Déli Hírlap, 1977. november (9. évfolyam, 257-281. szám)

1977-11-14 / 267. szám

► Egri nagy helyzetből a kapu fölé lövi a labdát. Az „elpuskázott” gólért még a bosszúság tem kárpótol... (Szabó felv.) Az NB lll-bsn Miskolc-Szeged Az NB III. 15. fordulójá- ian a két miskolci, illetve zegedi csapat egymás ellen nérkőzött, s a találkozók nérlege 2:2 lett. Ugyanis az dVSC biztosan tartotta itt- ion a Szegedi VSE ellené- ien a két bajnoki pontot, m a listavezetőként a Ti- za-parti városba utazott lonvéd nagy gólarányú ve- eséget szenvedett a Szegedi >ózsa'otthonában. MVSC—SZEGEDI VSE 2:0 (0:0) A múlt heti enyhe időjárást övetően hirtelen beköszöntött az jazi novemberi ősz, s bizony lég ezer ember sem várta a ubik lelátóin a Serfőző — Sza­ft Z., Kovács, Leiszt, István — álló. Czerva — Varga K., Egri, odor (Horváth), Török összeál- tásban pályára lépő zöld-fehér Syüttest és szegedi ellenfelét. A íérsékelt érdeklődés egyik oka ersze az is volt, hogy a ven- égek nem játszanak számotte- 3 szerepet a bajnokságban, mit 18. helyezésük is igazol. Mindenki .azt- várta,.-hogy a 90 arc az MVSC támadói és a sze- adi védők nagy harcát hozza lajd. Nos. a játék nem így in­ait. Az SZVSE ugyan jól meg- :ervezte védelmét — ^lén az B i-ben is sok éven át harcolt áss doktorral —, ám a táma- ísról sem mondott le. Az elö­ntőit kettős ékhez minden ak- ónál 5—6 játékostárs zárkózott 1 és bizony Serfőzőnck is gyak- m akadt dolga. A zöld-fehérek cciöi csak akkor jelentettek íszélyt a szegedi kapura, ami- >r szélen futottak a támadások, ólhelyzet az első fái órában égis csak pontrúgások — szög­iek. vagy szabadrúgások tornán keletkezett. Egri, Czerva. )dor, majd ismét Czerva sze- zhetett volna vezetést, ám fe- seik. rúgásaik nem voltak pon- sak. A 25. perctől fölénybe kerültek a hazaiak, de támadá­saikban továbbra sem volt kellő „puskapor”, s a lestaktikát j$l alkalmazó vendégekkel szemben szünetig nem tudtak vezetést szerezni. A 44. percben a szege­di Kovács a kifutó Serfőző mel­lett a jobb kapufára lőtt! Viharos zöld-fehér támadások­kal indult a második félidő, és előbb Czerva, majd Leiszt és Hor­váth lövéseit mentette nagy bra­vúrral a szegediek kapuvédője, illetve a gólvonalot! álló Vass doktor. Az 50. percben azonban már tapsra verődtek a nézők te­nyerei. Szögletrúgás után Horváth ki­tűnő labdát tálalt Egri elé, aki bombalövéssel vezetést szerzett, 1:0. Teljesen beszorultak a vendé­gek, és Egri. majd Török két- két közeli lövése is célba talál­hatott volna, de a vendégek ka­pusa nagy bravúrral védett. Húsz perc elteltével megszűnt az MVSC jelentős nyomása, ám to­vábbra is a hazaiak játszottak enyhe fölényben. S a 70. perc uj.abb predmépyt .hozott. . Gállá 15 m-es bombáját a ven­dégek kapusa a felső léc segít­ségével még hárította, de a ki­pattanó labdát a jól helyezkedő Egri közelről a hálóba lőtte. 