Bácskiskunmegyei Népújság, 1950. június (5. évfolyam, 46-68. szám)

1950-06-13 / 53. szám

A NÉPÚJSÁG SPORTTÁ Kecskeméti Szít—Kistext 3:1 (2:1) ezek A Viski — Nyerges, Uzsoki 11., Seres — Szőke, Molnár —* Uzso ki 1., Boros, Máté, Vdczi, Nagy összeállítással kezdő KSzTE és a Kistext barátságos mérkőzése nagylétszámú közönséget vonzott. Oka az, hogy vasárnap délután hasonló sportesemény nein volt Kecskeméten és a vendégcsapat­ban két régi kecskeméti játékos: Kerekes /..és Újvári is játszott. Pár perccel kezdés után Bo­ros és Vaczi helyet cserél, utóbbi Iiedlg később Molnárral. Már az első percekben látni lehetett, hogy a mérkőzés nem lesz nagy- iramú. Kényelmes játék alakult ki váltakozó, de aránylag lassú és többnyire veszélytelen táma­dásokkal. Az első gólt a vendég­csapat szerezte, a 13- percben, Viski határozatlan kijutása miatt. 0:1. A KSzTE ezután gyors tá­madásokkal próbált egyenlíteni és ez hamarosan sikerült is. A £0. i>ereben knpualőtti kavaró dúsból, a Kistext egyik játékosé, ról hálóba került a labda : ön­gól, 1:1. Az ötperces iram új­ból lelassult, mindkét csapat in­kább a szemre szép játékra töre­kedett. Váltakozó, de szinte cél­talan támadások után a hazai csapat megszerezte a vezetést. Az eléggé soká tétovázó Uzsoki ]. beadását Boros ügyesen balra ad­ta az ötös sarkán álló Nagynak, aki gyorsan átvette és a kijutó kayus mellett a hálóba lótte a labdát. 2:1. Az akció fis magn a gól is egyaránt szép volt. Több Sportünnepély Bácsalmáson Az elmúlt héten tartották meg Bácsalmáson 1200 általános isko­lai tanuló és a helyi mezőgazda­sági gimnázium diákjainak rész­vételével az iskolák közös évzáró tornaünnepélyét. Gyönyörű napsütéses időben nagyszámú szülő és érdeklődő előtt peregtek változatos össze­állításban a műsor egyes számai. Az általános iskolai tanulók I— II. osztályos csoportja, mintegy 250 kisleány és fiú kedves kis énekes gyakorlatot mutatott be nagy sikerrel. A III—IV. osztá lyosok kb. ugyanakkora tömeg gél különféle hangulatos jáléko kát mutattak be. A nagyobb leányok tömeges sza­badgyakorlatot, leánytáncot, a vá. lógatott csapat pedig buzogány gyakorlatot és nehézfokú női gimnasztikát mutatott be. aj egyes gyakorlatok értékét nem­csak a gyakorlatok minőségi foka, hanem a kivitelezés módja, az íz. léSes egyöntetű öltözet, a fegyel­mezett együttműködés, a nagy­szerű kollektív munka értékes ne- velő tényezői együtt fejezték ki. A fiúk tömegszabadgyakorlatot, kisebb csoportok pedig labdagya. korlatot, mozgásgimuasztikát, nagysikerű tréfás talaj torna gya­korlatokat és igen nívós szertorna- gyakorlatokat mutattak be. Bajai SzAK II.