Petőfi Népe, 1963. február (18. évfolyam, 26-49. szám)

1963-02-26 / 47. szám

Bét végi sporteredmények Labdarúgás. Barátságos mérkőzé­sek: SZEAC—UEFA-keret 0:0, Új­pesti Dózsa—Bp. Szállítók 4:0, Fe­rencváros—Bp. Előre 2:0, Győr—Do­rog 0:0, Tatabánya—Szombathely 8:2, DVSC—DEAC 4:1, Salgótarján— VM Egyetértés 0:0, Pécsi Dózsa— Miskolci Vasutas 2:0. Vívás. A New York-i nemzetközi vfvóversenyen a párbajtőrözők dön­tőjében a magyar Kausz István dr. az angol Bili Hoskynstól 10:9 arány­ban vereséget szenvedett és a 2. helyen végzett. — A budapesti női tőrválogatón Rejtő Ildikó (Ü. Dózsa), a férfi tőrválogatón Kamut! Jenő (BVSC) győzőn. Asztalitenisz. Az NSZK frankfurti nemzetközi asztalitenisz-bajnokság­ban a magyar versenyzők csak a vegyespáros bajnokságot tudták megnyerni a Bérezik, Heirits pár révén. A többiek közül a férfi egyes­ben Bérezik és Faházi a 3., a női egyesben Földyné a 2., a férfi pá­rosban Bérezik, Faházi pár a 3., a női párosban Lukácsné, Zeller a 2., a Földyné, Heirits a 3. helyen vég­zett. Jégkorong. A Budapesten vendég- szereplő csehszlovák utánpótlás­válogatott mindkét napon 6:3 arány­ban legyőzte a magyar válogatottat. Korcsolyázás. A japán Karuizavá- ban a női gyorskorcsolyázó világ- bajnokságot a szovjet Szkoblikova nyerte — mind a négy számban győzött! — 190,8 ponttal. — A férfi világbajnokságban a svéd Johnny Nilsson lett az első 178,5 ponttal, ami új világcsúcs. Nilsson verseny közben 5000 és 10 000 méteren is vi­lágcsúcsot futott. Atlétika. Az amerikai fedettpálya- bajnokságon Brumel 222 cm-rel ala­posan visszavágott a 213 cm-t ugró Thomasnak. A távolugrásban Ter­ei van es j an 809 cm-t ugorva harmad­szor is legyőzte az olimpiai bajnok Bostont. A rúdugrásban a finn Ni- kula csak 5. lett, miután több mint tféi méterrel kevesebbet ugrott (457 cm) legutóbbi világcsúcsánál. Tbtóeredmények: 1, 1, x, 1, x, s. 1, 1, 1, 1, törölve, törölve, x, 2. Rossz talajú pályán — jó edzőmérkőzés K. DÓZSA—KTE 4:1 (3:1) K. Dózsa: Czéh — Tordasi, Határ. Winkler, — Morvái, Men- czel, — Gyenes, Tanács. Berán, Vékony, Rozgonyi. Edző: Feny­vesi László. KTE: Vitkovics, — Farkas, Fekete. Szikszai. — Jónás, Vass, — Lengyel, Szabó, Kasza, Bar- ta. Gárdái, Edző: Kosa Károly. Az eredetileg tervezett K. Dó­zsa.—Komló (NB I) mérkőzést a komlói együttes a pálya rossz állapota miatt nem vállalta. Így a szépszámú közönség „csak” helyi rangadót láthatott. A rendkívül rossz talajú pá­lyán, a hideg, szeles időben élvezetes küzdelmet láthat­tunk. A KTE kezdett jobban. A pá­lya talajához is jobban alkal­mazkodtak az első negyedórá­ban. többet volt a labda az NB III-as együttes birtokában. Czéh három esetben hárított veszé­lyes helyzetben, negyedszerre azonban már nem sikerült. A 15. percben egy baloldali KTE- támadás végén Kasza átadását Barta a hálóba továbbította. 0:1. A gól kissé felrázta a Dózsát, először mezőnyfölényt harcolt ki. majd egyre több veszélyes támadást vezetett. A kiegyenlí­tő gól a 24. percben szép, korsze­rű, meredek támadás befejezé­seként született meg. A sokat mozgó Tanács kiugratta Beránt, s a középcsatár biztosan helyez­te a hálóba a labdát. 