Petőfi Népe, 1962. április (17. évfolyam, 77-100. szám)

1962-04-07 / 81. szám

Hétvégi sportműsor Labdarúgás; NB II. Keleti csoport: Kecs­keméti Dózsa — Nyíregyházi Spartacus, Kecskemét, du. fél 4 óra, vezeti: Bircsák. NB III. Délkeleti csoport: Szolnoki MTE—KTE, Szolnok, du. fél 4 óra, v.: Varga J. NB III. Délnyugati csoport: Bajai Bácska Posztó—Szekszár­di Dózsa, Baja, du. fél 4 óra, v.: Rajnai. — Kiskunhalasi ME- DOSZ—Bajai Építők, Kiskun­halas, du. 4 óra, v.: Szabó X. Megyei I. osztály: Kiskőrös— Kalocsai Spartacus, Fehér M. Kalocsai Kinizsi—Tompa, jv. Pécsről. Kecskeméti Dózsa II.— Kkfélegyházi Honvéd, Király. Tiszakécske—Soltvadkert, Kris­tóf. Alpár—Kiskunhalasi Hon­véd, Boronkay. Kiskunhalasi MÁV—Bácsalmás, Hammer. Kiskunfélegyházi Bányászati— Izsák, Zsámboki. Jánoshalma— Kalocsai Honvéd, Lencsés. Járási összevont bajnokság: Középcsoport: Kiskunhalasi Spartacus—Kecel, Csengőd—Kis­kőrös II., Szabadszállás—Kalo­csai Honvéd II., Dunapataj— Kunszentmiklós, Dunavecse— Apostag, Miske—Császártöltés. — Déli csoport: Bajai Honvéd —Gara, Mélykút—Bajai Építők ILj Dávod—Nemesnádudvar, Katymár—Bajai Vasas, Bajai Bácska II.—Kelebia. Kosárlabda: WB I-es női mérkőzés: Cse­pel—Bajai Építők, Csepeli Sport csarnok, du. 3 óra. — NB II-s férfi mérkőzés: MTK—Kecske­méti Petőfi, Budapest. — NB II-s női mérkőzés: Bp. HSC— Kecskeméti Dózsa, Budapest Teke: WB I=es férfi mérkőzés: Kecs­keméti Vasas—Újpesti Dózsa, Cegléd, de. 9 óra. — NB I-es női mérkőzések: Kecskeméti MÁV Zuglói Danuviá, Kecskemét, de. fél 10 óra. Csepel—KTE, Cse­pel, de. fél 11 óra. ökölvívás: NB H. Keleti csoport: Kis­kunhalasi MEDOSZ—Kiskunfél­egyházi Honvéd, Kiskunhalas, de. 10 óra, v.: Földi, Katona. Területi bajnokság: Kecske­méti Épületlakatos—Szegedi Dó­zsa, Kecskemét, Piarista Gim­názium, szombat du. 5 óra, v.: Prisztakov. — Bajai Honvéd— Eajai Vasas, Baja, Központi Színház, de. fél 11 óra, Geb­hardt. Asztalitenisz: Falusi spartakiád megyei dön­tők Kecskeméten a Piarista Gimnázium tornatermében. — Szombaton du. 2 órakor csapat- versenyek, vasárnap de. 8 óra­kor egyéni versenyek. 30000000000000000000000000000000000» Birkózás: Délterületi ifjúsági csapatbaj­nokság (szabadfogású) Szente­sen kecskeméti és kalocsai bir­kózók részvételével. Röplabda Északi csoport: férfiak: Tisza­kécske—K. Légierők, Kecske­méti Spartacus—Kiskunhalasi Honvéd. —Déli csoport: férfiak: Pajai Honvéd—III. Béla Gim­názium, Kalocsai Gimn.—B. Né­met Gimn, B. Ruhaüzem—B. Posztó, Jánoshalma—Bácsbokod. Nők: Bácsalmás—Tóth Kálmán Gimn, Kalocsai Gimn—B. Né­met Gimn. B. Ruhaüzem—B. Posztó, Felsőszentiván—Bácsbo­kod. Kézilabda-villámforna A felszabadulási ünnep tisz­teletére a Kecskeméti Városi TST felszabadulási kézilabda- villámtomát rendezett április 4-én délután a Katona József Gimnázium udvarán. Eredmények: serdülő fiúk: 1. Eéke téri Általános Iskola, 2 Jókai utcai Általános Iskola, 3, Rákóczi Ferenc Általános Isko^ la, 4. Sportiskola. — Serdülő ló.nyok: 1. Bányai Júlia Gim­názium, 2. Sportiskola. — Fel­nőtt férfiak: 1. Kecskeméti Vö­rös Meteor. Az alig egy hónap­ja alakult Vörös Meteor első szereplésén várakozáson felül mutatkozott be. 2. Katona Jó­zsef Gimnázium. 