Petőfi Népe, 1960. február (15. évfolyam, 27-50. szám)

1960-02-17 / 40. szám

1960. február 17, szerda 5. oldal Egy félidőbeli erőbedobás is elég volt a győzelemhez BAJAI BÁCSKA POSZTÖ—KAPOSVÁRI HONVÉD 5:1 (5:0) Baja ‘-t 600 nézőj w vezette: Sólymos. B. Bácska: Körmendi -s Bólrner. Bios II., Bisztrovics — Borsódl, Horváth — Csanyilc, Madácsi, űno- «*!’, Gugán, Borkvics. Edző: Űnody Béla. Igen telázott talajú pályán kezd­tek a csapatok. Az első 10 percben a Somogy megyei bajnokságban utcahosszal vezető Kaposvári Hon­véd jól tartotta magát. Lassan fel­fejlődik a Posztó és ügyes csatár­játék után a 15. percben Űnody fejesgóllal megszerzi a vezetést. A 17. percben a lestaktikával dolgozó kaposvári védelem mellett Űnody jól ugrik ki, de nagyszerű lövését a kaposvári kapus bravúrosan menti. Egy pere múlva jobboldali támadás során a ll-es vonalán tar­tózkodó négy bajai csatár sorra el­szalasztja a jó labdát. A 20. perc­ben a kaposvári védők késleked­nek és Űnody egy ügyes csellel tisztára játssza magát és máris 2:0 az eredmény. A 30. percben Csa- nyik beadását űnody kapura fe­jeli és a vendégkapus alig tudja szögletre tolni a váratlan labdát. A 35. percben Madácsi beadását Űnody a kapufának lövi, ahonnan a labda a hálóba vágódik, 8:0. •— Nagy lendületben van a hazai csa­társor és a 38. percben Gugán jól eltalálja a labdát és erős lövése a kapus kezei közt csúszik a hálóba. Két percei később Gugán jól ugrik ki és bár nyomják, a játékvezető elengedi és az összekötő hatalmas lövéssel megszerzi az ötödik gólt csapatának. Fordulás után az első negyedóra a kaposváriaké és a 15. percben Majzlknak sikerül is szépítenie. Fellelkesül a vendégeket a gól és sorozatos támadásokat vezetnek a bajai kapu ellen, de a Bácska vé­delme szoros zárással és emberfo­gással megakadályozza a további eredményességet. Ezután kiegyen­lítetté válik a játék és a felázott pályán a támadások sorra elakad­nak. A hazai csapat a végén erő­sít, de nincs szerencséjük, másrészt Várnagy és négy bajai társa si­kerrel akadályozzák meg a Bácska góllövési igyekezetét. A Bácska csak egy félidőn át játszott teljes erőbedobással, azután már csak áz eredmény megtartá­sára törekedett. Ez sikerült Is neki, A csapatból jók voltak Ihos II., Horváth, Űnody, Gugán. Nagyon tartalékos volt az Építők — kétszámjegyű vereség! KOMLÖI BÁNYÁSZ—BAJAI ÉPÍTŐK 10:2 (4:0) Komló •— 1000 néző, *-• vezette: Aknai. B. Építők: DLsztl — Sverfőger, Pancsictí, Major — Heringer, Posz- lancsek — Boros, Czegiédi, Rizsányi, Papp, Ézsi. Az ifjúsági játékosokkal teletűz­delt Építők egy pillanatig sem tud­ták a baj nokj elölt komlóiak győ­zelmét kétessé tenni, vagy egyálta­lában megakadályozni a kétszám­jegyű vereséget. A sáros, mély talaj, no meg a nyirkos idő nemigen tetszett a ba­jai játékosoknak. Láthatólag kí­mélték magukat. A nagy arányú vereségnek a tő oka azonban az, hogy az Építők néhány játékosa Igen fegyelmezetlenül viselkedett a mérkőzés előtti estén. Reméljük, hogy a büntető szankciók most sem maradnak el. Mindkét félidőben a komlóiak voltak nagy fölényben és sokszor tetszés szerint rúgták a gólokat. Az Építőknél az I. félidőben nem ment a gólövés, s csak a II. félidőben