—Bácsbokod 3:2 (2:1) A megfiatalított bajai csapat megérdemelten nyert a kissé fö­lényeskedő, de jóképességü bo- kodiak ellen. Az első félidő 12. percében az ifjúsági jobbszélső, Fábik remek gólt lőtt. 1:0. Rá két percre, a tovább fokozódó bajai támadá­sok következtében, Fábik okos beadása után Hován kettőre uö velte a gólok számát. Ez a kél gól fokozólug hatott a játék üte­mére. Mindkét csapat támadott, liácsbokodnak a 24. ercben, túl- szigorúan megítélt 11-esböl, Bor- bús rétén sikerüli 2:1 re javítani. A félidő végéig a SzAK II. voll állandó támadásban. Eléggé súlyos védelmi hibá bői I.öcsei a második félidő első negyedórájában megszerezte a ki­gólhelyzet akadt még a félidt uálrulevő tiz percében, de ezek kihasználatlanul maradtak. Szünet után Molnár visszamenl régi helyére, a kecskeméti csa­társorban helyet kapott a vete­rán Karazsia 1. is. Az első ne gyedórábau a többet tárnádé KSzTE Molnár révén S:l-re ala­kította az eredményt. A Kisiexl többször próbált, hogy javítson, esetleg egyenlítsen, de sikertele­nül, mert kísérleteit a jól rom­boló hazai védelem rendszerint megakadályozta. Egészen a be­fejezésig jól felépített, többnyire lassú és góltalan támadásokat lehetett látni. A mérkőzés lanyhairamú volt, kevés színes jelenettel. A KSzTE védelmének legjobbja ismét Uzsoki ll. volt. Viski nem sokai hibázott, általában kielégítő volt. Nyerges lúlkeményen játszott, Hcres jól látta el feladatát. Szőke védekezésben is, támadásban is egyaránt jó teljesítményt nyuj tott, Molnár különösen fejjútéká. val tűnt ki. Boros a csatársor legjobbja volt, utána Nagy kö­vetkezett. Máté sok helyzetet ki­hagyott, Uzsoki l.-gyel és Vá- czival együtt csak átlagformát tudott nyújtani. Karazsia 1. lei késén, de nagyon kevés haszon­nal játszott. A Kistextből a vé­gig jó Kerekes l.-et és magát a védelmet lehet kiemelni. Felié) játékvezető kevés hibával ve zette a mérkőzést. KSzTK—Móraváros 3:2 (1:2) NB III. bajnoki. Szeged. Ve­zette: Rozsnyai (Kecskemét). Mintegy ötszáz néző előtt, meglepetésszerű győzelmet ara­tott Szegeden utolsó mérkőzésén a félegyházi csapat. A Molnár — Dongó, Lantos, Kanyó — Csonki, Szabó ll. — Dinnyés, Joszter, IAszló, Szabó ll., Fehér összeállításban játszó KSzTK-nak sikerült a mérkőzési megnyernie. A Móraváros már a 30. másod­percben súlyos védelmi hiba miatt megszerzi a vezetést. A gól utón a félegyházi csapat szép támadásaival állandóan veszé­lyezteti ellenfelét, eredményt azonban csak a 30. percben ér el, amlkorls IAszló kiugrik a védők közül és a kifutó kapus mellett megszerzi a félegyházi csapat egyenlítő gólját. A félidő végéig továbbra Is a félegybázl csapat irányítja a já­tékot, de eredményeket elérni nem tud. A második félidőben folytató­dik a KSzTK fölénye. A 11. perc­ben 25 méteres szabadrúgáshoz jut a félegyházi csapat. Jősziét lövés helyett ügyesen Fehérhez gurít, aki megszerzi a vezetést. 