Honvéd-Fradi jubileumi labdarúgótorna (1974. augusztus 10-11.)

A KÉT CSAPAT EGYMÁS ELLENI MÉRKŐZÉSEI Egymás ellen i Népstadionban (Ferencváros—Bp. Honvéd 4:4) E lső Ízben 1914-ben az Auguszta serlegért játszottak a két csa­pat játékosai. Az FTC—Kispest AC mérkőzés 7:0-ás zöld-fehér győzelemmel vég­ződött. „Az első félidő eléggé változatos volt, jóllehet már a küzdelem elején Pataki két gólt lőtt, amelyeket Schlosser háromra szaporított. A második félidőt az FTC uralta, s Pa­taki 2, Tóth és Schlosser szerzett újabb gólokat. A KAC méltónak bi­zonyult előző jó eredményeihez, Igen szépen és jól játszott és csak az FTC óriási rutinjával tudta leigázni. A rutin a nehéz pályaviszonyok mellett rendesen nemcsak a puszta győze­lemben szokott megnyilvánulni, ha­nem gyakran nagy gólarányt hoz. Így volt a KAC-cal, amely most kü­lönösen érezhette annak kárát, hogy hozzászokott a kisméretű pályához." (Sporthírlap, 1914. 49. sz.)’ Most 60 évvel később' ismét ezen a „nagy” pályán küzdhet a Bp. Hon­véd, s a kispesti elődök kapott gól­jaiért revánsot vehet. A két csapat bajnoki találkozói gólszegény mérkőzéssel kezdődött. 1916. október 8-án az Üllői úton: FTC—KAC Irt). Az első félidőben az FTC fölényét Hegyi révén sikerült gólra váltani. A II. félidő 35. percé­ben Binder tizenegyesét a kispesti kapus kivédte. Ezután feljött a Kis­pest, de egyenlíteni már nem tudott. Wiener, Tóth Potya, illetve Szűcs és Simon voltak a legjobbak. Később már hullottak a gólok, kü­lönösen addig, amíg KAC néven sze­repeltek a XIX. kerületiek. Az FTC a Kispestnek 1916 és 1949 között 230 gólt rúgott, míg a védők mindössze 87 gólt kaptak. Az 54 FTC győzelem 6 döntetlen, 8 Kispest győzelem nyomasztó zöld­fehér fölényt mutat. 1950-től a helyzet alaposan meg­változott. Az azóta lejátszott 50 mér­kőzésből a Honvéd megnyert 23-at, 10 döntetlen eredményt hozott, s az FTC csak 17 alkalommal hagyta el győztesen a pályát. A két csapat bajnoki találkozóinak összesítése: 118 mérkőzés 71 FTC győzelem, 16 döntetlen, 31 Honvéd győzelem. A zöld-fehérek 326 gólt rúgtak és 207-et kaptak. 9