Viharsarok népe, 1953. július (9. évfolyam, 152-178. szám)

1953-07-22 / 170. szám

4 If.">3 július 22., swrtfci [/UuusauUc Hépe Megyénk ifjúsága készül a IV. VIT-re Az ifjúság az egész világon ké­szül a IV. Világifjúsági Találko­zóra és köztük megyénk ifjúsága is. Megyénkben is ezrek és ezrek tettek felajánlást a IV. VIT-re és ezeket a felajánlásokat nagy­részt már teljesítették, sőt túl­teljesítették. A termelésre tett vállalások mellett kultúr- és »portvonalon is készül ifjúságunk különböző rendezvények megszer­vezésével. A lelkes készülődés közben nem feledkeznek meg fiataljaink az ajándékok készíté­séről. Már több szervezetünk ké­szített ajándékot, vagy szépen hímzett szalagot, amelyet a me­gye küldöttei fognak magukkal vinni' és átadják a külföldi kül­döttek részére. Az ajándékok küldése mellett megyénk if júsága stafétán keresz­tül is elküldi harcos üdvözletét Bukarestbe. A staféta egész me­gyénkén keresztül megy, érint minden járást és csatlakozik a nemzetközi stafétához, amely már több mint egy hónapja elindult Európa nyugati országaiból. A váltó staféta Dombegyházáról in­jai július 25-én a déli órákban. Azok a DISZ-esek fogják indí­tani, akik a gyapot feletti véd­nökséget elsőként vállalták az or­szágban és ezt a vállalásukat tel­jesítették, mert az ő gyapotjuk a megye legjobb gyapotjai közé tar­tozik. A staféta a megye területen a következőképpen megy keresztül: Július 25-én: Dombegyházáról indul 13 órakor; Battonyára érkezik 13.40-kor, Mezőhegyesre 14.30-kor; Mezőkováesházára 15.10-kor. Kaszaperre 15.40-kor; Tótkomlósra 16.10-kor: Orosházára 17.10-kor; Nagyszénásra 18.50-kor; Szarvasra 20.10-kor. Szarvason marad éjszakára, ahol kultúrműsort és táncot ’ren­deznek a fiatalok és másnap in­dul tovább 9 órakor Endrőd felé. Július 2<>-án: . Endrődre érkezik 10.10-kor: Gyom ára 10.30-kor; Körősla lányba 11.30-kor; Szeghalomra 12.10-kor; Vésztőre 12.50 k< r; Békésre 14-kor; Békéscsabán lesz 14.30-kor Békéscsabán a staféta a megyei küldöttek búcsúztatására érkezik be, utána itt éjszakázik és más­nap délután megy át Gyulára, ahol szintén tábortűzzel egybekö­tött , kultúrműsorral fogják fo­gadni. Gyulára érkezik 27-éu este 19 órakor és itt marad éjszakára és másnap reggel indul tovább Sar­kad felé és ezen a napon fog csatlakozni a nemzetközi stafétá­hoz Biharkeresztescn. Július 28-án: Sarkadra érkezik 9.50-kor. Sarkadkeresztúron lesz 10.20-kor; Nagy gyantára érkezik 10.50-kor; Zsadányba 11.20-kor; Biharkcresztesre érkezik 14 órakor ahol a staféta átadja a zászlót és megyénk ifjúságának üdvözletét a román fiataloknak. Megyénk ifjúságának stafétája 4 naj>on keresztül fog áthaladni megyénkén és viszi a bckcsine- gyci fiatalok harcos üdvözletét a Világifjúsági Találkozóra. A staféta sikeres útjához szük­séges, hogy a fent említett köz­ségek fiataljai lelkesen kapcso­lódjanak he ebbe a munkálta és a járási DISZ-bizottságok, a já­rási TSB-k minél eredményeseb­ben mozgósítsák a fiatalokat. Előre jó munkával a VIT si­keréért! DISZ Megvebizattság. „Szeretnék a Viharsarok Népe levelezőtáborába lépni“ r-- A dolgozók