3. Felsőfokú Kertészeti Technikum. 4. Kecs­keméti Légierők. Kipontozták a bajai kosarasokat CSEPEL—BAJAI BÁCSKA POSZTÖ 81:67 ( 32:37) NB I-es férfi mérkőzés, Cse­pel. 150 néző, vezette: Mészáros és Dékei. — B. Bácska: Vass (4), Kovács (20) — Piszárovics (6) — Vétek (17). Weidinger (13). Csere: Bácsfai (2). Szabó (2), Szepes (3), Heller és Gyurako- vics. Jól kezdett a Bácska és már a 10. percben 12:2-re elhúzott. A csepeliek zónázással és ember­fogással kísérleteztek. A ba­jaiák mindkettőt átlátszották és a félidő végéig biztosan tartot­ták 5—6 pontos előnyüket. — Fordulás után megváltozott játék képe. Piszarovicsot már az első percben, majd a kö­vetkezőkben Kovácsot. Weidin gert és Vasst pontozták ki, úgy­hogy a kezdő ötösből csak Vé­tek maradt benn. Ennvi • előnyt a Bácska a csepelieknek Cse­pelen nem adhatott, és a ha­zaiak így meg tudták fordítan a mérkőzés sorsát. A kezdő csapattal a Bácska a győzelmet is megszerezhette volna. A ve­reség ellenére a csapat mind­végig lelkesen küzdött Jobb volt a hazai csapat BAJAI ÉPÍTŐK—PÉCSI VASAS 0:0 Baja, 2000 néző. vezette: Lo­vas! B. Építők: Diszfl — Ulakity, Páncsics II., Vörös — Nagy, Bality — Kreisz, Czeglédi, Pán­csics I., Varga, Bartulov. Edző: Ónody Béla. Valamivel jobban kezdtek a vendégek. Negyedórás nyomás után fejött az Építők és a 16. percben Bartulov erős lövést küldött a vendégek kapujára, de Szili kapus az utolsó pilla­natban szögletre tolta. A félidő közepén kissé é’árkebb lett a játék. Az utolsó tíz perc ismét az Építőké volt. de Bality két sokat ígérő lefutása eredmény­telen maradt. A második félidő bajai tá­madásokkal kezdődött és a 2. percben gyors egymásutánban Talán kikerül a Bácska BAJAI BÁCSKA POSZTÓ Ercsi, 100 néző. vezette: Klei­ber. B. Bácska: Körmendi — Boh­Fontos két pontot hozott el a MEDOSZ Kaposvárról KISKUNHALASI MEDOSZ—KAPOSVÁRI MTE 3:2 (1:1) Kaposvár, 2000 néző, vezette: Szabó. H. MEDOSZ. Nagy — Tóth I., Várhegyi, Mester, — Hor- nyák, Hirth — Sverla, Csejtey, Hődőr, Fenyvesi II., Jäger. Ed­ző: Virágh István. Sáros, mély talajú pályán vi­haros szélben játszott a két csa­pat. Az első félidőben a hala­siak szél ellen játszottak, ezért Hődőrt hátravonták védőjáté­kosnak. A vezetést a halasiak szerezték meg a 20. percben. Jäger labdájával Fenyvesi II. kiugrott és a - kifutó kaposvári kapus mellett a hálóba talált. A gól után a hazaiak nagy erővel támadtak, de a halasi védelem Naggyal az élen mindent men­tett. A 35. percben szabadrúgás a KMTE javára. Nagy az erős labdát kiüti és a befutó közép­csatár 2 méterről a hálóba lőtte. A második félidőben az erős szél a halasiakat támogatta és mezőnyfölényt harcoltak ki. A 15. percben ismét a MEDOSZ az előre húzódó Ulakitvnak volt két jó helyzete. Ellentámadás során Disztl szögletre mentett. A 16. percben Bartulov csak a kapussal állt szemben de az szerencsével öklözött. A 31. percben nagy tumultus a pécsi kapunál. A labda a iobb alsó