Pótári, a Kilián FSE versenyzője győzte le Jónyert 2:l-re, s képességei­re jellemző, hogy ezek sem tudott dobogóra kerülni. A MÉM TE nagyszerűen sze­repelt ezen az emlékverse­nyen, s nem is csak azért, mert versenyzői három szám­ban végeztek az első helyen. Az előbbiekben már utaltunk a mezőny rangjára, s így kü­lönösen jelentős és a miskol­ci utánpótlás-nevelő munkát dicsérő eredmény az, hogy a szakosztályok pontversenyét a miskolci egyesület nagy fö­lénnyel nyerte meg. Ráadá­sul a nagy fölény olyan nagy múltú egyesületekkel szem­ben jelentkezett, amelyeket korábban legfeljebb csak megszorítani, vagy éppenhogy megelőzni lehetett. A MÉM- TÉ-nél folyó tervszerű mun­ka eredményeként például a 123 ifjúsági versenyző között a legjobb négy közé három í miskolci versenyzőnek sike­rült bejutni, s a döntőt is miskolciak játszották. A pontverseny végeredménye (43 sportegyesület képvisel­tette magát): 1. MÉMTE 64. 2. BVSC 35. 3. Bp. Spartacus 26. 4. Cegléd 18. 5. DÉLÉP 16. 6. Békéscsabai TASK 16 ponttal. A versenyszámok dobogósai: Férfi I. o. (106 induló) : 1. Ta­kács II. (BVSC), 2. Horváth (Ki­lián). 3. Noztcska (BVSC) és Frank (Postás). (A magunk részéről a meglepe­tések közé soroljuk, hogy a vá­logatott Kreisz szintén a 32 kö­zött búcsúzott, 2:0-ra veszítve a Spartacus játékosa. Bánlaki ellen. I. osztályú férfi páros (57): 1. Jónyer—Kriston (Bp. Spartacus). 2. Nozicska—Frank (BVSC—Pos­tás). 3. Kollár—Mellai (BSE) és Kreisz—Milos (Kilián—Postás). II. osztályú férfi egyéni (122) : 1. Bénák (DÉLÉP), 2. Tóth B. (Ganz), 3. Borbély (Szondi) és Herló (Bp. Spartacus). Ifjúsági fiú egyéni (123): 1. Aranyosi (MÉMTE), 2. Sántavy (MÉMTE). 3. Fróna (MÉMTE) és Szöghy (BVSC). Serdülő fiú egyéni (97) : 1. Fró­na (MÉMTE), 2. Gyura (CVSE), 3. Andódi (B. TASK) és Rózsa­hegyi (DVTK). Üjonc fiú egyéni (58) : 1. Mol­nár (MÉMTE), 2. Andódi (B. TASK), 3. Szosznyák (Békéscsa­bai Konzerv) és Maksa (Hatvan). H. K. Kézilabda VB Magyarország bronzérmes, Miután Magyarország tegnap délelőtt 8:7-es lélidö után I4:i2 arányban legyőzte Jugoszláviát, i.iinusnki számolt. Az esélylisták p án nyilvánvaló volt, hogy a Y. VB aranyérmét a gólkülönb­ség dönti majd el. Ugyanis az NDK állt élen, a Szovjetunió előtt. Gólkülönbségük 23, a szov- -íc.lo xl volt. Délután a Szov­jetunió a lengyelekkel és meglepetésre, — a döntőben pontot sem szerzett — a lengye­lek alaposan megdolgoztatták az olimpiai bajnokot. A 10. percben csak 2:0 volt az állás. A fordu­lás uLán sikerült a szovjet csa­patnak erősíteni, és végered­ményben ..csak-’ 17:5 (7:1) arányban nyert. így gólkülönb­ségük is 23 lett, akárcsak az NDK-é, ami azt jelentette, hogy a VB utolsó mérkőzésén az NDK —Csehszlovákia találkozón az előbbinél; egy gólos győzelem is elég világbajnoki címének meg­védéséhez. Viszont, ha győznek, akkor a magyar csapat bronzér­met szere:. Az eredmények a papírformát igazeil rk. Az NDK Ifi :12 arány­ban győzött Csehszlovákia ellen, így világbajnok leit, Magyaror­szág pedig a harmadik. A világbajnokság végeredménye: 1. NDK 5 4 — 1 82:55 8 2. Szovjetunió 5 4 — 1 75:52 8 3. Magyaro. 