Bácskiskunmegyei Népújság, 1950. június (5. évfolyam, 46-68. szám)

1950-06-06 / 48. szám

A NÉPÚJSÁG SPORTJA Kettős magyar győzelem Magyarország—Lengyelország 5:2 (2:1) A ürosits — Rákóczi, Börzsei, Lantos — Bozsik, Józsa— Sán­dor,. Kocsis, Szilágyi L, Puskás, Babolcsay íelállítású magyar vá­logatott labdarugócsapat nagy küzdelem után, de megérdemel­ten győzött a varsói „Stadion Wojska l’olskiego“-ban. Mintegy 47.000 néző volt tanúja az Alexandra (román) játékvezető által vezetett mérkőzésnek. Fergeteges leugyel támadások­kal kezdődött a találkozó, a ma­gyar válogatott az első félóra után teljesen magára talált, vég­legesen kezébe vette a játék irá­nyítását és nagyobb technikai tu­dása által, szép játékával nem­csak el tudta érni az 5:2-ős ered ményt, de igazolni is tudta. A gólokat Puskás (11-esből), Mor- darski, Szilágyi I. (3), Puskás és (Jieslik lőtték. Grosits biztosan védett, Lantos a védelem legjobb­ja volt. Bozsik pompás szerelé­seivel, pontos labdáival tűnt ki. A csatársor kitűnő formát mu­tatott, legjobbja Puskás volt. Az ismét gólképes Szilágyi csak a második félidőben tudta formá­ját megmutatni. A lengyelek leg­jobbja Cieslik jobbösszekötő volt, Krug, lengyel szövetségi elnök véleménye : A magyar csapat gyorsaságban, technikában és taktikában jelülmulta a miein­ket. Nekem Puskás, Sándor és Bozsik tetszett legjobban. Magyarország B.— Lengyelország B. 2:0 (1:0) >leltár — Kovács II., Nagy II., Kónya — Kovács Zakariás — Dombos. Keszthelyi, Budai, Bund- zsák, Tóth összeáll ítsásban ját­szott Diósgyőrön a magyar B) válogatott. Győzelme — a szépen kidolgozott lielyzeitk alapján — nagyobb arányú is lehetett volna. Az eiső gól a 10. percben született Budai félmagasan leadott, balsarkos lö­véséből, míg a másodikat a kis­kunhalasi Butidzsák lőlte a má­sodik félidő 4. percében a bal felsősorokba, mintegy tizenkét méterről. Maga a mérkőzés, köze­pes színvonalú, közepes iramú volt. A magyar csatárokból liiányzott á lendület. Mandik Béla másodkapitány véleménye a mérkőzésről : — Ne­héz ellenfélnek bizonyult a len­gyel csapat. Néilunk Nagy II., Bundzsák és Kovács I. játszott kitünően. A talaj rontotta le a játék színvonalát.-------------------j------­S zép Seíiensfmenyek K3 il. Dé.—aj II. äyija! 1:0 (0:0) Horváth — Bozóld, Czik- lccly, Gyuris — Szőke, Szőcf — Körmendi, Boros, Bánáti, Szilasi, Szák felállításban kez­dett a déli válogatott. A II. félidőben Szabó lett a. jobb , Bozóki a balhátvéd. A csa­társor: Körmendi, Pongráczió 1, Bánáti, Boros, Gyuris. Az első tíz perc eltelte után a kezdeti iram lanyhult, a nyugatiak védelme kitünően hárított, Aknavölgyi kapussal az élen. A góltalan első fél­idő után a második félidőben szép játék alakult ki, az iram fokozódott, kitűnő déli táma­dásokat lehetett látni. Boros mintha kevesebbet cselezett volna, átadásai általában pon­tosak voltak, bár nem a leg­jobb formáját tudta felmu­tatni, A mérkőzés egyetlen gólját Pongráczió I. lőtte, a második félidő 3. percében, Körmendi mesteri átadásából. A második fél ide ji játék alapján a győzelem megérde­melt. A déliek közül a véde­lem és különösen a kecske­méti Szőke tűnt ki jó -s hasz­nos játékával, a nyugati válo­gatottból pedig Aknavölgyi és Raff ai balfedezet. Bélközépmagyar válogatottak lalátkozója Bácsftokodon ilsi—Eszan 5:2 (4:a) Dél : Horváth (Tóth) — Eröái, Mái ton, Borbás (Cseszneki) — Cseszneki (Klingt), Vojnovics I. — Takács, Tiszavölgyi, Fölöz, J il os, llápity 11. Észak: Németh — Oszlányi, Várhegyi, Daubner (Molnár 11.) ■— Kovács, Richter — Balogh, T ich mayor, Molnár 1., Németh II., Vaiga (Nagy). Hatalmas iramban kezdődik a jáiék, Dél támadólag lép fel. A 3. percben Rápíty II. remekül el­húz Oszlányi mellett és nagy­szerű beadását Tiszavölgyi egy­ből a hálóba továbbítja. 