Békés Megyei Hírlap, 1993. június (48. évfolyam, 125-150. szám)

1993-06-21 / 142. szám

© 1993. június 21., hétfő SpORT MB^Et «BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP A Csepel kienekelte a lilák szájából a sajtot Csepel-Kordax—Békéscsabai Előre FC 2—1 (1—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Csepel, 1500 néző. V.: Bay (Tóth V., Horváth O.). Csepel: dr. Szieben 6 — Ács 5, Váczi D. 6, Mikler 6, Szabó A. 7 — Süveges 6, Bognár 5, Somogyi 6, Szekeres 6 — Stefanov 5, Jakab 6. Edző: Varga István. Békéscsaba: Baji 5 — Mracskó 5, Ionut 6—2=4, Szenti 6, Fabulya 5 — Fodor 5, Kurucz 5, Usmajev 5, Váczi Z. 6 — Szarvas 6, Kulcsár 5. Edző: Pásztor József. Csere: Kurucz helyett Gyura (-) a 67., Mracskó h. Nagy L. (-) a 78., Szekeres h. Palacian (-) a 80., Stefanov h. Gyimesi (-) a 83. percben. Gólszerző: Jakab a 26., dr. Szieben a 71., Szarvas a 90. percben. Sárga lap: Usmajev (Szabó A. lerántásáért) a 33., Váczi Z. (Süveges buktatá­sáért) a 46., Bognár (kezezésért) a 62., Baji (Süvegest elütötte) a 71., Stefanov (reklamálásért) a 83., Palacian (Fodor buktatásáért) a 86. percben. Piros lap: Ionut a 67. percben. Szögletarány: 3:3 (2:0) a Csepel javára. A mérkőzés előtt Pásztor József, a békéscsabaiak edzője nem volt vidám. Arról panaszkodott, hogy Csató egyáltalán nem épült föl, Kasik pedig a vádliját fájlalja. így egy alaposan meg­bolygatott békéscsabai csapat vonult ki a csepeli pályára. A 13. percig kellett várni az első épkézláb eseményre, ami­kor Süvegestől Stefanov elé került a labda, aki éles szögből, 10 méterről csúnyán a bal kapu­fa mellé lőtt. A 22. percben Sze­keres távoli nagy lövése zúgott el a jobb kapufa mellett. A 25. percben egy bal oldali beadást Váczi Z. fejelt szögletre Süve­ges elől. Vélemények A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Gallov Rezső' államtitkár, az OTSH elnöke: — Ősszel a Csepel, tavasszal a Békéscsaba szerepelt várakozáson felül, ezért úgy érzem, döntetlen lesz. Vitray Tamás tv-riporter: — A döntetlent elérheti a lelkes Békéscsaba. Szilágyi Menyhért, a megyei közgyűlés ifjúsági és sportbizott­ságának elnöke: — Bízom egy döntetlenben. Dr. Petróczy Gábor megyei sportigazgató: —A tavaszi sorozat megkoronázását várom egy győzelemmel. Hajdú László egykori tornászedző: — Bármi is lesz az ered­mény, elöljáróban gratulálok a játékosoknak az egész évi teljesít­ményhez. Selmeczy Mihály, a Békéscsabai EKSE elnökségi tagja: — Nincs ma olyan város, amely három olyan I. osztályú csapatjáték­sportággal rendelkezik, mint Békéscsaba, s amelyek közül a koro­nát most a labdarúgás teheti fel. Dr. Borbola György, a békéscsabai kórház főorvosa: — Na­gyon kemény meccset várok és egy pontot, úgy érzem, megszerez­het a Békéscsaba. Gábrielné Juhász Eta, a Continent Utazási Iroda vezetője: — Félek, hogy megszakad ez a nagyon szép tavaszi veretlenségi sorozat. Nyári Mihály NB I-es kézilabda játékvezető: — Az egész közvélemény azt várja, amit én is: egy pont. Mészáros Sándor, az EMSTUDIO cégvezetője: — Régóta veretlen a Békéscsaba, nehogy éppen most csússzanak le a nagy lehetőségről. Szabó András, a csepeliek védője: — Biztosra veszem, hogy győzünk. Papp László, a Békéscsaba technikai igazgatója: — Pontszer­zésünk esetén fútballtörténelmet írhat a csapat. Losonczi Flórián, a Csepel elnökhelyettese: — Győzünk. Csató Sándor: — Az elmúlt két hétben mindössze egy edzésen vettem részt; nem merem vállalni így a játékot. Kasik Zsolt: — Az utolsó edzésen megfájdult a vádlim, így csak kispados leszek. A SZÜNETBEN. Jaczina Róbert egykori NB I-es játékvezető: — A Békéscsabának egyáltalán nem volt