Petőfi Népe, 1961. április (16. évfolyam, 78-101. szám)

1961-04-12 / 85. szám

AT ASZTAT.míNTSS VILÁGBAJNOKSÁGBÓL KOSA R LABDA- HÍRADÓ Nagyszerű hajrával győzött a Bácska Posztó BAJAI BÁCSKA POSZTÓ—CSEPEL 105:101 (49:51) NB I-es férfi mérkőzés, Bajé, 250 néző, vezették: Futó és Mo­gyorósi. . B. Bácska: Vass (7), Kovács (33) — Vétek (20) — Rátvay (34), Rácz (9). Csere: Állaga (2). A 3. hely sorsát eldöntő mér­kőzésen igen óvatosan kezde­nek a csapatok. Az első kosár a csepelieké és ők irányítják egyelőre a játékot. A hazai csa­pat 25:25-nél éri be a vendége­ket. A félidő végéig egyik csa­pat sem tud jelentősebb előny­re szert lenni, úgyhogy a fordu­lásnál mindössze két pont a kü­lönbség a fővárosiak javára. A II. félidő elég rosszul kez­dődik a Bácska szempontjából. Bonyhád — 1500 néző — ve­hette: Budán. B. Bácska: Körmendi — Bar- ta I., Túrán, Bisztrovics — Bor­sodi, Horváth — Gorjenacz, Duj- mov II., Ónody, Barta II., Wel­ling. — Edző: Fekete-Kovács Győző. Széllel hátban kezd a Bony­hád, s mindjárt támadásba is lendül. A Posztót meglepi, hogy a hazaiak nemcsak lelkesen, de jól is játszanak. Meglepő, hogy ez a bonyhádi csapat a bajnoki táblázat végén kullog. A bajai csapat kezdettől fogva nem nyújtotta a tőle megszokott já­tékot. Állandóan a hazaiak tá­madnak. A 31. percben szabad­rúgás mintegy 20 méterre a ba­jai kaputól. A jobbösszekötő áll a rúgásnak és a sorfal mCyött a jobb felső sarokba küldi a labdát. 1:0! A 38. percben Gor- jenacznak alkalma nyílik az egyenlítésre, de a szélső az ötösről tisztán állva, lövés he­lyett hátra gurít, s így a bony­hádi védőknek alkalmuk van a közbelépésre. A csepeliek erős iramot diktál- naik és elhúznak, úgyhogy a 10. perc körül már 13 pontra nőtt a vendégek előnye. Ebben köz­rejátszik az a tény is, hogy a pataiak személyi dobásainak Is esek a felét érvényesítik. A Bácska most ügyes taktikát al­kalmaz. Vétek távoli dobásokkal kísérletezik és ezek a dobások sorra a csepeliek kosarában köt­nek ki. A csepeliek előnye ro­hamosan csökken és a mérkő­zés vége felé már a bajaiak ve­zetnek — négy-öt ponttal. Ezt az előnyüket az utolsó percek­ben is tartani tudják és vég­eredményben megérdemelt győ­zelemmel hagyják el a pályát. — Jók: Rátvay, Vétek, Kovács. A fordulás után széltől tá­mogatva, a Posztónak már job­ban megy a játék, élénkebbek a támadásai. Két gólhelyzetük is adódik, de Dujrnov II. és Gorjenacz nem tudják értékesí­teni. A 16. percben egy bony­hádi ellentámadás során bal- szélsőjüket a bajai védők a bün­tetőn belül felvágják. A 11-esT középcsatáruk értékesíti. 2:0! A 20. percben tumultus támad a hajai ka­punál. Körmendi kiejt egy labdát, s a játékvezető li­est ítél. A középcsatár a büntetőt kapufára lövi, a visszapattanó labdát a bálái védők a fél pályán álló Dujmov II. elé vágják, aki elfut és akadálytalanul há­lóba lő. 2:1! Nagy hajrába kezd a Posztó az egyenlítésért, helyzeteket is ki­harcol, de nincs aki befejezze ezeket az akciókat. Erőteljes- hajrájáért a Bácska döntetlent érdemelt volna. — Jók: Körmendi, Túrán, Gorje­nacz. Bérezik és Plgnlczky már kiesett Egy napi szttneg uMu, kedden reggeltől