Zöld Sasok (1990-2005)

1994. március 26.

2 ZÖLD SASOK ZÖLD SASOK EMLÉKOLDAL az 1994. március 23-i, linzi osztrák-magyar alkalomból. Ki rúgta az osztrákoknak az első magyar gólt? Pokorny József, aki az osztrákoknak az első gólt lőtte. * Becsben is FTC játékos volt az első' magyar gólszerző': 1903. október 11.-én Borbás Gáspár lőtte a magyar válogatott első gólját. Sőt a másodikat is - igaz 4-2-re így is kikaptunk... Hogy mikor győzött először a magyar csapat osztrák földön? Nos, csak 1909. május 2.-án Bécsben a Cricketer pályán, méghozzá 4-3-ra. Az osztárkok már 2-0-ra vezettek, „páholyban” érezhették magukat, de jött Slózi! Az FTC görbelábú fut- ballsztárja három gólt szerzett és bizony Schlosser Imre nevétől volt hangos Bécs és Budapest egyaránt. Az osztrákok már az első mécs­esén nullokra győztek (1902: Ausztrália-Magyarország 5-0), a magyaroknak ez csak 1904-ben si­került. Kilenc évtizeddel ezelőtt a Millenárison a nemzeti tizenegy 3-0- ra diadalmaskodott az osztrák gárda felett. Kicsit elhomályosította a győzelmüket az a tény, hogy a bé­csiek a Vienna és a Cricketer já­tékosok nélkül utaztak Budapestre - egész pontosan tizen! A megér­Az osztrák-magyarok törté­netében az első magyar gólt FTC játékos, Pokorny József nevű közép­csatárunk szerezte az 1903. június 11-i találkozón. Mivel a meccset a Margitszigeten rendezték, így az első magyar gól, „szigeti gól” volt... kezést követően kölcsönkérték a magyaroktól - tehát az ellenféltől! - az MTK-s, Herqueitett, hogy kiegészüljön a csapatuk... Alighanem egyedülálló eset, hogy hivatalos válogatott meccsen ilyen történt! * Az osztrák-magyarok történe­téhez zöld-fehér szempontból egy örvendetes tény kapcsolódik: 1913. április 27.-én egyszerre kilenc FTC játékos szerepelt címeres mezben! A 4-1-es győztes meccset Bécsben, osztrák földön játszották. Az osztrákok ellen pályafutása alatt ezek a játékosok szerepeltek a legtöbbet: Schlosser (FTC, MTK) 37 mérkőzés. Kertész II (MTK) 30, Bor­bás dr. (FTC) 22, Fogl II (UTE) 19, Bíró Gy. (M TK) 18, Puskás (Kispest) 16, Zsák (33 FC) 16, Rurabold (FTC) 15, Schaffer (MTK) 14, Bozsik (Hon­véd) 13, Fogl III (UTE) 13, Tóth Potya (FTC) 13, Blum (FTC) 12, Csüdör (MTK, Postás) 12, Pataki (FTC) 12, Vágó (Főv.TC, M TK) 12, Albert (FTC) 11, Braun (MTK) 11, Fenyvesi dr. (FTC) 11, Grosics (MATEOSZ, Honvéd, Tatabánya) 11, Károly (MTK) 11, Sebestyén (MTK) 11, Szabó P. (MTK) 11, Titkos (MTK) 11, Turay (FTC, MTK) 11 mérkőzés. * A legtöbb gólt ők szerezték: Schlosser (FTC, MTK) 21 gól, Schaf­fer (MTK) 17 gól, Sárosi dr. (FTC) 10, Pataki (FTC) 9, Borbás (FTC) 7, Bodnár (MAC) 7, Cseh II (MTK) 7 gól. Az osztrák- magyarok utolsó gólját Kovács Kálmán szerezte. Osztrák részró'l Polster volt az utol­só gólszerző. Mindkettő a Népsta­dionban a legutolsó - 1992-es - Nép­stadionbeli mérkőzésen született. Az eddigi egyetlen linzi osztrák-magyar 1988. augusztus 31. Linz, 10 000 néző'. Vezette: Bo Karlsson (svéd) A USZTRIA-M AGYAROR­SZÁG 0-0 Magyarország: Disztl P. (Hon­véd) - Nagy A (Yverdom) —Sallai (Honvéd), Róth (Feyernoord), Garaba (Charlerois), Sass (Hon­véd) - Kozma (Újpest), Dajka (Las Palmas), Bognár (Toulouse) - Kiprich (Tatabánya), Vincze I.(Tatabánya) Cs: Dajka h. Kovács E. (Újpest) szünetben, Vincze h. Hajszán (Rába ETO) 54. perc, Sass h. Szal­ma (Tatabánya) 65. perc, Szövetségi kapitány: Mezey György Ausztria: Wohlfart - Russ, H. Weber, Pfeffer, Artner - Willfurth, Zsák, Baumeister - A. Ogris, Poster, Pacult. Cs: Baumeister h. Glatzmeyer szünetben, Wohlfart h. Konsel szünetben, Pacult h. Kern szünetben, Zsák h. Madlener 86. perc Szövetségi kapitány: Josef ITic- kersberger Osztrák földön az első nem Bécsben rendezett Ausztria-Ma­gyarország mérkőzés góltalan 90 percet hozott. Pedig Kiprich akár már az első majd a 10. percben is a hálóba találhatott volna - a hely­zetek azonban kimaradtak. Az osztrákok legnagyobb gólhelyzete - 11-es volt! A 60. percben Nagy Antal lökése miatt büntetőt ítélt a bíró, amit Polster kapufára lőtt! Polster: - Nekifutás közben vál­toztattam azon az elgondoláson, hogy a bal alsó sarokba irányítsam a li­est. Most megtanultam, hogy mindig az első gondolat a jó... Heribert Weber: - A magyarok az első'félidőben olykor nehéz helyzet elő állítottak, egyérintéses játékuk nagyon meglepett. Még szerencse, hogy a 16-osról nem lőttek... A Neues Volksblatt tudósítója így írt a látottakról: „Az a tízezer ember aki kilátogatott az újjávará­zsolt linzi stadionba győzelmet érdemelt volna. Mindkét csapat várakozáson alul szerepelt. ” A magyar futballtársadalom azonban nem volt elégedetlen ezzel az idegenbeli eredménnyel.