1:0. A következő percben a lassan fel­jövő északi csapat vezet gyors támadást, de Borbás kitűnő ér­zékkel sarokra ment. A sarok­rúgás Is ugyanerre a sorsra jut. A 7. percben Vojnovics Fulcz elé játszik, aki a kifutó kapus felett a labdát ügyesen átíveli, de a biztosnak látszó gólt Dauh- ner rombolja. Nagy helyzet volt. Németh II. a 8. percben kapás­ból a déliek hálójába ló s ezzel egyenlít. 1:1. Váltakozó támadá­sokat lehet ezután látni és félre­érthetetlenül lesállásból Induló északi támadás befejezéseként Varga a leálló védelem mellett könnyen megszerzi a vezetést. 1:2. Erre a déliek csak a 22. percbeD tudnak válaszolni Folcz révén. 2:2. Rá hat percre Márton ’hosszan előrevágott labdáját Folcz csípi el, remekül rázza le a védelmet és gyönyörű gólt lő. 3:2. Rövid időre ezután remény­telennek látszó támadás Indul, Vojnovics—Folcz—Tiszavölgyi a labda útja és a jobbösszekötc mintegy nász méterről a jóba al­só sarokba lövi. -4-2. A második Jéiidóben egyre job­ban megmutatkozik a déliek megérdemelt fölény«, bár a játék továbbra is változatos, eléggé ki egyensúlyozott, ha az egész fél­időt nézzük. Klingl 30 méteres szabadrúgását a kapufa menti, a többi lövést az északi kapus Klingl a 34. percben leséiül, Is­mét Borbás tér vissza. A 41. perc­ben sarokrúgást ér el a déli csa­pat, a szépen ívelt labdát Folcz, a legjobb déli csatár, a hálóba lövi. 5:2. A végeredményt jelente gól után északi támadásokkal éi véget a játék. A „védekezési négy percben“ Erőd! és Márton reme­kül hárítanak. A déliek közül a védelem, kü­lönösen Krődi és Márton, a csa­társorból Tiszavölgyi és Folcz tűnt ki. Északnál kevés jó telje­sítmény volt, talán Várhegyit és Tichmayert lehet dicsérni. A mérkőzést Bácsbokodon ren­dezték. Az a község kapta a ren­dezést, melynek labdarugói a Ií- osztályból az elsőbe felkerülve minden tekintetben az alszövetség legjobbjává tették csapatukat. Természetes, hogy a sport iránt óriási a lelkesedés. Bizonyítéka ennek az MHK-nevezések ered­ménye és az Is, hogy az élspor­tolók, Borbás, Klingl, Kolos egy­mással versenyezve vezették az MHK-edzéseket. Bácsbokud pél­dája Igazolja sportpolitikánk he. lyességét : a legkisebb faluval, vagy településsel is törődni, a íő- megsportot kifejleszteni. Véndorzásxlót alapított a Szabadszállási Sportegyesüket a legjobb termeiőcsoportnak A Szabadszállási SzTE június 1-én tartott vezetőségi ülésén azt a határozatot hozta, hogy ezév- ben a gabonabegyüjtés megkez­dése alkalmával a szabadszállási termelőcsoportok közül annak, mely az aratást és cséplést leg­gyorsabban fejezi be és felesleg gabonáját leghamarabb adja át a Terményforgalminak, illetve ezen keresztül leghamarabb juttatja az „Uj kenyeret“ a városi dolgozók asztalára, vándorzászlót ajándékoz. Ezt a határozatot azért hozta a sporlcsapat vezető­sége, mert úgy érezte, hogy juta­lom és megtiszteltetés illeti azt a termelőcsoportot, amely meg­értette annak nagy jelentőségét, Hogy népi demokráciánkban a Párt vezetése alatt álló üzemi dolgozók mily sok tekintetben voltak parasztságunk segítségére akkor, amikor a nehéz, fárasztó, eddig kézierővel ellátott mun­kája elvégzéséhez gépi erőről gondoskodott —- főleg a gépállo­másokon keresztül, de mily sok­ban segítségére volt parasztsá­gunknak akkor is, amikor vil­lanyt, kórházat hozott községünk­be és egész heti munkája után még vasárnap sem feledkezett meg róluk, hanem