Bácskiskunmegyei Népújság, 1950. május (5. évfolyam, 19-43. szám)

1950-05-23 / 37. szám

]P> <0 ÍR ’ll? Lilienthál nagymester érdekes küzdelme 33 sakkozéval A sakkvilágbajnok-jelöitek versenyén résztvett szovjet mesterek és tudósítók már a verseny tartama alatt több budapesti üzem sakkozóit ke resték fel s adtak Ízelítőt gaz­dag tudásukból szimultán- versenyeken. Vasárnap vidé­ki városokba indultak a szov­jet sakkmüvészet kiválóságai, hogy gyönyörködtessék és ta­nítsák a sakk kedvelőit. A kecskeméti sakkozókat Lilienthál nagymester láto­gatta meg Sebestyén Béla sakkmester, 'szövetségi kapi­tány kíséretében. A rendezés­sel megbízott Magyar—Szov­jet Társaság a vendégeket szí­ves fogadtatásban részesítet­te. A Megyebizottság részéről Kócsa László elvtárs mondott köszönetét a szovjet sakkozók önzetlen fáradozásáért, a Magyar—Szovjet Társaság ne­vében Burányi Sándor elvtárs adott kifejezést annak az őszinte örömnek, amellyel a magyar dolgozók fogadják a Szovjetunió művészeit és szta- hánovistáit, mindazokat, akik továbbadják gazdag tapasz­talataikat és kivételes tu­dásukat. Tompos Sándorné szíves üdvözlettel adta át Li­lienthal nagymesternek a Ke vibor, a, Gyümért és az EKK ajándékait. A társasebéd után Lilien­thal nagymester megtekin­tette Tóth László ny. polgár­mester sakk-könyvtárát, majd délután 4 órakor a Szakszer­vezeti Székház dísztermében vette fel a küzdelmet 33 kecs­keméti és környéki sakkozó­val. A nagymester frissen, érdekesen és változatosan ját­szott s igyekezet, minél több megnyitást alkalmazni a lel­kesen küzdő gárdával szem­ben. Kétórai játék után szü­letett meg az első kecskeméti győzelem. Dr. Sahin Tóth Ist­ván városi előadó kitűnő vé­dekezés után támadásba, ment át és döntő minőségáldozattal feltépte a nagymester király­szárnyait, mire a mattot M:ra lehetett elhárítani- A kecske­méti játékos e megérdemelt győzelme után Túri József, a Kevibor tisztviselője ellen mattot nézett el a nagymes­ter, holott fölényes állása volt. A szimultán harmadik győz­tese Nánási Ferenc kiskun­félegyházi sakkozó. Gondos védekezést tanúsított két fia tál nagykőrösi sakkozó, Princz József és Szirmai Péter. Mindketten korrekt döntet­lent értek el. Déri József, a gyufagyár osztályvezetője, szintén jobb állásra tett szert a nagymesterrel szemben, aki azonban lépésismétléssel dön­tetlent tartott. A szimultán eredménye tehát 33 játszmá­ból 27 győzelem a nagymes­ter javára, míg a szimultán résztvevői három győzelmet és három játszmában döntet­lent értek el. A nagymester kiváló teljesítményét a szi­multánban résztvevők nevé­ben Kubinyi Endre köszönte meg. Megemlékezett Lilien­thal nagymester 15 év előtti kecskeméti látogatásáról, ar­ról a fejlődésről, amely az el­múlt másfél évtized alatt egyéni teljesítményeiben el­ért s amelyet szovjet sakk- művészet kivívott. A nagy­mester kecskeméti eredménye értékes s elégedettek lehetnek a helyi játékosok is, mert hi­szen Lilienthál nagymester előző napon a MÁVAG-ban adott szimultánt s ott 28 játszmában győzött egyetlen vereség és döntetlen nélkül. Lilienthál 1934-ben, 23 éves korában emelkedett a világ első sakkozói sorába; ekkor győzött a hastingsi versenyen Capablanca ellen. Miután Ma­gyarországon, az akkori mos­toha viszonyok miatt tudását nem érványesíthette, a Szov­jetunióba ment. ahol 1940­ben a bajnoki versenyen elért kiváló teljesítménye után kapta