gólhelyzete. Jankulár István, a Békéscsabai Fegyelmi Bizottság elnöke: — Ilyen játékkal nehéz lesz egyenlíteni. Papp László: — Egy félidő előnyt adtunk a Csepelnek. Dobozy ImszIó, a Nemzeti Sport szakírója: — Tavasszal kétszer láttam a viharsarkiakat, bizony ennél gólratörőbben játszot­tak. Most fél óráig semmit sem csináltak. A MÉRKŐZÉS UTÁN .Jankulár István :—Ennyi hiányzóval nem is lehet más az eredmény. Jaczina Róbert: — A második félidőben is csupán egy igazi helyzete volt a Békéscsabának. Argyelán János:—Ha mi, eltiltottak is játszottunk volna, négyet rúgtunk volna ennek a gyenge Csepelnek. Szenti Zoltán: — Nem tudtuk megtartani középpályán a labdát. De ez érthető. Ennyi hiányzóval lehetetlen is. Papp László: — Nincs okunk szégyenkezni, a csapat fennállásá­nak legjobb helyezését érte el. Dr. Szieben László: — Mindig szerettem volna egy akciógólt elérni, ez most annak számít. Silvio Iorgulescu, a békéscsabaiak pályaedzője: — Ha már így alakult, örüljünk az 5. helynek. Innen kell jövőre előrelépnünk. Kempingsátrak széles választéka 18-féle Sportáruház Békéscsaba, Munkácsy u. 11. Telefon: (66) 324-256 SMA Kft. Autószalon 5600 Békéscsaba, Gyón) Géza u. 14—16. Telefon/fax: (66) 442-556. Volkswagen és Audi típusú személygépkocsik , és haszonjárművek széles választéka. Hitel- és lízinglehetőségek! Szervizműhely a Dobozi út elején! Telefon: 444-511/39. Óriási kavarodás támadt a békéscsabai kapu előtt a 26. percben, amelynek során Süveges nagy erővel a felső lécet találta telibe, a kipattanó labdát Jakab közelről viszont a bal felső sarokba fejelte úgy, hogy Baji már nem érhetett vissza, 1—0. Csak ezután kezdett táma­dásba a Békéscsaba, s még így is 10 percet kellett várni, míg Mracskó a jobb összekötő he­lyéről, 20 méterről a már vert dr. Szieben mellett az oldalhálóba lőtt. A túloldalon Somogyi a kapufa mellé durrantott mint­egy 26 méterről. Az ellentáma­dás során megint Mracskó jeles­kedett, ám ekkor fölé lőtt. A 42. percben Szekeres visszagurítot­ta a labdát Mikler elé, aki Szen­titől szorongatva az égbe lőtt. Az első játékrész lefújása előtt még Váczi Z. kísérletezett, de távoli labdája a kapu fölött hagyta el a játékteret. kifutó és elvetődő kapusba lőtt. Igazi egyenlítési alkalom volt. A 65. percben Szarvas vereked- te be magát a 16-oson belülre, ezúttal Acs szerelte nem egé­szen szabályosan, ám Bay já­tékvezető sípja ezúttal is néma maradt. A 67. percben Stefanov ugrott ki a védők közül, Ionut, mint utolsó ember lerántotta, amiért jogosan a kiállítás sorsá­ra jutott. Még ugyanebben a percben a még ifjúsági korú Gyura lépett pályára (Kurucz cseréjeként), a fiatalember élete első NB I-es mérkőzését ját­szotta. Láza: „még ennél is többre képesek” Láza János, a békéscsabaiak egykori sziklakemény védője azon kevesek közé tartozik, aki fél szezonnal ezelőtt a Nemzeti Sport hasábjain úgy nyilatkozott: ez a Békéscsaba még a 6. helynél is jobbra képes. Állította: alulértékelik a lila­fehér egyesület vezetői a gárdát. Most arra kértünk tőle választ, mire alapozta jó fél évvel ezelőtti — egyébként kitűnő — „meglátásait”? — Ha azt mondom, hogy így éreztem és gondoltam, az nagyon egyszerű lenne. Számtalan meccset végigkövettem, és láttam hogy mi rejlik a srácokban. Lehet, hogy az edző és a vezetők pesszimistábbak, de hát ez az ődolguk. Á csapatból a légiósok profi módon álltak hozzá és mozgásukon azt figyel­tem: sok gólra lehetnek képesek. Átállásuk zökkenőmentes volt Ráadásul hamar összeért az új játékosállomány a régivel. Valamennyi csapattag pénzt akart keresni és ez is egy nagy hajtóerő. A fiatalabbak közül pedig Szarvas és Kasik