folytatódtak Peádng- ben a 26. asztalitenisz világ- bajnokság küzdelmei. A hatal­mas sportcsarnokban ezúttal az egyéni férfi és női versenyek kezdődtek meg változatlanul nagy érdeklődés mellett. A tíz asztalon jó néhány izgalma», ér­dekes, változatos csatát látha­tott a közönség, s nem sokkal a rajt után, már meglepetés Is született. Ezek közé tartozik — sajnos — magyar részről a két­szeres Európa-bajnok Berosik kiesése. Válogatott versenyzőnk egy 18 éves, kanton! diáktól szenvedett vereséget, áld impo­náló fölényben játszott ellene. Nem jutott tovább PignicZky sem, aki ugyancsak kínai ver­senyzőtől kapott ki. A kiesettek között szerepel a második for­duló után a svéd Larsson és Mellström, az grgol Leach és az NDK-bajnok Úchneider. Sidó Ferenc, aki a második fordulóban kapcsolódott a küz­delembe, biztosan győzött, s vá­ratlanul jól szerepelt a két fia­tal: Péterffy és Rózsás, s így mindhárman már a legjobb 54 között vannak. Barátságos sakkcsapat-mérkőzés Április 9-én, vasárnap dél­előtt a Kalocsai Petőfi Sándor Művelődési Házban egy szov­jet alakulat hét tagú sakkcsa­pata a Kalocsai Spartacus Sportkör sakkcsapatával mér­kőzött meg. Nagy küzdelem után a kalocsaiak 4:3 arány­ban győztek. A mérkőzésen megjelent és részt vett Kriston Ferenc vb- elnök. Dt. Teleki András Bajai Építők—KTE mérkőzés Kecskeméten Mint ismeretes, vasárnap ját- szák le a Magyarország—NDK labdarúgó-mérkőzést, emiatt baj­noki forduló nem lesz. A kecs­keméti közönség azonban nem Meglepően jól harcolt a sereghajtó Bonyhád BONYHÁDI VASAS—BAJAI BÄCSKA POSZTÖ 2:1 (1:0) Még mindig gyenge az Építők BAJAI ÉPÍTŐK—MÁZAI BÄNYASZ 1:1 (1:01 Baja — 1500 néző — vezette: Perjesi. : B. Építők: Díszül — Varga, Páncsics, Ulakity — Poszlan- csek, Heringer — Teket, Nagy, Rizsányí, Boros, Ézsi. — Edző: Ónody Béla. Már az első lefutásnál jő hely­zet alakul a mázai kapunál, de a csatárok egymást zavarják. A 6. percben vezetéshez jut az Építők. Ézsi a balszélen jó 'labdát kap, elfut, s a 16-os felé ka­nyarodva mintegy 15 mé­terről a jobb felső sarokba bombagólt lő. 1:0! A mázaiak is támadnak, de ezek a támadások körülménye­sek. A 16. percben Teket iól fut el, beadása az ötösre száll, saj­nos a belső csatárok lekésnek. Az utolsó negyedórában inkább a vendégek támadnak, de az ő támadásaikat sem kíséri sze­rencse. Mázai-támadások vezetik be a második félidőt. Mindjárt az első percekben nagy zavar tá­mad a bajai kapunál és az üre­sen hagyott Kádár — Díszt! ke­zét érintve — a hálóba juttatja az egyenlítő gólt Az Építők most nagyon belefekszik. A 20. percben Poszlancsék jó labdát ad Ézsi elé, áld elfutva a jobb felső sarokba lő, de a mázai kapus az utolsó pillanatban szögletre tolja a labdát. Nagy tűzijáték a mázai kapunál, ame­lyet végül is a vendég-védelem­nek sikerül tisztázni. Az Építók beszorítja a máziakat, akik azonban nagyon vigyáznak, hogy a sikert jelentő egyik pon­tot elvihessék. Sőt az utolsó percben egy mázai ellentáma­dás során csak a szerencse Dunaharasztí — 1500 néző — vezette: Völgyesi. H. Határőr: Vass III. — Nagy 11., Majikó, Mészáros — Szabó, Csengődi — Kozma, Molnár, Dorka, Fenyvesi