Kecskemét, 1946. november (1. évfolyam, 28-39. szám)

1946-11-19 / 35. szám

HÍREK WÜM SAKK Kecskemét— Félefíiy&áazct 14:7 Vasárnap délután a Beretvásban több, mint száz néző előtt folyt le a két város legjobb sakkozóinak csapat mérkőzése, melyet Kecskemét nyert meg 14:7 arányban. Kecské­méit csapatában a Sakkor régi, ver­senyzéstől már visszavonult tagjai 19 játszottak, élükön Tótih László polgármesterrel. Bajla, Dér, Kassai, Kovács E., Kovács M„ Leindler, Morvay, Nyári, Pápai, Pintér, Szili, Turjánszky és Ury győzött. Tóth László és Hollósy döntetlenül vég­zett. A verseny után Szentkirályi TótK Vince 26 játékossal szúmulténozótt. Eredmény: 16 győzelem, 3 döntet­len, 7 vereség. Pápai, Mihályi, Dó­kák B„ Zsigmond, Seres, Bánfi és Morvay győzött, Törteid, Hevéir és Makay döntetlent ért el a kiváló sakkmester ellen. — A Kisgazdapárt nagytermében 24-én, Vasárnap délelőtt fél 11 óra­kor Tamássy Jenő dr. miniszterel­nökségi s. titkár, jogakadémiai ta­nár „Az erdélyi magyarság helyze­­téről‘‘ tart előadást. Mindenkit szí­vesen lát a pártvezetőség. — Gyászmise. Az Aradon meg­halt Kiss Béla lelkűid véért engesz­telő szentmise lesz f. hó 23-án reg­gel fél 8 órakor a feTencrendiek templomában. 2665 — Ügyvédi hir. Értesítem a jog­kereső közönséget, hogy irodámat VI., Czoiiner-tér 2. sz. alatt (Kere­kes-féle házban) megnyitottam. Dr Lett Béla. 2607 — A Nemzeti Parasztpárt újra választotta vezetőségét. Elnök Ko­vács László, áléinak Szabó Gyula és Pulai István, titkár Faragó Béla. — Gyászhir. Szomorú szívvel tu­datjuk, hogy drága jó feleségem, il­letve édesanyánk, Tóth Lászlónész Tirjék Rozália f. hó 18-án 60 éves korában hosszas betegség után meg­halt. Temetése f. hó 20-án délután fél 3 órakor lesz a Szentháromság­­temető halottas házától. Az el­hunytban Tóth László vaskereskedő feleségét gyászolja. 2663 — Felhívás a lovasbandéristák­­h«z! Értesíti a pártvezetőség a ban­dérium tagjait, hogy a vacsorát, tánccal egybekötve f. hó 30-án este a székház nagyi érmében fogjuk megtartani. Lakcímüket a pártiro­dán sürgősen jelentsék be. Megbe­szélést vasárnap délelőtt 10 órakor tartunk, hova a lányokat is feltétlen kérjük. Ugyancsak kérjük az újon­nan jelentkező lovasokat és lovas­­nőket is. A vacsorán, ha akadályoz­va nem lesz, résztvesz a honvédel­mi miniszter is. — A Polgári Demokrait* Párt előadássorozatának keretében no­vember 21-én, csütörtökön délután fél 7 órakor Vadász Ferenc, ? Dél- Pestaegye főszerkesztője dőaiást tart ,.A munkáskérdések napjaink- j ban és megoldási lehetőségeik“4 cí­men, a párt Nagykőrösi-utoa 26 szám alatti helyiségében. Vendége­ket szívesen látnak. — Szives tudomására hozom a tisztelt rendelőimnek, hogy férfi­­szabó műhelyemet Kőhíd-utca 5. sz. alól Borz-utca 8. alá helyeztem. To­vábbi pártfogásukat kérve, mara­dok tisztelettel: Locskai József sza­bómester. 2651 — Ref. karácsonyi vásár decem­ber 8—9-én az újkollégium díszter­mében. _Kitűnő dauerokat készít is­mételten Farkas fodrász, Arany Já­­mos-utca. 2163 MIRE Sí BUDAPESTRŐL A belügyminiszter az 1944. dec. 23. után kiállított sörétes vadász­­fegyver tartási engedélyeket 1946. december 31-ig meghosszabbította-December elején az egész ország­ban taggyűléseket rendez és meg­vitatja az összes nagy kérdéseket a Független Kisgazdapárt. A nagy fizetések zárolásából 2 millió 400.000 forint gyűlt össze Bu­dapesten. ötvenezer budapesti gyermek kap cipőt és ruhát DélameriSkától. A hét első ifeléhen kineveztük az új minisztereket. Az, új rendelet értelmében a do­hányárusok hétköznapokon 8-tól 13-ig és 15-től 17 óráig kötelesek üzletüket nyitva tartani. A jövő héten forgalomba