Petőfi Népe, 1970. december (25. évfolyam, 281-305. szám)

1970-12-01 / 281. szám

Szerencsés győzelem Kecskeméti Dózsa—Szolnoki MTE 1:0 (0:0) Kecskemét, 1000 néző, ve­zette: Fáth. K. Dózsa; Gór — Oláh, Gyiífkó dr.. Kreidli — Franczkó, Lutz — Bánhídi, Tatár, Lódi, Pasek (Kiss), Józsi I. (Dobó). Edző; Szi­geti Ferenc. SZMTE: Nagy P. — Vin- cze, Heidrich I., Kovács — Árvái, papp — Heidrich II., Sebők, Mile, Nagy F., Pal- lai. Edző: Lazányi Péter. Borús hűvös időben a vendégek kezdték a játé­kot. Az első esemény Franczkó mellélövése volt. Jobbára a két tizenhatos között hullámzott a játék. Az 5. percben vezették a vendégek első gólveszélyes támadásukat, Mile tisztán tört kapura, szerencsére lö­vése elkerülte Gór kapuját. Néhány perccel később Lutz 20 méterről küldött szabadrúgása szállt a kapu fölé. A 10. percben Lódi a jobb oldalról ívelt középre. Tatár nagy helyzetben fe­jelt a kapu fölé. Egyre többször jutottak szóhoz a vendégek. A 16. percben csak Gór merész belevető- dése mentette meg a kecs­keméti kaput a góltól. Nagy védelmi hiba után előbb Heidrich II., majd Pallai közeli lövését hárította Gór. A 24. percben újra „átjáró­ház” volt a hazai védelem. Mile fejese nyomán a labda átszállt Gór felett, de a gólvonalon Lutz menteni tudott. A 27. percben a szolnoki kapu forgott veszélyben. Nagy P. rosszul dobta ki a labdát. Paseknek még arra is volt ideje, hogy megcé­lozza az üresen maradt ka­put. Lövése azonban a ka­pu fölé szállt A 35. perc­ben ismét Mile őrzése oko­zott gondot a kecskeméti védelemnek a középcsatár átjátszotta a védelmet, lö­vése azonban közelről az oldalhálóban kötött ki. Iz­galmasak voltak a hátrale­vő percek, de különösebb feljegyzésre méltó esemény nem történt. A Dózsa öltözőjében Szi­geti Ferenc edző nyugod- tabb és lelkesebb játékot kért fiaitól. A második félidőt két Dózsa-szöglet vezette be, majd az 51. percben Lutz lövése zúgott a kapu mellé. Négy perccel később Bán­hídi beadásából Tatár lőtt kapura, de Nagy p. másod­szorra megkaparintotta a labdát. Erősített a Dózsa. A vendégek védekezésre rendezkedtek be és ez kedvezett a hazai csa­patnak. A 67. percben sorozatos Dózsa-rohamok Végén Lódi labdáját Pasek jó helyzet­ben a kapu fölé lőtte. Cse­rélt a Dózsa. Józsi I-et Do­bó, majd néhány perc múl­va Pasekot Kiss váltotta fel. Elkeseredetten táma­dott a Dózsa, de mindig veszélyesek voltak a ven­dégek gyors lefutásai is. Már úgy látszott, gól nél­kül telik el a mérkőzés hát­ralevő része, amikor a sze­rencse a Dózsa mellé állt. A 83. percben Dobó ol­dalról a kapu előterébe lőt­te be a labdát. A védőknek segítő Pallai minden ok nélkül bele­ütött a labdába jóval a 16-oscn belül. Nagy huzavona előzte meg a bírói ítéletet. Végre a partjelző megkérdezése után 11-est ítélt. Nagy iz­galmak közepette állt neki a büntető elvégzésének Lutz. A jobbra mozduló kapus mellett jutott a lab­da a hálóba. 