A Fradi 2000. bajnoki mérkőzése (1983. szeptember 10.)

Az FTC jubileumi bajidd mérkőzései Az FTC az 1983—84-es rajtig 1996 bajnoki mérkőzést játszott: 440 amatőr korszak 220 profizmus 1329 NB I valamint 1 bajnoki osztályozó (1901) 1 országos döntő (1909) és 1925-ben 5 országos bajnoki döntő csoport- mérkőzés. Az 1983—84-es bajnokság negye­dik mérkőzése, az FTC—Vasas rang­adó így a Ferencváros 2000. bajnoki találkozója! A nevezetes esemény kapcsán tekintsünk vissza négy jubi­leumi mérkőzésünkre. A SZÁZADIK BAJNOKI MÉRKŐZÉS 1909. március 28. Népsziget: FTC— UTE 6:2 G: Schlosser 2, Weisz 2, Koródy, Szeitler Fritz—Rumbold, Manglitz—Weinber, Bródy, Gorszky—Weisz, Kucsera, Koródy, Schlosser, Szeitler. Az FTC 100. bajnoki mérkőzésé­ről a Nemzeti Sport korabeli tudósí­tása alapján emlékezünk meg: „Az FTC gyors iramú támadásaival indul meg a mérkőzés s Koródy lövé­sét kell mindjárt az első percben el­hárítani az UTE védelmének. Az FTC a 24. percben éri el az első gólját Schlosser—Koródy szép támadásából kifolyólag, miután előbbi éles lövés­sel Rapay kapujába ejti a labdát. Fél­időig 3:0 az eredmény, majd Bucsek gólt ér el az UTE-nak. Élénkebb küzdelem keletkezik. A 20. percben Vranák megrúgja Schlossert, amiért a bíró kiállítja. Az UTE tíz emberrel marad." Ez­után az FTC még három, az UTE még egy gólt lőtt, így alakult ki a 6:2-es ferencvárosi siker. Amint a lapban írták „Az FTC elbizakodot­tan játszott, de ennek dacára elég könnyen győzött." Az FTC-ből jók voltak: Schlosser, Rumbold, Bródy és Koródy. A korabeli viszonyok — a kis bajnoki mezőny miatt — majd egy évtizednek kellett eltelni, míg az FTC elérkezett 100. bajnoki mérkő­zéséhez. Az ötszázadikig is hosszú idő telt el. Csak 21 év múlva követ­kezett az újabb jubileumi mérkőzés! AZ ÖTSZÁZADIK BAJNOKI MÉRKŐZÉS 1930. március 30. Hungária krt: Ferencváros-Attila 6:0 G:Takács II 4,Táncos, Zilahi Háda—Takács I, Papp—Lyka, Bukovi, Obitz-Táncos, Takács II, Zilahi, Toldi, Kohut A Ferencváros végig jobb volt, de a sok gólban az Attila védelmének fegyelmezetlen játéka is közreját­szott. A kis Taki ezen a meccsen is elemében volt: az első három gólt ő szerezte, és a „búcsúgól" is az ő nevéhez fűződött. Egy gól — a négy­ből: „Szünet után a Fradi kezd. Bukovi—Obitz-Toldi útján Zilahihoz kerül a labda, a center pompásan ad jobbra, a passz tisztán találja Takács ll-t, s ő nyugodtan sétál a 6-osig (a labda a léc mellé), 3:0, II. félidő 15. másodperc!" Minden idők ferencvárosi csapatá­nak kívánjuk, hogy a II. félidő 15. másodpercében 3:0-ra vezessen . . . AZ EZREDIK BAJNOKI MÉRKŐZÉS 1948. október 31. Tatabánya: FTC— Tatabánya 5:0 G: Deák 3, Budai, Kocsis Henni—Rudas, Szabó—Kéri, Csanádi, Lakat—Budai, Kocsis, Deák, Mészá­ros, Czibor. Az első FTC—Tatabánya mérkő­zés egyben a Fradi 1000. bajnoki találkozója volt! 0:0-as félidő után alakult ki a nagy gólarányú FTC győzelem. Az ötödik gól története: „A 85. percben Kocsis a jobbszélre húzódik, beadását Deák három lépés­ről előrevetődve csukafejessel küldi a bal sarokba." Játékosaink nem csak gólokat adtak, hanem újságokat is árultak! A mérkőzés előtt a két csapat játékosai mezbe öltözve fel­mentek a lelátóra és a Szabad Népet terjesztették ... Kevés hiányzott ahhoz, hogy az ezredik után a 2000. bajnoki mécs­esünkét is a Tatabányával játszuk! Amennyiben az MLSZ nem törli az MTK—Égyetértés fúzió miatt a ven- dénlátóipariak 1974. évi őszi mérkő­zéseit — közte a november 30-i FTC—Egyetértés 3:0-as találkozót — akkor az újabb jubileumi mérkőzés ismét Tatabányán lett volna ... AZ EZERÖTSZÁZADIK BAJNOKI MÉRKŐZÉS 1967. szeptember 10. Népstadion: FTC—Bp. Honvéd 7:1 G: Rákosi 2, Varga 2, Albert, Novák, Szőke Géczi—Novák, Mátrai, Páncsics— Juhász, Horváth L—Szőke, Varga, Albert, Rákosi, Katona A nagy lendülettel rohamozó Ferencváros már az első percekben veszélyesen támadott. Egy alkalom­mal Varga óriási kapáslövését Bicskei kiütötte. A 7. percben Rákosi ívelt be szögletet, és Varga magasan fel­ugorva 4 lépésről a késlekedő Bicskei mellett lefejelte a földre a labdát — amely a kapu jobb oldalában kötött ki, 1:0. A 18. percben Páncsics remekül tört előre, szöktette Katonát. A bal­szélső már bent járt a 16-oson belül, és nagy helyzetben lőni készült, ami­kor Marosi elgáncsolta, 11-es! A bün­tetőrúgásból Novák a második gólt szerezte. Ezután Albert fejese a felső kapufát érintve hagyta el a játékteret. A Honvéd csak néha tudott kiszaba­dulni a nagy nyomásától. A 26. percben Novák a jobbössze­kötőbe húzódott Rákosinak adta a labdát, aki jobbal visszahúzta és a sikeres csel után ballal, 10 m-ről véd- hetetlenül a jobb alsó sarokba lőtt. A II. félidőben tovább folytató­dott a ferencvárosi gólgyártás. A he­tedik gól tizenegyesből született meg. Albert tizenegyesének külön törté­nete volt. A Fradiban akkor ugyanis két 11-es mesterlövő is akadt: Novák és Szőke. Mégis a második büntetőt Novák után nem Szőke, hanem Albert rúgta, mégpedig szinte köz­kívánatra. A közönség ütemesen kia­bálta Flóri nevét, játékostársai pedig valósággal odatuszkolták a 11-es ponthoz. Nem nehéz kitalálni, hogy miért. A villanyújságon ugyanis már ott csillogtak csatártársainak nevei, némelyiküké kétszer is. De Flóri még nem, pedig már a hatodik gólnál tartottak. A közönség is, a játékosok is azt akarták, hogy végre Albert is rúgjon gólt. Éppen önzetlenségének jutalmául. Mondani sem kell, kitörő ováció fogadta a „Császár" gólját... A Fradi jubileumi mérkőzései eddig mindig szép győzelmekkel zárultak. A Ferencváros híres hagyo­mánytiszteletéről - KÖVETKEZIK AZ FTC 2000. BAJNOKI MÉR­KŐZÉSE ...