írásaiból — Naponta növekszik a dolgozók bizalma a pártsajtó iránt. Ezt számos példa bizonyítja, fvupecz Mihály, a kiscsákói földműves— szövetkezet boltkezelője ezt írja szerkesztőségünknek: «Kedves Elvtársak! Fél éve vagyok a Viharsarok Népe állandó előfizetője. A Me­gyei 1'áribizoliság lapját helyes bírálataiért és cikkeiért nagyon megszerettem. Az a megtisztelő feladat ért, hogy Kiscsákón én let­tem a sajtófeleiős. Ennek a feladatomnak eleget is akarok tenni. Szerelnék a Viharsarok Népe levelezőtáborába lépni. Őszintén mondva már több ízben szerettem volna írni, de ettől valami ki­sebbségi érzés mindig visszatartott. Pedig lelt volna miről írni bőven, mert nálunk is vannak eredmények és hiányosságok.» Túróezi Pál, a telekgerendási «Aranykalász» tsz DISZ-tit- kára korábban egy hiányosságról írt, amit szerkeszt ősegünk elinté­zett. Túróezi elvtárs következő levelében ezt olvashatjuk: «Kedves Elvlársak! Ha már a régen keresett levelezést fel­vettem \ eletek, nem szeretném abbahagyni. A jövőben is Hozzátok fordulok problémáimmal és remélem, hogy azok megoldásánál mindenkor számíthatok segítségetekre.» Hasonló levelet írt szerkesztőségünkhöz Bíró Béla, a tótkom- lósi tanács egyik dolgozója is: «Megható volt az. hogy levelemre azonnal válaszoltak. Egy kérésem volna a szerkesztőséghez: szeretnék én is bekapcsolódni munkájukba, t'gy érzem, hasznos szolgálatot tudnék teljesíteni,» Ezek a sorok a dolgozók bizalmát fejezik ki. Tudják, ha le­veleikben megírják a jó eredményeket, hiányosságokat, minden­kor számíthatnak a szerkesztőség tanácsára, segítségére. Levél Edelényből A Békéscsabai Építők csapata Edelényben tölti pihenőjét és itt készül fel ** őszt szezonra. A csapat igen jól érzi magát a festői szépségű környezetben. A. hangulat igen jó. Sportolóink hálásan köszönik pártunknak, vezetőinknek, hogy biztosították részükre ezt a pihenést. Mindezt igyekeznek meghálálni azzal, hogy tudásukat továbbfejlesztve, jó játék) al öregbítik Békéscsaba sportjának hírnevet. Vasárnap játszottuk első mérkőzésünket a jóképcsségű Sajószentpéteri Bányász NB ll-es csapatával. Békéscsabai Építők—Sajószentpéteri Bányász 9:1 (.1:0). (Sajószentpétcr.) Az Építők támadásával indul a mérkőzés s a nagy fölény a lt. percben góllá érik. Csicscly szemfütessége révén megszerzi a vezetést, 1:0. Még na­gyobbá válik a csabaiak nyomása. Az új korszerű játékfelfogás ellen lehelellenek a sajószentpéteriek. Villámgyorsan futnak a gyors, szemet gyönyörködtető hely­ükére*. támadások. A 33. percben szép támadás után Szabó eredményes, 2.0. A 40. percben ismét Szabó lő gólt, 3:0. A II. félidőben próbajátékosokkal erősítik meg Sajószentpétcr csapatát. Azonban az. Építők még jobban fokozzák az iramot, még szebben, még kor­szerűbben játszanak s a 10. percben Bohús eredményez, 4:0. A 18. percben Csicscly egyéni lefutása eredményez, 5:0. A 25. percben Vfgh lő bombagólt, 6:0. A 30. percben Vígh gyönyörű fejes gólja 7:0-ra növeli az eredményt, majd Ismét Csicscly lő gólt, 8 0 A 41. percben ismét Vígh hatalmas lövése akad meg a hálálván. 