1:1. Az egyenlítés után továbbra is az NB ll-s gárda maradt támadásban. A 30. percben Vékony lőtt a hálóba, s ezzel 2:l-ne alakította lOOOOOOOOOOOOOOOOOO« Cikkünk nyomán Edzenek a KTE-birkózók Nehezen került rendes kerékvágás­ba. a KTE-birkózók terembérleti ügye. A múlt hét elején megírtuk, hogy a KTE birkózói nem edzhet- nek rendszeresen, mert a KTE gaz­dasági felelőse, Seres László (nem Lajos!) „elfeledte** tisztázni a birkó­zók tornatermi bérleti ügyét. A helyzet azóta javult: Töreki Vince, a KTE elnöke a Bányai Jú­lia Gimnázium igazgatóságánál ígé­retet tett, hogy rövid idő alatt el­intézik a terem bérleti ügyét. A múl héten, csütörtökön az Üj- kollégium tornaterme már a birkó­zók rendelkezésére állt, és — ha megkésve is — megkezdték felké­szülésüket a most vasárnap Kiskun­félegyházán megrendezésre kerülő 1963. évi ifjúsági szabadfogású egyé­ni bajnokságra. >000000000000000000 Megtörtént a tekebajnokság sorsolása A Magyar Tekézők Szöveteége az elmúlt héten megejtette az NB X-es és NB H-s csoportok sorsolását. (Hosszú idő után a férfi NB I-ben nem szerepel kecskeméti csapat, vi­szont az NB n-ben két együttesünk is felveszi a küzdelmet. Mindkét női tekecsapatunk részt vesz az NB I-es bajnokságban. A bajnoki rajt a nőknél és a férfiaknál is március 17-én lesz. A két csoport részletes sorsolását fiz alábbiakban közölj ük: NB I-ES NŐI CSOPORT MÁRCIUS 17: Kecskeméti MÁV— Szegedi AK, Bp. Előre—Kecskeméti TE, RF Építők—Csepel SC, Zugiéi Danuvia—Bp. Ganz-MÁVAG, Magyar Likőr—Szegedi Kender. MÁRCIUS 24: Csepel—KTE, RF Építők—K. MÁV, Sz. Kender—Bp. Előre, G. MAVAG—M. Likőr, SZAK Z. Danuvia. MÁRCIUS 31: KTE—Sz. Kender, K. MÁV—Csepel. Z. Danuvia—RF Építők. M. Likőr—SZAK, Bp. Előre —G. MAVAG. ÁPRILIS 7: K. MAV-Z. Danuvia, G. MAVAG—KTE. Csepel—Sz. Ken­der, SZAK—Bp. Előre, RF Építők— M. Likőr. április m: kte—szak, m. Li­kőr—k MÁV, Z. Danuvia—Csepel, Bp. Előre—RF Építők, Sz. Kender— G. MAVAG. ÁPRILIS 21: K. MÁV—Bp. Előre, RF Építők—KTE, Csepel—G. MA­VAG, SZAK—Sz. Kender, Z. Danu­via—M. Likőr. ÁPRILIS 28: KTE—K. MÁV, M. Likőr—Csepel, Bp. Előre—Z.' Danu­via, Sz. Kender—RF Építők, G. MÁ- VAG—SZAK. MÁJUS 12: K. MÄV—Sz. Kender, 55. Danuvia—KTE, Csepel—SZAK, RF Építők—G. MÁVAG, M. Likőr— Bp. Előre. MÁJUS 19: KTE—M. Likőr, G. MA­VAG—K. MÁV, Bp. Előre—Csepel. Sz. Kender—Z. Danuvia, SZAK—RF építők. NB n. FÉRFIAK, KELETI CSOPORT MÁRCIUS 17: Szegedi Postás- Kecskeméti Vasas, Bp. EKA—Kecs­keméti MÁV, Ceglédi Bányász—Bp. Vízművek, KISTEXT—Bp. MEDOSZ, Csepel SC—Szegedi AK, Ózdi Ko­hász-Zuglói Danuvia. MÁRCIUS 24: K. Vasas—Bp. EKA, K. MÁV—Ózd, Z. Danuvia—Csepel, SZAK—KISTEXT, Bp. MEDOSZ—C. Bányász, Vízművek—Sz. Postás. MÁRCIUS 31: K. Vasas—Vízmű­vek, Csepel—K. MÁV, Sz. Postás— Bp. MEDOSZ, C. Bányász—SZAK, KISTEXT—Z. Danuvia, Ózd—Bp. EKA. ÁPRILIS 7: K. MÁV—KISTEXT, Ózd—K. Vasas, Bp. EKA—Csepel, Z. Danuvia—C. Bányász, SZAK—Sz. Postás, Bp. MEDOSZ—Vízművek. ÁPRILIS 14: K. Vasas—Bp. ME­DOSZ, C. Bányász—K. MÁV, KIS­TEXT—Bp. EKA, Csepel—Űzd, Sz. Postás—Z. Danuvia, Vízművek— SZAK. ÁPRILIS 