Zöld Sasok (1990-2005)

1991 / 4. szám

8 ZÖLD SASOK A FRADI TÖRTÉNETÉBEN ÖN IS HALHATATLAN LEHET! 200 OOO Fradi futballpercből 2000-ig 2000 híres Fradi futballperc emlékalbuma eladó! A FRADI AJÁNDÉKBOLTBAN MINDENKI VEHET EGY HÍRES FRADI FUTBALLPERCET! Az FTC labdarúgócsapata 1901. április 21-én játszotta első bajnoki mér­kőzését. A kilenc évtized alatt a Fradi immár elérkezett 200 000. olyan per­céhez, amelyet bajnoki találkozókon a pályán töltött! Mennyi nagyszerű örömteli pillanatot, csodás percet élt át ez a csapat, és hűséges közönsége! Önök közül sokan felsóhajtottak már - be kár, hogy nem láttam ezt vagy azt a Sárosi, Toldi vagy éppen Albert gólt... Az ifjabb generációnak még egy Nyilasi gól is tovatűnt, nem tapsolhatott a híres alakításoknak. Lapunk segítségével most mégis mindenki „birtokolhat” egy percet a kétszázezerből! Folyamatosan közöljük a nevezetes Fradi futballperceket - és azokat labdarúgó-szakosztályunk 90 éves jubileumán 90 Ft-ért bárki „megveheti”! Hogy is néz ki mindez a gyakorlatban? Lapunkban mindig közlünk felejthetetlen Fradi futballpillanatokat - döntően természetesen szép gólokat - és akinek valamelyik megtetszik, nevére írhatja. A Fradi ajándékboltban az érkezés sorrendjében, a 90 Ft befizetése mellett bárki „megveheti” a neki tetsző Fradi percet. Miután már „elkelt” kétszáz Fradi futballperc története, egy - a Zöld Sasok fényképes magazinhoz hasonló al­bumban - a név feltüntetésével publikálásra kerül a megvásárolt perc. Addig is a 90 Ft befizetését követően - átvételi elismervény helyett - egy névreszóló emléklapot kap a kedves szurkoló a lapból kivágott perc törté­netének a felragasztására... Ez a Fradi futballperc Nagy István szurkolónké 1940. április 14. Hungária krt.: Ferencváros-Hungária 2-0 5. perc: „Jakab szép labdával szökteti Gyetvait, a be­adás magas ívben száll kapura, Suhai elől Szabó öklözi a labdát, de Finta jól fut a jobbösszekötő helyén kifelé tartó labdára és 12 méterről, a lábak közt, laposan, nagy erővel bombáz a jobb sarokba. Szép, védhetetlen gól!" „ELADÓ" 1940. szeptember 8. Diós­győr: Ferencváros-DI.MÁ­VAG 6-3 „Tizenháromezer ötszáz néző! Vidéken! A múltban még álomnak is szép lett vol­na! Most tényként kell elköny­velnünk ezt a diósgyőri es egyben vidéki nézőcsúcsot. Hogy azonban ennyi néző ke­reste fel a Di.MÁVAG remek sporttelepét, ahhoz kellett a Ferencváros neve. Mint a mágnes vonzotta az embere­ket a zöld-fehérek patinás ne­ve. Hiába! Törhetnek fel az él­re új csapatok, a Ferencváros népszerűségét aligha fogják elhomályosítani." Finta moz­gékonyságával és eredmé­nyességével döntően hozzá­járult a győzelemhez - négy gólt lőtt! A legérdekesebb gól­ja ez volt: a 7. percben a ka­pus kirúgását megszerezte, tett vele néhány lépést, aztán mintegy 30 méterről a kapuba bombába... * 1932. április 10. Megyeri út: Ferencváros-ÚJpest 5-0 AII. félidőben Avar sérülése után a Ferencváros óriási fö­lénybe került, s sorra rúgta a gólokat. A legszebb 5 perccel a befejezés előtt született: „Lyka tisztán futhat a labdá­Egy oldal -egy kérdés Bodnár József a fe­rencvárosi labdarú­gók masszőré milyen sportágban nyert ma­gyar bajnokságot? percek,,, val, s úgy centerez, hogy Tán­cosnak is becsületére válna. Toldi bent tanként rohan a labdára, s lökésszerű fejessel vágja a bal alsó sarokba. Ez a gól megkoronázása volt az ötös sorozatnak. Produkció volt, amelynek nyomán még az ellenfél szívében is elisme­réssé változott a keserűség.” * 1938. augusztus 30. Öv u.: Ferencváros-Zugló 8-1 A Fradi bajnoki rajtja a zug­lói öv utcai kis földes pályán volt. A figyelmes zuglóiak sze­rényen elhelyeztek egy levelet a Fradi öltözőjében, amely­ben elnézést kértek a kissé szegényes berendezésért... Az újonc zuglói csapat egyik játékosa kijelentette:- Ha mi győzünk, akkor megnősülök! Pedig eszem ágában sincs... Nem vállalt nagy kockázatot: a Ferencvá­ros könnyedén