egyre inkább beérett. Ami ugyancsak a békéscsabaiak malmára hajtotta a vizet: az NB I-es átlagnál több, igazi futóembere van a liláknak. És azt is állítom, hogy még mindig maradt bennük, még ennél is többre képesek. Szünet után az 53. percben 11-est reklamált a publikum, amikor Süveges betört a bünte­tőterületen belülre és óriásit repült, ám úgy tűnt, senki sem nyúlt hozzá. À túloldalon Ku­rucz gyenge fejese szállt mellé. Az 55. percben Váczi Z. az utol­só pillanatban rúgta ki a labdát a kapu előteréből, a túloldalon vi­szont a békéscsabaiak puskáz­tak el egy lehetőséget. Az 58. percben Jakab távolról fölé dur­rantott. A 63. perc hozta a bé­késcsabaiak egyik legnagyobb helyzetét, amikor Fodor sakk­matt helyzetben 10 méterről a A 71. percben Baji kapus a büntetőn belül elhúzta a kapu­ra törő Süveges lábát, amiért sárga lapot kapott, valamint 11-est is ítélt a játékvezető. Dr. Szieben állt a labda mögé, és a kapu bal alsó sarkát célozta meg, ám Baji óriási vetődéssel kiöklözte a pettyest, szeren­csétlenségére éppen az „ítélet- végrehajtó” elé, aki másod­szor már nem hibázott, 2—0. A 75. percben Mracskó egy nagy lövés után elterült a 16- oson belül — görcsöt kapott a lába. Mikler és Szekeres sport­szerűen odafutott, és „gyógyke­Szarvas (jobbra) az utolsó percben rúgott egy becsületgólt FOTÓ: LEHOCZKY PÉTER Edzői nyilatkozatok Varga István:—A csapat bebizonyította, hogy a tíz nappal ezelőtti óriási vereség után is talpra tud állni. Ezzel teljesítettük célkitű­zésünket, a 30 pont elérését. —Elégedett az évi teljesítménnyel? — Maximálisan. Egyben szeretném megköszönni a játékosok egész évi jó hozzáállását, a vezetőknek pedig azt, hogy megbíztak bennem és segítőimben. Jövőre még jobb helyezést szeretnénk elérni. Pásztor József: — Jóval gyengébben játszottunk a megszokott­nál, így nagy szerencsére lett volna szükség ahhoz, hogy egy pontot elérjünk. Végül is ezt a mérkőzést különböző okok miatt már a kezdés előtt elveszítettük. —Mit ért ezalatt? — Többek közt az egyik legfontosabb, hogy a stabil négytagú középpályás sorunk helyett most egy olyan négyesfogat lépett pályára, amely ártalmatlannak bizonyult. Nehéz úgy játszani, hogy nélkülöznünk kell Árgyelánt, Csatót, Vanceát és Kasikot. Kurucz egész tavasszal nem játszott, most sem nyújtott maradandót, s Usmajev sem igazán a helyén próbálkozott. — Csalódott abban, hogy nem sikerült kivívni a nemzetközi kupaszereplés lehetőségét? — így is a legjobb helyezést érte el a gárda NB I-es történetében. Nem is annyira csalódott vagyok, inkább lelkes szurkolótáborunkat sajnálom. De amúgy is megérdemelte volna agárda, hogy kijusson a nemzetközi porondra. zelésben részesítette” a békés­csabaiak védőjét. Ugyancsak kevésbé megszo­kott jelenetnek lehettünk szem­tanúi a 87. percben : a békéscsa­bai B-közép néhány tagja átmá­szott a kerítésen, s hiába figyel­meztette a hangosbeszélő őket, készültek elözönleni a pályát. Néhány rendőr odasétált, hogy rendet teremtsen, majd ahogy fokozódtak az izgalmak, meg is kergettek néhány csabait, akik óriási sprintet levágva kifutot­tak a stadionból. Rövid szünet után folytatódott a játék. Már mindenki a mérkőzés lefújását várta, amikor Kul­csár cselezgetett, majd lövés­re szánta magát, ám a labda kipattant a védőkről, Szarvas rácsapott és közelről a tehetet­len kapus mellett a hálóba lőtt, 2—1. Egy alaposan felforgatott békéscsabai csapat vonult ki a pályára, amelyen meglát­szott, hogy egyetlen cél lebeg előttük: ne kapjanak gólt. Be is tömörültek a kapujuk előte­rébe, de ez annak is köszönhe­tő volt, hogy a Csepel óriási erővel kezdett támadni. Bi­zony gyakran