2:1. A jáwfc továbbra is a féleg.v házi csapat támadásaival folyta tődik, de kapusának szabályta­lansága miatt a Móraváros 11-eshez Jut és kiegyenlít. A ki­egyenlítő gól után újra a KSzTK veszi kezébe a játék irányítását és a 30. percben Szabó III. leráz va magáról az ellenfél védőjét felfelé ívelő labdát küld Fehér felé, aki kapásból a bálóba rúg ja. 3:2. Ez volt egyébként KSzTK századik góljai A be feje zésig eredménytelen támadások kai telt el az idő. A játék, amit a félegyházi csa­pat nyújtott, mintaszerű volt, Valamennyien jól és lekesen ját szottak. Rozsnyai játékvezető ki elégítően vezette a mérkőzést. egyenlítést. Ezután mindkét csa­pat és egyúttal a győzelem meg­szerzésére lörekedett. Ez a ba jaiaknak sikerült is. liohner 25 méterről, futtából leadott lövése a bokodi hálóba kötött ki a 23. percben. Ezzel az eredmény 3:2 re alakult és további bajai fö­lény után sem változott. Bács­bokod erősen visszaesett ezutáo, egyedül védelme volt némileg megbízható. A lelkesedés és az akarat dia­dala volt ez a mérkőzés. Tanul sága: a látszólag gyengébb ellen felet nem szabad lebecsülni, mint ahogy azt a bokodiak tették. A SzAK ll.ből liohner, Fábik, Ho­ván és Bukros, a bácsbokodi csa­patból pedig Borbás, Klingt és fleksch tÜDtek ki jő játékukkal. Bajai SzAK—Jánoshalma 5:1 (1:0) Kecskeméti Gépgyár— Szeqedi Alközp. EPOSz 4:1 (1:1) A második félidőben a szél támogatta a gépgyáriakat, A gépgyári együttes Boros — P. Kovács IL, Csernus, Te- recskei — Klebik, Váczi —P. Kovács Iván, Károlyit Né­metit, Bittner összeállításban, széllel szemben vette fel a küzdelmet osztályozó mérkő­zésén a Szegedi Alközpont— EPOSz labdarugói ellen. Végig lanyhairamú első fél­idei játékuk során Károlyi már a hatodik percben meg­szerezte a vezetést, amire a szegediek csalt a huszadik percben tudtak válaszolni kö­zépcsatáruk révén­míg ellenfelük nappal szem ben játszott. Az első tizenöt perc szép támadásainak ered ményeként a szemfüles Ká­rolyi lőtt gólt; 2;1. Rá tizen­két percre P. Kovács 1, majd hét perccel befejezés előtt BUtner góljával az eredmény 4:1 re alakult. A Gépgyár csapatából Bo­ros (a mezőny legjobbja), Csernus és Bittner tűnt ki, a többiek átlagteljesítményt nyújtottak. A szegedieknél a védelem dicsérhető. SzSzTE—Bugacmonostor 7:0 (2:0) A már pünkösdkor esedé­kes, de a szabadszállásiak ha­lasztáskérése miatt csak most lejátszott osztályozó mérkő­zésen az SzSzTE fölényesen, de megérdemelten győzött Bu- gacmonostoron. A gólarány egyáltalán nem túlzott. Kifejezi, hogy a sza­badszállási csapat mennyivel volt jobb. A gólokat Kálmán (4), Szálai, Szilágyi és Lón- gaver szerezték. Jó játékával, a góllövők mellett még Bán tűnt ki. A Szabadszállási SzTE bi­zakodva készül a vasárnapi dávodi mérkőzésre. KB Ili. bajnoki SzAK : Fábik — Erödy, Már ,on, Molnár — Sólymos, Vojno- vies 1. — llirmann, Tiszavölgyl, Csilics, Onódy, RdpUy. Júuoshalnia : Pataki — Sörös, Cseszncgi, Bogdán — Kecskés, Somogyi — Barna ll., Dervade­rics, V árkonyi, Mráz, Zadruvec*. Nagy melegben, lanyha iram­mal kezdődik a játék. Végülis a 40. percben Csillés gyöngén elgu vit Pataki mellett, az mellényül és a hálóba a labda. 