Zöld Sasok (1990-2005)

1994. április 23.

2 ZÖLD SASOK A KÉT CSAPAT VÁCI BAJNOKI MÉRKŐZÉSEI 1.1988. április 3«. Vác-FTC 2-1 G: Bánki Telt ház előtt rendezték az FTC első váci bajnoki mérkőzését. A Fradi első váci gólja érdekes körülmények között esett: a 16-os vonaláról szabadrúgást követően Topor csak megérintette a labdát, „igazából” Kellet lőtte a kapura, a jól vetődő Brokhauser kapufára tolta a labdát - amely végigcsurgott a gólvonalon, mígnem a szemfüles Bánki a kapufa tövénél a hálóba pöckölte. 2.1989. március 1. Vác-FTC 2-1 G: Wukovics Szünetben a hazaiak Zsivótzky lesgóljával 1-0-ra vezettek. A II. félidő Páling kihagyott gólhelyzetével kezdődött. Hat perc múlva Víg szabadrúgásból szerzett bombagólja már hazai si­kert sejtetett. A 80. percben Dzurják és Wukovics csereként kapott játéklehetőséget. Egy perc múlva összjátékukból Wukovics szerezte a szépítő gólt. 3.1990. március 10. Vác-FTC 1-0 A Fradi a sikeres bajnoki rajtot követően érkezett a váci sta­dionba, ahol ezúttal sem aratott sikert... Kincses rezignáltan mondta a vereséggel végződő meccs után: - Rendkívül gyengére sikerült ez a mérkőzés. Bizony gyenge volt és a 69. percben kontratámadásból elért váci gól két pontot ért. 4.1990. október 13. Vác-FTC 1-1 G: Albert A második helyen álló váciak ellen a Fradi ezúttal sem bril­lírozott, és a helyzetkihasználással is bajok voltak. A csereként beállt Albert viszont kihasználta a kínálkozó lehetőséget - látványos fejesgóllal örvendeztette meg a Fradi tábort. Ez a gól egyben a Ferencváros első váci pontszerzését jelentette... 5.1991. augusztus 24. Vác-FTC 1-1 G: Wukovics Az 1991-92-es bajnokság első gólja - Fradi gól volt! Wukovics a 10. percben közelről talált a kapuba. (Érdekes, hogy a bajnokság utolsó Fradi gólját is Wukó szerezte - a diósgyőri bajnokavatón.) Wukó egyébként a vási pályán még- egyszer a kapuba talált egy cseles szabadrúgást követően, de a már megadott gólt, a bíró - a hazaiak reklamálását kö­vetően - visszavonta... A mérkőzés krónikájához hozzátartozik, hogy Keller kétszer is a gólvonalról vágta ki a labdát! Még egy kuriózum: Kuznyecov és Rácz személyében - a Fradi történetében elő­ször, ekkor játszott két orosz állampolgárságú labdarúgó... 6.1993. június 5. Vác FC-SAMSUNG - FTC 1-3 G: Wukovics, Gregor, Simon A két csapat utolsó bajnoki találkozóján a váci stadionban ők játszottak: - FTC: Horváth - Telek - Simon, Kuznyecov - Páling, Albert, Fodor, Lipcsei, Keller - Gregor, Wukovics. Cs: Vanicsek, Nagy Zs. Vác-Samsung: Koszta - Nagy - Bánfi, Szalai - Nyilasi, Hahn, Simon A. - Kriska, Romanek - Répási, Füle. C: Horváth L., Szedlacsek Az óriási érdeklődéssel várt találkozó a tavaszi idény egyik döntő kilencven perce volt. A Fradi 2-0-ás félidő után valóságos örömfutballt mutatott be, sziporkáztak a zöld­mezesek... Még a védó' Simon is látványos góllal tette emlékezetessé a váci vendégszereplést. Parádés egyéni alakítással a félpályánál kilépett a védők közül s a labdát maga vitte kapura. Koszta mellett pedig úgy rúgta el a lab­dát, hogy aki azt látta - soha nem feledi... Mint ahogy Wukovics, Vanicsek és Gregor gólhelyzeteit - amikor is egyedül álltak a