5 u — 2 67 :72 6 4. Csehszlovákia 5 2 1 2 71:60 5 5. Jugoszl. 5 1 1 3 68:71 3 6. Lengyelo. 5 — — 3 50:103 Ü A csapat szakvezetői a világ- bajnokság megkezdése előtt célul tűzték ki, hogy a csapat kihar­colja helyezésével az olimpiai részvétel jogát. Ugyanakkor nem titkolták — ismerve a nemzetkö­zi erőviszonyokat —, hogy akár dobogón is végezhetnek leánya­ink. Nos, a mezőnyből az NDK és a Szovjetunió messze kiemel­kedett, de a másik négy csapat közül lelkesebb, harcosabb já­tékával a magyar csapat volt a legjobb. Ezért bronzérme telje­sen megérdemelt. Labdarúgó NB II Csak a Papp J. SE szerzett két pontot MVSC-vereség Jászberényben * A hazai csapat első ffólja harminc méterről született A kapus a havas talajról nem tudott kellően elrugaszkodni, ezért a labda a keze fölött hullott a hálóba. A labdarugó NB II 19. fordu­lójában a DVTK-stacúonban ..be­jött-’ a két pont. Óriási tudásbeli különbség volt a Miskolci Hon­véd és a Szolnoki MÁV csapata között. A 3:l-es győzelem a szol­nokiakra nézve hízelgő. Bár Krompaszky Gyula, az MVSC ve­zető edzője — pénteken — el­mondotta. hogy a Jászberény igen nehéz ellenfél, és azt is, hogy sok a sérült, de titkon az egy pont megszerzésében re­ménykedett. Ezúttal csak re­ménykedett: az MVSC ugyanis vereséget szenvedett a hazaiak­tól. HONVÉD PAPP J. SE— SZOLNOKI MÁV 3:1 (1:6) Szilágyi sípjele után. már az első labdaátvétenél láthatta a mintegy 500 néző. hogy rendkí­vül csúszós a DV-K-stadion pá­lyása. Eop ezért pár perc azzal te.’t cl. hogy m; főkét csap t já­tékosai „fcőstQ1^? '■ ;k” a havat. Ezután megindult a Honvéd- gépezet. hogy — nagg„ u teg, e a Szolnoki* MAV kapusát, a sí. Be. .u /Stközrsra . /akácü et­te a 4. percben. J i - ni lé ■ -t: lövésével. Nyolc perc múlva (közben me adó mezőny j^t-non bosszankodtak a szurkolók), Szűcs I. középről meglőtt bom­báját mentette bravúrral, szög­letről. Nehezen szabadult a ven- dégkapu, egymás után három sarokrúgás következett, ered­ménytelenül. Újabb értékes percek teltek el, de a hazai támadók góllövö ci­pőjére bizonyára sok hó tapadt. A balról (Oláh által) beadott labdákról rendre lemaradtak, il­letve a kapus kezébe adták, rúg­ták. fejelték. Az első figyelemre méltó eseményt a 25. percben jegyeztük fel. Szűcs I. a sorfa'- ban álló Gregorhoz továbbított egy szabadrúgást, aki Petro vies elé tálalt, ő pedig futtából lőtt. Farkas védett. A várva várt gól a 39. percben született. Gregor 40 m-re a ka­putól szerzett egy labdát, meg­indult, a védők hátráltak, körül­belül 10—15 métert vezette, majd nagy erővel megcélozta a jobb felsőt. A kapus rajta volt, de el­rugaszkodása ezúttal D2m sike­rült, s a labda a keze fölött vá­gódott a hálóba. 