Zöld Sasok (1990-2005)

1993 / 5.

ZÖLD SASOK 3 KILENCVEN ÉVES AZ ÖRÖKRANGADÓ Az első FTC-MTK bajnoki mérkőzés tudósítása a Sport Világ újságból ki­fotózva... F«r«ncsrároti Torna-Club I. ■— Magyar Teetgyakorlók Köre 13:1 a F T C. jarára. Minthogy a« egyidejűleg a Margitaiigetcn folyó mérkőzés nagyobb vonzerőt gyakorolt sportkedvelő közönségünkre, a kedvező időjárás daczára csak gyér közönség kereste fel a Csö­möri-ütőn levő pályát, mely a bajnokság egyik komoly jelöltje, a F. T. C. és az első osztályú csapátok legifjabb tagjainak egyike, a M. T. K. csapata közötti mérkőzésnek színhelye volt. A M. T. K. csapata, kivált annak csatársora, most is szép összjátékával tűnt ki, csak hogy védelme, főleg pedig kapuvédője nem állt a csapat egyéb tagjai képességének színvonalán. A csapat átlaga testileg is gyengébb ellenfeleik­nél és így a játék második felében, midőn kedve­zőtlenebb helyzetben is játszottak, ellentállás- képességük rohamosan hanyatlott. A F. T. C. csapatán meglátszik, hogy az idényben már sokat játszott; csatárai közül többen gyors lerohanásaikkal tűntek ki, testi erejükkel pedig nagy fölényben voltak gyengébb ellenfeleikkel szemben. A játék lefolyása röviden következő: Ferencz- város szél ellen küzdve, sűrűn támad és csak vagy 12 perez múlva sikerül a Testgyakorlóknak a játékot ellenfeleik térfelébe terelni, hol hosz- szabb ideig tartó ostrom alá fogják azok kapu­ját. Ferenczvárosnak végre sikerül kibontakozni és csatárai a hatalmukba kerített labdával gyors iramban a Testgyakorlók kapujához rohannak, hol Braun a jobb oldalról, magas ívben lövi, a rosszul védő kapus kezei felett, a labdát a hálóba. Üj kezdés után a Testgyakorlók ismét támad­nak és alig két pereznyi küzdelem után sikerül nekik a kiegyenlítő goalt megszerezni. A közön­ség fokozott érdeklődéssel követte a játék további fejlődését. M. T. K. ügyes támadásaival csaknem állandóan szorongatja a Ferenczvárosiak kapuját, melyet kivált Herquett gyakori szép lövésekkel veszélyeztet. Ferenczváros energikus védelmével végre elhárítja a veszélyt és a kiszabadult labdát gyönyörű adogatással az ellenfél kapujáig hozva, a 30 ik perezben megszerzik ismét a vezetést. Félidő 2:1. Szünet után a Ferenczvárosiak széltől támo­gatva, csaknem állandóan támadnak. A Test­gyakorlók csapata lankadtan bár, de elég jó sikerrel védekezik úgy, hogy Ferenczváros már csak egy ponttal tudja szaporítani goaljainak számát és így a játék 3:1 eredménynyel végző­dik javukra. Amikor a Fradi az MTK ellen kupát nyert... HÚSVÉTI SERLEG: NÉPSZAVA SERLEG: SZABADSÁGHARCOS KUPA: ESTI KUPA: TÉLI KUPA: JUBILEUMI KUPA: 1908.04.20. Millenáris: FTC-MTK 6-0 1909.04.12. Millenáris: FTC-MTK 2-1 1927.04.18. Hungária krt.: FTC-Hungária2-0 1928.04.09. Hungária krt.: FTC-Hungária 2-1 1929.04.01. Üllői út: FTC-Hungária 0-0 1949.06.05. Megyeri út: FTC-MTK 5-2 1950.02.19. Megyeri út: ÉDOSZ-MTK 3-1 1957.08.18. Népstadion: FTC-MTK 2-1 1975.12.06. Csömöri út: FTC-MTK-VM 1-1 Tizenegyesekkel az FTC kapta a 2 pontot, és a kupát a későbbiekben megnyerte. 