sarokban a vonalon túljutott. A pécsi kapus ügyesen kihalászta, s a partjelző gólt jelzett, de a játékvezető kapukirúgást ítélt. A 40. percben Kreisz remekül lefutott, egyből beadott. Pán­csics I. bombalövését a pécsi kapus szögletre tolta. Szünet utáni jó játéka alap­ján az Építőknek gólokkal kel­lett volna nyernie, de a pécsi kapusnak nem lehetett gólt lőni. A mérkőzést a iátékvezető döntötte e! Jók: Kreisz, Bar­tulov. a hullámvölgyből I—ERCSI KINIZSI 1:0 (1:0) ner, Várnagy, Brisztovics — Horváth, Borsodi -— Barta I., Adám, Turáni. Barta II.. Mán- dity. Edző: Feketekovács Győző. Élénk bajai támadásokkal in­dult a mérkőzés. Az 5. és a 14. percben Ádám került jó hely­zetbe, de mindkétszer hibázott. A 23. percben végre eredményes volt a Bácska. Horváth szabad­rúgást ívelt a kapu előterébe, Barta fejjel Adám elé továbbí­totta, aki most a hálóba gurí­tott. 1:0. Az utolsó negyedórá­ban Ercsi rákapcsolt, de a ba­jai védelem a hátrahúzódó csa­tárok segítségével tisztázni tu­dott. Fordulás után a mérkőzés ba­jai támadásokkal indult és ki­egyenlítettebb lett a játék. A félidő köepetáján feljöttek a hazaiak, de a ritkább bajai tá­madások veszélyesebbek voltak. A 28. percben Barta I-et a bün­tetőn belül felvágták, a játék vezető a 16-osról ítélt szabad­rúgást. Az utolsó tíz perc a hazaiaké. A Bácska lelkes csatárjútóka döntötte el a mérkőzés sorát. Az egész csapat dicséretet ér­demel, különösen Barta I., Brisztovics és Horváth. Két Barcza-játszma a Barcza Gedeon nemzetközi nagy­mester 22 játszmából 11 egységgel, 50 százalékos eredménnyel 14—15. helyen végzett a stockholmi zóna­közi döntőn. E teljesítmény mérle­gelésénél figyelembe kell vennünk, hogy Barcza volt a küzdelem leg­idősebb részvevője. Ezúttal egye­netlenül játszott. Voltak elnézései és finoman végrehajtott stratégiai elgondolásai. Ezúttal egy vesztett és egy nyert játszmát közlünk tőle. Az első játszma vesztese Pomar spa­nyol mester, aki igen fiatalon tűnt fel és egy időben Aljechin tanítvá­nya volt. A stockholmi versenyen legyőzte Geller nagymestert és a lapok megjegyezték, hogy — úgy látszik — nem veszett egészen kár­ba az a 18 000 peso, amit Aljechin- nek a sakkleckékért fizetett. Barcza vesztett játszmái közül a Gligorics ellenit közöljük. Szívós, kemény küzdelem volt, a jugoszláv nagymester mindvégig kitűnően ját­szott. VEZÉRCSEL Barcza Pomar 1. Hf3, Hf6 2. g3, g6 3. Fg2, Fg7 4. 0—0, 0—0 5. d4, d5 6. c4, de: 7. Ha3, Hbd7 8. Hc4:, Hb6 9. Hce5, Hg4 10. Hd3!, Ff5 11. Hc5, Fc8 12. e3, Hd7, 13. Hd3, Bab8 14. Ve2, b5? A c6-mező végzetesen meggyen­gül. Jobb volt Be8. 15. Hb4, Fb7 16. Hel!, Hdf6 17. Fb7:, Bb7: 18. VÍ3, Vc8 19. Hc6, Be8 20. Hd3, Vf5 21. Vf5:, gf: 22. f3, Hh6 23. Fd2, Kf8 24. Bacl, Bc8 25. Bc3, Ke8 26. Bb3!, Hd7 27. Bel, f6 28. Hf4, e5 29. He6, Ff8 30. e4!, Hg8 31. efí, He7 32. Hf8:, Hf8: zónaközi versenyről 32. —; HC«: 33. Bc6:, Kf8: 34. de: után világos királyszámyi gyalogjai mennek előre. 