embereitek meg magukat. Ekkor sikerült Czeglédinek és Ézsinek két góllal szépíteniük a súlyos ve­reségen. E mérkőzés után nehéz kritikát mondani a bajai játékosok­ról. Reméljük, hogy a vasárnapi visszavágón egy kicsit visszavág­nak a komlóiaknak. A bajai csa­patból csak u két góllövöt lehet kiemelni. KOSÁR LABDA - HÍRADÓ NAGY ELLENFELÉT GYŐZTEK LE A BAJAI LÁNYOK Bajai Építők—Csepel 67:68 (10:40). NB I-es kosárlabda-mérkőzés. Baja, 200 néző, vezették: Futó és TvorUy. — B. Építők: Kolovicsné, Tátrai — Vassné — Taxné, Görög. Csere: Állagai Csátaljai, Keszthelyiné, Mándi, Tóth. Végre olyan játékkal lépett elő az Építők, amilyent már régen vártak tőlük a bajai szurkolók. A bajnokság élcsoportjába tartozó cse­pelieket győzték le. Tegyük hozzá, megérdemelten. Nagyszerű iramú mérkőzést ví­vott a két jó formában levő együt­tes. A félidő közepéig állandóan a baj alak vezettek. A félidő közepe táján azután feljöttek a csepeliek és egyenlítettek. Ettől kezdve hol az egyik, hol a másik együttes ve­zetett egy-két ponttal. Az utolsó percben a vendégek négy pontos vezetésre tettek szert, de a bajai lányoknak sikerült az egyenlítés és a forduláskor 40:40 volt a pont­arány. A II. félidő az elsőhöz hasonlóan folyt le. Egyik csapat sem tudott jelentősebb előnyre szert tenni. Az utolsó perchez ért az óramutató, amikor a csepeliek egy ponttal ve­zettek. Ekkor Görög kettős szemé­lyihez jutott és nyugodtságával mind a kettőt értékesítette, és most már a hazaiak vezettek egy pont­tal. Ekkor Baja időt kért. A ha­zaiak lecsillapodtak és sikerült a labdát is megszerezniük egy rossz csepeli átadásból. Ezután már nem került ki a labda kezeik közül és a mérkőzés végét jelző sípszó is a csepeli palánk alatt találta őket. Rendkívül fontos két pontot sze­reztek ezen a mérkőzésen a bajai lányok. Ha továbbra is folytatják, ilyen küzdőképességgel és lelkese­déssel a játékot, feltétlenül bizto­sítják bennmaradásukat. — Ld.: Görög 25, Tátrai 13. — Jók: Görög, Kolovicsné és Tátrák KKFÉLEGYHAZI ÉPÍTŐK—KKHALASI MEDOSZ 2:2 (2:1) Kkhalas; «. 500 néző, => vezette: Király. H. MEDOSZ: Bondor (Bakos) — Tóth H., Várhegyi, Tóth I. (Csa- bankó II.) — Schverla (Mester), Hirth (Jeremiás) — Vass II., Csá- nyi, Vass I., Fenyvesi H., Jager. Végig szitáló, néha zuhogó eső­ben játszotta a két csapat vissza­vágó mérkőzését, amely a megyei I. o. bajnokság éllovasának sike­rült — meglepetésre. A MEDOSZ kezd jobban és mind­járt a 4. percben vezetéshez is jut. Csányi Vass H. elé fejel, aki elöl az egyik félegyházá védő játékos kézzel üti el a labdát. Vitathatatlan ll-es. A büntetőt Hirth értékesül. A gól után a félegyháziak erősen támadnak és a 13. percben sike­rül Is egyenlíteniük. Bondor egy távoli lövést kiejt és az elöl tanyázó Xstvánfíy a hálóba lövi az egyen­lítő gólt. A félidő végéig mindkét csapat erősen támad és 3—3 gól­helyzetet Is kiharcolnak. Gól csak a 42. percben esüc, amikor egy bal­oldali szögletnél a félegyházi csa­társor elöl Hirth el akarja fejelni a labdát, de balszerencséjére, sa­ját kapujába fejel, öngóllal vezet a félegyházi csapat. Fordulás után jobban érvényesül a több ifjúsági játékost beállító MEDOSZ. A 13. pere szerencsét hoz a halasiaknak. Jager