Kecskemét, 1946. szeptember (1. évfolyam, 1-13. szám)

1946-09-24 / 11. szám

Sok a rombadoii, elpusztult iskola Tizenöt általános iskola működik a tanyavilágban HÍREK — A Kisgazdapárt th. bízott sági tagjai 26-án, csütörtökön dél­után 6 órakor fontos ügyben meg­beszélést tartanak a párt-helyiség­ben. — A Független Ifjúság vezető­sége ezúton kéri összes fiú- és le­ány tagjait, hogy 28-án, szombaton d. u. 5 órára az október 6-i nagy­gyűlést előkészítő értekezletre tel­jes számiban jelenjenek meg. — A Kisgazdapárt gazdasági bi- ftóttsága holnap, kedden délután 6 órakor ülést (tart a párthelyiség­ben. —: Az Árpád-mozi műsora hétfő­től szerdáig: Cigányok. (Fél 6 és ne­gyed 8.) — Bu, ha szived szomoritja, Kecskés-kávé fölvidátja- Most már teljesen béke van, Mert teádban Kecskés-rum van! 856 — Az Otthon-mozi műsora: Ked­den és szerdán 5 és 7 órakor: Egy­másért (amerikai), csütörtöktől va­sárnapig: Tarzan, a rettenetes ^amerikai). — Komplett üzletberendezés el­adó, & volt nagytrafik. Nagykőrösi- utca 29. Bővebbet: Csáky-u. 10. 884 — A dolgozók polgári iskolája megnyílik. Azok a 19 éven felüliek, akik beiratkozni akarnak, jelentkez­zenek legkésőbb szeptember 26-ig »' állami polgári leányiskola igaz­gatói irodájában. A beiratás és a tanítás díjtalan. — Értesítem t. ügyfeleimet és a jogkereső közönséget, hogy Buda­pestről visszaköltöztem és ügyvédi gyakorlatot saját házamban, Be- niczky Ferenc-utca 6. sz. alatt (új- kollégium mellett) tovább folytatom. Csereklyei Gyula dr. ügyvéd, Pest vm. tb. t. főügyésze. 423 — Temetés, özv. Tóth Ignácné Szabadi Mária vasárnap este el­hunyt. Temetése kedden délután 4 órakor lesz a ref. temető halottas- házától. 905 — Szőlőprések, szőlőzúzók és mindennemű mezőgazdasági gépek továbbá egészségügyi berendezési cikkek, kádak, WC-csészék stb. a Vasgyár márkás készítményei kü­lönleges előnyáron' beszerezhetők a •szakmabeli gép- és vaskereskedők­nél. 885 — Felhívás. Kecskemét thj. város -alkalmazottadnak Temetkezési Biz­tosító Egyesülete elnöksége felkéri tagjait, hogy*az esedékes járuléko­kat sürgősen fizessék be, mert te­metkezési segélyeket kell fizetni. Befizetési idő mindén hétfőn és csütörtökön, továbbá a nyugdíjak kifizetése napján, 23-án, hétfőn a vásár miabt a befizetés elmarad. — Értesítem t. ügyfeleimet és a jogkereső közönséget, hogy ügyvédi gyakorlatomat Vörösma-ty-utca 2-a szám alatti irodámban (posta és Fördős gyógyszertár mellett) to­vább folytatom. Szecskay Dezső dr. ügyvéd. 853 — Lakást keres a színtársulat. Szokoly Gyula színigazgató mind maga, mind társulata tagjai részére bútorozott szobákat keres. A címe két kéri lapunk szerkesztőségében leadni­— Bútort legolcsóbban vásárolhat Fészek“ bútorszalonban Rákóczi­ét 17., Városi Mozi mellett. 224 — Paplanok nagy választékban kaphatók már 146 forinttól. Régi paplanokat átdolgozunk. „Ideál“ paplanüzem, Kéttemplomköz. 791 — Ezer forintot kap Bódogh fes­téküzletében, ba egy eleven polos­kát. vagy tetűt mutat be és a „Doli‘‘ poloskairtó érintésére nem pusztul el azonnal- 248 — Bak-sör, a Dreher-Haggenma- cher-gyár világhírű söre békebeli minőségben ismét kapható. — Újságárust délelőtti árusításra felvesz a Hírlapterjesztő Iroda (Luther-udvar.) A városi tani el ügyel őség Kecske­mét tanyavilágában 15 általános is­kolát állított fel. Létesítettek továb­bá fiókiskolákat, amelyeknek tan­anyaga lényegében azonos az általá­nos iskoláéval, azonban a növendé­kek vizsgálatot a központi általános iskolában tesznek. Sok helyen nem megfelelő a* tan­terem. Kecskemét határában sok 'a rombadőlt, elpusztult vagy hiányos A közelmúltban belügyminiszteri rendelet jelent meg, melynek értel­mében rendkívüli földadó leszállítá­sának van helye, ha