mint falujá­rók, igyekeztek magasabb kul­túrát hozni közéjük, saját tudá­sukat átadni. — Jutalom és meg­tiszteltetés illeti annak a cso­portnak dolgozóit, kik munkájuk jó és gyorsabb, versenyszerű el­végzésével köszönik a Szovjet- úniónak és vezérének, Sztálin elvíársnak a fasizmus alól való felszabadulásukat, és azt, hogy népi demokráciánkban Rákosi Mátyás vezetése alatt már nem a régi urasági ispánok ostora alatt kell görnyedniök az „urak gabo­nájáért", hanem a maguk föld­jén, maguknak arathatnak és csépelhetnek, mégpedig gépi erő­vel és ami a legfontosabb: ma már az ö zsákjukba folyik az összes gabona. Szabadszállási SzSzTE Vezetősége Félegy&ása sponja A Kiskunfélegyházi S/TK utolsó NB III. bajnoki mér­kőzését 8-án, csütörtökön játssza, Szegeden, a Móra va­ros ellen. Miután a bajnokság sorsa eldőlt, a Sz. Honvéd jut azNBH-be, így nyugodt lég­körben, szép mérkőzés, dön­tetlen körüli eredmény vár­ható. A város szurkolóinak érdek­lődése az alapfokú mérkőzé­sek felé fordult. Közel ezer néző nézte végig az alapfokú labdarugóbajnokság vasárnapi mérkőzéseit. Részletes eredmé­nyek; Gépgyár—KIOSz 3:2 (2:0). A gépgyári együttes nagyobb gólarányú győzelmet érdemelt volna, de nagy fölényét nem tudta gólokkal még kifejezőb­bé tenni. A gólokat Horváth, a mezőny legjobbja (2), Nagy, illetve Kosa és M. Kiss sze­rezték. Barátságos mérkőzés volt... KSzTE—Pamut 1:0 (1:0) Vasárnap a KSzTE sem ját­szott bajnoki mérkőzést. Két já­tékosa : Boros és Szőke a déli válogatottban szerepelt, Uzsoki II. sérült volt, így nem a legjobb összeállításban lépett pályára a nagyon gyenge M. Pamut ellen: Varga — Nyerges, Bankot ai, Se rés — Váczi, Molnár — Uzsoki 1., Latzi 11., Máté, Várszegi, Nagy. Már a kezdés után pár perccel látni lehet hogy ezen a mérkőzé­sen egyáltalán nem lesz szó va­lami hatalmas küzdelemről. Mind­két csapat játékosai lustán, ne­hézkesen mozognak, vagy ahogy az egyik néző találón megjegyzi: illemből futballoznak. A vonta­tott játékot nem ritka hazaadá­sok tarkítják, ezen a téren Nyer­ges jár az élen. A KSzTE már a nyolcadik percben megszerzi a ve­zetést és egyúttal a győzelmet Is : a kitünően játszó Nagy gyors, szép lefutás befejezéseképpen jói lövi a labdát kapura és az, mint­ha dróton húznák, élesen vágódik a hálóba. Régen láttunk ilyen szép gólt kecskeméti csatártól. Egészen rövid Időre iramos já­ték alakul ki. A KSzTE újabb gólt akar szerezni, a vendégcsa­pat pedig egyenlíteni próbál, de kevés reménnyel és még kevesebb sikerrel. Támadásai sorra elakad- nak s ez nem a kecskeméti véde­lem érdeme. Csapkodó játék, vál­takozó támadások : ez a játék ké­pe az első félidő végéig. Néha egy-egy egészen okos átadást, égvén! kezdeményezést és lövést látni, de ezek nagyon ritkák. Feltűnő, hogy legtöbb fejelés al­kalmával fejtetőről pattan to­vább a labda ,nem homlokról. Várszegi kapusba-lövései nem kel­tenek meglepetést. A második félidőben Váczi he­lyére Márkll áll be, de Szőke hiányát így *em lehet pótolni. A játék egyébként nagyon hasonlít az első félldeihez. Azzal a különb­séggel, hogy -Kozsnyai játékve­zető, a kecskeméti csapatok réme, majdnem egy negyedórán keresz­tül a KSzTE ellen bíráskodik. Érdemes megemlíteni, hogy pl. a lő. percben Máté ellen lest ítél, holott mindenki tanúja az ellen­kezőjének. Az egyre unalmasabbá váló mezőnyjátékot Nyerges óva­tos durvulásai szakítják meg. Máté továbbra is fölé, Várszegi pedig a kapusba lő. Laczi II. — nem hiába állították Boros he­lyére — feleslegesen és ügyetle­nül cselezget, átadásai pontatla­nok. Nem látni egyik részről sem egyetlen Igazi