33. de:, te: 34. He5:, HfS: SS. Hc6, He6 36. Bel, Kd7 37. Bd3t, Hd6 38. He5t, Ke7 39. Bde3, Hc5 40. Hg4t, KJ8 41. Be7, Hce4 42. B7e4:, He4: 43. fe:, cS 44. e5, Bc6 45. Fg5, Be6 46. Hf6, Bfi 47. Hd5, Bf5 48. Ff6, Kf7 49. Kg2, h5 50. He3 és sötét leladta. Barcza e játszmában új csúcsot állított fel, 51 lépése közül huszon­egyszer lépett huszárral. FRANCIA VEDELEM Gligorics Barcza 1. d4, e6 2. d4, d5 3. Hc3, de: 4. He4:, Fe7 5. Hf3, Hf6 6. Fd3, Fd7. Szokásosabb Hbd7. 7. Hf6:t, Ff6: 8. C3, FC6 9. 0—0, Hd7 10. Bel, 0—0 11. Ff 4, Be8 12. Be3í, HÍ8. Jobb volt g6. 13. He5, Fe5: 14. Fe5:, f6 15. Fg3, Be7 16. Ve2, Fe8 17. Bel, c6 18. f4, g6 19. Í5!, gf: 20. Ff5:, Vd5 21. Fc2í, Fg6 (21. —; Va2:-re 22. Fd6, Bf7 23. Ff8:, Kf8: 24. Be6:, Fd7 25. Bf6:!) 22. Fb3, Vh5 23. Vh5:, Fh5: 24. Fd6!, B7e8 25. Ff8:, Kf8: 26. Be6:, Ff7 27. Be8:t, Be8: 28. Be8:f, Fe8: 29. FC2, h6 30. Kf2, Ke7 31. Ke3, b6 32. Kf4, Fd7 33. b4, Kd6 34. Fb3, a5 35. a3, ab: 36. ab:, Fc8 37. Fg8, Fd7 38. c4, Fc8 39. c5t, be: 40. bc:f, Ke7 41. Fh7, Fd7 42. Fc2, Fe6 43. Fe4, Fd7 44. Ff3, Kd8 45. Kg3, Ke7 46. Kh4, Fe8 47. Fh5, Fd7 48. Ff3, Fe8 49. d5, cd: 50. Fd5:, f5 51. Kg3, Kf6 52. KÍ4, Fd7 53. C6!, Fc8 54. Fc4, sötét feladta. Megyei I. o. labdarúgó-eredmények A felszabadulás ünnepén a megyei I. osztályban teljes bajnoki fordulót játszottak a csapatok. A kalocsai rangadón a Kinizsi erős küzdelem után győzött és ezzel még jobban bebiztosította első helyét, tekintve hogy a Félegyházi Bányászati Bács­almáson vereséget szenvedett. Kalocsai Kinizsi—Kalocsai Spartacus 3:2 (2:2) Kalocsa, 1200 néző, vezette: Kris­tóf. — A helyi rangadón a techni- kásabb Kinizsi megérdemelten győ­zött. A Spartacus szerezte meg a vezetést Matos I. révén, amit Sipos II. egyenlített, majd Deák vezetést szerzett a Kinizsinek. A lelkes Spar­tacus a 39. percben Nagy fejes gól­jával egyenlített. Szünet után a fél­idő közepén Boda lőtte a győztes gólt. Az utolsó percben a Sparta­cus egyenlíthetett volna. — Jók: Sinos II., Petrovics, Vatai, illetve a két Matos és Sipos L Kalocsai Honvéd—Kiskőrös 0:0 Kalocsa, 600 néző„ vezette: Per- jési. — A két csapat találkozását a jó védelmek és a gyenge csatár­sorok küzdelme jellemezte. A Hon­véd volt fölényben, de csatárai a legbiztosabb helyzeteket is kihagy­ták. Kiskőrös végig jól védekezett. Jók: Andréka, Végh, Vörös, illetve Bondor, B. Kovács, Varga. Bácsalmás—Kiskunfélegyházi Bányászati 3:2 (1:1) Bácsalmás. 200 néző, vezette: Ke­mény. — Már a második percben Istvánffy vezetést szerzett a vendé­geknek. Bácsalmás nagy erővel tá­madott, de csak a 38. percben tu­dott Locskai révén egyenlíteni. For­dulás után Bácsalmás irányította a játékot és a 22. percben Síiké lab­dájával vezetést szereztek. Pár perc múlva Severacz bombája bebiztosí­totta a hazaiak győzelmét. Az utol­só percekben a félegyháziak szépí­teni tudtak. — Jók: Pólyák, Sö­vény. illetve Sólymos és a jobb­szélső. Soltvadkert—Alpár 2:2 (2:1) Soltvadkert, 200 néző: vezette: Pén­zes. — Soltvadkert végig többet tá­madott, de a legjobb helyzeteit is sorra kihagyta. Az alpáriák Lengyel két, . 