kapussal szemben... Mindent összevetve a Fradi első váci győzelme - a helyzetek alapján akár kétszám­jegyű is lehetett volna! Albert látványos gólját követően maga is a hálóban kötött ki... A legutolsó találkozón a mezőny két legjobbja: Simon és Koszta. AMÍG A MÉRKŐZÉS ELKEZDŐDIK... Váci látnivalók A város fő útvonalai, forgalmi tenge­lye a Dunával párhuzamosan alakultak ki. A hajóállomással egy magasságban a Köztársaság úton áll a Miagazzi püspök átlal Mária Terézia egyik láto­gatásakor, 1764-ben Isidore Canevale tervei szerint épített barokk stílusú kőkapu. Magassága 15, szélessége 12 méter. A nyílás fölött virágfonatot tartó sasok díszítik a diadalkaput, homlok­lapjain pedig az akkori uralkodóház tagjainak domborművű portréi lát­hatók. E kapun, a hajdani Vác határvona­lán át lépünk a város sűrűbben települt belvárosi negyedébe. Jobb kéz felől nagyméretű, messzire nyúló épület­tömb látszik, az Állami Büntetőintézet, amelyet 1777-ben eredetileg „nemesi akadémia" céljaira építették, There­sianum néven. Azóta többször is áta­lakították, 1855 óta működik benne fegyház. A Köztársaság út délen a Március 15. térbe torkollik. Ez a tér volt már a régi középkori városnak is a központja. Ma is Vác reprezentatív centruma, egyike a legszebb magyar tereknek. Finom vonalú, főképp barokk stílusú műemléképületek övezik. A 20. szám alatt álló egykori Kúria Szálló termében valaha színházi előadásokat tartottak: Petőfi is szlnészkedett itt, ebből az időből való a Tintásüveg c. köl­teménye. A tér déli oldalán álló Felső­városi plébániatemplom 1699-1755 között épült barokk stílusban. Délebbre a Szentháromság téren a piaristák barokk temploma tűnik a szemünkbe, előtte pedig hazánk egyik legszebb barokk stílusú egyházi vonatkozású szabadtéri szobra látható: az 1750-1755 között készült gazdag díszítésű Szentháromság szobor. Még tovább dél felé haladva a nagy, négyszögletes Konstantin térre érünk, ahol a barokk és copf házaktól övezett kupolás székesegyház áll. A Kon­stantin tér keleti oldalán nyíló Báthori utcában 15. szám) egyszerű föld­szintes lakóház áll. Az 1848. év elején meglátogatta itt lakó szüleit Petőfi Sándor. Ekkor írta "Anyám tyúkja” című költeményét. A Konstantin térről dél felé nyíló Múzeum utcában találjuk a Vak Bottyán Múzeumot, amely a Vácra és környékére vonatkozó régészeti leletek gazdag gyűjteményét mutatja be. A Géza király téren áll a ferencesek XVIIII. századi, igen szépen berende­zett barokk temploma, az egykori rend­házzal. A téren modern szakközépisko­la áll, kertjében a régi váci vár egy megmaradt, feltárt részletével. A Belvárostól délre torkollik a Du­nába a Gombás patak. A rajta átívelő barokk stílusú szép formájú öreg kőhíd, a 2. sz. főút forgalmát vezeti be a váci Belvárosba. 1753-1757 között épült és műemlékvédelem alatt áll. Fiat egyházi vonatkozású kőszobor díszíti. 1849 április 10-én ez az akkoriban stratégiai fontosságú kőhíd volt a heves csata középpontja. A hídon túl a váciak népszerű sétahelyére, a Vá­rosligetbe érkezünk. Az egykor mocsa­ras területet ma sétányok, padok, dísz­növények teszik vonzóvá. Itt épült fel 1968-ban a város új, korszerű sport­telepe.