Zöld Sasok (1990-2005)

1991 / 3. szám

ZÖLD SASOK AZ ELSŐ PROFIBAJNOKSÁG ELSŐ ELLENFELEI ÉS MÉRKŐZÉSEI A profibajnokság nyitányán a Ferencváros-Budai 33 mér­kőzés 6-2-es zöld-fehér siker­rel zárult. Érdekességnek szá­mít, hogy az első magyarországi profi bajnoki találkozót csak előmeccsként rendezték! A Hungária krt-i pályán a bajnoki 90 percet a Hungária-Hakoah barátságos nemzetközi mérkő­zés követte. A Fradi első Üllői úti profi bajnoki mérkőzése a zöld-fehé­reknek csalódást okozott... 1926. szeptember 5. Üllői út: FERENCVÁROS-NEMZE- TI3-3 G: Laukó III, Stecovits, Schlosser, Kohut, Laukó III, Spitz. Ferencváros: Huber - Ta­kács I, Hungler II - Lyka, Bu- kovi, Blum, Rázsó, Horváth, Schlosser, Stecovits, Kohut. „A Ferencvárost meglepte a Nemzeti nagy felkészültsége és csak a második félidőben talált magára a zöld-fehér csatársor. A II. félidő első öt percében már a Ferencváros javára állt a játék és az amatőr világban mindenki elkönyvelte volna azt a meccset, amelyen a Ferencvá­ros 3...1-re vezet. A Nemzeti azonban egy percre sem adta fel a küzdelmet és a lehetetlen­nek látszó kiegyenlítés után a mérkőzés utolsó negyedórája teljesen nyílt és idegfeszítő har­cot adott.” Tóth Potya - a Ferencváros edzője:- Amikor már kifejlődött a játékunk, egy percre lestoppol­tunk és időt engedtünk a Nem­zetinek, hogy magához térjen. Ezután már nem tudtunk újra lendületbe jönni. Az ellenünk ítélt 11-es indokolatlan volt. Ez a büntetőrúgás olyan lelki el­őnyhöz juttatta a Nemzetit, hogy elérhette ezt a neki igen hízelgő döntetlen eredményt. 1926. szeptember 25. Üllői út: Ferencváros-III. Kér. 5-0 G: Grossmann, Schlosser, Schlosser, Horváth, Bukovi. Ferencváros: Huber - Ta­kács I, Hungler II - Müller, Obitz, Bukovi - Rázsó, Steco­vits, Horváth, Schlosser, Gross­mann. „A két egyesület szombati vállalkozása kitűnően sikerült, a hétköznap dacára is 5000 em­ber gyűlt össze a nézőtéren, és - főleg a Fradi-párti része - meg is volt elégedve a nyújtott sporttal. A Ferencváros fölé­nyesen győzött, de a játék képe alapján ezt a nagy győzelmet nem érdemelte meg. A tarta­lékos csatársorban a 37 éves Slózi csökkent gyorsasága da­cára is a legnagyobb klasszist je­lentette. Minden passza meg­fontolt, már maga is akció. Ahogy a tribünön mondták: Ezekből a passzokból megél egy egész csapat.” A nem éppen látványos gó­lok ecsetelése helyett idézzük a Nemzeti Sport tudósításának meccszáró sorait. Érdemes, ki­lenc évtizede nem írtak ilyen "zárszót"... „Slózi vezet mintaakciót, de aztán Stecovits lövése a felhő­ket karcolja. Most már beáll az alkony, s a játék ellangyosodik. Slózi, majd Rázsó produkálja magát, mint egyhelyben csele­ző fenomén. Eredményre már egyik csapat sem törekszik. Mi­nek is? Vége.” FOGL II FÉLPÁ­LYÁRÓL LŐTT KAPUFÁT! 1926. október 3. Megyeri út, 18 ezer néző. FERENCVÁROS-ÚJPEST 0-0 Ferencváros: Huber - Ta­kács I, Hungler II - Müller dr., Bukovi, Obitz - Rázsó, Steco- vits; Sándor, Schlosser, Kohut. Újpest: Beneda - Fogl II, Fogl III - Borsányi, Wilheim, Müller - Künsztler, Csontos, Lutz, Jeszmás, Szidon. A mérkőzés előtt megjelent az Újpest öltözőjében a Fe­rencváros alelnöke, futballigaz- gatója és néhány meleg szó kí­séretében átadta Fogl II-nek azt a 12 ezüstérmet, amit a szeptemberi Újpest-Ferencvá- ros (4-2) serlegmérkőzésen ér­demeltek ki a lila-fehérek. A mérkőzés elején az első nagy gólhelyzetet Stecovits hagyta ki, kapufára fejelt egy labdát. Fogl II hamarosan "egyenlített": ő a félpályáról(l) egy szabadrúgásból találta el a kapufát. Schlosser tréfásan el­gurított egy újpestieknek letett labdát - az akkor szokatlan tet­tért a bíró megintette... A kö­zönség pedig a kihagyott fe­rencvárosi helyzetek miatt in­tegetett... „Ezt az eredményt, a gólnél­küli döntetlent, a játék alapján még akkor is igazságosnak kell