meg a nagymsteri cí­met. A szocialista kultúra ál­tal teremtett kedvező lehető­ségek között tudását állandó­an fejlesztete. A XII. szovjet bajnokságban Lilienthál győ­zött Botvinnik mostani világ­bajnok ellen, megelőzött négy nagymestert és tizennégy mes­tert. Bizonyos, hogy a 39 éves nagymester az otthoni baj­nokságban és nemzetközi ve­télkedésben egyaránt még to­vábbra sikereket arat. A kecskeméti sakkozók so­káig emlékezni fognak hálá­val a tegnapi napra, főként a termékeny magyar—szovjet sakkbaráti kapcsolatokra, amely sakk-kulturánk további fejlődésének forrása és zá­loga. Tovább Javul a KSzTE Kecskeméti SzTE­A KSzTE Varga — Nyerges, Uzsoki II., Seres — Szőke, Mol­nár — Uzsoki Boros, Máté, Várszegi, Nagy összeállításban vette fel a küzdelmet a MÉ- MOSz ellen. Veszélyes hazai támadásokkal kezdődik a mérkőzés. A ven­dégcsapat szórványos támadá­sokkal kísérletezik, de ezeket a kissé gyengébben játszó KSzTE- védelem menteni tudja. A félidő közepe felé a kecskeméti csapat — szép lefutás után, Tóth révén — öngóllal szerzi meg a veze­tést. A játék képe továbbra is változatlan marad, mezőnyjá­tékkal ér véget a félidő. A gyenge játékvezetés miatt £ második félidőben több durva je­lenet keletkezik. Ezeknek okozói a MÉMOSz Kecskeméten is „is- mert‘‘ labdarugói, ólen Halóba kapussal, azonban mindössze Tóth kiállítására kerül később sor. A Várszegivel helyet cse- rélő Boros tizenegyese révén két­MÍMOSz 3:0 (1:0) tőre növekszik a KSzTE-gólok száma. A harmadik Uzsoki I. okos lövéséből születik. A dur- vulás tovább fokozódik, Nyerges csúnyán felvágja fiatal szélsőjét, szabadrúgás után véget is ér a végig irainos mérkőzés. A KSzTE megérdemelte győ­zelmét. A csapat javulása to­vább tart. Varga (a mezőny leg­jobbja) kitüuőeu védett, úgy látszik, kezdi visszanyerni régi formáját. Seres sokszor bizony­talankodott, Molnárra ugyanez vonatkozik. Nyerges általában jól iátta el feladatát, bár néha túlkeméoyen játszott. Szőke vé­gig megbízható volt, Uzsoki II. biztos lábbal rombolt. A csatár­sor részéről közepes teljesítmé­nyeket láttunk. Várszegin látszik az edzéshiány. Nagyot jó átadá­sai, Uzsoki I.-et pedig gólja di­cséri. Boros ismét sokáig tar­totta a labdát, Máté nem meg­oldás a középcsatár pusziján. Kovács játékvezető nagyon gyen­gén vezette a mérkőzést. KSzTK—Szentesi MÁV 1:1 (0:1) III. bajnoki. Szentes. Ve- Király (Hódmezővásár­KB zette: hely). A Molnár — Kanyó, Lantus, Dongó — Csenki, Fejes — Sza­bó II., Dinnyés, Joszter, irányi, László összeállításban játszó KSzTK-nak sikerült az egyik pontot megszerezni a Szentesi MÁV-tóI. Szentesi támadásokkal indul a játék, de a félegyházi véde lem, Lantossal az élen, jól rom­bol. Az első negyedóra el'elt*. után a csatársor is támadásba lendül, több gólhelyzet is adó­dik, de Joszter önzése miatt ki­használhatatlan marad vala­mennyi. A félidő végefelé a szen­tesi jobbösszekötő lövése a rosz- szul helyezkedő Lantosról a KSzTK kapujába pattan, ön gól. 0:1. Eredménytelen félegyházt támadásokkal ér véget a félidő. A játék irama a második fél­időben a nagy meleg mórit kis­sé esik. Ekkor már inkább a KSzTK irányítja a játékot és a lő. percben Osenki átadáséiból a must is kitűnően játszó Irányi egyenlít. Ezután mindkét iél erő­sen küzd a győztes gólért, de er­re a gyenge csatársorok kép'e- lenek. A 30. percben Dinnyés- Szabó II. összjáték után László minek lövése (mintegy '.tő méter ről) hajszállal száll a kapu fölé. Akii lakozó támadások után az eredmény döntetlen marad. Jók: Busái (Szentes), irányi (a mezőny legjobbja) és Szabó II. Király kiíogás'alnn U vezette a mérkőzést. Bajai Posztógyár—Bajai SzAK H. 2:1 (0:0) 1. oszt. bajnoki Posztógyár: Tóth I. — Váci Ménesi, Bóhner, — Czimmcr- mann, Orbán — Csáky, lhos, Bosnyák, Miiasin Dankó. — SzAK II.: Zórity’ll. — Hor­váth, Molnár, Kolovics, — Bukros II, Vojnovics II. — Jávor, Bukros I, Hóhner, Ko­ván I., Lipokatity. Második félidei játéka alap­ján megérdemelten nyert a Posztógyár. Az I. félidőben több nagy helyzete volt’ a SzAK-nak. Az ,,örők rangadó'1 hangulata és a játék is hű volt önmagához. A II. félidő 5. percében Ho- ván egyéni játékából a SzAK II. szerzi meg a vezetést, 0:1, mindjárt Jávor révén növel­hetné is az eredméuyt. A 10. percben Csáky szemfülessé- géből 1:1. A 22. gereben — „örök“ szokás szerint Orbán dönti el a mérkőzés sorsát szép góljával, 2:1. A 44. perc­ben Hóhner egyenlíthetne, de elkapkodja a jó helyzetet. A Posztógyárra a vasárnapi játékra gondolva rá se lehe­tett ismerni, szép akciókkal közelítette meg a SzAK kapu­ját, a SzAK gyenge védelme gyakran zavarbajött, Jávor játék közben való hátravitele nagy hiba volt. EZ A GYŐZTES TOTÓ-SZELVÉNY Do­2, 1, 2 2,’ ÉDOSz—Dózsa (8:1) 1, rogi Tárna—Honvéd (2:7) Győri Vasas—Vasas (3:2) Postás—Csepeli Vasas (1:5) Szomb. Lók.—Textiles (0:4) Teherfuvnr—Előre (4:2) 1, Olaj- munkás—Soroksár (0:0) x, Mis­kolci Lók—MMNVTE (3:3) x, Salg. Vasas—Kerámia (2:2) x, Békéscsaba—Szolnoki Lók. (3:1) 1, Nagyk. VSK—Győri VSK (1:1) x, Pécsi Lokomotív— Pe^ ruta Jftäll 2^ KECSKEMÉTI GYÓGYSZER- TÁRAK ÜGYELETE: Zimay (Nagykörösi-u.), Fördős (Bajcsy Zsilinszky-út) és Csorba (Gás­pár A.-U.) VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS: A hőmérséklet újból emelkedik. — Dr. CSÁKY FERENC sze- gedi egyetemi int. tanár f. év május 25-én délután 4 órakor a kecskeméti megyei bíróság I. em. 43. szám alatti tanácstermében „Baleset áldozatának cserbeulia- gyása — vétsége“ címen előadást tart, amelyre az érdeklődőket a megyei bíróság ezúton meghívja. — GYÁSZHIR. Fájdalommal tudatjuk, hogy szeretett édes­apánk, monori Kiss Sándor ny. főkalauz 79 éves korában el- húnyt. Temetése kedden délután 5 órakor lesz a rét. temető ha- lottasházától. Gyászolja nyom­dánk gépmestere és a család. — DR. BATKA nőorvos Bá- thory-utca 8. alatt rendel. 1478 — EDDIG kettő, most mái egy. Közeire és távolra egy szem­üveget bifokális kivitelben. Spe­ciálisan készíti Márkus lálsze- részmesler, díjtalan látásvizsgá­lat alapján. Kecskemét. lti — KULTÚRÁVAL a Párthoz tartózó ifjúsági szövetség meg­teremtéséért. Május 28—29 én a megye legjobb 27 kultúrcsopórt ja szerepel Kecskeméten. Az elő adás a színház mellett lévő téren felállított szabadtéri színpadon lesz megtartva. Megtekintése díj tálán. — ÁRVERÉSI HIRDETMÉNY A ívudörség kiskunhalasi városi kapitánysága felhívja az érdekel, teket, hogy f. évi június hó 5 én délelőtt 10 órakor a kapitányság hivatalos helyiségében árverést tart. Árverésre kerülnek külön­féle tárgyak. — DIOPTRIÁS napvédőszem üvegek minden erősségben kap­hatók. Fehérváry Antal órás éí látszerészmesternél, torikus és bifokális kivitelben is, Kecske méten. 