1:0.' Ez az eredmény már nem változott Ellentétes volt a két fél­idő. A nagyon gyengén ját­szó kecskeméti csapat ellen komoly mezőnyfölényt tu­dott kiharcolni a vendég­együttes. Szerencsére a csa­táraik góllövő tudománya nagyon alacsonyszintű. Szü­net után inkább csak a vé­dekezésre fordítottak gon­dot a szolnokiak. Ekkor rá­kapcsolt a Dózsa és ha 11-essel is, de megnyerte a mérkőzést. A csapatban Gór, Gyiffkó dr„ Kreidli, Franczkó jól küzdött. A csa­társor egészen kezdetlege­sen, igen sok hibával ját­szott. Csak percekre tűnt fel Tatár és Lódi is. A ven­dégegyüttes nagyon jó be­nyomást keltett. Érthetet­len, hogy ennek a csa­patnak kiesési gondjai van­nak. Fáth egyetlen hibája az volt, hogy a nyilvánvaló 11-es előtt nem volt elég határozott, s ez vitára adott okot Két megyei és őt járási csapat jutott tovább a labdarúgó MNK-ban Kecskeméti Fémmunkás— Jánoshalma—Szánk Vörös Csillag Tsz SK 1:0 (0:0) Kiskunfélegyháza, 200 néző, vezette: Keresztes. A kecskeméti csapat mindvégig fölényben ját­szott. Az egyetlen gól az 55. percben esett, amikor Kállai II. beadását Dorogi fejjel küldte Görög háló­jába. 1:0. A befejezés előtt Németh lábán volt az egyenlítési lehetőség, de elhibázta a helyzetet. Jók: ölvedi. Bakos, Kállai I., illetve: Garai, Fekete. 2:1 (0:0) Szánk, 250 néző, vezette: Nyári. Az első és a második félidőben is a szánk) csa­pat volt mezőnyfölényben, s a jánoshalzniak csak sze­rencsével nyertek. Góllö­vők: Maráczi. Csermák, il­letve Papp II. Jók: Ko­vács, Csermák, Mizser, il­letve: Tóth A., Szanyi, Papp II. Gara—Katymár 3:0 (2:0) Gara. 200 néző, vezette: Sólymos. A garai fölény a 30. Kosárlabda Videoton—Bajai Bácska Posztó 76:73 (41:42) NB I. férfi. Székesfehér­vár, v.: Mogyorósi, Pajor. A bajai csapat jól ját­szott, de a hajrában alul maradt. Ld.: Kovács 24, Kará­csonyi 16, ill.: Szentesi 19. Bajai Bácska Posztó— Ganz-MAVAG 100:78 (53:42) NB I. férfi. Kiskunfél­egyháza. v.: Nagy ÍI., Gyí- mesi. Ld.: Kovács 28, Iván 20, Karácsonyi és Rátvay 18 —18. Ganz-MAVAG— Kecskeméti Petőfi 80:64 (33:31) Budapest, v.t Kassai, Horváth. Ld.: Krumesz 27, Újvá­ri 22, Guóth 10, ill.: Csá- nyi 20. az nb t ŐSZI VÉGEREDMÉNYE 1. U. Dózsa 15 9 4 2 43-16 30 2. Vasas 15 10 1 4 45-14 27 3. Honvéd 15 8 3 4 29-15 26 4. FTC 15 7 4 4 23-13 26 5. MTK 15 6 7 2 27-19 26 6. Csepel 15 4 7 4 15-16 21 7. DVTK 15 6 4 5 17-28 21 8. P. Dózsa 15 4 7 4 17-16 20 9. Tatabány. 15 6 3 6 22-18 19 10. Salgótar. 15 6 4 5 25-24 18 11. Videoton 15 4 7 4 12-15 18 12. Haladás 15 5 3 7 22-29 16 13. ETO 15 6 2 7 14-20 15 14. Komló 15 3 4 8 17-28 12 15. D.újv. 15 2 2 11 12-34 10 16. SZEOL 15 2 2 11 9-34 7 Az Utolsó forduló eredmé­nyei: Ü. Dózsa— ■Pécs 5:1 MTK—SZEOL 2:0 Diósgyőr— FTC 1:1 Videoton— Csepel 0:0 Bp. Honvéd—Haladás 3:0 Dunaújváros—Tatabánya 1:3 Komló—Vasas 0:1 Salgótarján—Rába ETO 3:0 Nem sok hiányzott a meglepetéshez Yígh János ezüstérmes A LABDARUGÓ NB I. B ŐSZI VÉGEREDMÉNYE 1. Egyetért. 17 11 6- 26- 6 36 2. Eger 17 9 5 3 26-12 28 3. MÁV D. 17 9 3 5 19-11 27 4. Oroszt. 17 7 4 6 24-19 25 5. K. Dózsa 17 <; 6 5 17-16 25 6. Bp. Sp. 17 5 6 6 15-16 24 7. Pécsi B. 17 5 5 7 16-24 24 8. FÖSPED 17 4 6 7 15-20 23 9. Békéscs. 17 6 4 7 19-17 22 10. ZTE 17 6 4 7 23-21 21 11. G.-MAV. 17 6 5 6 19-20 21 12. Szfv. M. 17 6 6 5 12-16 20 13. Debrecen 17 6 5 6 12-16 20 14. BVSC 17 6 5 6 24-27 18 15. Ózd 17 6 3 8 18-24 18 16. Szolnok 17 4 5 8 15-24 17 17. Várpal. 17 3 8 6 16-17 15 18. BKV Elő. 17 3 4 10 7-19 13 Az utolsó forduló eredmé­nyei: ZTE—DVSC 1:0 MÁV DAC­-Békéscsaba 1:1 Oroszlány— G.­MAVAG 1:0 Egyetértés— •BKV Előre 0:0 Szfv. MÁV-FOSPED 2:1 DVSC—Eger 0:0 Pécsi B.—Bp. Spart. 