21: K. MÁV—Sz. Postás, Csepel—K. Vasas, Ózd—KISTEXT, Bp. EKA—C. Bányász, Z. Danuvia— Vízművek, SZAK—Bp. MEDOSZ. ÁPRILIS 28: K. Vasas—Z. Danu­via, Vízművek—K. MÁV, Sz. Postás —Bp. EKA, C. Bányász—Ózd. KIS­TEXT—Csepel, Bp. MEDOSZ—Z. Da­nuvia. MÁJUS 12: K. MÁV—Bp. MEDOSZ, KISTEXT—K. Vasas, Csepel—C. Bá­nyász, Ózd—Sz. Postás, Bp. EKA— Vízművek, Z. Danuvia—SZAK. MÁJUS 19: K. Vasas—Z. Danuvia, SZAK—K. MÁV, Sz. Postás—Csepel, C. Bányász—KISTEXT, Bp. MEDOSZ —Bp. EKA, Vízművek—Ózd. MÁJUS 26: K. MÁV—Z. Danuvia, C. Bányász—K. Vasas, KISTEXT— Sz. Postás, Csepel—Vízművek, Ózd —Bp. MEDOSZ, Bp EKA—SZAK. JÜNIUS 2: K. Vasas—K. MÁV, Sz. Postás—C. Bányász. Z, Danuvia— Bp. EKA, SZAK—Ózd, Bp. MEDOSZ —Csepel. Bp. Vízművek—KISTEXT. a mérkőzés állását A vezető gól után egy ideig kiegyenlített volt a küzdelem, s egy KTE­támadás végén Czéh bravúros védéssel hárított. A félidő utol­só gólja a 39. percben esett, ez volt a mérkőzés legszebb jele­nete. Pontos átadásokkal köze­lítették meg a Dózsa játékosai a KTE kapu iát, Morvái, Berán, majd újra Morvái kapta a lab­dát, s a fedezet biztosan lőtt a KTE kapujába. 3:1. Szünet után tovább folytató­dott mindkét együttes részéről a lelkes, jó játék. A csapatokat egyáltalán nem zavarta az egyre jobban süllyedő hőmérséklet, s a jeges, rossz pálya. Nagy becsvággyal küzdött mind­két együttes. A csapatokban né­hány csere is történt. A Dózsá­ban Czéh helyett Goór, Gyenes helyett Zsoldos. Menczel he­lyett pedig Csordás jött be, a KTE-ben pedig Szabót Dezsőfi III. váltotta fel. — Ekkor először a KTE támadott többet, majd újra a Dózsa került fö­lénybe. Gólhelyzet akadt mind­két kapu előtt, de a védelmek jól zártak. Illetve a nehéz pá­lyán a csatárok nem találták fel úgv magukat, ahogyan kel­lett volna. Így azután mindösz- sze egy gól esett. Ebben viszont erősen „ludas” a KTE-védelem, vagy inkább a jeges pálya. — Szikszai ugyanis a 24. percben röviden adott haza egy labdát, amit a szemfüles Berán elcsí­pett és nyugodtan helyezte Vit­kovics mellett a hálóba. 4:1. Né­hány perccel a befejezés előtt Gárdái szépíthetett volna, de Goórba vágta a labdát. Mindkét együttest dicséret illeti a sportszerű, férfias küzdelemért. A rossz körülmények között le­folyt edzőmérkőzésen azt lát­hattuk, hogy a Dózsa játékosai­nak erőnléte, állóképessége igen jó, s ami biztató, a védelem is­mét szilárd és a csatárok gólra törően játszanak. A közönség körében megle­petést keltett a KTE jó játéka. Igen jó edzőtársa volt a Dózsá­nak, s ha a csatárok lövései jobban sikerülnék, szorosabb lehetett volna az eredmény. Szóljunk néhány szót Kristóf játékvezető működéséről is. Nem idény eleji formában vezette a mérkőzést, s ami még mellette szól. partjelzők nélkül vállalta a mérkőzés vezetését. (A többi kecskeméti játékvezető ugyanis fázott ezen a délutánon ...) MEZEI ISTVÁN fl Kecskeméti Spartacus közgyűlése A Kecskeméti Spartacus Sportkör február 28-án, dél­után 5 órakor a MÉSZÖV iro­daház nagytermében tartja ve­zetőségválasztó közgyűlését. Kéri tagjainak pontos megjele­nését. Soltról Jelentik Solton községi sakkbajnokságot