tartanunk, ha tudjuk, hogy Iváncsics bíró egy minden két­ségen felül álló tizenegyest nem adott meg a Ferencváros javára. A jobb csapat a Ferenc­város együttese volt. Többet tá­madott, a mezőnyben fölénye­sebben dolgozott, biztosabban bánt a labdával.” A Nemzeti Sport értékelése szerint egy kicsit érthetetlen­nek tűnik az igazságos ered­mény megfogalmazás... Tóth Potya, a Ferencváros edzője sem lelkendezett:- Alig jutok szóhoz a mérge- lődéstől! Ilyen helyzeteket ki­hagyni! Állandó fölényünk mellett ilyen kevés kapuralö- vést! Védelmünk jó volt, csak a csatársor... És még hozzá a bí­ró nem adott meg egy vitán fe­lül álló tizenegyest. Ha azt meg­ítéli, más lett volna a meccs ké­pe és eredménye. * Az újpesti meccs előtt Fogl Karcsit kérdi egyik ismerőse:- Hogy van, Karcsi?- Köszönöm, rosszul.-Miért?- Mert még egy gólt sem rúg­tunk! Meccs után is találkoztak A szurkoló odaszólt Karcsinak:- Hát most hogy van?- Köszönöm, nagyon jóL-Miért?- Mert nem kaptunk gólt... ÖRÖKRANGADÓ Jóformán minden országnak megvan a két nagy csapata, me­lyek rivalizálása a fejlődés ele­ven erejét jelenti az ország fut- balljában. De alig van a konti­nensnek még egy olyan orszá­ga, melynek két csapata olyan gazdag múltra, annyi dicsősé­ges emlékre, olyan eredményes munkára tekinthetne vissza, mint az FTC és az MTK És el­tüntetheti az új magyar futball ezeket a három betűket, azok­nak fénye, ragyogása a magyar futball történetében mindig megmarad. S a múlt kötelezi az örökösöket. A Ferencváros és a Hungária a hordozója mind­annak a dísznek, de köteles­ségnek is, amit az FTC és az MTK a magyar futball életében szerzett, illetve magára vállalt. Ezt jelenti az az általános ér­deklődés is, mely éppen úgy szétkapkodta a mai mérkőzés jegyeit, mint ahogy tette ezelőtt a két egyesület csapatának baj­noki találkozásán. A mai mér­kőzés sporttörténeti jelentősé­gű. A két nagy út, a két hatal­mas aréna, az Üllői út és a Hun­gária út elit legénysége első íz­ben áll ki bajnoki mérkőzésre egymás ellen az új, profi érá­ban. Az első nagy, nyilvános vizsgájára áll ki ma a két szom­széd vár serege, s küzdelmüket tízezrek tombolása kíséri... A Nemzeti Sport beharango- zója után nézzük, hogy mik tör­téntek 1926. október 10-én a zsúfolásig (30 000 férőhely) telt Üllői úti pályán. A Hungária kék trikóban és fehér nadrág­ban, a Ferencváros zöld nad­rágban és fehér trikóban lépett pályára. Ferencváros: Huber - Ta­kács I, Hungler II - Müller dr., Bukovi,, Obitz - Rázsó, Steco­vits, Pataki, Schlosser, Kohut. Hungária: Kropacsek - Kő­vágó, Kocsis - Rebró, Kiéber, Nádler - Braun, Kitti, Orth, Tritz, Opata. FERENCVÁROS-HUN­GÁRIA2-2 G: Braun, Opata, Obitz, Ko­hut. „Húsz perc leforgása alatt történt úgyszólván minden ezen a meccsen. A második fél­időben ezen időn belül lőtte az első két gólt a kék-fehér csapat és a sok Hungária-néző ugyan­csak kiélte magát az örömmá­morban. A Ferencváros hívei persze szomorúan bámultak bele a felhős ködbe: az ellenfél lendülete lesújtotta őket és szinte belenyugodni látszottak a vereségbe. Nem úgy a csapat, amely két gól hátránya dacára is elementáris erővel feküdt be­le a küzdelembe, hogy szépít­sen az eredményen, s mikor ez megtörtént, hogy kiegyenlít­sen. Most ők ölelték egymást, ők úsztak a boldogságban. Ez­után mindkét csapat vigyázott arra, hogy ha már 2-2, hát vala­hogy ki ne kapjon. A közönség érzelmeiben osztozkodott a bőrig ázott játékosokkal, min­denki azért drukkolt, hogy va­lahogy ne az ellenfél rúgja a meccs ötödik gólját, mert ezt már kiegyenlíteni aligha sike­rült volna. A két örök rivális harca tehát ezúttal valami egész különös élmény volt, s a végén mindenki meg volt elé­gedve. Játékosok, vezetők és a közönség egyaránt.” Brüll Alfréd, a Hungária el­nöke:- A pálya irreális volt, a mér­kőzés folyamán igen