II., Jager. — Edző: Kucsera Márton. A kiskunhalasi csapatból Nagy 1., Csejtei, Sallay, Markó, Hu­nyadi és Rostás sérültek, s így emiatt a csapat rendkívül tar­talékosán tudott elutazni Duna- harasztira az igen jó formában levő Csepel Autóhoz. — Az uta­zástól fáradt csapatot a hazaiak meglepik és már az első öt percben súlyos védelmi hibából Kerekes góljaival 2:0-ra vezet­nek a hazaiak. A két gólos ve­zetés nem töri le a halasiakat, ők is támadnak, s a mezőnyben egyenrangú ellenfélnek bizo­nyulnak, annak ellenére, hogy középhátvédjük, Majikó megsé­rül, s negyedóráig tíz emberrel játszik a Határőr. A második félidő rosszul kez­dődik a halasiak számára. A 3. percben Molnárt a játékvezető állítólagos utánrúgásért kiállít­ja. Majd a következő percben Mészáros egy felugrásnál meg­sérül és ő is kiáll. A kilenc em­berre olvadt, tartalékos halasi csapat ezután nem tud ellen­állni a megújuló hazai roha­moknak és súlyos vereséggel hagyja el a játékteret marad sportesemény nélkül ezen a vasárnápon sem. A KTE ba­rátságos mérkőzésen vendégül látja a jóképességű Bajai Építő­ket. A mérkőzést 3 órakor kez­dik, hogy a közönség a Televízió közvetítését is láthassa. A tartalékos halasi csapat a mezőnyben nem játszott rosz- szul, de a védelmi taktikánál nem tartották be a játékosok az edző utasításait és emiatt, vala­mint a két ember kiesése mi­att megérdemelt vereséget szen­vedtek. A csapatból senkit sem lehet különösebben kiemelni. A Délnyugati NB in. állása 1. K. Kinizsi 22 14 3 5 59:23 31 2. KMTE 22 13 4 5 49:27 30 3. B. Bácska 22 11 6 5 46:26 23 4. PVSK 22 11 6 5 39:23 28 5. Szív. MÁV 22 11 6 5 47:31 28 6. Csepel Autó 22 12 2 8 41:37 26 7. P. Vasas 22 11 4 7 31:29 26 8. K. Dózsa 22 10 4 8 39:35 24 9. Szekszárd 22 8 3 9 42:48 21 10. B. Építők 22 7 5 10 23:32 19 11. P. Bányász 21 6 5 10 28:33 17 12. H. Határőr 22 6 4 12 22:48 16 13. Máza 22 5 5 12 29:48 15 14. PEAC 22 4 6 12 39:49 14 15. K. Honvéd 22 5 4 13 28:45 14 16. Bonyhád 21 4 5 12 24:52 13 A forduló eredményei: Kaposvári Kinizsi—Kaposvári Honvéd 1:0, Ka­posvári MTE—Pécsi Vasas 2:1, Pécsi VSK—Pécsi Bányász 1:0, Székesfe­hérvári MÁV Előre—Pécsi EAC 3:1, Kaposvári Dózsa—Szekszárdi Pe­tőfi 2:1. A tartalékos Határőr nem volt egyenlő ellenfél CSEPEL AIJTŐ—KKHALASI HATÁRŐR DŐZSA 6:0 (2:0) Megyei I. o. labdarúgó-eredmények Bácsalmás—Kiskőrös 33 (1:2) Bácsalmás, 800 néző, vezette: Nagy Sándor. — A hazai csa­pat játszik széllel hátban, s töb­bet támadnak. Az ötödik perc­ben azután Mezei szögletből meg is szerzi a vezetést. Kiskő­röst nem töri le a gyors gól, s a 11. percben Megyeri lévén ki­egyenlít A kiskőrösiek támad­nak többet, s a félidő közepe tá­ján a megtorpanó bácsalmási védelem mellett Szentgyörgyi I. a vezetést is megszerzi a vendé­geknek. — A második félidőben a hazaiak támadnak lendülete­sebben, támadásaik gólra törőb- bek, 8 a 24. percben Süke és ősz szép összjátékából az utób­bi egyenlít A következő perc­ben a kiskőrösi Vargát a játék­vezető megsértése miatt kiállít­ják. Az emberhiányt a kiskő­rösi csapat megérzi és a 28. percben Süke és Mezei gyors tá­madást indítanak, amelynek vé­gén Mezei beadását Süke a