Zöld Sasok (1990-2005)

1993 / Ajándék szám

ZÖLD SASOK 5 KUPA KOKTÉL + A „Kupanap” szó először a Magyar Kupa kapcsán került a sport- sajtóba! Hogy mikor? Több, mint ötven éve! A Nemzeti Sport 1941. április 18-i számában olvasható: „Május 4-én kupa-nap lesz.”. + Tudja Ön, hogy a régi Magyar Kupa lyukas volt? Dr. Koch Ist­ván a soroksáriak elnöke az 1934-es győztes kupadöntő után döbben­ten látta, hogy játékosai hiába öntik bele korsószámra a sört, abból bizony gyorsan csordogál a kedvelt nedű. Alul folyt, oldalt folyt... + Az Üllői úti pályán az első Magyar Kupa mérkőzés 1911. június 11-én volt: FTC-BTC 4—1. Pataki Mihály, a középcsatár nyitotta meg az Üllői úti kupagólok sorát. + Az FTC Kecskeméten játszotta első vidéki Magyar Kupa mér­kőzését. A csapatok a harmadik helyért játszottak és a tartalékos Fradi 3-1-re győzött. A Fradi első vidéki kupagólját egy Kevitzky nevűcsa­tár szerezte. (1925. október 11.) + Az FTC-nek Budapesten az első vidéki csapat elleni Magyar Ku­pa meccse zöld-fehérek ellen volt: FTC-Győri ETO 7-0 (1922. április 23.) + A Fradiból - története során - majd egy csapatravaló azoknak a száma, akik négyszer szerepeltek Magyar Kupa győztes Ferencvá­rosban! íme: Amsei Ignás (1922, 1927, 1928, 1933), Bálint László (1972, 1974, 1976,1978), Hungler II János (1922, 1927,1928,1933), Lázár Gyula (1933, 1935, 1942, 1943), Martos Győző (1972, 1974, 1976, 1978), Megyesi István (1972, 1974,1976, 1978), Mucha József (1972, 1974, 1976, 1978), Takács I Géza (1922, 1927, 1928, 1933), Toldi Géza (1928, 1933, 1935, 1943), Vépi Péter (1972, 1974, 1976, 1978). A Fradiból egy játékos öt kupagyőztes Ferencvárosban is szerepelt: DR. SÁROSI GYÖRGY (1933, 1935, 1942, 1943, 1944)! + Az MTK-pályán játszották 1923 májusában az FTC-III. kér. ku­pa-mérkőzést. Utána következett a kék-fehérek GV Nürnberg elleni nemzetközi találkozója. Az FTC-III. kér. mérkőzés rendes játékideje 2-2 volt, ezért a bíró hosszabbított. A közönség egy része tüntetett, hiszen már a jóval nagyobb vonzóerőt jelentő nemzetközi találkozót szerette volna látni. A csapatok végül megegyeztek, hogy csak a döntő gólig játszanak tovább, azaz mai szóval élve, jön a „hirtelen halál”... A III. kerületiek állták a szavukat. Amikor Pataki a 103. percben be­lőtte az FTC gólját, továbbjutónak tekintve az FTC-t, feladták a mér­kőzést! + Olyan is volt, hogy csak amatőr csapatok játszottak a kupáért. Az 1933-34-es kiírásban a profik a világbajnokság miatt visszaléptek! A döntőbe a BSZKRT és a Soroksár csapata került. Az első döntő 2-2-re, a második 1—1 -re végződött. A harmadik döntő a Millenárison 1600 néző előtt 2-0-as soroksári győzelemmel zárult. A kupadöntő botrányos jelenetekkel zárult, s bizony két amatőr csapat nívótlan küz­delme nem használt a kupa népszerűségének. Még olyan hangok is voltak, amelyek azt javasolták, hogy egyik csapat se kapjon kupát... + Magyar Kupa, illetve MNK meccseken a fradisták részéről 6 gól az egy mérkőzésen elért csúcs: Orosz Pál a Vasas Turbónak lőtte (fe­jelte) az 1955-ös mérkőzésen! Négy gólosok: Dán Vilmos - 1927-ben a Vasas ellen, Szőke István - 1966-ban az Újpest ellen, Juhász István- 1966-ban a Honvéd Killián ellen, Katona Sándor és Rátkai László- 1967-ben a Schönherz SE ellen. + Amint az köztudott 1951-től Magyar Népköztársaság Kupa né­ven folytatódott a hazai kupaküzdelem. Nem csak a kupa neve, de majd minden egyesület neve is változott... A fradisták - Bp. Kinizsi néven Szolnokon kezdték kupaszereplésüket az új világban... (1951. december 16. Szolnok: Sz. Lokomotiv-Bp. Kinizsi 0-6) + Az FTC egyszer a születésnapján is játszott Magyar Kupa mér­kőzést. 