90. A védelem könnyelműsködése. folytán Sajószentpéter balössze­kötőié a 43. percben szépít az eredményen, 9:1. ■scKcscsabai Építők: Cscprcgi — Kocziszki, Czikkelv, Badnai — Palotai, Crittes - habos, Szabó, Weiner, Vígh, Csicsely összeállításban játszottak az I. félidőben A második félidőben így állt a csatársor: Csicscly, Szabó, Weiner, Vígh, Bohús, (Bohús), (Gulyás). Bírálat: Az Építők csapala korszerű, szép játékával lehengerelte ellenfelét, mely tehetetlen volt a gyors helycserés támadásokkal szembea. Cscpregi jól, védett, azonban a gólnál hibázott. A hátvédhármasban Czikkely, Kocziszki, Badnai a sorrend, Griecs,- és Pa­lotai a mezőny fölé nőtt. A csatársorban Vígh, Csicscly, Szabó, Weiner, I.abos a sorrend A II. félidő­ben beállt Bohús és Gulyás is elfogadhatót nyújtott. Előreláthatólag még három mérkőzést játszik a csapat. Bognár István szakoszt. intéző. Martfű—Bcs. Petőfi 4:2 (3:2) A két megyei csapat között rendezett találkozó a szolnokmegyci Martfű. győ­zelmével végződött. A mérkőzés első 20 percében a Petőfi szebbnél-szebb támadásokkal közelíti meg a martfűi kaput és sok meleg helyzetet teremt. Mohai váratlan szép lövésével és Nagy kapásgóljával már 0:2-re vezet, amikor a martfűi csatársor kihasználja a csabai védeleifl könnyelműségét és les­taktikáját, gyors egymásutánban 3 gól­lal megfordítja a mérkőzést. A második félidőben mindkét csapat több cserét alkalmaz. A játék képe unal­ma ;í és csapkodóvá válik. A martfűi csapat a csabai közönség­ben nem kelteit komoly benyomást, mi- vei a csapat játéka közepes megyei csa­pat játékának felel meg. A csabai Petőfi csak az első 20 perc­ben nyuj lőtt elfogadhatót. A mérkőzés; ebben a részében helycserés támadások révén tudott is eredményt elérni. A vé­delem könnyelműsége és helytelen, rend­szertelen játéka döntötte el a mérkő­zés sorsát. A megyei bajnokságban való jobb sze­replés érdekében a védelemnek is ko- mo abb felkészültséggel kell lciállani egy- egy mérkőzésre és feltétlenül le kell mondani a ieslaktikáról és «zóiiáiiás»-ról. Orosházi Lokomotív —- Gerendás 2:2 (1:1). Járási csoportdöntő második for­duló, Gerendás, vezette: Gyarmati. Orosházi Vasutas: Gerzseny, — Gyulai, Zahorec, Maczkó — Nagy, László — JPikó, Dimák, Kovács, Racskó, Borbély. Gerendás: Oláh — Rálik, Raffael, Po­pot — Faragó, Schwctz, — Cseh, Ko­vács, Alföldi, Kiss, Kun. | Mindkét fél részéről tapogatóddá a já­ték, hiszen a megyei bajnokságba jutás­ért küzdenek. A 8. percben a félpályá­ról Faragó előreívelt labdáját Gyulai clluftolja, Kiss meglép vele és már 0:1 Gerendás javára. A 16. percben egy előre adott, már elveszettnek látszó labdára fut rá Borbély, Oláli kifut, lábbal akarja a mezőnybe küldeni a labdát, de mellé rúg és Borbély akadály nélkül viszi be a kapuba, 1:1. A félidőig csapkodó- játék folyik. Fordulás után Gerendás lendül táma­dásija és nagy a nyomás a vasutasok ellen. A 18. percben Gerendás sarokrúgás­ból ismét megszerzi a vezetést, 1:2. Már / I úgy látszik, hogy a gerendási győzeler I biztos. A 45. percben Borbélynak egy t rokrugáslwl sikerül kiegyenlíteni. Jók 4 Nagy, Pikó, Borbély, illetve