2:0 özd—Várpalota Vasárnap délelőtt Buda­pesten a Sportcsarnokban rendezték meg Magyaror­szág 1970. évi felnőtt egyé­ni ökölvívó-bajnokságát. A döntőben, mint ahogy ol­vasóinkat tájékoztattuk, a váltósúlyban Vígh János, a Kecskeméti Fémmunkás versenyzője Kajdi János (Bp. Honvéd) sokszoros magyar bajnokot, Európa- bajnokot kapta ellenfelül. A tavalyi váltósúlyú baj­nokságot, mint ismeretes, Kajdi távollétében Vígh nyerte meg tehát idén bi­| méti fiúnak. Az előcsatáro­zásokon mindkét versenyző | értékes győzelmekkel ju- : tott túl. S így a szakveze- j tök jogosan vártak a dön­tőben is színvonalas küz­delmet. Nos, a várakozás­nak mindenben megfelelt a döntő. Az első perc különösebb esemény nélkül „szurká- lással”, erőfelméréssel telt el. A második perc végén Kajdi. ütése egy pillanatra megrendítette Víghet. A mérkőzésvezető 8-at szá­molt a kecskeméti fiúra. Amint a későbbiek során kiderült, ennek az ütésnek komoly jelentősége volt. Kajdi bátrabb lett, míg Vígh óvatosabb. A fővá­rosi versenyző jobbnak bi­zonyult az első menetben. A szünetben Vázsonyi Miklós szorítósegédi minő­ségben igyekezett Víghnek tanácsokat adni. A máso- ä:o dik menetben gyors ki ug­ratásokkal értékes ponto­kat szerzett Vígh. Kajdi láthatólag igen jó formá­ban és magabiztosan ver­senyzett ekkor is, de ki­egyensúlyozott ütésváltás­sal, mi úgy láttuk, Vígh némi előnyével zajlott le ez a menet. Következett a harmadik menet. Vígh okosan szür­kéit, távol tartotta nagy ellenfelét. Ha Kajdinak si­került egy ütést bevinni, azonnal Vígh is válaszolt. Színvonalas volt ez a me­net is, amelynek végén ha­talmas tapsot kapott mind­két versenyző. Igen sokan biztatták Vígh Jánost is, akit mór jól ismer az ököl­vívók tábora. Egyhangú pontozással győzött Kajdi János. Vígh Jánosnak meg kellett ez­úttal elégedni az értékes második hellyel. Úgy érezzük, ha az első menetben kissé óvatosabb Vígh János és nem kapja azt a nagy ütést, akkor ta­lán másképpen alakul a mérkőzés végeredménye. Vígh Jánosnak így sem kell szégyenkeznie, jól helytállt. Nagy jövő előtt áll, ha így fejlődik. Az egyes súlycsoportok­ban a következők nyertek magyar bajnokságot: Pa­pírsúly: Gedó (Bp. Vasas), légsúly: Junghausz (Bp. Va­sas), harmatsúly: Badari (Bp. Honvéd), pehelysúly: Nagy A. (Zalka HSE), könnyűsúly: Varga (Kapos­vári (Dózsa), kisváltósúly: Kari (Bp. Honvéd), váltó­súly: Kajdj (Bp. Honvéd), nagy váltósúly: Bakonyi (Bp. Honvéd), középsúly: Nagy K. (Bp. Honvéd), fél­nehézsúly: Tóth I. (Zalka HSE), nehézsúly: Juhász (Zalka HSE). Itt említjük meg, hogy szombaton délután 5 óra­kor a Fémmunkás kultúr­termében rendezik meg a K. . Fémmunkás—Borsodi Bányász NB I. B-s ököl­vívó csapatbajnoki mérkő­zést . Kecskeméti Petőfi— Csőszerelő 87:64 (37:26) NB I. férfi. Kecskemét, 200 néző, v.: Wein Puhr. K. Petőfi: Tóth (16), Ko­vács (24) — Csányi (14) — Gábor (4), Csikai (19). Cse­re: Vasvári (8), Felföldi (2), Szabó Sz. Edző: Guóth Iván. Az elején sorozatban maradtak ki a „ziccerek”. Akár 10 ponttal Is vezet­hetett volna a Petőfi, de a 7. percben még csak 7:6 volt az eredmény. Ezután fokozatosan mégis elhúzott a kecskeméti csapat. A második félidőben a Pető­fi remekül játszott és biz­tosan győzött. A csapatból Kovács nyújtotta legjobb teljesítményt. BSE—Kecskeméti Dózsa 76:67 (39:43) NB I. női. Budapest, v.: