Zöld Sasok (1990-2005)

1995 / 1.

Az első FTC-Rapid mérkőzés résztvevői. A fradisták hosszanti csikozású mezben. Balról: Weisz, Gorszky, Weinber, Jancsarek, Braun, Pákay, Halász, Koródy. Elöl: Schlosser, Dobronyi. A fényképről Rumbold hiányzik A Rapidot ezúttal is verte a „Schlos­ser átok” - Slózi mesterhármast rúgott a bécsieknek... * 1912. március 3. Üllői út: FTC-Ra- pid 4-1 Ez volt a két zöld-fehér csapat első Üllői úti mérkőzése. Az első gól Koródy Károlynak, az FTC középcsatárának a nevéhez fűződött. Míg a negyedik az osztrákok által elért öngól volt... * 1912. június 6. Becs: Rapid-FTC 4­0 A Rapid első győzelme, különösen a gólarány miatt volt meglepetés... * 1913. március 2. Üllői út: FTC-Ra- pid 1-2 A tartalékos FTC-t nagy balszerencse üldözte - így veszített először a Rapid ellen Budapesten. * 1913. június 8. Becs: Rapid-FTC 1- 1 Morgen serleg Bécsben a Morgen nevű lap egy érté­kes serleget ajánlott fel a találkozó győz­tesének. Ez volt a két csapat első díj mér­kőzése! A nagyszerű mérkőzést végigiz­gulta a publikum, de a díjátadás elma­radt. Az 1—1 -es eredmény után úgy ha­tároztak, hogy a serleg sorsát az őszi bu- daDesti találkozón döntik el. * 1913. szeptember 21. Üllői út: FTC- Rapid 4^t, hosszabbítás után 6-4! Tíz perccel a befejezés előtt még a Rapid vezetett 4-2-re. Óriási hajrával a Fradi egyenlített, és következett a hosszabbítás. „Amit azután a 90 perc után az FTC mutatott, az a tűz és lelkesedés az a pár­ját ritkító energia és ambíció, amellyel végig küzdötte a kétszer tíz percet, fel­tétlenül érdemessé tette a magyar baj­nokcsapatot a győzelemre. Szinte félel­metes volt a szédületes iramban végig­játszott húsz perc. Az FTC tehát a bé­csieknek is bemutatta a híressé vált fini­sét, s a végén megsemmisítő fölénnyel söpörte el a bécsi csapatot. Az FTC a győzelem folytán megnyerte a bécsi Morgen által kiírt értékes ezüstserleget, a játékosok pedig igen ízléses aranyér­meket kaptak.” Az aranyérmek (értéke akkor kb. 40 korona volt) mellett okszi- dált ezüstből készült érmeket is kaptak a játékosok - a korábbi bécsi mérkőzés emlékére. Az FTC történetében ez volt az első, hosszabbított mérkőzés (2x10 perc)! Még egy érdekesség is akadt: a nagy győzelem után az alkonyi fényben vagy 3000 szurkoló gyufát gyújtott s az „örömtüzek” fénye mellett éltették a kedvenceket. * 1914. június 7. Becs: Rapid-FTC 0­2 Az első világháború „előestéjén” ját­szották a mérkőzést, így ez volt az utolsó „békebeli” FTC-Rapid összecsapás. A Fradi Schlosser és Tóth-Potya góljaival győzött a Császárvárosban. * 1915. május 23. Üllői út: FTC-Ra­pid 0-2 A visszavágón a „sógorok” örvend­hettek: kapott gól nélkül úszták meg az Üllői úti mérkőzést. Pedig a Fradiban ekkor még válogatott csatársor ját­szott... (Weisz, Tóth, Pataki, Schlosser, Borbás) * 1915. június 14. Becs: Rapid-FTC 4-2 Malaky az FTC híres vezetője Bécs- ből táviratozott, hogy küldjenek egy vé­dőjátékost a csapat után, mert csak tízen vannak. Elküldték az ifísta Szécsit, akit úgy mutattak be a meccs előtt minden­kinek... Nem lehetett valami nagy össz­hang a már amúgy is tartalékos csapat­ban. Hja, a gárda fele már katonai behí­vót kapott... * 