Cseh, Ko­vács, Faragó. Gyarmati erélyes kézzel vezetett. A harmadik mérkőzés semleges pá­lyán lesz lejátszva. Két pályázat a vidéken élő képzőművészek részére A Viharsarok Nép» egyik, május hónapban megjelent számában közölt© a népművelési minisztérium képzőművészeti főosztályának a vidéken élő képzőművészek számára kiirt két pályázatát. Fölhívjuk azokat a művészeket, akiknek a korábban megjelent pályázati felhívás esetleg elkerülte a figyelmét, hogy az 1953 no­vember 2ő-re kitűzött határidőig készítsenek pályaműveket. A két pályázat elme: »Hazai táj« (Tájképpilyázat) és »Me­gyénk élete« (Életképp ilyázat). A pályázatok részletes leírása megtekinthető a Megyei Könyv­tár olvasótermében. (Békéscsaba, Derkovios-sor.) •<ebaoi«i>'■>»>** Felvilágosítást és segítséget nyújt a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége Békésmogyei munkacsoportja. (Békésassiba, Fürst Sárulor-u. 16.) K ád i ó Július 23», csütörtök Kossuth Rádió Orosházi Kinizsi—Szentesi Kinizsi 2:2 (24M Vezette: Nagy. Nem volt hírverő jellege a mérkőzés­nek, mert az Orosházi Kinizsi kétgólos előnye ulán a csatársor könnyeluúískő- dését a védelem nehezen tudta helyre­hozni a megyei csapattal szemben. A csatársorból csak Szökő és Bozó vette komolyan a játékot. A gólokat Szökő és Madarász rúgták. Ijkígyósi SK—Orosházi Építők I. 2:2 (1:1). A nagy melegben jó játék nem alakult ki. Az orosháziak is, az újkígyó* siak is sok gólhelyzetet kihagytak. Sarkad vasárnapi sporteseményei: Röplabda, férfi: Gyula válogatott—Sarkad válogatott 3:1. Vezette: Zelutz. A gyulai csapaton meglátszott az ösz- Szeszokotlság és a kellő edzés eredménye. Röplabda, női: Gyula válogatott—Sarkad válogatott 3:2. Vezette: Zelutz. A gyulaiak megérdemelten győzték. Labdarúgás: Okányi SK—Sarkadi Kinizsi II. 2:1 (2:0). Vezette: Bucsai. A II. félidő 17. percében a játékvezető a trágár szavat használó Jászokányi játékost kiállítja, do a nevezett játékos nem volt hajlandó a játékteret elhagyni, így a játékvezető lcf- fújta a mérkőzést. Ilyen magaviselet tűr­hetetlen Okány sportjára nézve. Szegedi Kinizsi—Sarkadi Kinizsi 3:1 (1:1). Vezette: Vozár. A kezdés után Sarkad csak 15 percig játszotta a megszokott formáját. Ettől kezdve a szegediek szép összjátékkal tűn­tek ki a pályán és megérdemelten győz­tek. A Sarkadi Kinizsin meglátszott az edzés hiánya, a játékosok fáradtak vol­tak. Góllövők: Söregi 2 (lt-esből), Enesei, Nagy és Lovász, Sarkadból Tóth és Tö- recsik játszott elfogadhatóan. MOZI SZABADSÁG FILMSZÍNHÁZ, Békéscsa- ba. Ma utoljára: «Maximka.» BRIGÁD FILMSZÍNHÁZ, Békéscsaba. Ma utóljára: «Maximka.» BÉKE FILMSZÍNHÁZ, Orosháza. Jú­lius 23—25: «Gazdag menyasszony.» PARTIZÁN FILMSZÍNHÁZ, Orosháza Július 21—22: «Néma barikád..» PETŐFI FILMSZÍNHÁZ, Gyula Jú- lius 20—22: «Milliók sportja.» 11.30 Hanglemezek. 12.10 Szórakoztató muzsika. 1230 Épülő gyárak — daloló tájak. 13.15 Szórakoztató zetae a Moszkva) Rádió műsorából. 1330 A néphadsereg művészegyüttese szólistáinak hangverse­nye. 14.15 A rádió gyerinelcujság műsora. 14.50 A világ fiataljai készülnek a VIT-re. 16.00 Jó munkáért szép muzsikát. 