11-esből szerzett góljával elvit­ték az egyik bajnoki pontot. A solt- vadkertiek góljait Karászi és Mészá- , ros (11-esből) lőtték. Jók: a sóit- j vadkerii védelem, illetve Lengyel és Szepesi. J Kiskunhalasi MÁV—Kiskunhalasi Honvéd 6:0 (4:0) Kiskunhalas, 300 néző, vezette: Szirmai. — Nagy fölényben játszott a MÁV a tartalékos Honvéd ellen, s úgyszólván tetszés szerint rúgta a gólokat. Góllövő: Savanya 3. Tóth 2 és Sejben. — Jók: Tóth, Savanya,- Oszlár, illetve: Pecha és Bite. Kiskunfélegyházi Honvéd— Tiszakécske 3:2 (2:0) Kiskunfélegyháza, 300 néző, ve­zette: Király. — Végig nagyiramú, durvaságokkal tarkított mérkőzésen nehezen győzött a hazai csapat. — Szünet utáni lelkes játékuk alapján a vendégek döntetlent érdemeltek volna. Góllövők: Lelenka II. 2, Já- vorszki, illetve Varga 2. Kecskeméti Dózsa II.—Tompa 3:2 (3:1) Tompa, 100 néző, vezette: Petre- kanics. — Az első félidőben igen iramos mérkőzést vívott a két csa­pat. Szünet után csökkent az iram,' Tompa szépíteni tudott, de egyen­líteni nem a kemény kecskeméti védelemmel szemben. Góllövők: Do­bó 2, Rigó, illetve Horváth és Si- mity. Jók: Dobó, Rigó, illetve Mu- csi és Jóba. Izsák—Szabadszállási Honvéd 1:1 (1:1) Izsák, 200 néző, vezette: Fehér L. — A széllel hátban játszó Izsák tá­madott és a 25. percben Toricska TI. 20 méteres szabadrúgásból megsze­rezte a vezetést. A vendégek az utolsó percben Kószó révén egyen­lítettek. Szünet után Szabadszállás irányította a játékot, gól azonban már nem esett. Jók: Szabó, To­ricska II., Kállai, illetve Kószó, Ha­lász, Zilahi, A megyei I. osztályú labdarúgó­bajnokság állása 1. Kai. Kinizsi 20 15 4 1 57:18 34 2. H. MÁV 19 12 4 3 37:16 28 3. F. Bányászati 20 13 1 6 48:27 27 4. Kai. Snart. 19 11 1 7 46:31 23 5. Kiskőrös 20 9 4 7 34:31 22 6. Szsz. Honvéd 20 8 5 7 30:29 21 7. Soltvadkert 19 6 8 5 30:25 20 8. Tompa 19 8 2 9 26:38 18 9. F. Honvéd 20 7 3 10 29:34 17 10. Kai. Honvéd 19 6 4 9 32:38 16 11. Bácsalmás 19 7 2 10 29:36 16 12. Izsák* 20 7 3 10 22:29 16 13. Alpár* 19 y- 5 9 35:50 14 14. Tiszakécske 19 5 3 11 20:31 13 15. Jánoshalma 19 4 4 11 25:37 12 16. ^ IP Honvéd 19 3 5 11 21:51 11 2. K. Dózsa LL 21 la 4 5 34.22 28 szerzett vezetést, amikor Hődőr kapufáról visszapattant szabad­rúgását Jäger juttatta a hálóba. A 24. percben Hirth a 16-oson belül kézzel érintette a labdát. A büntetőt Nagy kiütötte, majd állítólagos elmozdulása miatt a játékvezető újra rúgáttá és most már a labda a hálóban kötött ki. A halasiak erősen rohamoztak a győztes gólért, amit a 37. perc­ben sikerült is elémiök. Hődőr jó előreadásából Jager révén. Jók: Nagy, Tóth I., Jager. Délnyugati NB III. 1. Pécsi VSK 21 16 2 3 53:14 34 2. Pécsi BTC 21 11 5 5 38:25 27 3. Mohács 21 10 7 4 38:29 27 4. Szív. MÁV 21 10 6 5 42:24 26 5. Bajai Építők 21 8 9 4 25:18 25 6. Kh. MEDOSZ 21 10 4 7 34:26 24 7. P. Pányász 21 7 7 7 41:27 21 8. Sz. Dózsa 21 6 9 6 31:31 21 9. Dombóvár 21 9 2 10 35:40 20 10. Ercsi 21 7 5 9 26:29 19 11. Siófok 21 6 6 9 30:37 18 12. KMTE 21 7 4 10 26:39 13 13. Bajai Bácska 21 8 1 12 25:41 17 14. Sz. Petőfi 21 5 7 9 21:41 17 15. K. Dózsa 21 3 5 13 22:44 11 16. Pécsi Vasas 21 3 5 13 15:37 11