1* — ÚSZÓD dolgozó népe is felsorakozott a béke védőimé­re és jól végzett munkával se­gíti az ötéves terv megvaló­sulását. A községben 1445 dolgozó írta alá a békeível. — ORGOVÁNY község dolgoz! parasztsága a kártevők elleni vé­dekezés során az elmúlt héten 378 ürgét irtott ki. A p r ó h i r Et.FOGLALAHATÓ Liáz eladó, kerékpár, sörcsap, gyermekkocsi és hordók. Kecskemét, Lugossy- uIca 5. sz. 1493 Méhészek a Mézforgalmi NV részére mé­zet gyűjtők. Érdeklődni: Kecs­kemét, Széclíenyi-város I, Nyíri Úton, Kalmár méhésznél. 1494 VESZEK jó állapotban levő hálószoba bútort. — Kecskemét, Sarkantyúul. 38. sz. 1490 MODERN gyümölcsös villa el­adó, vagy elcserélhető központi fekvésű családi házzal. Kecske­mét, Ozollner-köz 81—c. — őzv. Tó; öné. 1434 ELADÓ féderes parasztkocsi, 3C t], széleskocsi, lakodalmi kocsit kölcsönzők. — Kecskemét, Viz- kelethy-u. 9. sz. 1454 B'ÖZNITUDÓ háztartási alkal­mazottat keresek egy gyermek mellé. — Polgár, Kecskemét, Bu­dai-utca 33. sz. 149é EGY .ló cimbalom eladó, vagy el­cserélhető jő kerékpárért. Gyar­mati Imre, Kecskemét, Felsőszélig tó 95. sz. 1430 ELADÓ íróasztal, tonettszék, hat­szárnyú spaleltás ablak és egy új ruhásláda. — Kecskemét, Szarvas-u. 0— a. 1475 ELADÖ házhely, főútvonalon sa­rokházhely, ugyanott nagyméretű YVertheira kassza eladó. — Érte­kezés: Kecskemét, Csongrádi-ót 2. sz. 140S UJ menyasszonyt ruha eladó. — Kecskemét, Körösi-utca 38. 1384 KUKORICADARÁLÓ, nagyobb- niéretű, kézihajlású, eladó. Kecs keniét, Kada Elek-u. 13. sz. 148S KISKUNHALASON esernyőja vitást, áthúzást szakszerűen vé­gez Hídvéginé, Mabl-palota. — Házfelügyelőnél. 1£ HASZNÁLT bútort, szőnyegeket, dísztárgyakat veszek. Levélhívás­ra megyek. Hajnal, Kecskemét, Rákőczi-út 38. sz. — Ugyanott hálószobák. kombináltszekrény, rekamié, mindenféle bútoruk kap­hatók. Az udvarban. 3267 BÚTOROZOTT szoba azonsai­ra kiadó. Kecskemét, Bercsé­nyi-utca 2. 1501 'EGY HASZNÁLHATÓ Adler írógép 250 forintért eladó. — Yaskut 425^ 37Q9 defések MEGHÍVÓ. A Halasi Nép bank és Hitelszövetkezet, mint az Országos Szövetkezeti Hi­telintézet tagja 1950, június hó 1. napján délután 4 órakor Kiskunhalason a hitelszövet­kezet helyiségében rendes köz­gyűlést tart, melyre a tago­kat az alapszabályok 37. § a értelmében meghívja az Igaz­gatóság. 43 KEVERÉK cigálya elsőrendű 15 darab nőstény és 3 kos fo- vábbtenyésztésre eladó. Pau- kovics István, Bátmonostor, Mátyás király u- 60. 37ü8 KIADÓ bútorozott szoba — azo»na!ra is. Kecskemét, IV., Borz-u. 15. 2. ajtó. 1500 BEJÁRÓNŐT keresek dél eiőttre háztartási munkára. Értekezni Kecskemét, Mátyási utca 9., délután Í49S HÁZ eladó Kecskemét, Zsit- vai falu HL utca 6. sz. alatt, Ugyanott here szögölre eladó, 1497 ELADÓ hasas tehén Kecske­mét, Szolnoki-hegy 35. szám alatt, a beton mentén. Szabó Istvánnál. 1499 Figyelem! bckrolnivalő príma trágya ol­csón kapható a Szervestrágya gyűjtő NV telepén. Iroda: Kecs­kemét, Lestár-lér 1. sz. 17 Vasüzletünket áthelyeztük a Vásári-utcára. * Bimbó-kúttal szemben. — Kiállít Károly és Jenő vaskereskedők, Kecskemét. 3S NŐI gyapjúszövet eladó. Érteke» ni: Kecskemét, Árok-utca 26. sz. alatt. 3436 Bácskiskunmegyeí NÉPÚJSÁG politikai napilap Felelős szerkesztő és kiadó: NÉMETI JÓZSEF Szerkesztőség: Kecskemét, Két- templom-köz 7. — Telefon: 2H-1E és 25-22. Kiskunfélegyháza: Páz­mány.u. 3. Baja: Bartók B.-u. 8 Telefon: 343. Főkiadóhivatal: Kecskemét, Csongrádl-u. 4. Telefon: 22 09. Első - Kecskéméit Hírlapkiadó és Nyomda Államosított üzem Felelős sez.l ifj. Dávid József