16.30 Előadás. 1G-45 Hanglemezek. 17.00 Külpo­litikai kérdésekre válaszolunk. 17.15 Az Ifjúság Hangja. 17.45 Mai magyar mu­zsika. 17.55 Mi történt a külpolitikában. 18.00 A néphadsereg híradója. 20.00 Hírek. 20.10 A Fővárosi Népi Zenekar játszik. 20.40 Egmont: Részlet Goethe drámájá­ból, Beethoven zenéjével. 2130 Uj ma­gyar könnyű zene. 22.25 A magyar rádió tánczenekara játszik. 23 20 Hanglemezek. Petőfi Rádió 7.00 Csárdások. 7-35 Békét kíván a vi­lág. Hanglemezek. 8 20 Hangszcrszólók. VIHAUSAUOK NÉPE az MI)P Békésmegyei Pártbizottságának lapja. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: Nagy Antal. Szerkesztőség és kiadóhivatal: Békéscsaba, Sztálin-út 7., I. emelet. •• Telefon: szerk.: 22-85, kiadóhiv.: 21-76. Békési Nyomda, Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Botváuszky Pál. 8.50 Dalok. 9.20 A magyar rádió ajándék- műsora. 940 Iskolai kórusok. 10.10 Rim- szkij—Korszákov: Anlar — szimfonikus költemény. 10.45 Kovács Imre és zene­kara játszik. 15 00 Úttörő-mikrofonnal a* országiján. 15 20 Reményi Zsuzsa hárfázilu 15.50 A magyar rádió kisegyüttese játszik,, 16.25 Szív küldi szívnek szívesen. 16.45 Fehér kimonó. Ilja Turcsin elbeszélése. 17.00 Fiatalok zenei újságja- 17.30 A magyar rádió diszpécserszolgálata. 17.4t Az Elbától a Csendes-óceánig. 19 00 Mai magyar muzsika. 1930 A magyar rádió tánczenei; ara. übattonyai járási ügyészség minden csütörtökön 8-tól délután fél félfogadási napot tart Battonyán, a já­rásbíróság I. em. 3. sz. szobájában és minden pénteken 12-től 14 óráig Mező- kovácsházán, a járási tanács épületében* amikor bárki panaszának, kérelmének elő* terjesztése végett idézés nélkül megjelen­het a járási ügyésznél. Apróhirdetések Nagyszénási állomástól a Kondorosi-úton elvesztettem Kiss Károly névre szóló i#a- zolvámomat. Megtalálója, jutalom ellené­ben, küldje: Sarkad, Szív-utca 13/b alá. 12 országos kaptár és mézpergelő eladót Békéscsaba. Kinizsi-u. 3. Egy vadonatúj női kerékpár eladó, Bő- késcsaba, Csaba-u. 3. Hálószobabútor (új) eladó, Békéscsaba* Egrcssy-utca 18. sz. Hathetes tisztafajú. farkaskutya eladód Gyoma, Petőfién. 2. Singer karikahajós- varró- (hitiiző)-gép eladó, Békéscsaba, Thessedik-u. 3. Lovat keresek megvételre, Békéscsaba, 111., Pöltenberg-u. 12. szám. Nagymennyiségű féltégla olcsó áron kap­ható a Békéscsabai Téglagyárban. _____ Bé késcsabán, a Csaba Szálló előli elvesz­tettem levéltárcámat. Becsületes megta­láló a benne lévő 130 forintot megtart­hatja. Az iratokat az azon lévő címre külön jutalom ellenében küldje vissza. Ruházati, cipősziihségletét a Békéscsabai Kiskereskedelmi Vállalat szakiizieteiben szerezze be Számos cikknél nagy árcsökkentés! régi ár: új ár: régi ár: új ár: jUiha (crepp) 70 széles 30,10 30.— . Habselyem női nadrág 42.— 35— Ruha (crepp) 90 széles 45.80 37— Habselyem női combiné 81.10 67.­Mikádó kabát 996 — 800— Női szandál 172.— 118.— Női velour kabát G70.— 560— Férfi nyári cipő 196 — 110— Női karton ruha 196.— 165.— Gyermek szandál 49.60 30.— Női karton ruha 179 80 150 — Választék. Minőség. Előzékeny kiszolgálás.