Hornyák, Náday dr. K. Dózsa: D. Kovács (8), Szelei (4) — Kiss (6) — Magyar (19), Csere: Szabó V. (4), Zakiján (4), Bajtai, Csenki, Nemes, Ternesz, Gulyás. Edző: Adamik Fe­renc. Nagyon jó mérkőzés volt. A Dózsa kitűnően játszott és a második félidő köze­péig vezetett. Sajnos a szo­kás szerint most is a bu­dapesti játékvezetők lép­tek közbe, illetőleg csak az egyik, mert Hornyák kifogástalanul bíráskodott. Náday dr. azonban soroza­tos „tévedéseivel’^ sorra kipontoztatta a legjobb kecskeméti játékosokat és a végén még így is nehe­zen nyert a BSE. Portisch játszmája függő Palma de Mallorcán a 15. fordulóval folytatták a sakkvilágbajnoki zónaközi döntőt. Portisch Lajos — ezúttal sötéttel játszott —, ellenfele az amerikai Ad­dison volt, s a találkozó függőben maradt. A veze­tők közül Fisher döntetle­nül mérkőzött, Tajmanov viszont győzött. Az élcsoort: Fisher 10 (1), Tajmanov 9,5 (1), Geller 9 (1), Uhl- mann 8,5 (1), Gligorics és Hübner 8—8 (2—2), Polu- gajevszkij 8, Larsen 7,5 (2), Panno és Portisch 7—7 (3—3). (MTI} percben góllá érett. Ekkor Tomaskov talált a hálóba. 1:0. A 42. percben Tum- bász II. öngólt vétett. 2:0. A 78. percben ismét Ta- maskov volt eredményes. 3:0. Két perccel a befeje­zés előtt Tomaskov és Ja- nity a kiállítás sorsára ju­tott. Jók: Osztrogonácz. Kubatov. Fájsz—Öregcsertő 2:1 (2:0) Fájsz, 400 néző, vezette: Vargacz. Jó iramú, sportszerű mérkőzést vívott a Két csapat. Az első félidőben a fajsziak irányították a játékot. Szünet után fel­javultak a vendégek és majdnem meglepetést okoztak. Góllövők: Débics, Varga, illetve: Salak. Jók: Hársch, Fekete, Kopasz, Markó, illetve: Nagy F., Nagy V., Salak, Tamás. Mélykút—Kclebia 1:0 (0:0) Mélykút, 200 néző, ve­zette: Horv&h. Kelebiai rohamokkal kezdődött a mérkőzés. Ké­sőbb kiegyenlített játék folyt. A 69. percben Nagy­váradi egyéni akcióból sze­rezte meg a továbbjutást jelentő gólt a mélykútiak­nak. Jók: Nagyváradi. Binszki, Bényi I„ Gyetvai, illetve: Városi, Komáromi. Dunavecse— Radnóti SE 2:0 (1:0) Dunavecse, 150 néző, ve­zette; Szabó J. Az első percekben a Radnóti SE, majd később a dunavecsei csapat ve­szélyeztetett. A 29. perc­ben Kovács élesen lőtt a bal alsó sarokba. 1:0. A játékidő hátralévő részé­ben is a dunavecseiak ma­radtak fölényben. A 84. percben Bérezés és Pan­dur a kiállítás sorsára ju­tott. Két perccel később Kovács 2:0-ra növelte a hazaiak előnyét. Jók: Var­ga, Kovács, Mayer. Kerekegyháza— Kecskeméti MÁV 1:1 (0:0) Kerekegyháza, 200 néző, vezette: Gyökér. Jő iramú mérkőzésen p szerencsésebb kerekegyhá­zi csapat szerezte meg a továbbjutást. Jók: Peczel- lá'k, Gogolák. T otónyeremények 13 találatos szelvény 1 darab, a nyereménye: 534 992 forint. 13 plusz 1 ta­lálatos szelvény nem volt. 12 találatos 76 darab, 5570 forinttal, 11 találatos 1438 darab, nyereményük 294 forint. 10 találatos 12 594 darab, a nyereményük egyenként 50 forint. A 49. hétre átvitt jutalomösszeg 565 393 forint. A totó eredményei; 2, 2. 1, x, 1, 2, 1, 2, 1, x, X, x, x, — x. Egy bravúros kosár a Ba­jai Bácska—Ganz-MAVAG mérkőzésről. Karácsonyi felülről vágja gyűrűbe a labdát Olvasóink figyelmébe! Lapunk sportrovatában szerdán és csütörtökön két részben közöljük a „Me­gyei labdarúgó-bajnokság a statisztika tükrében” című érdekes összeállításunkat.