1:0 Egy perc múlva a felezővonalnál rátartot­tak Bakos lábára, felállni sem tudott, hordágyon vitték az öl­tözőbe (a mentőautót is behív­ták). Szerencsére nem lett törés, de a játékot nem tudta folytat­ni, helyére Ligeti állt be a 44. percben. Közvetlenül a félidő befejezése előtt újabb (a sokadik!) Honvéd­helyzet adódott, de Mohácsi egy méterről sem tudott gólt fejel­ni. Az eredménynek feltehetően a szolnokiak örültek. A miskolciak bizonyára alapos fejmosást kaptak Vágó György edzőtől, mert parázs tűzijátékuk után az 55. perc meghozta a má­sodik gólt. Osváth nagy lövéséi a kapus bravúrral hárította majd Répásin, Ligetin leeresztő' Moíiáesi elé pattant a labda, ak- a jobbösszekötö helyére érkezve 5 m-röl lőtt laposan a kapu jobb oldalába, 2:0. Ettől kezdve olyan 15 perc kö­vetkezett, amit jobb elfelejteni. A Papp J. SE percenként leg­alább két támadást indított, több­ször már csak a kapussal álltak szembe — olykor többen is egy­szerre —. de vagy védett Farkas, vagy szögletre mentettek. (Egyéb­képp 14:2 lett a szögletarány!) A játék meglett a játékvezető mű­ködébe i? kihívta a közönség el­lenszenvét. Váratlanul kapták a gólt a miskolciak. Az ötödik (!) szolnoki támadás végén egy ár­tatlan beívelésből, a 70. percben Németh szerezte, 2:1* (Szabó felv.) A gól fellelkesítette a vendége­ket. és öt percig ők támadtak. A 75. percben azonban eldőlt a mérkőzés sorsa. Többszörös gól­helyzet után akár Móricz, (aki a 72. percben Mohácsi helyére állt be), akár Gregor gólt szerezhe­tett volna, de a labda végül Li- efci homloka elé került, aki be­terelte azt, 3:1. A játék színvonalát a rendkí­vül rossz talaj miatt nehéz meg­ítélni. Az irammal, a Honvéd támadó kedvével nem volt baj. Ha tíz gólt kap a MÁV. akkor még mindig reálisabb lett volna az eredmény, mint így. A Mező — Szűcs IL, Szűcs T.. Farkas, Bakos (Ligeti) — Gre­gor, Petrovics, Osváth — Répási, Mohácsi (Móricz), Oláh, összeál­lítású csapatból Oláh, Osváth és Farkas játéka dicsérhető. Jászberényi Lehel SC-MVSC 2:8 (2:8) B. 10IH BÉLA Megerősítették a negyedik helyet DVTK­Pécsi MSC 2:0 (0:0) A DVTK első gólja — két képben. Tatár felugorva fejjel csúsztatta a labdát a kapu jobb oldalába, amit Katzirz ez­úttal csak nézni tudott. (Szabó István felvételei) Szombaton reggel még azon sajnálkoztunk, hogy a csontkemény­re fagyott talaj mennyire próbára leszi majd a diósgyőri NB I-es labdarúgó-mérkőzés résztvevőit. Véleményünket a pénteki edzésen látottakra alapoztuk, hiszen a beadást és góllövést gyakorló játé­kosok produkciója sokszor a göröngyök miatt maradt eredmény­telen. Délelőtt 10 órakor azonban elkezdett esni a hó és „kiegyen­lítette” az egyenetlenségeket, ugyanakkor síkossá tette a talajt, s így a labdarúgók elmondhatták: cseberböl-vederbe... A diósgyőri stadion nézőterén egyébként különösen sok szó esett a téli fociról és mindenki kifogásolta a szövetség — az MLSZ — programalkotó tevékenységét, hiszen annak, ami a pályán zajlott nem mindig volt köze a focihoz. Véleményünk szerint is joggal emlegették a prog­ramtervezőket, hiszen a jó időben lejátszott teljesen tét nélküli NB-s kupamérkőzések helyett jobb lett volna bajnokikat játszani, s a kupát meghagyni a téli időszakra — mcrkíízésszaporílónak. (Er­ről rneg az a véleményünk, hogy az \ B-s kupa, vagy