há­lóba fejeli. Jók: ősz (a mezőny legjobbja), Süke, Pólyák, illetve Pálinkás és Megyeri. Kiskunhalasi MEDOSZ—■ Kecskeméti Épületlakatosok 7:1 (4:1) Kiskunhalas, 800 néző, vezet­te: Mihala. — Kiskunhalasi tá­madásokkal kezdődik a mérkő­zés, s negyedórás támadás vé­gén, Sverla szabadrúgását Do­bó a balsarokba fejeli. Kezdés után a kecskemétiek Farkas I. 16 méteres szabadrúgásából egyenlítenek. A baj nők jelölt ha­lasi csapat most rákapcsol és a 21. percben Dobő, majd a 31. percben Mester góljával 3:l-re vezetnek. A félidő utolsó gólja a 44. percben esik Dobő feje­séből. — Szünet után Is a MEDOSZ Irányítja a játékot és az igen gyenge formában levő kecskeméti csapat ellen Hődör, Dobó és Mester góljaival fölé­nyes győzelmet arat. — Jók: Hornyák (a mezőny legjobbja), Hődör, Várhegyi, illetve Far­kas I. és a jobbösszekötő. Kalocsai Kinizsi—■ Kiskunhalasi MÄV 1:1 0:1) Kalocsa, 800 néző, vezette: Szeghalmi. — Végig jóiramú iz­galmas mérkőzést vívott a két élcsoportbeli csapat Kezdés után mindkét csapat vezetésre igyekszik szert tehni. Ez a ha­lasiaknak sikerül jobban, mert a 10. percben egy baloldali tá­madás során Tóth révén veze­tést szereznek. A kalocsaiak most nagy erővel támadnak és soro­zatos akciók után a 31. percben Petrovics kiugrik, az alapvonal­ról beível, s a pontos labdát Deák óriási erővel a 11-es tájá­ról a hálóba lövi. 1:1! — A má­sodik félidő 27. percében Sípos nagy kapufát 15. Az utolsó perc­ben Tamási óriási helyzetben megszerezhetné a győzelmet, de öt méterről a kapusba lövi a labdát. — Jók: Deák, Sipos II., Vatai, illetve Dobra, Sejben. Kalocsai Honvéd— Kalocsai Spartacus 3:1 (0:0) Kalocsa, 500 néző, vezette: Kemény. Az első félidőben mint­egy 40 percig a Spartacus irá­nyítja a játékot, csatárai azon­ban a legjobb helyzeteket sem tudják kihasználni. Szünet után a lelkes Spartacus már az első lefutásnál kapufát lő. A követ­kező percben a Honvéd nak na­gyobb szerencséje van. Egy elő­revágott labdát Borbély e1- -íp és 18 méterről helyezett lövés­sel vezetést szerez. Fellángol a Spartacus és a 9. percben Nagy gyors góljával egyenlít. Nem­sokáig örülhetnek a gólnak, mert a kezdés után Rákász gyors akcióból újra megszerzi a vezetést. Mintegy félórás me­zőnyjáték végén csak a 43. perc­ben tudja a Honvéd Szilágyi góljával biztosítani a győzel­met. A látottak alapján könnyen döntetlen lehetett volna az ered­mény. Soltvadkert—Tompa 3:2 (3:0) Soltvadkert, 600 néző, vezette: Boronkay. — Első félidőbeli szén játékával biztos győzelmet aratott a helyi csapat. A kiesés veszélyétől fenyegetett Tomná- nak a második félidőbet! sike­rült javftóntó. Az első félidőben szép, gördülékeny támadások futnak a tompái kapun. Az eredmény sem marad el, és a 18. percben Mester megszerzi a vezetést A 31. percben egy 18 méteres szabadrúgásból Zsikla I. lő gólt. A félidő vége felé egy kapufáról lepattanó labdá­ból Gusztos szerzi meg a har­madik gólt — Szünet után a tompaiak is vezetnek támadá­sokat és kiegyenlítődött játék folyik a pályán. A 19. percben a vadkerti kaputól 10 méterre közvetett szabadrúgásból gólt érnek el a vendégek. Fokozódik! az Iram és a 22. percben