Zöld Sasok (1990-2005)

1995 / 5.

2 A könyvhétre jelenik meg a Fradi Futballmúzeum könyv- sorozat 18. kötete - a Fradi futballtemploma című könyv folytatása, amely ezúttal az 1975-1981-es időszak Üllői úti történéseivel foglalkozik. íme egy részlet a 132. meccstől a 140-ig, az Üllői úti bajnokavatásig... 132. 1980. dec. 13. FTC-TATABÁNYA 3-0 bajnoki Pusztai ezen a találkozón szerezte utolsó ferencvárosi gólját. Idézzük tel a Népsport segítségével: „A 30. percben Ebedli a jobb oldalról középre ívelt. Szokolai 14 m-ről fejelt a kapu jobb oldala felé, Kiss bravúrral kiütötte a labdát, ám vesztére, mert éppen érkezett a balösszekötő helyén Pusz­tai, és 3 m-ről a léc alá lőtt. Honnan került Pusztai elő? A tejes pillanatában még nem volt a 16-oson belül. De amíg a többiek Kisst szuggerálták, a Ferencváros „öregje" minden erejét összeszedve sprintéit a kapu felé: hátha sikerül vala­mi... Sikerült!’’ Mint ahogy Pusztai is, így szép győzelemmel búcsúzott a Fradi-pályától 1980-ban a Ferencváros gárdája. 1981 133. 1981. február 28. FTC-VIDEOTON 3-1 bajnoki A mérkőzés előtt kedves je­lenet játszódott le az öltöző­ben, ahol Soós Károly meste­redző a Tanácsadó Testület nevében köszöntötte a Fe­rencváros mesterét, Novák Dezsőt abból az alkalomból, hogy a Képes Sport szavazása alapján „Az év edzője" címet elnyerte! A bajnokság első két helye­zettje hatalmas harcot vívott egymással, különösen az első félidőben. Az első percek ro­hamait nehezen vészelte át a Videoton. A 24. perc „drámai" eseménye: Pogány tizenegye­sét az előbb elmozduló Disztl kapus kivédte! Aztán 10 perc múlva már a Vidi vezetett 1-0-ra... Nyilasi a 45. perc­ZÖLD SASOK A FRADI FUTBALL-1 ben egyenlített, majd a 68. percben góljával már a Fe­rencváros vezetett. Három perccel később pedig már 3- 1 volt az eredmény az állan­dóan rohamozó zöld-fehér gárda javára. A bravúros győ­zelem láttán ismét zúgott a taps, éltették a Ferencvá­rost... 134. 1981. március 8. FTC-RÁBA ETO 2-1 bajnoki A nőnap alkalmából zené­vel köszöntötték az Üllői útra kilátogató hölgyszurkoló­kat... A ferencvárosi játéko­sok pedig egy nehezen meg­szerzett 2 ponttal kedvesked­tek a nagyszámú szurkolóse­regnek. Az első gól érdekes körülmények között esett: Ebedli büntetőjét Kiss hatal­mas vetődéssel a jobb kapu­fára ütötte, a labda szinte ki­rajzolva a gólvonalt keresztbe gurult. Ebedli utána futott, el­csípte és középre perdített. Murai ott termett és a védők között a hálóba pöccintette a labdát. 135. 1981. április 11. FTC-CSEPEL 1-0 bajnoki A 33. percben dőlt el a mér­kőzés sorsa. Szokolai jó cse­lekkel tört előre, aztán ügye­sen a jobb összekötő helyén magát mutató Mörtelhez gurí­tott, aki egy félfordulat után 10 méterről a jobb sarokba lőtte a labdát. Mörtel a meccs után mond­ta: - Amikor kapura fordultam, Szoki pompás labdájával egy pillanatra átvillant az agya­mon: ez lehetne életem első NB l-es gólja! És az lett... 136. 