Zöld Sasok (1990-2005)

1993 / 5.

ZÖLD SASOK 5 MAGYAR KUPA KRÓNIKA Sárosi tizenegyest hibázott... 1932. szeptember 7. Hungária krt: Hungária-Ferencváros 4-3 DÖNTŐ A megismételt Magyar Kupa dön­tőben a Fradi a 15. percben már 2- 0-ra vezetett! A félidő végéig azon­ban a Hungária nemcsak egyenlített, hanem a vezetést is megszerezte! A II. félidőben Táncos bombája beta­lált a kapuba, 3-3 Az utolsó tíz perc sorsdöntő ese­ményei:- Háda a 16-oson álló Titkos elé öklöz egy labdát, aki kapásból be­vágja a hálóba.- Toldi fejesét az üres kapuból a fedezet Wéber kézzel kiüti természe­tesen 11-es! A büntetőt Sárosi lövi- de Szabó kapus parádésan hárítja! Mindez a 89. percben történt... Egyébként a Ferencváros veresé­ge ellenére kupagyőztes lehetett vol­na. Az történt, hogy a Hungáriában két játékos - Ottávi és Szabó III - jogosulatlanul szerepelt. Ezért a Fra­di ha megóvta volna a mérkőzést, megsemmisítették volna az ered­ményt, és a kupát új mérkőzés nélkül a Ferencváros kapja. Mailinger Béla a Fradi futballvezetóje azonban hu maradt önmagához és sportszerű gesztussal csak ennyit mondott:- A pályán elért eredményt ne bolygassuk. Ha a Hungária nyert le­gyen az övé a kupa. A Nemzeti Sport így összegezte az esetet: „A Hungária tehát csak a Ferencváros lovagiasságának kö­szönheti azt, hogy ebben az évben védheti a Magyar Kupát!” Tény, hogy a Ferencvárosnak ez a sportszerű gesztusa szinte példa nélküli a labdarúgás történetében. Kupagyőzelem Sárosi tizenegyesével 1935. június 10. Hungária krt: Ferencváros-Hungária 2-1 Döntő Fölényes, de meddő csatárjáték után a Ferencváros öt perccel a be­fejezés előtt tizenegyeshez jutott. Kis, a kék-fehérek játékosa kézzel ütötte ki a hálóba tartó labdát. A Hungária játékosok érthetetlen mó­don mégis tiltakoztak a 11-es ellen... Paprikás hangulatban Sárosi Futott a 11-es pontra letett labdának, amely védhetetlenül vágódott a kapuba. A mérkőzés után Fischer Mór ad­ta át a kupát- méghozzá a győztes csapat elnökének Mailinger Bélának. Érdekes módon tehát nem Sárosi a csapatkapitány, hanem az elnök, a já­tékosok hőn szeretett Béla bácsija vette át a díszes trófeát... 37 év elteltével gólnélküli találkozás 1972. március 15. Hungária krt: MTK-FTC 0-0 Az újabb Magyar Kupa mérkő­zésre 37 évet „kellett várni”! Végül az is góltalanul zárult. Egyébként a Ferencváros szemmel láthatóan a döntetlenre törekedett, hiszen ez az eredmény is elég volt a továbbjutás­hoz. Ekkor ugyanis olyan szabály volt, hogy a döntetlen esetében a vendégcsapat jut tovább. A Fradi egyébként két kapufát is elért ezen a találkozón, így valamivel közelebb állt a győzelemhez is. Hajdú bravúrjai döntöttek... 