bármilyen más forma soha sem fogja az előbbiekben említett célt szolgálni, mert a tétnélküliség minden ilyen találkozóra rányomja bélyegét, s őszintén bevallhatjuk, hogy ezek a kupamcccsek semmivel sem érnek íöbbei a regi egyszerű edzőmérküzésektöl. Ha egy il en tor­nát úgy rendeznének meg, hogy annak tétje például az UEFA-kupá- ban való részvétei, feltehetően nagyobb lenne a versenyzés és a színvonal a nem bajnoki, a „mérkőzést szaporító” találkozókon. E kis kitérő után folytassuk a sort a szombati diósgyőri találkozó beszámolójával. Rendkívül kevesen voltak a nézőtéren (és ez is ok arra, hogy a téli fordulók ellen til- ta' ozzun’ s a részvétlenség oka nem i:; csak a zord idő­járás volt, hanem az is, hogy a találkozó 13 órakor nem úgynevezett nagy szabad szombaton kezdődött. A gyá­riak így csak a második fél­idő közepére értek ki a mér­kőzésre. A két csapatban a következők szerepeltek. DVTK: Szabó — Szántó, Salamon, Teodoru (Tomesz 85 p.), Kutasi — Oláh, Tatár, Váradi — Szalai, Grolmusz (Koleszár 81. p.). Magyar. PMSC: Katzirz — Irányi, Torna, Pál, Kincses — Lutz, Dárdai, hőrincz — Kardos (Lingl, a szünetben). Zsol . Jónás. A Maczkó vezette találko­zón mindkét félidőben a di­ósgyőriek játszottak fölény­ben, a ve ndégek az első já­tékrészben csak bravúrokat produkáló kapusuknak kö­szönhették a gólnélküli ered­ményt. A második félidőben már a kitűnő védéseket pro- dukaio nyakigláb fiatalember sem tudta megakadályozni az ismét jó formában játszó ha­zaiak Diztos győzelmét. A DVTK Grolmusz révén először a 7., majd Salamon révén a 27. percben került gólt ígérő helyzetbe, de Grol­musz 11 m-ről mellé fejelt, Salamon lövését pedig a na­gyot vetődő pécsi kapus ütöt­te ki. Később Váradi került helyzetbe, ebből szöglet lett, majd a 34. percben Szalai át­adását Tatar küldte kapura, de pontosan a kapust találta el. A 37. percben Váradi 6 m-röl fejelt a jobb alsó sa­rokra, de Katzirz óriási bra­vúrral kiütötte a labdát. A második félidőben foly­tatódtak a hazai rohamok. A 12. percben az előrevetődő Magyar 10 m-ről fejelt a jobb alsó sarokra, de a PMSC ka­puvédője ezúttal is jól zárta a szöget. Váradi lőtt mellé a 16-osról, majd a 21. percben gólt szerzett a DVTK. Oláh a jobboldali oldalvo­nal közeléből végzett el sza­badrúgást, pontosan ívelt a kapu elé, ahol Tatár várta és kitűnő csúsztatott fejessel küldte a labdát a kapu jobb oldalába, 1:0. A 29. percben Oláh nevét írták ki a táblára Tatáré mellé és joggal, bár a szoká­sok szerint, ez esetben Vá­radi neve került fel a góllö­vőlistára. Oláh lövése ugyan­is a kapu előterében állóVd- radin irányt változtatott, és róla pattant a bal alsó sarok­ba. Katzirz már rámozdult Oláh lövésére, s a megpatta­nó labdával szemben így te­hetetlen volt. Kétségtelen, hogy Váradi is tett valamit a gól érdekében, hiszen egy önkéntelen mozdulattal tette a lábát a labda útjába. (Ha volna ilyen, akkor mi szívünk szerint ezt írnánk, a DVTK második góljának szerzője: az Oláh—Váradi „páros”.) A jobbára csak védekező pécsiek