1989. május 3-án az Üllői úti stadionban, majd hatezer néző előtt: FTC-Répcelak 4-1. Wukovics fejesgólja után Albert is a hálóba talált egy látványos akció végén. Élete első Fradi gólját névnapjának előestéjén szerezte... Dzurják és Wukovics is fejesgóllal terhelte az ellenfél hálóját. Egyébként ez volt az FTC 125. olyan Magyar Kupa (MNK) mérkőzése, amikor vidéki csapat ellen lépett pályára. A fra­disták a 125-ből 101 meccset megnyertek! + Az új Üllői úti sta­dionban az FTC első MNK meccsén kika­pott! (1976. április 6. FTC-DVTK O-l) Az első győztes kupa­meccs az új Üllői úti pályán a kaposváriak ellen született. 1976. április 27-én: FTC-Ka- posvári Rákóczi 5-2. Az első gólt Bálint sze­rezte - tizenegyesből. Ők voltak az elsők, akik az új Üllői úti sta­dionban Magyar Kupa (MNK) mérkőzést nyertek: Hajdú-Mar­tos, Bálint, Rab, Vicz- kó-Juhász, Nyilasi, Ez a szurkoló bácsi vajon hány kupa- Mucha-Pusztai, Szabó, döntőt láthatott? Hiszen majdnem egyi- Magyar. Cs1 Giron és dós a Fradival... Kelemen. FTC-Haladás Magyar Kupa (MNK) mérkőzések (1955-1988) Az elsőt még más néven játszot­ták a csapatok... 1955. május 26. Népliget: Bp. Ki­nizsi-Szombathelyi Törekvés 2-4 Vilezsál már a 2. percben vezetést szerzett, de a szombathelyiek nem csak egyenlítettek, hanem a 15. perc­ben már ők vezettek 2-1-re. Vilezsál éles lövéssel állította be a félidei eredményt. Ezt követően kihagyott Kinizsi helyzetek, Láng és Dalnoki sérülése borzolta a kedélyeket. Nos és két újabb szombathelyi gól - amely végül azt jelentette, hogy a vi­déki csapat jutott az MNK-ba a leg­jobb nyolc közé. Még egy érdekesség: a másnapi Magyarország-Skócia meccs miatt Fenyvesi Máté a kupameccsen nem játszott... Újra zöld-fehérben - Fradi mezben... 1957. január 27. Ülői út: FTC- Szombathelyi Haladás 3-0 G: Vilezsál, Vilezsál, Borsos FTC: Gulyás-Ombódi, Mátrai, Dalnoki-Dékány dr., Gerendás-Ker­tész, Borsos, Orosz, Vilezsál, Feny­vesi. Az edző ekkor Csanádi Árpád volt... A vasárnap délelőtti futballmati- nén több, mint 15 ezren helyezked­tek el a nézőtéren! És 1956 októbere után az is újságnak számított, hogy mindkét öltözőt sikerült jól befűte­ni... 0-0-as félidő után csak a 47. perc­ben sikerült az első gólt megszerez­ni: Vilezsál óriási 20 m-ről lőtt bom­bája akadt meg a „pipában”. Soroza­tos ferencvárosi támadások közepet­te született meg a következő két gól. A végeredmény akár 4—0 is lehetett volna, de az utolsó előtti percben Ombódi kapufának rúgott egy tizen­egyest. .. A Népsport megállapítása szes- rint: „Idény eleje ide, idény eleje oda, a nagyszámú szurkolósereg mégis csak azzal az érzéssel távozott az Üllői útról, hogy jól szórakozott, jó sportot látott. Ezzel a győzelmével a Ferencváros az MNK elődöntőjébe jutott.”. * Tulajdonképpen a kupameccsről ennyit illene felidézni, de úgy érez­zük, hogy az akkori hangulatot, a szurkolói viselkedést sem hallgathat­juk el. „Az állandóan hulló jeges, dara eső, a hó, a hideg sem tudott, mintegy 15 000 lelkes szurkolót megakadályozni abban, hogy vasár­nap délelőtt felkapaszkodjék a zsú­folt villamosokra, autóbuszokra és kiutazzék az Üllői útra. S ez az öröm valahogy jóvá tette az embereket. Fürtökben lógtak a lépcsőkön az utasok, mégis szépen, rendben, nyu­godtan ment minden. A Calvin téri villamosmegállónál egy fiatal asz- szonyka láthatóan beteg gyermeké­vel a karján az iránt érdeklődött, ho­gyan juthatna ki a klinikára éppen akkor, mikor a zsúfolásig megtelt 63-as megállt. Bizony jólesett látni, hogy a villamos lépcsője egyszeriben megüresedett és még a peronról is többen leugráltak, hogy helyet adja­nak