1:0. Most Zadraveez elhúz Erődy mellett, l»eadásszerü, csavart lövését Fábik kiüti Dervaderics elé, de ő is, épp úgy, mint Mráz, elhi házzá az egyenlítési alkalmat. A második félidőben erőtelje­sebb a játék, Barna csellel be­csapja Moluárt, de nincs ereje belőni a labdát. A 4. percben Dervaderics 5 lépésről művészie­sen fölévág, Várkonyi a 9. perc ben egyedül futhat kapu felé, de nem tud egyenlíteni, még öt lé­pésről sem, pedig senklse zavar­ja. A 13. percben Onódy—Csilics —Tiszavölgyl mintaakciójából az utóbbi eredményes. 2:0. A követ­kező percben Rápity átcselezi magát az ötösig és mellégurít. Ugyanezt teszi Csilics, Zadraveez és Dervaderics is. A 20. percben a szurkolók Cæsznegit követelik a csatársorba, de nincs, akt elő- reküldje. A 25. percben Rápity Csilics szöktetésével elhúz a vő dők mellett, a keresztezni akaró Bogdánt is átcselezi, Pataki bentragnd és mellette n hálóba gurít. Nagyszerűen Játszik n SzAK, belycserés támadások és az állandó mozgás iskolapéldáját mutatják be, viszont Cseszncgi előremenetele sem segít már, mert kifulladt társait'! nem kap jJidát. A 30. percben Mráz előtt nyílik jó helyzet, de tehetetlen. A 32. percben Rápity a védők feje fölött előre Csilics elé Ját­szik, az egyből Tiszavölgyl ábá ra teszi, villanás és a hálóba lán­col a labda. 4:0. Tö'-.b gólhely­zet ulán belycserés jobhszárny- támadás végén C-sMics sarkos lő- 'éssel Ismét eredményes. 6-0. A 42. percben Zajravecz Cseszneg! labdájából sz.épít. *> : l. A második félidő »lejéig .lá­tó* halma egyenlő ellenfél voit, bá- már akkor láN/oít a SzAK ÜO-c’ázottabb játék''. \ pontos adogatások, leleményes, helycse­réstámadások felőrölték a János halmi védelmei, a kitűnő Csesz- negi is visszaesett, az előretörés meg már későn volt. Erödy, Már. toli, Sólymos és l'tsz.ivölgyi ki­tűnően, de a töboiek is igen jól játszottak. Jánoshalmából Csesz negl és Zndravérdememen dicséretet. TOTÓ-EREDMÉNYÜK 1. ÉDOSZ—Honvéd x (0:0), 2. Győri V.—Dózsa 1 (5:3), 3. Dorog—Teherfuvar x (2.2), 4. Salgót.—Vasas 2 (0:1), 5. Postás—Textiles 2 (0.3), 6. O]ajm.—Csepeli V, 2 (0:2), 7. Szombathely—Előre 1 (4:1), 8. Soroksár—Debrecen 1 (4:2) 9. ózd—Diósgyőr 2 (1:3), 10. Kerámia—Misk. Lok. 1 (2:1) 11. NVSK—Pécsi Lók. töröl­ve, 12. GyVSK—KDSK 1 (3 0) 13. MÉMOSZ—Cegléd 1 (3:0). Beérkezett 193.924 darab szelvény. Kifizetésre került 290.886 forint. 12 találatos: 49 darab, fejenként 1975 fo­rint, 11 találatos: 864 darab, fejenként 110 forint és 10 ta- lálatos: 6579 darab, fejenként 14 forint. DClkerületi 1. oszt. labdarugóbajnokság állása 1. Sz. Dózsa 29 91:33 4í 2. Platter 29 90:37 47 3. Birlok 29 87:21 46 4. SzSzMTE 29 04:29 4f; 5.