mindössze két-há- rom alkalommal próbálkoz­tak meg a diósgyőri kapu bevételével, s így a Diósgyőr győzelme egy pillanatig sem forgott veszélyben. A DVTK ezzel a két ponttal az élen álló „négyesfogatnak” nem­csak tagja maradt, hanem meg is erősítette előkelő he­lyezését. hiszen előnye a mö­götte állókkal szemben há­rom pontra növekedett. H. K. Eredmények: Bp. Honvéd—Cse­pel 5:1 (3:0). Ferencváros—Duna­újvárosi Kohász 2:2 (0:0), MTK- VM—Bp. Vasas izzó 2:2 (1:0).. Diósgyőri VTK—Pécsi MSC 2:0 (0:0). Haladás—Sz. MÁV Előre 5:3 (':!), Tatabánya—Zalaeger­szegi TE 1:1 (0:0). Vas'as—Rába ETO 0:0. Ü. Dózsa—Salgótarján 4:1 (3:0). Videoton—Békéscsaba 3:0 (2:0). AZ NB i­ÁLLÁS* 1 1. Bp. Honvéd 15 10 3 2 39-12 23 2. Ü. Dózsa 15 8 0 1 10-20 22 3. FT ( 15 8 5 2 33­-19 31 4. DVTK 15 í) 2 4 24-23 20 3. Kába ETO 15 5 7 17'-12 17 6. Tatabánya 15 6 5 4 25-22 17 7. STC 15 5 5 5 24 . op 15 8. Videoton 1 5 5 5 5 19-18 15 9. Pécsi 15 5 5 5 12-18 15 ’•). B.-cc' ba 15 5 3 7 15-Ifi 13 Vas"s 15 4 5 fi 21­-25 13 12. D.-i« -os 15 4 5 fi 20­26 13 13. Csepel 15 3 fi fi 20­-23 1? 14. ZTF 15 3 fi fi 11­-1« 12 15. Haladás 15 5 o 8 18­•32 12 16. MTK-VM ti 4 3 8 19­22 11 17. MÁV Fi őre 15 4 3 8 11-29 11 18. V. Izzó 15 2 4 9 17­■30 8 Labdarúgás Totó’ eredmények 1. Kazincbarcika—DVSC 0:0 x 2. Gyula—Hódmezöv. 2:1 1 3. Bem SE—Szegedi Dózsa 0:0 x i. Dunakeszi—KSC 0:0 x 5. KKFSE—Volán SC 1:1 x 6. Budafok—Építők SC 2:0 1 7. KOMÉP—Rákóczi SE 4 :2 1 8. Soproni SE—Baaxitb. 3:2 1 9. Sabaria—Komló 1:0 1 10. AscoJi—Atalanta 1:0 1 11. Juventus—Intemazionalc 1:1 x 12. Milan—Torino 1:0 1 13. Napoli—Perugia 1 :l x A + 1 mérkőzés: 14. Rimini—Cagliari 1:2 2 NB II. Nem bírt egymással a lab­darúgó NB II. Keleti csoportjá­ban," a 19. fordulóban a Kazinc­barcika és a DVSC. Az Eger ere­jéből csak döntetlenre tellett a Leninváros ellen. A kiesési ran­gadón Kisvárda bizonyult jobb­nak a Borsodi Bányásznál. A for­duló meglepetése kétségkívül a Szarvas és a Gyöngyös idegen­ben elért győzelme. Az előbbi a DMTE-től, az utóbbi az SZMTE- től hozott el pontokat. Eredmény ck: DMTE—Szarvas 1:2 (Í.T).SZMTI* —Gyöngyös 0:2 (0:1). Lehel SC —MVSC 2:0 (2:0), Gyula—Hód­mezővásárhely 2:1 (2:0), Eger— Leninváros 2:2 (1:0), Kazincbar­cika—DVSC 0:0, Honvéd Papn J SE—Szolnoki MÁV 3:1 (1:0), kis­várda—Borsodi Bányász 3:1 (2:1). Honvéd Szabó L. SE—Ózd 1 :l (1:0). Az NB II. állása: 1. DVSC 19 13 3 3 35:10 29 2. Nyíregyháza 19 13 2 4 28:10 28 3. Eger 19 11 5 3 37:19 27 4. K.-barcika 19 10 4 4 37:17 25 5. Papp J. SE 19 9 7 3 33:17 2c 6. SZMTE 19 11 3 5 34:26 25 7. DMTE 19 7 8 4 28:22 22 8. B. TASK 19 10 2 7 27:26 22 9. Ózd 19 8 5 6 25:21 21 10. Leninváros 19 8 5 6 27:25 21 11. Hódmez öv. 19 7 5 7 32:30 19 12. Lehel 19 7 4 8 25:25 18 13. Szarvas 19 6 6 7 20:21 18 14. Györgyös 19 5 5 9 19:28 15 15. Szabó L. SE 19 4 5 10 14 :22 13 16. Gyula 19 5 3 11 17:42 13 17. MVSC 19 4 4 11 22:33 18 18. Szóin. MÁV 19 2 6 11 19:39 10 19. Kisvárda 19 2 5 12 15:41 9 20. B. Bányász 19 2 4 13 15:37 9 Asztalitenisz II ÉHE filénvEsen nyerte a ponlvtuyl