valamely vá­ros határában a kapásnövények ter­mésében legalább 50 százalékos k^r. mutatkozik. A pénzügyigazgatósághoz a ren­delet kapcsán eddig 11 városból ér­kezett be kárjelentés. Kecskemét Olyan mennyiségben szaladgál- I Rak az országban a kétes szárma- í zású autók, hogy a kormány elren­delte minden egyes autó eredetének megvizsgálását. Most derült ki. hogy az Uj Ma­gyarság c. újságot és a nyilas lapo­kat» a német propagandaminisz tó­rium szerkesztette. Rácz Jenő pénzügyminiszter kije­lentette, hogy a pénzverde a szó szoros értelmében nem győzi az ap­rópénz utánpótlását, mert! a kibo­csátott mennyiség rögtön egy­szerűen eltűnik a forgalomból. Gömbös Ernő, a rosszemlékű Gömbös Gyula volt miniszteremök fia, Szálasi tíz évre elítélt szárny­segéde, megszökött a szegedi Csil­lagbörtönből. A rögtönítélő bíróság halálra ítélte a Wesselényi-utcai rablógyil­kost, aki vasdoronggal agyonütött egy ékszerészt. A Leszámítoló Btank letartózta­tott vezetői arról vallottak, hogy a bank 44 ezer darab Napoleon-ér- mét és 58 kg aranyat titkolt el a bejelentés alól. Egy budapesti bár helyiségébe befalazva 300 ezer méter lopott tex­rült sorra vasárnap a Ganz—KMTE NB II-ős bajnoki mérkőzés. A KMTE tartalékosán állott fel; a sé­rült Magyar II. és az edzéshiánnyal küzdő Márkli L és Domokos nélkül. A mérkőzés első félideje Ganz- támadásokkal kezdődik. Mindjárt a i. percben hatalmas lövés vágódik ki a KMTE-kapufáról. A bíró gólt ítél, 10 perces vita után azonban visszavonja ítéletét. A Ganz jobb, veszélyes, villámgyors támadásokat vezet. A támadások nemsokára eredményt hoznák: a »8. percben Komáromi, a 35. percben Bartos révén 2:0-ás félidővel forda! a Ganz. A második félidőben a KMTE feltámad és átveszi az irányítást. Két potyagóllal A KAC tegnap Kőbányán á KfSE cfsapata ellen játszott baj­noki mérkőzést. Balogh — Dómján Sevess — Szabó, Garassy, Lékó — P. Kovács, Sebella, Kósa, Botosa, felszerelésű tanépiilet. Valószínű, hogy a télen több helyen szünetel majd a tanítás. A tanszerek és tankönyvek hiánya, illetve mag'as ára miatt a szülők zö­me képtelen megvásárolni a szüksé­ges tankönyveket. Á hadifogságban levő tanítók egy. ! re nagyobb számban érkeznek haza és elfog'lal,iák régi helyüket. t*t városa is kérte a földadó leszállítá­sának eszközlését, hivatkozva a vá ros határát ért kb. 90 százalékos aszálykárra. A pénzügyiigazgatóság, a jelentkezési határidő eltelte után, nlzottsági kiszállásokkal ellenőrzi a jelentés valódiságát és aztán intéz­kedik majd a kárnak megfelelő' földadó törléséről. tilt találtak. A Nemzeti Bankhoz beszolgálta­tott valutából hatmillió dollárt kül­földi nyersanyag vásárlásra fordít a kormány. Október .végére leszállítják Bu­dapesten a gáz, víz és a villany árát és a villamos tarifáját. Nagy-Budapest területén az élel­miszerjegyekre 20 dkg sertéshúst, vagy 24 dkg marhahúst, vagy 30 dkg birkahúst, vagy 40 dkg virsli- és parizert. szafaIádét adnak sze­mélyenként. Ajz Egyesült Államokból 2,143.000 kg szeretetcsomag érkezett Magyar- országra augusztus 3Í-ig. Be ugrató ügynökök értéktelen krómórákat adtak el Budapesten platina órák helyében. Véget ért a Teleki-téren a zsib- árusítás, péntek óta ti!o-. minden­nemű, iparengedély nélküli eladás. A hivatalos lap vasárnapi szá­mában megjelent a ren lelet, hogy az éttermekben, kávéházakba, r to­vábbi intézkedésig búst is ízabad kiszolgálni. A baromfiszolgáltatás révén az kién 2000 vagon szárnyasra lehet számítani. a nagy kavarodásban előbb Kutass:, majd Pankotai révén kiegye niír. A játék ebben a szakaszában sok a szép akció, támadást támadás kö­vet. A félidő végén ismét a Ganz jön fel és Komáromi gyönyörű lö­vésével 3:2-re állítja be a végered­ményt, A Ganz csapata