rendeztek tíz versenyző részvételé­vel. Eredmények: 1. Tollas Ferenc 8, 2. Nagy Ernő 7, 3. Koós Gábor 5 ponttal. A község sakkozói és asztaliteni­szezői részt vettek a XII. falusi spártait iád körzeti versenyén is, ame­lyen Solt sakkcsapata hat ponttal lett az első. Az egyéni versenyt is solti sakkozó, Góher István nyerte. Az asztaliteniszezők nem tudták megismételni elmúlt évi jó szereplé­süket. mert néhány versenyző sport­szerűtlenül távol maradt a körzeti és a községi találkozóról. (Fazekas Béla.) Győzelemmel kezdett Budapest labdarúgó-válogatottja BUDAPEST-VÄLOGATOTT—BORDEAUX 4:1 (2:0) Bordeaux, Városi Stadion, 20 000 néző, v. Bounillou. Budapest-válogatott: Szent­mihályi — Mátrai, Mészöly, Sá- rosi — Solymosi (Nagy). Sipos — Bene, Göröcs, Albert (Ku- harszki), Tichy, Fenyvesi dr. (Rákosi). Meglepően nagyszámú közön­ség volt kíváncsi Bordeauxban, portyájának első állomásán a Budapest-válogatott név alatt szereplő magyar válogatott já­tékára. A közönség nem is csa­lódott, mert a magyar csapat meglepő szép játékot mutatott az aránylag jó állapotban levő pályán. A mérkőzés első negyedórá­jában a francia csapat erős ro­hamokkal lepte meg a magyar védelmet, de némi szerencsével sikerült hárítani. Negyedóra eltelte után vál­tozatos játék alakult ki és a magyar csapat fokozatosan átvette a játék irányítását. A 23. percben vezetést szerez­tünk. Mátrai—Göröcs—Albert— Göröcs a labda útja, s végül összekötőnk nyolc méterről a bal felső sarokba lőtt. 1:0! A következő percben ismét magyar támadás gördült a pályán. Tichy éles lövése a kimozduló kapus mellett a bal kapufa bel­ső éléről pattant a hálóba. 2d)! A félidő további részében is a magyar csapat támadott. Szünet után Göröcs már az 5. percbe« 3:0-ra növelte előnyünket. Változatosabb lett a játék. A félidő közepén Tichy jól ug­rasztottá ki Fenyvesit, aki fut­tából a kapu elé vágta a lab­dát, Albert rárohant és a háló­ba helyezte negyedik gólunkat. Ezután a szövetségi kapitány hármas cserét alkalmazott és némileg csökkent az iram. Az utolsó percekben a franciák nagy irammal támadtak és a 90. percben sikerült is szépíte- niök. 4:1! A magyar együttes mindvé­gig jó iramban küzdött, legfel­jebb a gyorsasággal és a labda­biztonsággal volt időnként baj. Bár a mérkőzést csaknem végig válogatottunk irányította, a já­ték nem volt egvhangú. Á fran­cia bajnokság élcsapata, a Bor­deaux kitűnő társnak bizonyult. A csapat legjobbjai Göröcs, Mátrai, Szentmihályi és Tichv volt. Sok a fegvelmezetlensp« sakksportunkban Fegyelmi határozatok A megyei sakkszövetség fe­gyelmi bizottsága foglalkozott azokkal a sportszerűtlenségek­kel, amelyek az utóbbi időben megyénk sakkéletében történ­tek. A fegyelmi bizottság megálla­pította, hogy a megyei első osz­tályú csapatbajnokság harmadik fordulójában a december 2-ára kitűzött Kiskunfélegyházi Fák­lya—Kiskunhalasi MEDOSZ mérkőzés a kiskunhalasiak hi­bájából maradt el. Ekkor hat büntetőpont levonása mellett kötelezték a Kiskunhalasi ME- DOSZ-t a mérkőzés újra ját­szására, de ezen ismételten nem jelentek meg a halasiak. A fe­gyelmi bizottság