elfut a halszélen és jól irá­nyított labdája Vass XI. elé kerül, s az összekötő nem hibáz. A kö- yétkSSő úüfe'óá'n incjjisinCUOdik e* a jelenet, de most Vass II. a nagy helyzetet fölé vágja. Ezután válto­zatos játék következik, amelynek során egyik csatársor sem tudja az elleniéi hálóját bevenni. Elég jó iramú mérkőzést vívott a két csapat. Az I. félidőben a ven­dégek, szünet után a hazaiak vol­tak a jobbak. Az eredményt igaz­ságosnak tarthatjuk. — Jók Jager, Tóth I„ illetve Parádl II. és Ke­lemen IX. Apróhirdetések VADASZOK, FIGYELEM! Folyó hó 20-án, szombaton este 7 órai kez­dettel a reptér melletti halászcsár­dában vadászvacsorát tartunk, mely­re minden kecskeméti vadásztársat családjával együtt szeretettel meg­hívunk. Városi Vadásztársaság ve­zetősége. 324 ELADŰ egy varrógép és fehér, mély gyermekkocsi. Cím: Kecskemét, Hosszút utca 10. 326 GÉPÍRÁST és német fordítást vál- lalok. Ifj. Baditz, Miskolc, Tass u. 15. szám. 319 HASZNÁLT könyveit, könyvtárát február 23-án megvásároljuk. Kecs­kemét, Szabadság téri könyvesbolt. 322 JÓ állapotban levő kisipari mély gyermekkocsi eladó. Cím a kiadó­ban lány képpel, (Ki Mozik MCsora Február 17-én, szerdán: A megyei labdarúgó szövetség értekezleten értékelte a szövetség 1959. évi munkásságát Baja Központi: Májusi emlé­kek, Baja Uránia: A megfe­lelő ember, Bácsalmás: Rakéta­támaszpont, Dunavecse: Csilla­gok, Jánoshalma: Egy dal száll a világ körül, Kalocsa: Meg- csalatva az ítéletnapig, Kecs­kemét Árpád: Szökés a sziget­ről, Kecskemét Városi: Merény­let, Kiskőrös: Vörös lesz a rét, Kiskunfélegyháza: És Varsó messze van, Kiskunhalas: Töb­bé nem balkezes, - Kiskunmaj- sa: Vakmerő szív, Kunszent- miklós: Dulszka asszony er­kölcse, Szabadszállás: Bolond április, Tiszakécske Petőfi: Igor és társai, Tiszakécske Ti­sza; Svejk, a derék katona, Súlyos közlekedési szeren­csétlenség történt hétfőn dél­előtt 10 óra 27 perckor a Hel­vécia—Ballószög között levő vasúti átjárónál. Kovács Imre, a 44-es AKÖV gépkocsivezetője nem állt meg a vasúti átjáró­nál, hanem lépésben akart ke­Bajaí apróhirdetések RUHÁZATI, HÁZTARTÁSI és LAK- BERENDEZÉSI cikkeket vesz és elad a Bizományi Aruház, Baja, Szabadság út 9. 7 BAJÄN eladó Mészáros L. u. 34., valamint ősz utca ö. számú ház. Mindkettő beköltözhető. Érdeklődés a helyszínen. 10 125-ÖS, lemezvillás Csepel motorke­rékpár jutányosán eladó. Bátmo- nostor, Vörösmarty u. 12. Furu Fe­renc. 9 EGYEDÜLÁLLÓ, nyugdíjas asszony magános vagy beteg gondozását vállalná. »Iniocmációképes« jeligére hajúi hirdetőbe* ti A Bács-Kiskun megyei Labdarúgó Szövetség vasárnap de, 10 órakor tartotta a megyei TST nagytermé­ben az 1959. évet értékelő értekez­letét, mintegy 70—80 meghívott rész­vevővel, Az értekezleten a szövet­ség vezetőségén és az egyesületek képviselőin kívül megjelent az MLSZ képviseletében Kőhalmi Györgyi a megyei TST elnöke, Török János és a MISB elnöke, László József. Deák Pál elnöki megnyitója után Merényi Béla főtitkár számolt be a szövetség múlt évi munkájáról. Beszámolójában legelőször arra a szomorú tényre tért ki* hogy a megyei I. osztályban szereplő csa­patok közül 1959-ben nem kevesebb mint 91 kiállítás történt, nagyobb részben az őszi évadban. Az I. o.