az asszonykának. A klinika előtt pedig még szóltak is a kalauznak, hogy addig le ne csöngesse a kocsit, amíg pártfogoltjuk le nem szállt. Kö­rülbelül hasonló módon viselkedett a közönség a mérkőzés alatt is. A B- közép lelkesen biztatta csapatát, de udvarias tapssal jutalmazta a lelkes szombathelyiek próbálkozásait is. Ezen a havas, hideg vasárnapon minden tetszett a nézőknek. Tetszett a két csapat sportszerű igyekezete, a játékvezető működése, ízlett azá ru- sok portékája, s amilyen jó volt a hangulat, talán még a fázás is jóle­sett. .. ” Dzurják góljaival 1988. november 30. Ülői út: FTC-Haladás 2-0 A mai csapatból már négyen is játszottak ezen a téli találkozón. Va- szil, Keller, Nagy Zsolt, majd csere­ként Páling. A mérkőzés előtt a szur­kolók szavazatai alapján az 1988-as év legjobb Fradi játékosát Fischer Pált jutalmazták. A gólokról azonban Dzurják gon­doskodott, és így a sok kihagyott helyzet ellenére biztos Fradi győze­lem született. A sok ötletes támadás­vezetés nem egyszer nyíltszíni tapsot kapott. Az első' vidékről nyert két bajnoki pont A Fradi első vidéki bajnoki mérkőzését Szegeden játszotta, a másodikat Szombathelyen. A szombathelyi a kedvesebb emlék, hi­szen ott született meg a Ferencváros első vidéki győzelme bajnoki mécs­esén, onnan van az első 2 pont. Az időpont 1927. május 18. - az ellenfél pedig a város proficsapata, a Sabaria volt. Nemcsak Szombathely, hanem egész Vas-megye készült az ese­ményre, hiszen a Fradi akkor a ma­gyar bajnokcsapat volt, népszerűsége pedig országosan elismertnek számí­tott. Toldiék vonattal utaztak Szom­bathelyre. Bár a késő esti órákban ér­keztek, több százan várták őket az ál­lomáson... Szerdán, a meccs napján már dél­ben bezártak az üzletek, hivatalok. Egy alapos májusi eső kerekedett úgy két óra körül, de a meccs kezdetére elállt. Öt órakor mintegy ötezren vár­tak a kezdésre. Ünnepélyes zászló­csere után nagy hangorkánban kezd­tek a csapatok. Előbb a hazaiak ör­vendhettek, hiszen a 30. percben egy Szaldovits nevűjátékos szerezte meg a vezetést. Hat perc múlva a Fradi egyenlíthetett volna, de Dán Vilmos kihagyta a tizenegyes! AII. félidő 15. percében az öreg, görbe lábú Schlos­ser, a Slózi kiegyenlített, így az ő ne­véhez fűződik az első bajnoki gólunk Szombathelyen. Egy szerencsés gól hozta meg a Fradi vezetését. Egy hosszú szökte- tésre Weinhardt a szombathelyiek válogatott kapusa kifelé startolt. Hangosan kiabált a labda után futó Blizenecnek, hogy „hagyd”. A német játékos azonban nem értette és haza­adta a labdát a kiinduló kapus mel­lett. Dán rácsapott és az üres kapuba helyezte a labdát. Egy perc múlva Turay lőtte a harmadikat, amely vé­gül a győzelmet is jelentette, hiszen a Sabaria a 88. percben szépített. Ne­héz két perc következett, de végül a ferencvárosi kezek emelkedtek a ma­gasba. Kohut Vilmos, aki a fradisták közül elsőként vehette át a Magyar Kupát! Ki volt az edző, amikor a Fradi Magyar Kupát nyert? íme a sikerkovácsok időrendben: Tóth Potya István (1927 és 1928), Blum Zoltán (1933 és 1935), Dimény Lajos (1942), Schaffer Alfréd (1943 és 1944), Tátrai Sándor (1958), Csanádi Ferenc (1972), Dalnoki Jenő (1974 és 1976), Friedmanszky Zoltán (1978), Nyilasi Ti- bor(1991) Kapitányok, Kupával... Ferencvárosi csapatkapitányok, akik kupát vehettek át: Kohut Vilmos (1933 - Hungária krt.), Lázár Gyula (1942 - Hungária krt.), Dr. Sárosi György (1943 - Hungária krt. és 1944 - Kolozsvár), Mátrai Sándor (1958 - Népstadion), Albert Flórián (1972 - Megyeri út), Géczi István (1974 - Néps­tadion), Bálint László (1976 és 1978 - Népstadion), Pintér Attila (1991- Diósgyőr)