kerül­nek az ezüst ötforintosok. Az átmeneti sóhiányt az okozta, hogy a Romániától vásárolt 17 va­gon só három uszályban a Duna alacsony vízállása miatt hosszabb ideig vesztegelt Orsovánál. Január elsejétől kezdve 45 deka lesz a havi zsiradék fejadaíg. Az olajos magvak begyűjtése min­den várakozáson felül sikerült: 7500 vagon olajos magot szolgáltat­tak be a .gázdák. Az idén 65 millió erdei, facseme­tét ültet ki az állami erdőgazdaság. November 23-ig be kell jelenteni o képviselőknek összeférhetetlensé­güket. t*t Miért nem veszik át a beszolgáltatandó állatokat? A gazdák minél előbb szeretné­nek eleget tenni marhabeszolgálta­­tási kötelezettségüknek. Nagy teher manapság a gazdatársadalommak a vágómarha beszolgáltatási kötele­zettség, de mégis elviselhetőbb vol­ta abban az esetben, ha az állato­kat a nyári legeltetés után adhat­nák be. Ebben az ügyben már számtalan kérelem futott be a gazdák köréből, mely. mind az átvétel meggyorsítá­sát akarja sürgetni. ígéretekben ter­mészetesen egy gazda sem szűköl-, ködik, de ennek ellenére az átvétel mindinkább tkésik. Ebből nemcsak a takarmány­hiánnyal küzködő gazdatársadalom­nak származik mérhetetlen kára; hanem a közfogyasztásnak is, mert teleltetés után a marhák nemhogy híznak, hanem lényegesen vesztük súlyukat. —x—x—X—x—x— ■**£5 fZ3> “Ér* Tegnap, borongó®, ködös időben kellemetlen meglepetés érte a KAC mérkőzést néző 800 drukkert és egyúttal a város egész sporttársa­­dalmát; a hazai együttes 3:2 arány­ban váratlanul vereséglet szenvedett attól a WoSE-tóI, melyet a KMTE nagy gólaránnyal gyűrt maga alá elmúlt vasárnap. A csapat Balogh — Lékó, Seress — Sebella, Szabó, Váczí — P. Kovács, Várszegi, Ga­­fasy, Boros, Braun iítzer összeállítás­ban kezdte a játékot. A KAC első félddeji játékára erő­sen rányomta bélyegét az az össze­állítási taktikai hibia, mely egy las­sú fedezetet, Garasytt, centerben, egy gyors, építő csatárt, Sebellát pedig a fedézetsorban játszatott. A csapat így nehezen talált magáila, s ennek tulajdonítható, hogy a WoSE-balszárny az egész félidőn át egymásután szabadon vezette ve­szélyes támadásiad. A félidő első perceiben a KAC irányít és 10 pérc alatt két óriási gólhelyzethez jut, Várszegi 30 mé­teres bomba szabadrúgása azonban a kapufán csattan, Boross pedig 5 méterről kapu fölé lő. A WoSE ezután veszélyesen támad és a 18., majd a 35. percben két váratlan Nem ment a góliövé* Szegeden SzDMTE—KMTE 2:0 (2:0) A KMTE vasárnap Szegeden lucsr kos, salakos pályán 2:0 arányú vere­séget szenvedett az SzDMTE együt­tesétől. A játék képe egyáltalán nem mutatta a kecskemétiek ilyen arányú alárendeltségét, sőt a játékidő leg­nagyobb részében a KMTE támadás­ban volt. Egyes játékosok azonban hiába küzdöttek teljes erőbedobással, a csatársor gólképtelensége és főleg Tóth kapus, Magyar II. és Uzsoki formán aluli játéka megpecsételte a csapat sorsát. A lila-fehérek mindjárt az első percekben nagy védelmi hibákból megkapták a két gólt. Az SzDMTE a vezetés után védelembe vonult, kapujukat azonban biztosan őrizte a kemény védelem és főleg a szeren­cse. A KMTE csatároknak legalább hat biztos gólhelyzete volt a mérkő­zés során, Magyar II. azonban a ti­zenegyest, Károlyi, Borbély, Uzsoki pedig óriási helyzeteket hagytak ki egymásután. A csapat egyedül küzdőszelleméért dicsérhető. ,—h*.