* Cukor 28 71:52 3t 6. KSzTE 30 57:45 31 7. Dohánygyár 28 63:55 31 8. Alpár 28 44:44 26 9. HSzMTE 28 44 :53 2£ 10. Mindszent 28 43:49 21 11. Bnttonya 28 42:56 21 12. Iviszombor 28 31:78 2( 13. SzATE 28 48:79 ll 14. Lokomotív 2S 26:54 16 15. Csongrád 28 15:102 t 16. MEFESZ visszalépett — Június 12-én d. u- 5 őrá tói Pénzügyi, Városháza, Al- ispáni hivatal. Június 13 án d u- 5 órától: Kevibor, Szesz­főzde, Takarékpénztár N V, Kér. Pü. Alk. Apróhirdetések BÚTOROZOTT szoba férfiak ré­szére, esetleg ellátással kiadó. — Kecskemét, Fü/fn u 2. sz. JC92 ZONGORA, rövid, fekete, kereszt- húros, alkalmi vétel. Érdeklődni Szobotka hangszeriizlet, Kecske- mét, Körösi utca 7. 1696 LÓÁUVKRÉS. Egy darab nerélt ló árverése lesz június 13 án dél­előtt 11 órakor Kecskemét láios. gazdasági udvarában. 3706 TRICIKLI új gumikkal eladó. — Kecskemét, Bem-utca 10. sz. Ma' jor Istvánnál. 165£ NŐI varrógép eladó. — Kecske inét, Talfája-u. 6. sz. Kazinczy-u. sarok. 1702 BERTA papír és töltőtolljavító üzletét Kecskemét, Arany János- utca 8. sz. alá helyezte át. 1634 SKODA személyautó, négyüléses, kisadójú, üze.aKépes. > ‘JOŰ-ért. — Kecskemét Simon István (volt Iinrga u.) 9. sz. 1704 1 ELAlX) 10 drb új Nagy ooconád' 1 vándor fekvőkaptár zsaluzott bor- ganytetővel. — Cím : Hovány asz. talos, Jánoshalma. 6S RETINA I. fényképezőgép, 35 ös lencsével eladó. — Kecskemét, Luther-palota, órásüzlet. Ti05 Ingatlanirodámat áthelyeztem Kecskemét, Vacst hegy 228. szám alá, Benedek-te- 1 eppel szemben, Szabó virágker tészetbe. Ajánlok részben beköl­tözhető házak eladását. Kérem az érdeklődők szíves pártfogását Szabó ingatlaniroda. 1667 BELVÁROS területén két szoba összkomfortos lakást keresek, költségmegtérítéssel. — Cím: a kiadóban. 370c Figyelem! Az Ackerl-féle helyiségből átköl­töztünk az Árpád Mozi kerthelyi­ségébe. Vágott baromfi, pacal, sertés, belső és külső, valamint Zsámboki-féle kenyér kap­ható. 109E ELADÓ egy bélelt vaságy. — Kecskemét, Munkácsy-utea 45, szám. 167." KÉTSZOBÁS családi házat ven­nék, k^Pőnzfizetéssel. — Cím: Baja, Cserkészu. 37. sz. 3713 MÉHCSALÁDOK, káplárok or­szágos és Nagybaconádi eladók, vagy mézért, tűzifáért elcserél­hetek. Kecskemét, Mária-körút 5-a. szám. 1701 TANULÓ zongora eladó. Kecske­mét, Szegedl-út 11. sz. 169C Bácskiskunmegyel NÉPÚJSÁG politikai napilap Felelős szerkesztő és kiadó: NÉMETI JÓZSEF Szerkesztőség: Kecskemét, Kő­templom köz 7. — Telefon: 26-1E és 25 22. Kiskunfélegyháza : Páz­mány u. 8. Baja: Bartók B.-u. 8 Telefon: 143. Főkladóhlvatal : Kecskemét. Szabadság-tér 1-a. Telefon: 22-UG GYERMEKSZERETŐ háztartási alkalmazottat felveszek. Kecske­mét, Hargita utca 9. 1700 VENNÉK 80 as kúfgyürűt. Körös Sándor, Kecskemét, Jókai utca 35 szám. 1698 BÚTOROZOTT szoba kiadó. — Kecskemét, Bercsényi-utca 26. szám. 1697 HÁZTARTÁSVEZETÉSBEN jár­tas nőt keres vidéki orvos. Kecs­kemét, Batthyány utca 34. 1695 Első Kecskeméti Hírlapkiadó és Nyomda Államosított üzem Felelős vés.: ifj. Dávid József