Mis­kei növelhetné az előnyt de a* ötösön rosszul találja el a lab­dát A 29. percben egy Jobbol­dali tompái támadás végén Vár- kőzl gólt fejel. Jók: Lehóczky* Wenhardt és Zsikla I, illetve Várközi és Káposzta. Jánoshalmái—Vaskút 5:2 (3:11 Jánoshalma, 800 néző, vezettet Klein. — A széltől támogatott helyi csapat veszi át a játék irányítását, s már a 8. percben gólt érnek el, amikor Tan szög­letéből Illés a kapuba csúsztat­ja a labdát. A 20. percben nagy tűzijáték a vendégek kapuja előtt, s ebből Tan megszerzi a második gólt. A 33. percben Né­meth beadását Illés értékesíti. 3:0! A végén kőnnyelműsködik a jánoshalmi védelem és Mül- lernek sikerül szépítenie. — Szü­net után is élénk a játék. A vaskút! Schön két estbén is jó helyzetbe kerül, de Juhász még jobban véd. A 16. percben Feny­vesi III. kapásból 4:t-re állítja az eredményt. A 23. percben Schön lövése a hálóban köt ki. A hazaiak ötödik gólját Németh szerzi meg. Az utolsó percben a vaskútlak egy 11-est kapufá­ra lőnek. — Jók: Taskovics, Tan, ülés, illetve Müller éa Schön. Alpár—F. Honvéd a 4) Alpár, 500 néző, verette: Fe­hér I. T- KI nem használt al­pári helyzetekkel kezdődik a mérkőzés, majd balszélsőjük ré­vén a vendégcsapat veszélyeztet. A félidő közepe felé gyors ha­zai támadás végén Lengyel 2» méteres lövését a fél egyházi ka­pus kiüti és Szepesi fordulásbőt az ellenkező sarokba lő. 1:0* Utána veszélyeztet a Honvéd minden eredmény nélkül. — Fordulás után nagy főlénybe kerül a hazai csapat és a 16- nercben Szepesi egy beívelt lab-i dából gólt fejel. Az utolsó ti* percben a Honvéd kerül fö­lénybe, helvzete is van. csak éo-t pen nem tudja értékesíteni. Aa utolsó percben a félegyházi Vé­dők 11-est vétenek; s ezt Szépe-* si értékesíti. — Jók: Kecskemé­ti, Farkas, Szepesi, illetve a félegyházi kapus s a középhátvéd. Kiskuntélegyházi Bányászati— Izsák 2:2 (2:1) Izsák. 800 néző, vezette: Fáb- ri. — Negyedórás izsáki fölény sem eredményez gólt. A 17. percben a vendégek jobb szélsőié elfut, bead. a kapust akadályoz­zák, s a labda érintés nélkül a hálóba jut. 0:1! Izsák kezdés után Molnár révén egyenlít. Az utolsó 10 nercben a fél cg vb f - ziak támadnak többet, s a 39. nercben iobbszélsőlük átverek- szi magát az Izsáki véd°lmeo és vezetést szerez. — Szünet 'dán izsáki támadásokkal felv­etődik a iáték és a 9. nercben Fitosnak sikerül egveolíteni. Az eredmény ezután már nem vál­tozik. Jók: Lantos. Bqdnnies, Budai, illetve Filus, K. Szabó 's Juhász. A megyei I. o. labdarúgó-bajnokság állása 1. H. MEDOSZ 22 18 2 2 75:29 38 2. Soltvadkert 22 14 6 2 42:20 34 3. Kai. Honvéd 22 15 2 5 7l :27 32 4. H. MÁV 22 14 4 4 49:21 82 5. Kai. Kinizsi 22 12 1 9 50:43 25 6. Bácsalmás 22 10 4 8 41:44 24 7. Jánoshalma 22 8 6 8 38:29 Í2 8. Kiskőrös 22 9 4 9 40:37 n 9. K. Ép. Lak. 22 7 5 10 35:53 19 10 F. Honvéd 22 7 5 10 29:44 1 9 11. F. Bányásza« 22 5 8 9 34:38 1 8 12. Izsák 22 4 6 12 37:53 3* 13. Tompa 22 3 8 11 26:39 .14 14. Vaskút 22 5 4 13 24:53 ,14 15. Alpár 22 4 6 12 26:59 Í4 16. Kal. Spart. 22 4 3 15 20:57 11 i ments meg a bajai kaput Alacsony színvonalú mérkő­zésen, igazságos pontosztozás. Jók: Heringeir és Ézsi.