- ban szereplő 16 csapat közül egy sincs, amelyikből ne történt volna kiállítás. Mi volt az oka emiek? Első sorban feltétlenül a nevelés hiánya. Az egyesületek nem sok egy tehergépkocsiba resztülmenni rajta és a Fülöp- szállás—Kecskemét között köz­lekedő személyvonat mozdonya elkapta a kocsi hátsó részét. A tehergépkocsi teljesen összetört, a kocsiban 40 ezer, az áruban pedig 1000 forint értékű kár keletkezett. Az összeütközés kö­vetkeztében a mozdonyon 7000 forint értékű sérülések történ­tek. Baleset szerencsére nem történt. Az összeütközésért a figyelmetlen gépkocsivezetőt terheli a felelősség. Lajosmizsén Bende Pál kecs­keméti gépkocsivezető ZIM személygépkocsijával a megen­gedettnél nagyobb sebességgel közlekedett és a hirtelen féke­zésnél a kocsi teljesen megfor­dult, majd összeütközött a bu­dapesti 16-os AKÖV autóbu­szával. Baleset nem történt, az anyagi kár meghaladja a 6000 iorintot* gondot fordítottak eddig a neve-1 lésre. Ennek gyökeresen meg kell változnia. Sokat segítenek ebben a párt sporttézisei. A másik okot ab­ban kell keresünk, hogy a fegyel­mi bizottságok ítéletei igen gyen­gék voltak. Előfordult, hogy egy játékost egy félév alatt kétszer is kiállítottak és végül két megszakí­tás után harmadszor is játszott egy bajnoki félévben. — Örvende­tes tényként könyvelte el a szövet­ség és a megyei TST közötti jó kapcsolatot, valamint azt, hogy végre otthonhoz jutott a labdarúgó szövetség, éppen a TST jóvoltából* annak helyiségében. — 1959-ben si­került megszervezni a járási tár­sadalmi szövetségeket, amelyek —t a kalocsai kivételével — valameny- nyien kitűnően működnek. A leg- örvendetesebb a dunavecsei járási szövetség megszervezése és műkö­dése. — Sikert jelent a szövetségi szervezés szempontjából, hogy négy járásban is folyik járási ifjú­sági bajnokság. — Fájó pontként említette a főtitkár beszámolójában a pályakérdést. Az ország 19 me­gyéje közül talán nálunk a legsú­lyosabb a helyzet. Orvosi igazolás nélkül tavassza játszani nem lehet. Megnyugtató az edzőtanács meg­alakulása, valamint a játékvezetői díjak végleges rendezése. Merényi főtitkár beszámolója vé­gén érdekes statisztikát közölt a megye labdarúgó életének helyze­téről. Bács^Kiskun megyében az el­múlt év végén 3035 felnőtt és 1325 ifjúsági játékos volt leigazolva az egyes egyesületekhez. Az összes igazolt játékosok száma: 4360. Ezek­nek az igazolásoknak a felülvizsgá­lata most van folyamatban, de az egyesületek nehézkes intézkedése és nemtörődömsége miatt igen von­tatottan megy. — A játékvezető te száma a megyében 146. Közülük egy NB I-es, két NB II-s, 15 NB Iil-as és 128 megyei I. o. mérkőzé­sek vezetésére jogosult. Az edzők száma 19. Közülük egy mester, $ oktató, 4 segédoktató és 11 társa­dalmi. A helyzet javítását szolgálja a Kecskeméten most folyó edző­tanfolyam« — A megyében 144 csa­pat küzd a különböző bajnokságo­kért. Közülük 7 az NB-ben, 16 a megyei I. o.