1976. május 1. Népstadion: FTC-MTK-VM 1-0 Döntő „Takács óriási erejű lövése a felső kapufán csattant. Aztán hamarosan a gól is megszületett: Pusztai elvihar- zott a jobbszélen, középre adta a lab­dát, s a berobbanó Szabó kapásból a hálóba perdített. Akkor bizonyára senki nem gondolt arra, hogy ez volt a döntő gól. Hajdú a Fradi kapusa re­mek védéseivel sokszor tapsra ragad­tatta a közönséget. Úszkált a levegő­ben, olyan volt, mint egy gumiember. Az egyetlen gól végül is, azt jelentette, hogy a végig nyílt, döntetlen színezetű mérkőzésen ha keserves küzdelem árán is, de a Ferencvárosé lett a kupa.” „Zakó” az Üllői utón 1976. december 15. Üllői út: MTK-VM-FTC 2-0 Az FTC vezetősége csak a Gyáli út felőli tribünrészt nyitotta meg, s Az MTK legyőzése után kupát kaptak a fradisták (1976). Álló sor balról: Martos, Vépi, Rab, Bálint, Mucha, Vlczkó, Hajdú. Elől: Kelemen, Nyilasi, Szabó, Magyar ezen a mérkőzésen ez elegendőnek is bizonyult. Az a 2000 szurkoló is bánta, hogy végig fagyoskodta a nem éppen szívderítő 90 percet. A Fradi rendkívül rosszul játszott, teljesen alárendelt pozícióban vergődött. Ez annál is érthetetlenebb mert néhány nap múlva a Hungária körúti vissza­vágón a jól játszó FTC 3-0- ra győ­zött a két-fehérek ellen! Revans a Hungária körúti pályán... 1976. december 18. Hungária krt: FTC-MTK-VM 3-0 Az eredményből azt hihetnénk, hogy sima Fradi siker született. Pe­dig óriási küzdelem, durva beleme- nésekkel tarkított játék jellemezte a kupamérkőzést. A mécs harmadik gólja a befejezés előtt három perccel született: Pusztai mintegy 20 m-ről a bal sarokba lőtte a labdát. A gólnak 11 ferencvárosi játékos örvendett, és tíz két-fehér mezes szomorkodott. Koritárt ugyanis már a 68. percben a játékvezető utánrugásért kiállította... Fortuna nem a Fradit támogatta 1981. december 9. Hungária krt: MTK-VM-FTC 2-0 0-0-nál Szántó fejese a kapufán csattant! Végig a Fradi támadott, - a szögletarány 10-1 volt - de a kék-fe­hérek kontratámadásai életveszélyesek voltak. Két góljuk is ilyenekből esett... 1913 tavaszán történt... + A Magyar Kupa örökös vándordíj tervezetére az MLSZ pályázatot írt ki. Elhatározták, hogy a nyertes tervezet szerint készítik majd el a Magyar Kupát, míg a másodiknak díjazott mű a magyar bajnokságok vándordíja lesz. Ekkor egyébként már 4 éve rendszeresen mérkőztek a nemlétező, csak nevében élő Magyar Kupáért... + Örökrangadó az Üllői utón: FTC-MTK 3-1 „Felejthetetlen képe volt az Üllői úti pályának. A merész ívelésű tribünök legmagasabb régiói is zsúfolva voltak nézőkkel. A pálya rendezősége kihasznál­va a hatalmas nézőtérség minden zugát kolosszális ügyességgel megoldotta a nehéz feladatot, hogy a 25 000 főre becsült nézőközönség kényelemben, sem­mitől sem zavartatva élvezhette a mérkőzés szépségét. A két támadósor közötti klasszis diferencia döntötte el a mérkőzés sorsát, s mert a szerencsének csak na­gyon kis szerepe volt, a két gól különbség is födi az erőviszonyokat.” + Ritka feltételt szabott az UTE vezetősége az általuk rendezett Ladányi-díj kiírásakor: Arany plakettal jutalmazzák a győztest, de csak akkor ha a korszak két legjobb csapata, az FTC és az MTK kerül a döntőbe... Itt jegyezzük meg, hogy mindkét egyesületben 24 korona volt az éves tagdíj. Összehasonlításul: a Sporthírlap egy éves előfizetési díja 6 korona volt. + Az FTC a BAK elleni 2-1-es győzelmével először nyerte meg a Magyar Kupát - ami csak 10 év múlva készült el... + FTC-TTC 4—1. Ezzel a győzelemmel befejeződött az 1912-13. évi labda­rúgóbajnokság. Az FTC sorrendben ötödször szerezte meg a bajnoki címet! A klub történetében azóta sem volt ilyenre példa... + Az Üllői úti pálya ötözőit Zsolnay csempékkel borították. Több mint 50 évig „szolgáltak”... 