1986. május 3. Üllői út: FTC-MTK-VM 1-1 Az FTC tizenegyesekkel nyerte a Fradi pálya 75. születésnapjára kiírt kupát. Örökrangadó az újpesti Népszigeten... Bizony ilyen is volt - 1904 októ­berében az MTK pályaválasztóként a kis szigeti pályára vitte a mérkőzést. „A match lefolyása, az izgalmas mozzanatok, a két csapat elkesere­dett küzdelme rászolgált a nagyfokú érdeklődésre. Úgy az FTC, mint az MTK minden lehetőt elkövetett a győzelem kivívása érdekében. Az MTK játéka ezúttal jobb volt ellenfe­lénél. Az FTC-t viszont ekkora lelke­sedéssel és kedvvel még nem láttuk játszani. A csapat minden egyes tag­ja önmagát múlta felül, pótolni akar­ván azon csorbát, melyet Borbás, Oláh, Bródy hiányzása a csapatban előidézett. A csatársor Pokomy ve­zetésével fáradhatatlanul dolgozott. Az összjáték hiányát az egyéni tudás, az általuk diktált gyors iram pótolta. Lövéseik félelmetesek voltak és csak­is Sebő kapuvédő (MTK) kiváló já­téka mentette meg a kék-fehérek ka­puját a bombázás következményei­től. A fedezetsorban Gorszky reme­kelt, ambiciózus játékával magával ragadta az egész csapatot. A hátvé­dek is megtettek minden lehetőt, s a kapuban szerepelt Fritzet is lelkesen megtapsolták, ügyes, leleményes vé­déseiért. " Egyébként az MTK szerezte meg a vezetést, majd egy kapu előtti ka­varodásból Weisz egyenlített. Azon­ban a döntetlen is elég volt az MTK- nak a bajnokság megnyeréséhez. Ugyanúgy, mint az FTC, az MTK is szereplésének harmadik évében már bajnokságot nyert! Schaffer Alfréd az MTK-ban játé­kosként, a Ferencvárosban edző­ként jeleskedett. A Ferencváros 1943-ban és 1944-ben Schaffer irá­nyítása idején kétszer nyerte a Ma­gyar Kupát. Összesen 47 ferenc­városi mérkőzésen ült a kispadon Képünkön az FTC kilenc évtizeddel ezelőtti bajnokcsapata (1903) és az MTK tizes évekbeli aranycsapata Az álló sorban balról Orth a negyedik, Slózi a hatodik. A klub legendás elnöke Brüll Alfréd civilben középen Slózi a görbelábú gólkirály Schlosser Imre, a népszerű Slózi az FTC-ben 345 mérkőzésen szerepelt és 481 gólt szerzett! Hétszer egymás után gólkirály volt! 1907-8: 21 gól, 1908-9: 30gól, 1909-10: 19 gól, 1910-11: 38 gól, 1911-12: 34 gól, 1912-13: 33 gól, 1913-14:21 gól Aztán 1915-ben az MTK-ba távozott és egyszer még ott is gólkirály volt - az 1916- 17-es idényben, 38 góllal. Slózi a profizmus bevezetése után egy bajnoki idényre még visszatért a Ferencváros­ba. Utolsó gólját a Fradiban 1927. július 17-én lőtte Bukarestben, az Amatőr elleni nem­zetközi meccsen. Első és utolsó Fradi gólja között 21 év telt el! Az elsőt ugyanis 1906. május 6-án a 33 FC elleni Brüll serleg meccsen szerezte... Amikor Schlosser mesterhármast rúgott a - Fradinak... 1916. szeptember 3-án az örökrangadón Schlosser Imre először játszott volt csapata ellen. Jól mutatkozott be a kék-fehéreknél, hiszen az ő góljaival nyerte meg az MTK a meccset... „Az első negyedóra öldöklő irama után az MTK állandósította fölényét de a Fradi védelem ekkor még visszaverte a támadásokat. Konrád vezető gólját Tóth egy kezezés miatt megítélt 11-esből egyenlítette. Slózi gólja zárta az I. félidőt. ” A II. félidőben az utolsó tíz percig tartotta magát az FTC. Aztán Schlosser két lövése a hálóba akadt. A második már a 93. percben! Bizonyára az idő mérésénél sem tévedhetett a bíró, hiszen így írtak róla a Sporthírlapban: „ Különfejezetet kell szentelnünk dr. Veres bírónak, aki pártatlanságával, nyu­galmával és éleslátásával elejét tudta venni minden komolyabb incidensnek, s aki mai bíráskodására mint bírói karrierjének egyik legnagyobb sikerére tekinthet vissza. ”