2:0. A gól után „már nincs vesz­tenivaló” jelszóval kitámadtak a szegediek, de akcióik a jól záró miskolci védők falán a 16-osnál elakadtak, vagy Serfőző hárított, többször is jó érzékkel. Az eredmény azonban nem válto­zott. Az MVSC egvütteséből Szabó Z., Leiszt, Galló és Egri nyújtott az átlagosnál jobb teljesítményt. SZEpEDIDÓZSA— HONVÉD PAPP J. SE, 4:1 (1:1) Rendkívül kellemetlen, -hideg, esős időben indult 90 perces út­jára Szegeden a labda. A fel­ázott talaj alaposan próbára tet­te a játékosok képességeit, s természetesen a színvonalra is rányomta a bélyegét. Az iram azonban nagy volt. s jó 10 per­cen keresztül a Honvéd-együttes rohamozott nagyobb erővel. Stark hibázott jó helyzetben, majd Ligeti és Szűcs I. lövését védte bravúros vetődéssel a ha­zaiak kapusa. Ezután kiegyenlí­tődött a küzdelem, s a 30. per­cig jobbára mezőnyben hullám­zott a játék. A 31. percben egy jobb szélen vezetett támadás után a közép­re adott labdát Szeghalmi fejjel juttatta a miskolciak kapujába, 1:0. A vezetésnek mindössze 5 per­cig örülhettek a szegedi nézők, mert a 36. percben stark jól el­talált lövéssel egyenlített, 1:1. A félidő további részében is­mét mezőnyben hullámzott a já­ték. anélkül, hogy a kapuk ve­szélybe kerültek volna. A' második félidőre mintha ki­cserélték volna a hazai csapa­tot: rohamot roham után veze­tett a Honvéd kapujára. Veszé­lyes akcióikat azonban i0 percen keresztül még hárítani tudták a piros-fehér védők. Az 55. percben Mohácsi, majd a 61. percben a Szűcs II. sza­bálytalankodása következtében megítélt büntetőből Magyar volt a gólszerző, 3:1. A Honvéd a jelentős hátrány csökkentése érdekében minden erejét összeszedte, s jelentős mezőnyfölényt harcolt ki. A csatárok játékára azonban a gól­iszony volt a jellemző! A szege­diek sem adták fel a támadó­játékot, s a 80. percben újabb gólt szereztek. A jobb oldalon felfutó szélső pontosan ívelt középre, s a ll-es pont táján üresen hagyott Szeg­halmi a hálóba fejelt, 4:1. Az utolsó percekben Móricz, Ligeti és Osváth is szépíthetett volna, azonban egyikük sem tu­dott élni a jó lehetőséggel. A Honvéd Papp J. SE Fekete — Szűcs II., Derzsényi, Szűcs I., Sipos' — Móricz, Ligeti, Szilá­gyi (Molnár) — Pólyák, Stark (Osváth), Utassy összetételű együtteséből Móricz, Ligeti és Pólyák játéka dicsérhető. MONOSTORI GYULA Az első győzelem idegenben — rangadón DVTK.—Tatabánya 2:1 (1:1) Szombaton este a miskolci városi sportcsarnok nemzetközi asz­talitenisz forgatagában is gyakran a Diósgyőr tatabányai győzelme volt a téma. Kellemes helyzetben voltunk, hiszen szombaton ezt ir­ta előzetesében a Déli Hírlap sportrovata . a DVTK nem esély­telenül lép pályára Tatabányán. Ha ezt a játékosok is elhiszik, ak­kor még meglepetés is elképzelhető a találkozón. . .. így semmi akadálya annak, hogy a Diósgyőr a mostanában megszokott jó já­tékkal eredményesen szerepeljen idegenben is.” Kétségtelen tény, hogy a szakember, vagy a szakíró nem szeret jósolni, de ezúttal éreztük, hogy a Diósgyőrnek van lehetősége jó eredményt elérni, s ez a tatabányai „vidéki rangadón” be is vált. Bizonyítja ez ter­mészetesen azt is. hogy a diósgyőri játékosok egyre nagyobb önbi­zalommal lépnek pályára az NB I. mérkőzésein, s kezdik elhinni magukról, hogy van keresnivalójuk bármely csapattal szemben. Az NB I. kiegyensúlyozott mezőnye mindenképpen okot ad a bizako­dásra, mert egy akaraterös, tettrekész és jól felkészített csapat va­lóban sikeresen szerepelhet. Tatabányán tehát csak a pesszimisták számára született meg­lepő eredmény, s ha meglepetésként is könyvelik el majd a labda­rúgás nagykönyvében a 11. forduló tatabányai eredményét, mi jog­gal mondhatjuk; vártuk a sikeres szereplést a diósgyőriektől. Tatabányán négyezren voltak kíváncsiak a Győri vezette talál­kozóra. A két