A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - TEGZES FERENC A zászlók szerepe Szigetvár társadalmi életében (1925-1944)

rakozott, és kérte a főherceget a zászlószegének beverésére. A főherceg a kö­vetkező szavakkal tett eleget a felhívásnak: „Ez a fölszentelt zászló, mely hitünk által lett felavatva, Zrínyi földjéről indul. Amint a zászlón a sok szép széjjel futó szalagot látom, úgy fusson a hazaszeretet a magyar nők és férfiak szívébe. Kívá­nom, hogy ezen zászlón mindenkor Zrínyi szelleme lengjen és jobb időket élhessünk. A szigetváriak nagy gondolatnak lettek harcosai és zászlóvivői. Ezzel verem, be a zászlószöget." A közönség harsány éljenzéssel fogadta a beszédet. A többiek zászlószögeinek beverésével véget ért az ünnepség. Az eseményt a cserkész­csapatok versenye zárta, akiket a nagyközség ebéden vendégül látott. A FRONTHARCOS (VETERÁN) ÉS KATONAI ZÁSZLÓK FELSZENTELÉSE Az Országos Frontharcos Szövetség Szigetvári Csoportja az első világ­háború harctereit megjárt katonákat tömörítette. A szervezet 1934. június 10-én vasárnap tartotta zászlószentelés! ünnepségét. Fővédnöknek Frigyes főherceg tábornagyot kérték fel, aki elvállalta ezt a nemes feladatot, és ugyanígy természetesnek vette a felkérésre adandó igenlő választ Keresztes­Fischer Ferenc belügyminiszter is. 20 Az ünnepség szombatján este kilenc órakor a Zrínyi-téren zenés taka­rodó volt nagyszámú érdeklődő jelenlétében. Másnap az ünnepély délelőtt 10 órakor kezdődött a Szigetvári Atlétikai Klub sporttelepén. Megjelentek a barcsi, nagykanizsai és a Szigetvár környéki frontharcos szervezetek küldött­ségei. A kápolnává átalakított sátorban Bencze Ernő plébános celebrált misét. Ugyanebben az időpontban az izraelita és református templomokban szintén istentiszteleteket tartottak. A mise után a Szigetvári Dalosegyesület a „Hiszek­egy" eléneklésével nyitotta meg az ünnepséget. Bencze Ernő szentbeszéde és hazafias szónoklata után megáldotta és megszentelte a „szép, nemzetiszínű zászlót". Ezt követően Liber István református lelkész, majd a szigetvári izra­eliták nevében a pécsi Wallerstein Zoltán főrabbi mondta el zászlóavató be­szédét. A beszédek elhangzása után báró Biedermann Imre, a Csoport elnöke üdvözölte a más elfoglaltsága miatt távollévő főherceget, majd a feleségét, aki a zászlóanyai tisztet töltötte be. Ezután Kratochwil Károly ny. altábornagyot, a Mária Terézia rend lovagját, végül gróf Szapáry Lajost, Somogy vármegye főispánját köszöntötte. Az üdvözlések után Kratochwill Károly tartotta meg ünnepi beszédét. Báró Biedermann Imréné zászlóanya „mélyen átgondolt szép beszéde után" megkoszorúzta a koszorúslányok közreműködésével a zászlót. A zászlószegek beverése után a Csoport elnöke rövid beszéd kíséretében át­vette a zászlót, majd az országos szövetség képviselője beszélt. A záróbeszéd elmondásának tiszte dr. Perczel Győzőre, a szigetvári járás főszolgabírójára 20 Új Délsomogy, 1934. jún. 14. 2.

Next

/
Oldalképek
Tartalom