1915. szeptember 19. Üllői út: FTC- Rapid 1-1 A Schlosser-Borbás balszárny ekkor játszott utoljára nemzetközi meccsen a Fradiban... Slózi az MTK-ba ment, Bor­bás visszavonult. Schlosser góllal bú­csúzott... * 1918. június 2. Üllői út: Rapid, Waf-FTC, BAK 2-0 A vegyescsapatok mérkőzését az osztrák kettős nyerte. A Fradiból hatan játszottak - amint az eredmény mutatja, nem sok sikerrel... * 1919. június 29. Becs: Rapid-FTC 5-0 A Rapid meghívására Bécsbe utazott nem csak az FTC, hanem az MTK is. Sőt, a két magyar csapatot is „összeen­gedték” a bécsi sporthéten, ahol bizony a Fradi siralmasan szerepelt. Az MTK után, a Rapidtói is kiadós vereség érte a még egymással is veszekedő fradistá- kat... * 1919. október 19. Üllői út: FTC-Ra­pid 0-0 „Az osztrák válogatott október 5-i győzelme után érthető érdeklődés előzte meg a 9 válogatottal kiálló Rapid pesti vendégszereplését. Várakozásunkban ezúttal kellemesen csalódtunk, mert az FTC hatalmas lelkesedéssel, pótolván esetleges tudásbeli fogyatékosságait, oly szép és tetszetős játékot produkált, amely nemcsak a Rapid egyenrangú el­lenfelévé avatta, de egy kis szerencsével a mérkőzés győztesévé is tehette volna. Amily kellemes meglepetést hozott ma­ga a játék, annyira kellemetlenül hatott, hogy a késői kezdés miatt a második fél­idő csak 33 percig tarthatott.” * 1920. június 12. Becs: Rapid-FTC 4-4 „Vasárnap zajlott le az FTC hosszú osztrák-német-svájci túrájának első és valószínűleg a legerősebb mérkőzése. Az FTC fényes játék után 4-4 arányú el­döntetlen eredményt küzdött ki. A Rapid ragyogó csatárjátéka sem volt elegendő a győzelem kivívásához, mert védelme nem tudott a rutinos Pataki és Tóth el­lenében helytállni. A Rapid noha már 4­2-re vezetett, ki kellett engedni kezéből a győzelmet. (Weiner Sport Tagblatt) * 1920. október 17. Üllői út: FTC-Ra­pid 2-2 A csapatban ekkor négy „számozott” fradista is játszott (Hungler I és II, Ta­kács I, Wiener II), de gól csak kettő esett. Azt viszont egy hosszú nevű játé­kos - Nikolsburger - lőtte... * 1921. június 12. Becs: Rapid-FTC 1-3 „A kitűnő zöld-fehérek hatalmas sike­réről számolhatunk be. Az FTC helyre­állította a magyar futbailsport Bécs által ismételten megtépázott becsületét. Az osztrák bajnokcsapatot lelkes játékkal, saját hütteldorfi pályáján reálisan le­győzte. Az első félidőben még a Rapid volt többet frontban, helycsere után azonban döntő fölénybejutott az FTC és egy pillanatra sem volt kétes a győzel­me.” A mérkőzés után Malaky Mihály a csapat vezetője így nyilatkozott:- Bevallom, hogy már évek óta nem láttam ilyen szépen és jól játszani a csapatomat. A meccs maga gyönyörű és változatos lefolyású volt. Nagyszerű dopping volt a fiúknak, a magyar közön­ség ütemes Fradi tapsa!” A FRADI szó első írott emléke ez, e bécsi mérkőzéstudósítás nyomán olvas­hattuk először az írott sajtóban! * 1922. május 21. Üllői út: FTC-Ra­pid 2-0 A mérkőzés előtt a két csapat játéko­sait együtt fotózták le. A kép jól sikerült, az eredmény a fradistáknak is jól hang­zott. Az egyik gólt a hátvéd Hungler II szerezte... * 1924. augusztus 27. Bécs: Rapid- FTC 1-1 „A régmúlt idők barátsága nyomán nem csoda, hogy a Rapid jubiláris sport-