csapat a következő összeállításban szerepelt: DVTK: Veréb — Szántő. Salamon, Várad!, Kutast — Oláh. Fükő, Tatár — Szalai, Magyar, Fekete. Tatabánya: Kiss — Szabó, Lakatos, Néder, Gálhidi — Csapó, Arany, Müller (Juhász) — Hegyi (Kistelep!), T. Nagy, Nagy. Mint az várható volt, a mérkőzés elején a hazaiak nemcsak a kezdeményezést, hanem a vezetést is megpró­bálták magukhoz ragadni. A diósgyőriek azonban közis­merten jó védőmunkájukkal hárították a hazai próbálko­zásokat. Még mindig a Ta­tabánya játszott fölényben, amikor a DVTK szerezte meg a vezetést. A hazaiaknak te­hát kétszer kellett küzdeni­ük a kiegyenlítésért, másod­jára azonban ez már nem sikerült. A mérkőzés 22. percében — több, nem túlsá­gosan veszélyes hazai táma­dás után — a Diósgyőr jutott előnyhöz balszélsője, Fekete révén, aki egyébként a győ­zelem förészesének mondhat­ja magát, hiszen a második gólt is az ő akciója előzte meg. A F>VTK vezető gólját Oláh készítette elő, akinek jó keresztlabdáját lőtte Fe­kete 8 m-ről a hálóba úgy, hogy a labda Szabó lábáról pattant a kapu jobb felső sarkába, 1:0. A diósgyőri vezetés után némileg kiegyenlítetté vált a küzdelem, s az egyenlítésért küzdő Tatabánya a 36. perc­ben eredményt produkált. Szögletrúgás után Arany 15 m-ről fejjel célozta meg a kaput, s a labda a hálóban kötött ki, 1:1. A második félidő 11. per­cében dőlt el a találkozó. Fekete ugrott meg egy lab­dával. A 16-os közelében járt. amikor szabálytalan­kodtak vele szemben. Ö ettől függetlenül a hálóba talált! Némi meglepetést okozott, hogy a játékvezető szabadrú­gást ítélt a DVTK javára, hi­szen az előnyszabály helyes alkalmazása esetén gólt kel­lett volna ítélnie. Váradi azonban kikorrigál­ta a játékvezető tévesnek mondható döntését, és a megítélt szabadrúgást bizto­san lőtte a tatabányai kapus hálójába, 2:1. Ezzel a góllal szerzett vezetést, s mint ké­sőbb kiderült, győzelmet a Diósgyőr az addig „vidék legjobbjának” számító, és negyedik helyen álló Tata­bánya otthonában. A vezető gól megszerzése után nehéz perceket élt át még a DVTK,- de vezetését meg tudta őrizni, mert hig­gadtabban és tervszerűbben játszott ellenTelénél. A talál­kozón látottak összegezésé­ben mindenképpen szerepel az a körülmény, hogy az ott­hon játszó Tatabánya igye­kezett a hazai pálya előnyét kihasználni. Jó néhány táma­dást vezetett, és helyzetei is voltak. A DVTK mégis rá­szolgált a győzelemre, mert szervezetté tudta tenni véde­kezését, s a biztonságos véde­kezésből indított gyors ellen­támadások, különösen Feke­te révén, mindig veszélyesek voltak. A felsoroltakon kí­vül egyébként még a DVTK- naik is volt két alkalma ar­ra, hogy gólt szerezzen, de akkor sem Magyar, sem Fe­kete nem tudott a hálóba találni. A diósgyőriek győ­zelmükkel megerősítették he­lyüket az élmezőnyben, és pillanatnyilag a 6. helyen tanyáznak. A mérkőzés képmagnófel­vételét ma 16 órától vetítik a Bartók Béla Művelődési Központban. H. K. Cruyff hajthatatlan Totó­eredmények 1. Dorog—-Debrecen 1:0 1 2. Szekszárd—Vasas Izzó 0:2 2 3. BVSC—KVSE 0:0 x 4. Fűzfő—Vác 3:0 1 5. Bp. Volán—SBTC 0:0 x 6. Nagykanizsa—Komló 3:0 1 7. ÉGSZÖV—Pénzügyőr 1:1 x 8. Dunakeszi—Bp. Spart. 1:1 x 9. Gyöngyös—B.-gyarmat i:2 2 10. Enying—Dunaújv. Ép. 1:1 x 11. Alumínium SK—Bauxitb. 1:0 1 12. Siófok—Bakony 3:0 1 13. Sopr. Textiles—PVSK 2:0 1 Pótmérkőzések: 14. Síküveggyár—Gyula 0:1 2 15. Szegedi D.