ezért a Kis­kunhalasi MEDOSZ csapatát a bajnoki idényre kizárta az 1962 —63. évi megyei első osztályú csapatbajnokságból. Egyben ja­vaslatot tett a Kiskunhalasi JTST elnökségének, hogy indít­son fegyelmi eljárást a vétke­sek ellen. A megyei szövetség fegyelmi bizottsága a Bajai Vasas— Já­noshalmi Spartacus másodosztá­lyú csapatbajnoki mérkőzéssel kapcsolatban megsemmisítette a versenybíróság első fokon ho­zott határozatát és helyt adott a Bajai Vasas fellebbezésének, mert Csima Sándor, a jánoshal- miak versenyzője, jogosulatla­nul szerepelt a mérkőzésen. A fegyelmi bizottság határozatot hozott a Bajai Vasas—Kalocsai Spartacus ügyében is. A mérkő­zés pontjait a Bajai Vasas ja­vára igazolta,‘mert a kalocsaiak nem tartották be az erősorrendi ívet. A fegyelmi bizottság szi­gorú dorgálásban részesítette a kecskeméti Katonai József Gim­názium csapatát és intézőjét, mert nem jelentek meg a Kis­kunhalasi MEDOSZ elleni mér­kőzésen. Sakkhírek A megyei első osztályú sakkcsa­patbajnokság állása a Kiskunhalasi MEDOSZ bajnokságból való törlése után: 1. Bajai Spartacus 34,5, 2. Kecskeméti Spartacus 34, 3. Kecs­kémért Vörös Meteor n. 31, 4. Kis­kunfélegyházi Fáklya 26, 5. Kiskő­rösi MEDOSZ 21, 6. Dunavecsei Tsz SK 12. 7. Kecskeméti Katona József Gimnázium 9,5 ponttal. * A megyei sakkszövetség elkészí­tette az 1963. évi férfi egyéni me­gyei. ifjúsági egyéni, ifjúsági csa­patbajnoki, valamint a Hírős Kupa sakkcsapatverseny kiírását. * Befejezéshez közeledik a megyei II. osztályú sakkcsapatbajnokság déli csoportjának mérkőzéssorozata. Je­lenleg a Bajai Vasas csapata áll az élen. • Egyre népszerűbb lesz a sakk Ma­darason. A termelőszövetkezeti sport­kör rendezésében jelenleg harmad- osztályú minősítő verseny folyik. * Lajosmizse I. sakkcsapata vezet a kecskeméti járási csapatbajnokságon hat ponttal* Második Izsák 5, har­madik Felsőlajos 4 ponttal. Bécs készülődhet a Papp—Tieger világbajnoki döntőre Óriási érdeklődés mellett ke­rült sorra Las Vegasban a Dick Tieger—Gene Fullmer középsú­lyú világbajnoki hivatásos ököl­vívó mérkőzés. A nigériai Dick Tieger megvédte Fullmer ellen az 1962. október 25-én kivívott világbajnoki címet. Tieger ti­zenötmenetes küzdelemben, ha­talmas harcban döntetlenül mérkőzött Fullmerrel. Ez az eredmény egyúttal azt jelenti, hogy nincs akadálya a június közepére, Becsbe terve­zett Papp László—Dick Tieger mérkőzésnek, amelynek kihívó­ja a magyar Európa-bajnok. A bécsi találkozó előtt Papp Lász­lónak még Peter Müllerrel, a nyugatnémet hivatásos ökölví­vóval kell megküzdenie, illetve megvédeni Európa-bajnoki cí­mét. Papp László március 30-án Dortmundban találkozik Mül­lerrel, akit már két ízben le­győzött. Remélhetőleg a har­madik találkozón is diadalmas­kodik jelette. A béke-verseny úi útvonala A 16. Prága—Varsó—Berlin béke- verseny útvonala eltér az eddigitől. A rajt május 9-én Prágában lesz és a szakaszverseny célja a csehszlo­vák főváros körüli 117 km megtétele után a Sztrahovi stadion, ahol nem­zetközi motoros salak pálya-versenyt rendeznek a befutás alkalmával. A 14 szakasz üssztávja 2466 km.