— — A KERÜLETI I. OSZTÁLYÚ bajnokságában jelenleg a KTK ‘20 ponbtal vezet, második a Csongrádi Barátság 19, harmadik a Szentesi MTE 16 ponttal. A KMÁV kilence dik 9 ponttal. BIRKÓZÁS Hullai II. Cegléd birkószóbajnoka Hullai II. József, a KMTE kiváló pehelysúlyú versenyzője vasárnap Cegléden az ország legjobbjaival vette fel a küzdelmet és nagyszám győzelmek után megérdemelten nyer­te el a görög-római bajnokságot és Cegléd város tiszteletdíját. l*t Uj spsrtegyesiilst alakult A napokban új sportegyesület kezdte meg munkáját városunkban: a vendéglátóipari munkások szak­­szervezetének. labdarúgócsapata. A csapiat vezetését Tóth Károly, az Olaszországból nemrég hazatért ed­ző látja el. Az együttes első nyil­vános bemutatkozója csütörtökön 2 órakor lesz a KMÁV-pályán a Vasutasok ellen.-X­NB. I.: Újpest—Vasas 1:1, MTK —Szolnok 1:0, Ferencváros—Csepel 1:0, Haladás—ETO 1:1, SzAC— ErSo 2:2, Szeged—Testvériség 7:2, Dorog—Pereces 5:0. NB. II.: Elektromos—Tisza 4:2. — HULLAI II. ÉS FERENCZY vasárnap Magyarország ezévj görög­római birkózóbajnokságán vesznek részt. — A KMÁV LABDARUGÓK 3:1 (2:1) arányban Jánoshalmán veresé­get szenvedtek. A csapat fáradtan játszót!. Gcllövő Horváth. Jó volt Nagy kapus és .láger. — KERÜLETI I. OSZTÁLY ered­ményei: K. Barátság—SzMTE 2:1. KTK—SzMÁV 3:0. Kistelek—Mind­szent 6:0, Kiskunhalas—Kunszfcnt­­márton 4:0. Majsa—Szabadszállás 3:1. — A KMÁV ÖKLÖZÖK vasárnap Baja el’an Baján 10:8 arányban győztek. BALESET a tlszaugi Ilid építésénél Szerencsés kimenetelű baleset történt pénteken délelőtt a tiszaugi híd1 építésénél. Szabó László 22 éves honvéd munka közben lezuhant az állványokról, de szerencsére fenn­akadt a híd vasperemén. Hasfalra pedést és súlyos zúzódásokat szén vedelt. Beszállítoitták a Siestába. Jól sikerűit az Erzsébet-vásár az angolkisasszo­nyok tanítónőképzőjében. Egész nap a látogatók serege kereste fel a vásárt, ahol az áruk nagyrészét megvették. Volt olyan vásárló is, oki 80—100 fői intőt költött külön­féle apróságokra. Meglátogatta a vásárt többek között Szádeczky-Kardoss László dr. főispán, Tóth László polgármes­ter, Bárányt László apátplébános és a város több vezető íérfia. Gyászhir Mély fájdalommal, de Isten akaratában megnyugodva tu­datjuk, hogy felejthetetlen, drága jó édesanyánk, nagy­anyánk és testvér, özv. KELŐ IMRÉNE szül. Kovács Erzsébet meg­halt, Temetése f. hó 19-én délután 3 órakor lesz a Szent, háromság temető halottashá­zától. Szentmise f. hó 22-én reggel fél 8 órakor lesz a róm. kát. nagytemplomban. A gyászoló család. — Gőz- és kádfürdő a szokott, üzemnapokon ismét nyitva. Fűtve. 2655- Betörés, tolvajt ás ellen biztos védelmet nyújt a Pálimai féle „Be­törőriasztó“. Hívásra háznál díjtala­nul bemutatja Pálmiai mester, Cson­­grádi-út 44. 2664 A labdarúgásban nincs biztos mérkőzés: Tehetetlen csatársora miatt váratlanul veresége! szenvedett a KiC WoSE—KAC 3:2 (2:01 | gólt ér el Huszár és Bódi révén, s A második félidőben Garasy és ' Sebella helyet cserél, ta csapat ez­zel igen feljavul. Az első húsz perc­ben a KAC nyomasztó fölényben Játszik, melynek eredményeként az 5 percben Várszegi bomba tizen­egyesével, a 11. percben pedig Se­bella gyönyörű góljával ki is egyen­lít. A játék e részéiben négy óriási gólhelyzete van a kék-fehéreknek, a csatársor azonban lehetetlenül te­hetetlen. A 20. perc után a WoSE ismét magára talál és egy messziről lőtt labdával beállítja a végered­ményt. Balogh a lövést csak nézte... A 32. percben egyenlíthetne a 'KAC, a 11-est azonban Várszegi a kapus­ba lövi. A félidő mezőnyjátékfcal telik el. A mérkőzés mindvégig iramos, izgalmas volt, a támadások pállana • tok alatt váltogatták egymást. A WoSE igen veszélyes együt­tes, különösen közvetlen védelmük és balszáimyuk játszott jól. A KAC-ban a védelem az első két gólnál kihagyott, Balogh pedig a harmadiknál tette meg ugyanezt. A csatársor jól épített, a kapu előtt azonban tehetetlen volf. Jól játszott Váczi, Boross és Szabó.