—Papp J. SE 4:1 i 16. Szolnoki MÁV—Lehel SC 1:0 1 Johann Cruyff, az FC Barce­lonában játszó világhírű holland labdarúgó megkapta azt a ké­rést. melyet húszezer honfitárs — labdarúgó-szurkoló — írt alá, amelyben arra akarták rábírni, hogy legyen tagja a holland lab­darúgó-válogatottnak az argen­tínai világbajnokságon. Meghall­gatta azt a dalt is, melyet a hágai rádió róla komponált. Az­tán kijelentette: sajnálja, amit egyszer kimondott, az úgy is lesz! A jövő év májusában, ami­kor barcelónai szerződése lejár; befejezi a labdarúgást, és nem vállalja a világbajnoki szerep­lést. Csakhogy Pclétől Becken- bauerlg sokan nyilatkoztak már így. vagy úgy, a labdarúgást il­letően. a végén mégis „kötélnek álltak”. Miért lenne éppen Cruyff kivétel?... Labdarúgó EB A döntő színhelye: Olaszország rsnen —1 onnan > Blankenburg. Az Ajax koráb- g n BEK-győztes labdarúgó- I yüttesében világhírnevet szer- ? fct Horst Blankenburg még a J áron átadólistára került ké- J'oi csapatánál, a nyugaté­it FC Hamburgnál. Elanken- rg négyhónapi munkanélküli- ; ? után most ..elkelt”: a svájci ő ligás Neuchatel szerződtet- j Erre bizony ráillik az ókori [ -mondás: .,tsy múlik el a j .7 :’io~Ő3á'ge ...” .Véelár”. Szokatlan vételár ében cserélt gazdát Giuseppe vrgla, az olasz IV. osztályú 1 Usportive együttesének 27 éves zinnályása. A szardíniái lab- rúgót a szomszéd városka mata ..vette meg” egy kecs- ért és egy disznócombért. íme, orofizmus — amatőr alapon . . . lárt ajtók. A svájci Adliswil :oska uszodájában a közönség jes kizárásával rendeztek vef- íyt. Érdeklődők pedig — a hí- z szerint — szép számmal adtak. A nudista szövetség dalán ugyanis mindkét nem •senyzői fürdőruha nélkül áll- : rajtkövekre. Persze, azt nem et tudni, hogy az érdeklődők íött mennyien voltak, akik ;ak a sport” kedvéért voltak áncsiak a viadalra. Hírek - eredmények LABDARÚGÁS Az NB I-es labdarúgó-bajnok­ság 11. fordulója jócskán szál­lította a meglepetéseket. A Vi­deoton „kiütéses” győzelmet aratott a Ferencváros ellen az üllői úton, a Békéscsaba nagy­szerű csapatjátékkal fektette két vállra a Honvéd együttesét, a taktikai fegyelmet maradéktala­nul betartó Diósgyőr mindkét pontot elhozta Tatabányáról! A táblázat élén egyébként — az Ü. Dózsa, a Vasas és az MTK-VM biztos győzelme következtében — nem változott a helyzet, maradt a sorrend, a pontkülönbség azonban az őket követő üldözők­kel szemben nőtt. Eredmények: Tatabánya—Diós­győr 1:2 (1:1). Góllövők: Arany, illetve Fekete, Váradi. FTC—Vi­deoton 0:3 (0:1). Góllövők: Ma- jer (2). Tieber. Békéscsaba—Bp. Honvéd 1:0 (1:0). Góllövő: Csep- regi. MTK-VM—Haladás 4 :i (1:0). Góllövők: Morgós (3). Borsó, il­letve Kereki. Székesfehérvári MÁV Előre—Bp. Vasas 3:5 (1:2). Góllövők: Meggygs, Sárközi, Sza­bó, illetve Kovács (2), Váradi, Müller. Gass. Pécsi MSC—ZTE 2:0 (1:0). Góllövők: Kardos, Dár­dai. Dunaújváros—Rába ETO 2:0 (0:0). Góllövő: Fajkusz (2). Ka­posvár—SZEOL 1:0 (0:0). Góllö­vő: Kovács. Ü. Dózsa—Csepel 5:2 (3:1). Góllövők: Sarlós (3), Törőcsik, Tóth A., illetve Kiss, Somogyi. A bajnokság állása: 1. Ü. Dózsa -11 7 4 — 25:10 lg 2. Vasas 11 8 1 2 27:12 17 3. MTK-VM 11 7 3 1 20: 8 17 4. Videoton 11 6 2 3 32:16 14 5. Tatabánya H 5 3 3 19:15 13 6. DVTK 11 5 3 3 15:12 13 7. Bp. Honvéd 11 6 — 5 20:11 12 8. Csepel 11 6 — 5 21:18 12 9. Pécsi MSC 11 4 3 4 13:10 11 10. FTC n 4 2 5 18:22 10 11. Dunaújv. 