1981. május 15. FTC-KUBAI VÁLO­GATOTT 2-0 NT Az új Üllői úti stadionban ez volt az első mérkőzés, amely idő előtt zárult. A kubai fiúk dulakodni kezdtek a mie­inkkel, és a játékvezető úgy látta jónak, hogy lefújja a már úgy is eldőlt mérkőzést. Ez a találkozó az FTC és a Volán kö­zös - jótékony célú - nemzet­közi tornájának első napján került sorra. Másnap a Fradi ellenfele a Zaragoza volt. 137. 1981. május 16. FTC-ZARAGOZA (spanyol) 0-0 NT A legnagyobb ferencvárosi gólhelyzet egy viharos táma­dás végén alakult ki: Ebedli 7 m-ről belsővel a kapus kezébe emelte a labdát. Nem sokkal később Mészöly 28 m-es bombája a kapufán csattant... Érdekes színfoltja volt a mérkőzésnek a sok fiatal játé­kos (Bánki, Bősz, Németh, Horváth K.) szerepeltetése. A tornát egyébként a 6 pontos Volán nyerte. (Győzelemért ezen a tornán 3 pont járt! Szó­val ezek voltak az Üllői úton az első 3 pontos meccsek...) A két klub a bevételt a moz­gássérültek javára ajánlotta fel. 138. 1981. május 23. FTC-NYÍREGYHÁZA 3-1 bajnoki A mérkőzés előtt Losonci Tibor és Havasi Mihály társa­ságában Nyilasi Tibor látoga­tott be az edzői öltözőbe. Ke­zében néhány szál fehér szeg­fűt szorongatott és a csokor zöld-fehér szalaggal volt át­kötve. Tibi a csapat és az egyesület munkatársai nevé­ben adta át Nováknak, aki ezen a napon ünneplte név­napját. És győzelemmel ünnepelte! Az első félidő ugyan gól nél­kül végződött, de érezni lehe­tett, hogy a meg-megújuló fe­rencvárosi támadások előbb- utóbb góllal végződnek. így történt. A legszebb gól a 74. percben esett. A csak néhány pillanattal előbb csereként be­állt Murai energikusan húzott kapura, lefutotta a védőket, majd élesen belőtte a labdát. Rab torpedóként robbant a beadásra és éles fejessel küldte a labdát, szinte milli­méterekkel a léc alá a sarokba. Látványos, nagyszerű gól volt! 139. 1981. május 27. FTC-BÉKÉSCSABA 3-1 bajnoki Nyilasi 11-esből szerzett gólját Kanyári még kiegyenlí­tette, de azután sorra gördül­tek a ferencvárosi támadások. A 30. percben ismét a Fradi- tábor tapsolt, ezúttal Mörtel volt a gólszerző. Érdekés volt, hogy a játékosok többsége Nyilasit ölelgette, sokan őt látták gólszerzőnek - annyira együtt mozdult a két játékos —, de az utolsó labdaérintés Mörtelé volt... a 72. percben Ebedli ívelt szabadrúgására Nyilasi érkezett és kapáslövé­se nyomán a bal kapufáról hullott a mész... Olyan erős bomba volt, hogy a labda visszapattant a 16-osra. Nyi­lasi utánaeredt, csinált egy cselt, majd önzetlenül Rab elé továbbított, aki nyolc méterről talált a kapuba, 3-1! Ezzel a nappal kapcsolat­ban még egy momentumot meg kell említeni: az előmér- kőzés jászkiséri résztvevői (a Szabad Föld kupáért játszot­tak az Üllői úton) mielőtt ki­mentek a pályára, megkoszo­rúzták a Springer-szobrot! A klub elnöke pedig kedves em­lékbeszédet mondott! Kedves gesztus volt, az egyébként szintén zöld-fehér színű jász- kisériektől... 140. 1981. június 13. FTC-PMSC 4-0 baj­noki A ferencvárosi gárda izga­tottan készülődött utolsó ha­zai mérkőzésére. Amennyiben Mindmáig ez a Fradi szuper villanyújságja...