kellemes benyo­mást keltett. A védelme ingadozó, csatársora azonban igen gyors és veszélyes. A KMTE-tőt ritka szép játékot láttunk, a csapat határozottan ja­vuló formát) mutatott. Még haj van azonban a labdakezeléssel és a bá­tor ,.közelharcokkal“. Jó volt Mik­lós. Szabó, Kutassi és Husziták. —th1 Berente összeállításban lépetí a csa­pat a pályára és már az első per­cekben sorozatos támadásokkal kö­zelítette meg az ellenfél kapuját Gólt azonban nem tudott elérni, »őt egy gyors lefutás után a KPSE szerezte meg a vezetést. A nagy haj­rával rohamozó KAC három perc múlva SebeJla szép lövéséből egyen­lített, de egy perc sem telt bele, a hagyományos potyagól ismét az el­lenfélnek szerezte meg a vezetést. A második félidőt végig a KAC uralta. Ebkor már Berente játszott középcsatárt s a 19-ik percben ha­talmas lövéssel ki is egyenlített. Már mindenki elkönyvelte a nagy fölényben játszó kecskemétiek győ­zelmét, amikor egy újabb tragikus védelmi hibából ismét a kőbányaiak szereztek gólt. A KAC teljes erő- bedobással küzdött tovább, de bal­szerencséje még mindig nem hagyta el. A KPSE ezenfelül keményen, nem egyszer durván is védekezett, aminek eredményeként Szabó fel­repedt szájjal játszotta le a máso­dik félidő nagy részét, a súlyosan sérült Lékót pedig a Sportszanató­riumba kellett beszállítani kötözés­re. A mérkőzés majdnem botrány-, ba fulladt, amikor a sorozatos kecskeméti sérülések során kiderült, hogy orvos sem volt a pályán. Tíz- 1 perces szünet után tudták csak folytatni a mérkőzést, az eredmény azonban már nem változbtt. A KAC csapata változatlanul ja­vuló formát mutatott. Egyénileg Se- { ress volt a legjobb, jók még Bérén- 5 te, Garassy, Boross, Lékó, Balogh | es Dómján is. Kosa egyelőre csak ígéret, Szabóin erősen kiütközött az edzéshiány. t*t ? FUTBALL i NB I. eredmények: Kispest—Test- j vériség 10:0, Szeged—Csepel 2:1, ] ETO—MTK 2:1, Ferencváros—Deb- | récén 2:0, ErSo—Szolnok 3:1, Pe- 1 reccs—Vasas 3:2Ü, Dorog—SzAG 3:1. — A KMTE szüreti mulatságot rendez a jövő vasárnap, amelyre az előkészületek lázasan folynak. — KMTE ifj. birkózócsapata jö­vő vasárnap Szegieden indul az ifjú­sági bajnokságért. — KMÁV—KUNSZENTMÁR- TONI TE 1:1. Balszerencsés mérkő­zést vívott tegnap a KMAV. A mérkőzésen végig, jobb volt, csatá­rai azonban érthetetlen módon egyetlen helyzetet sem tudtak érté­kesíteni. «0-0» — KERÜLETI II. OSZTÁLY: Kecskeméten a KMTE II. szép já­ték után 3:2-re verte a Lajosmizsei Törekvést. Góllövők: Karazsia 2 és Laczi II. — A KMÁV 0:2-ős félidő után 2:2 arányú döntetlent harcolt, ki UjikécSke ellen. Góllövő: Nagy. — A K. Barátság Lakiteleken 3:0-ás győzelmet aratott. Góllövők: Sző­ke, Kovács és Budai. — A KMÁV ökölvívó csapata gazdag őszi programot állított ösz- sze. A közeljövőben Nagykőrös, Mezőtúr, Szeged, Debrecen csapa­taival mérkőzik, valamint elindul az országos csapatbajnokságban. Az együttes sokat nyert Tarapcsik Jánossal, aki átverte az edzések ve­zetését. Ökölvívás Kecskemét ismét hengerelt... A KMÁV nagyszerű öklÖSzőgárdá- ía tegnap este a nagyállpmás elő­csarnokában zsúfolt nézőtér előtt a Debreceni VSC ellen mérkőzött és szép menetek után 12:6 arányban győzött. A kecskemétiek közül Ta­rapcsik, Pulai, Kovács I. és Hegedűs kiütéssel, Nyúl és Balogh pontozás­sal győzött), A KMÁV győzelmét emeli az. hogy egyik legjobbja. T. Nagy kézsériiiés, a többszörös bajnok Vincze pedig edzéshiány miatt nem léphetett szorítóbh, 90°|.-os aszálykárt jelentett be Kecskemét Rövidesen megkezdik a földadó mérséklését HÍREK BUDAPESTRŐL. A vereség ellenére is jó volt a KMTE Ganz—KMTE 3:2 (2:0) A KAC-pályán 600 néző előtt ke­Nemsokára két szöglethez is jut éí két pontot adott le könnyelműen a KAC KPSE—KAC 3:2 (2:1)