11 3 4 4 IC :20 19 12. ZTE 11 2 5 4 11:18 9 13. Békéscsaba 11 3 3 5 13:22 9 14. Haladás 11 3 2 6 12:22 8 15. Rába ETO 11 2 3 6 11:18 7 16. Kaposvár 11 2 3 6 13:21 7 17. SZEOL AK 11 3 — 8 9:22 6 18. MÁV Előre 11 2 1 8 13:21 5 Az NB II. tizenötödik forduló­jában meglepően sok döntetlen született: a tíz mérkőzésből öt végződött pontosztozkodással. Váratlan eredmények is akad­tak, melyek élén az eddigi lista­vezető Vác nagyarányú fűzfői veresége áll. S mivel a Vasas Izzó biztosan nyert a sereghajtó Szekszárd otthonában, helycsere történt a táblázat élén. A KVSE folytatja jó szereplését. Ezúttal a Szőnyi útról hozott haza egy pontot, mivel 0:0-ra végzett a BVSC-vel. így a barcikaiak meg­őrizték előkelő 5. helyüket. Eredmények. Fűzfő—Vác 3:0; Nagykanizsa—Komló 3:0: Eger— Kossuth KFSE 5:2; Szekszárd— Vasas Izzó 0:2; Dorog—DVSC 1:0: Bp. Volán—SBTC 0:0; Szol­noki MTE—Budafok 1:1; BVSC— KVSE 0:0: B. TASK—BKV Előre 0:0; Várpalota—Győri MÁV DAC 2:2. A bajnokság élcsoportja: 1. Vasas Izzó 2. Vác 3. Salgótarján 15 9 2 4 26:10 20 15 9 2 4 flsis 20 15 8 3 4 25:15 19 4. Komló 5. KVSE 6. Eger 7. Bp. Volán 15 8 3 4 25:20 19 15 7 4 4 26:17 18 15 6 6 3 26:20 18 15 6 6 3 23:17 18 Az NB III. Keleti csoportjában a 15. forduló teljes mértékűén a papírformát igazolta. Váratlan eredmény jóformán nem szüle­tett, talán a Honvéd Papp J. SE szegedi nagyarányú veresége je- - lent némi meglepetést. Az Ózdi Kohász könnyen nyert otthoná­ban a Hajdúszoboszló ellen, így jobb gólkülönbségükkel — a Szarvas előtt — ismét a fekete- fehérek kerültek a táblázat élére. Eredmények: B. Bányász—Sá­toraljaújhely 1:0; Ózdi Kohász— Hajdúszoboszló 4:1; S. Síküveg­gyár—Gyula 0:1; Nyíregyháza— H. Szabó L. SE 1:1; MVSC—Sze­gedi VSE 2:0; Szolnoki MÁV— Lehel SC 1:0; Szegedi Dózsa— H. Papp J. SE 4:1; Szarvas— Hódmezővásárhely 2 :l; LMTK— Recski Bányász 3:2; DMTE— Kisvárda 0:0. ! A bajnokság állása: 1. Ózdi Kohász 28:10 20; 2. Szarvas 31:18 20: 3. H. Papp J. SE 29:17 19: 4. MVSC 39:23 18: 5. DMTE 21:16 18; 6. Nyíregyháza 10:6 18; 7. Szegedi Dózsa 26:19 17; 8. Lehel SC 26:28 17: 9. LMTK 25:20 16; 10. H. Szabó L. SE 27:23 16; 11. Kisvárda 24:23 16; 12. Gyula 17:19 15; 13. Hódmezővásárhely 25:29 13; 14. Recski Bányász 18:22 13; 15. Szolnoki MÁV 27:37 13; 16. B. Bányász 19:32 13; 17. Sá­toraljaújhely 16:25 12: 18. Szege­di VSE 12:21 10; 19. Hajdúszo­boszló 17:30 9; 20. S. Síküveg­gyár 16:35 7. ben már olimpiát és VB-t is rendezett, míg Svájc. Hollan­dia és Görögország — az UEFA szerint — nem ren­delkezik az olaszokéhoz ha­sonló feltételekkel. Az 1978. és 1980. között lezajló EB csoportküzdelmeinek sorsolá­sára november 30-án kerül sor Rómában. Teljesebb az öröm, ha ajándéka idejében érkezik! A Posta kéri: szóló küldeményeit már most adja fel. A küldeményben helyezze el a címmásolatot, tüntesse fel a cimzett irányítószámát és előtte az ország betűjelét! A saját irányitószámát se feledje el feltüntetni! MAGYAR POSTA Az Európai Labdarúgó Szövetség, az UEFA illetékes bizottsága úgy döntött, hogy 1980-ban Olaszországban ren­dezik meg a következő Euró- pa-bajnokság döntő küzdel­meit. Az EB-döintő lebonyolításá­ra jelentkezett NSZK azért nem kapta meg a házigazda szerepét, mert a 70-es évek­/ 4