-ban, 84 a járási, 37 aa ifjúsági bajnokságban. — Kiállítá­sok száma 91, közülük 40 tavasszal*, 51 ősszel. A legtöbb kiállítás al Kecskeméti Építőkből történt számszerűit 14. Bácsbokod 10, Dá- vod 8, Jánoshalma 7 kiállítással kö­vetkezik. A beszámoló után a felszólalások következtek. Dr. Kákonyi József a játékvezetői díjakról és a játékve­zetőkkel kapcsolatos szakkérdések­ről beszélt. — Lisztes Mihály a szervezési kérdésekről adott felvi­lágosítást és felhívta a járási szö­vetségeket: úgy ejtsék meg a ta­vaszi sorsolást és fejezzék be a baj­noki idényt, hogy a megyei L o.- ba való feljutásért az osztályozd mérkőzések május 29-én minden­képpen megkezdődnek. — László József, a MISB elnöke az ifjúság nevelésének a kérdésével foglalko­zott és felhívta az egyesületeket as MTST sporttéziseinek a részletes ismertetésére. Végül kérte* hogy a- labdarúgók is szerezzék meg az Ifjúság a szocializmusért sportjel­vényt. —- Kemény János (Baja) a: játékosnevelés döntő fontosságáról beszélt. — Dr. Kolozsi Gergely (Dunavecse) a kiálítások nagy szá­mával foglalkozott, továbbá a kö-i zépiskolások sportolási lehetőségeid ről beszélt. — Mezei Béla (KTE) aa( NB-ben szereplő egyesületek ifjú-< sági csapatainak a helyzetét ismerj tette. A mai rendszer teljes vissza-i fejlődést eredményez. Igen érdekes^ tervet terjesztett elő a közönség' nevelésére. A mérkőzések félidejé-j ben hangszórókon való közlést. —* Török János, a megyei TST elnöke felszólaásában részletesen taglalta a megyei labdarúgás legégetőbb kérdéseit. így többek között: az igazolások kellő időben való elké­szítését, a sportorvosi ellenőrzést, lelkiismeretes rendezői gárda kiala­kítását, a játékosok és a közönség nevelését, a klubsovinizmuson való felülemelkedést, az utánpótlás kér­dését, az üzemi bajnokságok meg­rendezését, az úttörő bajnokságo­kat, amelyeket az illetékesek nem propagálták kellőképpen, s a nagy- közönség erről jóformán semmit sem tud, jóllehet a megyében mint­egy 300 úttörőcsapat rúgja a lab­dát. — Rozgonyi Kálmán gazdasági felelős ismertette a szövetség pénz­ügyi helyzetét. — Miklós Zoltán (kméti járás) a nevelés megjavítására tett javaslatot, Szalay László (kis­kunhalasi járás) részletesen foglal­kozott a megyei II. o, felállításá­nak kérdésével. — Halász Aurél (Bácsboköd) egyesülete vezetésének átalakításáról szólt. A felszólalók sorát Kőhalmi György, az MLSZ kiküldött kép­viselője zárta be. A megyei szövet­ség munkájának a fejlődését di­csérte, továbbá kitért egyes kérdé­sekre, amelyek az értekezleten el­hangzottak. így a fegyelemről és a nevelésről bővebben szólt. A kö­zépiskolás sport további fejleszté­sét ismertette és közölte, hogy a következő bajnoki évben megoldás­ra kerül az NB-ben szereplő ifjú­sági csapatok bajnoksága, vala­mint a megyei II. o. bajnokságok kérdését is megoldják. E két kér­dés megoldására tett ígéret nagy tapsot váltott ki. r- Az értekezlet Deák Pál elnök összefoglalójával ért Xéget* ­I. rész. ,EQY KIÁLLÍTÁS KÉPEI' Korábban beszámoltunk már, most képes riportot közlünk Bozsó János, a tehetséges fiatal kecskeméti festőművész első önálló fővárosi kiállításának megnyitásáról. Képünkön: Pogány ö. Gábor, amint megnyitó beszédét tartja az egybegyűlt igen népes hallgatóság előtt. A kép balszélén Bozsó János, jobbról Kisdéghiné Kirimi Irén műtörténész, a kiállítás rendezője. Kecskemétiek a Bozsó-kiállításon. Pásztor Zoltán felvételei Két karambol egy napon Belerohant a vonat