„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

VII. fejezet AZ „ÚJRA CSENDES" BUDAPESTTŐL A „LEGVIDÁMABB BARAKK" FŐVÁROSÁIG - Kemény István - Kozák Gyula: A Csepel Vas-és Fémmüvek munkásai (1971)

Kemény István -Kozák Gyula: A Csepel Vas- és Fémművek munkásai 1971 Rétegek és típusok Statisztikai módszerekkel vizsgáltuk az életforma olyan vonásait, mint a munka­megosztásban elfoglalt hely (munkakör és szakma), a régi társadalmi struktúra, il­letőleg az előző munkamegosztásban elfoglalt hely hatása (társadalmi eredet és előző foglalkozás), az életpálya iránya, az életformába beilleszthető, illetőleg azzal össze nem egyeztethető státusok (házassági mobilitás), az életforma külső környe­zetének változásai (lakóhely és vándorlás). Azt tapasztaltuk, hogy a társadalmi struktúrában és életformában elfoglalt mai helyet leginkább a munkamegosztásban elfoglalt régi hely (és vele a születési, illetőleg a régi lakóhely) befolyásolja. A fa­luról felköltözött vagy feljáró, parasztból lett munkások többsége betanított mun­kássá, segédmunkássá lett, vagy a kohászati szakmákban helyezkedett el. E nagy, a „parasztból" lett munkások rétegén belül további alrétegeket vagy tí­pusokat különböztethetünk meg. Kézenfekvő a különbség a képzett és a képzetlen munkások között. Ezzel nagyjából (de nem teljesen) azonos a rendezett (vagy más­képpen: helyüket megtaláló) és a rendezetlen életmódot élő munkások aránya. (Ez a megkülönböztetés természetesen nemcsak a munkások körében érvényesíthető. A rendezetlen életmód általános társadalmi probléma.) Rendezett életmódról be­szélünk akkor, ha a családfő törvényes házastársával él együtt, ha az év során 12 hónapig van munkaviszonyban, nem túlságosan gyakran változtatja munkahelyét, és életpályáját nem törte meg börtön vagy más „katasztrófa", lakása elfogadható, étkezése és ruházkodása rendszeres, gyermekei ellátásáról és neveltetéséről gon­doskodik, alkoholfogyasztása nem, vagy nem sokkal múlja felül az átlagosat, stb. Vannak olyan parasztból lett segédmunkások, akiknek életmódja rendezetlen, és vannak olyan parasztból lett segédmunkások, akiknek életmódja rendezett. A tipi­kus mégis az, hogy az „igyekvő" ember képezi magát, és az „esett", a „hányódó", a „nyughatatlan" mond le erről. A szakmunkások munkaköre és beosztása az életvi­tel bizonyos mérvű stabilitását teszi lehetővé és kívánja meg. 515

Next

/
Oldalképek
Tartalom