nagy sze­repe volt a véletlennek. Mind­azonáltal igen szép volt a meccs, és nagyon elégedett va­gyok a csapatom minden egyes tagjának mai játékával és telje­sítményével. Szigeti Imre, a Ferencváros igazgatója:- Csodálattal kell adóznom mindkét csapat tagjainak, hogy ilyen hihetetlen nehéz talajon ilyen lendületes és élvezetes já­tékot mutattak. Az adott viszo­nyok között a mutatott játék után az eredmény szerintem is teljesen megfelel az erőviszo­nyoknak. Pataki Mihály, a Ferencváros csapatkapitánya:- Véleményem szerint a mérkőzés erkölcsi győztesei mi vagyunk, hiszen 2-0-ra vezető ellenfél ellen kiegyenlíteni tud­ni hatalmas teljesítmény. Szá­raz talajon még szebb lett volna a játék, és meggyőződésem, hogy reális pályán részünkre kedvezőbben is végződött vol­na. Orth György, a Hungária csapatkapitánya:- Mindegyikünk az első perctől az utolsóig teljes szívvel és lélekkel küzdött a nehéz ta­lajon. Hogy ebben az öldöklő iramban ezen az irreális pályán nem történt sérülés, azt a játé­kosok fegyelmezettségén kívül az abszolút korrekten bírásko­dó Zsamóczainak köszönhet­jük. 1926. október 17. Szeged: BÁSTYA-FERENCVÁROS 3-1 G: Pataki, Wampetich, Busch, Solti. Ferencváros: Huber - -Ta­kács I, Hungler II - Müller dr, Bukovi, Obitz - Rázsó, Pataki, Stecovits, Schlosser, Kohut. A Ferencváros első vidéki bajnoki mérkőzése góllal kez­dődött, de nagy Fradi-szomo- rúsággal végződött. Azért örö­kítsük meg a Ferencváros első vidéken szerzett bajnoki gólját: Az 5. percben Müller hosszú labdát vág át a bal oldalra, Ko­hut elé kerül. Kohut kapura tör vele, átvergődik a védelmen, amelynek már mindhárom tag­ja rajta lóg. A kavarodásból Pa­taki elé pattan a labda, aki kö­zelről a kapuba nyomja. A hazaiak félidőig egyenlí­tettek, majd az újszegedi pálya mintegy 3000 főnyi szurkolóse­rege meglepve látta, hogy két szegedi gól - s ezzel megérde­melt győzelem - születik. Holzer, a Bástya elnöke (egyébként az ő előnevéről - bástyái Holzer Tivadar - kapta a szegedi csapat a nevét...):- A fiúk szíwel-lélekkel küz­döttek, három letagadhatatlan gólt rúgtak. Lehet, hogy a kes­keny pálya és a hazai közönség is hozzájárult a győzelemhez, de minden győzelemnek meg­vannak az okai. Szigeti Imre bánatosan csak ennyit mondott:- A két összekötőn veszett el a meccs. A nagy lelkesedés győ­zött. A derék ferencvárosi futball- vezérnek ebben a bajnokság­ban már nem kellett többet ilyet mondania - a hátralévő meccseken a Ferencváros ve­retlen maradt! Nagy Béla Egyidényes bajnokságok - Fradi elsőséggel, de bajnoki cím nélkül! Az MLSZ a háborús állapotok miatt 1915 tavaszán egyfor­dulós, úgynevezett Amatőr Liga bajnokságot írt ki 14 buda­pesti csapat részére. A csapatok összeállításai a katonai be­hívások miatt alaposan megváltoztak - a Fradié is! - de az élen akkor még a „békebeli nagyok” végeztek: 1. FTC 24,2. MTK 23, 3. BTC 17 ponttal. A ferencvárosiak egyébként ve­retlenül nyerték ezt az egyfordulós idényt, amelyet a Szövet­ség nem tekintett hivatalos bajnokságnak, csak bajnokság- pótló mérkőzéssorozatnak. A II. világháborús idők is megfosztották a Ferencvárost egy valószínű bajnoki címtőll 1944 őszén a hadi bajnoksá­got - a sok légiriadó miatt, ha nehézségek árán is - de a csa­patok lejátszották. Csak az Újpest-Ferencváros megismételt találkozó volt még hátra. Az MLSZ karácsonyra tűzte ki a ta­lálkozó időpontját, de a harcok közeledte miatt a meccs megrendezését már nem engedélyezték. Ha a félbeszakadt Ferencváros-Újpest mérkőzés 1-1-es eredményét vég­eredményként könyveljük el (7 perc volt hátra... mikor légi­riadó miatt lefújták...) akkor ez az egyidényes bajnokság így zárult: 1. Ferencváros 19 pont (44:11), 2. Újpest 19 pont (39:17). Az MLSZ a szabályok értelmében ezt a küzdelemsoroza­tot is csak mint félbeszakadt bajnokságot tartja nyilván.