1932-ben - a 100 százalékos bajnokság idején - ez a gárda lőtt egy „ötöst,, a nagy riválisnak: Toldi, Takács I, Háda, Turay, Lyka, Sárosi, Lázár, Korányi, Takács II, Ko- hut, Táncos Góltalan Üllői úti, gólbő Hungáriái körúti kupameccs Az utolsó két kupamérkőzés 1989 telén volt. Előbb az Üllői utón talá- loztak a kékek és a zöldek. 1989. november 29. Üllői út: FTC-MTK-VM 0-0 Az első félidőben kétszer is a fe­rencvárosi kapufán csattant a lab­da... „Viszonzásul” Dukon az ötös­ről mellélőtt egy labdát! Verebes József, a kék-fehérek ak­kori mestere:- Jó eredménynek tartom a 0-0-át a visszavágóra. Egyetlen célunk lesz vasárnap: be kell jutnunk a legjobb nyolc közé! Az MTK edzőjének ez a vágya - sok tízezer fradista őszinte bánatára - sajnos teljesült... „Szomorú vasárnap...” 1989. december 3. Hungária krt: MTK-VM-FTC 3-0 A változatos első negyedóra után, a Fradi kezébe vette a játék irányítását és szünetig több helyzetet is kidolgo­zott. Ám balszerencséjére ezeket mind Wukovicsnak kellett volna gólra vál­tania. A középcsatár - mintha átok ült volna rajta - a lehető legnagyobb le­hetőségekkel sem tudott élni, és ez a második félidő elején megbosszulta magát, a hazaiak váratlanul megsze­rezték a vezetést. Aztán a második gól után a Fradi már padlóra került... TISZTEL T SZURKOLÓK, ÉREMGYŰJTŐK! MEGJELENT AZ FTC 100 ÉVES JUBILEUMI ÉREMSOROZATÁNAK HARMADIK DARABJA (III.) az 1919-1929. évtized ki­emelkedő eseményeinek megörökítésével. Ezek közül az érem egyik oldalán Pakurár Szilárd (1921) és Kocsi Antal (1928) ökölvívó bajnokok, Pauler Gyula (1921) teniszbaj­nok, Eigner Jenő (1925) kerékpárbajnok és a labdarúgó csapat (1920) húsvéti torna győztes szerepel szövege­sen. Az érem másik oldalán reliefszerűen Dr. Springer Fe­renc FTC-elnök portréja szerepel abból az alkalomból, hogy az érem kiadásának (1992) évében lenne száz éves. Ezenkívül birkózók és ökölvívók képét tartalmazza az érem ezen oldala. A sorozat 4-féle minőségében és 2-féle méretben készült: Arany: 0 23 mm, 987 ezrelékfinomságú 9,28 g színsúlyú, PROOF kivitelű. Ára: 19900,-Ft. Ezüst: 0 42,5 mm, 925 ezrelék finomságú, 29,0728 g színsúlyú, PROOF kivitelű. Ára: 2900,-Ft. Bronz: 0 42,5 mm (antik). Ára: 500,-Ft. Bronz: 0 23,0 mm (sárgított). Ára: 250,-Ft. MÉG KAPHATÓK: a I. és II. sorozat darabjai is, a kis bronz 200,-Ft, a többi a fenti árakon. Megvásárolhatók: az FTC Székház 4. sz. helyiségében, 1091 Budapest, Üllői út 129. Megrendelhetó'k: A MEDALLION KFT-től (Levélcím: 1476 Bp. 100, Pf. 248) a vételárnak a KFT MHB 215- 15956 sz. számlájára történő előzetes befizetésével (ró­zsaszínű postautalványon is lehet).