veszélyben volt Baji kapuja, sokszor csak az utolsó pillanatban mentettek a védők vagy a portás. A nyo­másnak még fél óráig sem tu­dott ellenállni a lila-fehér gár­da, amikor egy nagy kavaro­dás után előnyhöz jutott a ha­zai csapat A békéscsabaiak csak ezután támadtak ki, de az első játékrész hátralévő idejé­ben még így is keveset veszé­lyeztettek, csupán Mracskó és Váczi Z. igyekezett tűz alá venni a kaput. A szünet után egy sokkal harcosabb Békéscsaba jött ki a pályára, mind többet tá­madtak, a Csepel pedig fárad­MARATHON Nagykereskedelmi vállalkozás Sportcipők, sportruházat Sarkad Szabadság tér 28. Tel: (66) 375-243 ni látszott. Ám ekkor a „leg­fontosabb” ember, Ionut a vé­delem tengelyéből kivált — miután a játékvezető a legsú­lyosabb ítélettel sújtotta. Tíz emberrel küzdött tovább a Békéscsaba, de ez sem zavarta meg őket, mert továbbra is egyenlő erők küzdelmét lát­hatták a pályán. Az más kér­dés, hogy Baji szerencsétlenül jött ki a kapuból és egy 11- essel növelte előnyét a Csepel. Ekkor úszott el az a remény, hogy a 4. helyet megszerezze a lila-fehér együttes, 10 ember­rel, ekkora hátrányt alig húsz perc alatt behozni, már képte­lenségnek látszott. Becsüle­tükre legyen mondva, hogy az utolsó pillanatig küzdöttek, amit bizonyít: Szarvas az utol­só percben kilőtte dr. Szieben kapuját Az első félórától eltekintve egyenlő erők küzdelme folyt a pályán, még ha a lila-fehérek legfontosabb embereiket nélkülözték is. Ami viszont szembeötlő volt: igencsak hé­zagos volt a középpályás sor. Ha a védők fölszabadítottak, előrevágták a labdát a félpá­lya felé, mindig csepelihez került a pettyes. Vereségük­kel egy hosszú sorozat szakadt meg — mondanunk sem kell, a legrosszabbkor, ugyanis a rivális MTK győzelmével „beelőzött”, így a Ferencvá­ros magyar Kupa-beli győzel­me esetén nem a békéscsabai­ak, hanem a kék-fehérek in­dulhatnak az UEFA Kupá­ban. Jávor Péter Az 1992—93. évi NB I-es bajnokság végeredménye 1. Kispest-Honvéd FC 30 19 5 6 59—28 43 2. Vác FC-Samsung 30 17 8 5 48—28 42 3. Ferencváros 30 19 3 8 49—28 41 4. MTK 30 14 8 8 59—37 36 5. Békéscsabai Előre FC 30 12 12 6 42—31 36 6. Videoton-Waltham 30 15 5 10 42—34 35 7. Csepel-Kordax 30 12 6 12 29—37 30 8. Siófoki Bányász 30 11 7 12 36—39 29 9. Rába ETO FC 30 10 9 11 38—43 29 10. V asas-Smirnoff 30 7 13 10 31—33 27 ll.PMSC-Fordan 30 10 7 13 35—39 27 12.BVSC-Dreher 30 10 6 14 32—37 26 13. Diósgyőri FC 30 7 9 14 26—45 23 14. Újpesti TE 30 4 12 14 29—45 20 15. Nyíregyházi FC 30 3 12 15 17—39 18 16. Veszprémi LC 30 6 6 18 25—54 18 A Kispest HFC, mint bajnok, a BEK-ben indul. A KEK-ben a Ferencvá­ros vagy a Haladás VSE rajtolhat, amennyiben a Haladás a KEK induló, akkor a Ferencváros és a Vác indul az UEFA-kupában. Ha a Ferencvá­ros nyeri a Magyar Kupát, akkor az MTK indul az UEFA-kupában. Kiesett a Veszprém és a Nyíregyháza, osztályozót játszik az Újpest és a Diósgyó'r. RF.KRS MROYEI HÍRI.AP Közéleti napilap. Főszerkesztő': dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő": Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: Martin Feldenkirchen és dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgatók. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450; főszerkesztő: (66) 446-242; sportrovat: 451-114; telefax: (66) 441-020. Kiadói telefonszámok: (66) 441-545; hirdetés: 441-311; telefax: 450-198; telex: 83-312. Terjeszti a Magyar Posta és egyéb terjesztő szervek. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 319 forint, egy évre 3388 forint. Készül: a Kner Nyomdában, Békéscsaba, Baross u. 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. HU ISSN 12151068