támadást. A 38. percben alkalma nyílik a KSzTE-nek a második gól meg­szerzésére, de Várszegi ballábas lövése hajszállal a bal kapufa mellé megy. Ha jobban sikerül, ,,vinkli“ lehetett volna ... A já­ték további részében a helyzet változatlan. A KSzTE-ből Vargát, Nagyot és Molnárt lehet megdicsérni. Seres és Pankotai sokat dolgoz­tak, de nem a legtöbb sikerrel. Nyerges technikában, lassú, dur­va játéka most sem tetszett a közönségnek. Váczi és Márkli nem tudtak beilleszkedni a csapatba. A csatársor második legjobbja (Nagy után) Uzsoki I. volt, bár nem mindig tudott elszakadni hátvédjétől. Máté nem középcsa­tár, Laczi II. sziikségmegoldás- nak sem jő. Várszeginek általá­ban nem ment a játék. Ami pe-j dig a M. Pamut játékosait Illeti : kiemelkedő teljesítményt egyikük sem nvuKott. Csatársoruk még a kecskemétinél is rosszabb. Rozs- mai játékvezető az első félidőben jól bíráskodott, czu’án azonban — különösen az előnyszabály helytelen alkalmazása miatt — nem volt kielégítő. A pálya Is­mét poros volt, egészségtelen, tűrhetetlen. Kongresssusi allénkat verseny Kunsxenlmiklóson V <WUl«o---WíAJ. 2* r utinosabb Vasutas tudásbeli fölényét az első félidőben a SzIT lelkes játékkal ellensú­lyozta. de a második félidő végén összeroppant a csupa fiatalokból álló ifjúmunkás csapat. Góllövők: Csajka (2), Barna, Némedi, illetve Blázi és Szabó. A Vasútasból Barna és Morelli, a SzIT-ből Blázi és Jankóczki tűnt ki jó játé­kával. Közalkalmazottak—KEPI- DOSz 3:2 (1:0). A már 3:0-ra vezető Közalkalmazottak köny- nyelmüségük miatt majdnem kiadták kezükből a biztos győ­zelmet. Góllövők: Tábi (2), Kovács, illetve Vidács (2). A mezőny legjobbja: Fekete (Közalkalmazottak). GYŐZTEK A HAJÓSIAK A Hajósi ETE vasárnapi mérkőzésén 1:0 arányban győ­zött a Délközép ifjúsági vá­logatottja ellen- A rutinosabb hajósiakkal nem tudott meg­birkózni az egyébként jól ját­szó, tehetséges játékosokból álló ifjúsági válogatott. Hajósi úttörők—Kiskunha­lasi úttörők b:S. Mindkét csa­pat nagyon szépen játszott, az eredmény igazságos és kife­jező. — Totó-eredmények: Lengyel- ország—Magyarország 2 (2:5), Magyarország B)— Lengyelország B) 1 (2:0), ÉDOSz Húsos—Vác 2 (0:2), P. Vasas—III. kér. x (0:0), Ganz—BMTE 2 (1:3), GSE—Elektromos 1 (4:2), Fások —M. Acél 1 (4:0), Gázgyár— BDSE 1 .(4:3), Tokod—Viscosa x (1:1), Pécel— Autótaxi 1 (4:0), Perutz—KDSK 1 (2:1), CDKA— Zenit x (0:0). Beérkezett 200.237 darab szelvény, ezekből 21 tizen- kéttalálatos darabonként 4765 fo­rint nyereménnyel, tlzenegytaláta- tos: 260 darab, 385 forint, tízta- lálatos :'2506 darab, 38 forint. Az ifjúsági kongresszusi előkészületek során a Kun- szentmiklósi Diákszövetség atlétikai versenyt rendezett. Nem egy — viszonylagosan — kiemelkedő eredmény is szü­letett: Távolugrás. 1. Bak István 6.27 m. 2. Bai Gábor 5.75 m. Magasugrás. 1. Salamon Gyula 160 cm. 2. Sinkovich Lajos, 155 cm. 100 méteres síkfutás. 1. Mó­zes Albert, 12.1 mp. 2. Bak István, 12.2 mp. 8. Bai Gábor, 12.3 mp. 4. Pastyik István, 12.4 mp. i00 méteres síkfutás. 1. Mó­zes Albert, 56.5 mp. bxlOO méteres váltófutás. 1. Gimnázium A) 47.4 mp.. 2. Gimnázium B) 49 mp. Az MHK próbázás alkalmá­val Bak István 100 méteren 11.6-ot futott. Bácsklskunmegyel NÉPÚJSÁG politikai napilap Felelős szerkesztő és kiadó : NÉMETI JÓZSEF Szerkesztőség: Kecskemét, Két- templom-köz 7. — Telefon : 26-1E ős 25 22. Kiskunfélegyháza: Páz­mány u. 3. Baja: Bartók B. u. 8 Telefon: 143. Főkindóhivütnl : Kecskémé" Szabadság-tér 1-a. Telefon : 22 03 Első Kecskeméti Hírlapkiadó és Nyomda Államosított tízein Felelő* vez.: Ifi- Dávid József