játszogatva győzött az újonG ZSE ellen. Ezen a meccsen született a Fradi 1000. bajnoki gólja! Kiss szerezte. ♦ 1966. október 16. Népsta­dion: FTC-Ú. Dózsa 5-3 1-0-as vezetés után Botics jugoszláv játékvezető Mátrai­nak egy teljesen szabályos szerelése után először to­vábbengedte a játékot, majd hirtelen a 11-es pontra muta­tott. Mátrait annyira elkeserí­tette az ítélet, hogy le akart menni a pályáról... Kár lett volna otthagyni társait, hiszen 2-3 után éppen ő egyenlített a 68. percben: Novák beadását 6 méterről a hálóba vágta! * 1970. október 25. Kispest: Bp. Honvéd-FTC 1-1 Az ekkor már 12 évvel ko­rábban visszavonult Gulyás Géza - Géczi sérülése követ­keztében - ismét bajnoki mér­kőzésen bizonyíthatta be tu­dását. A 39 éves nagyszerű kapus ragyogó védésekkel ragadtatta tapsra a nézőket. Az egyetlen gólt is 11-esből kapta. Csak egészen kicsi hi­ányzott, hogy azt is kivédje, hiszen még érinteni is tudta a bűntetőlövest. Az őszülő ka­pusnak a mérkőzés végén a átékostársak meleg szavak­ra! köszönték meg a nem mindennapi, bravúros beug­rást, a nagyszerű helytállást * 1968. szeptember 7. Népstadion: FTC-Bp. Hon­véd 1-0 Győzelem a 89. percben! Döntő fölénye ellenére képte­len volt akcióból gólt rúgni a Fradi csatársor. A jól tömörülő Honvéd védők minden táma­dást megakasztottak, s végül egy cseles szabadrúgás dön­tött a feltétlenül jobban játszó zöld-fehérek javára. Ez volt Varga Zoli utolsó gólja a Fra­diban... * 194?. május 13. Üllői út: FTC-Ujpest 1-0 A II. világháborút követő el­ső ferencvárosi győzelem! Bár sokat támadott a Ferenc­város, a győzelmet jelentő gól csak a 80. percben született meg: „Gyetvai 25 m-ről hatal­masat lő. Tóth remekül dobta magát, de csak a kapufára tudta tolni a labdát, innen ki­pattant a hatosra, a szemfüles Gyulai ott termett és a tehetet­lenül fekvő kapus fölött félma- gasan a bal sarokba lőtt.” * 1928. november 25. Hun­gária krt.: Ferencváros-Va- sas 9-0 A Fradi már 2-0-ra vezetett, amikor Kohut hatalmas bom­bája a felső lécet súrolva vá­gódott a hálóba, s annak hát­só részén végiggurulva rög­tön ki is jött. A bíró úgy látta, hogy a kapufáról pattant ki, és nem adta meg Kohut egyik legszebb gólját. Ezen a mér­kőzésen azonban hullottak a gólok, egy ide vagy oda, nem sokat számított. A II. félidő kezdetekor például olyan gól esett, ami szintén nem min­dennapi. Kezdéstől Takács II balra rúgta a labdát Kohut- nak, ő beadta és Toldi befejel­te! Mindez a kezdéssel együtt 25 másodperc műve volt! * 1911. február 12. Üllői út: FTC-MTK 2-1 Az Üllői úti pálya avatómér­kőzésén már 11 -es gólnak is tapsolhattak a ferencvárosi nézők: a 31. percben Schlos­ser lövését Révész kézzel fog­ja, mire a bíró 11-est ítél, me­lyet Schlosser helyez a jobb sarokba.” Ez volt tehát az első 11 -es gól - amely az FTC Üllői úti otthonában - immár nyolc év­tizeddel ezelőtt született... * 1955. június 20. Népstadi­on: Bp. Honvéd-Bp. Kinizsi 4-4 A kosárlabda EB miatt hét­fői napon rendezték az akkor két piros-fehér csapat ranga­dóját. Az első félidőben már 3-0- ra, majd 4-1 -re a Honvéd ve­zetett. Azonban a piros-fehér Kinizsi mez alatt is Fradi-szív dobogott - Borsosék óriási lelkesedéssel játszva ki­egyenlítettek - és örökké em­lékezetes meccsen vastaps közepette a Honvéd arany­csapata ellen „erkölcsi győ­zelmet” arattak! Az azóta már sajnos elhunyt Boros Miki éle­te nagy meccsének tartotta ezt a Honvéd elleni 90 percet. Amint elmondta - góljainak külön értéknövelője volt az a tény, hogy azokat Lóránt mel­lett szerezte... * 1979. augusztus 25. Üllői út: FT-PMSC 3-1 Az 1979-80. évi bajnokság rajtján a 81. percig 1-1 volt az eredményi így nem véletlenül nyilatkozta Friedmanszky edző:- Szikrázó mérkőzésen, ne­hezebben nyertünk, mint azt az eredmény mutatja. Bizony a hátvéd Judik segítsége nél­kül talán pontveszteséggel kezdett volna a ferencvárosi gárda. Ugyanis a 81. percben az előretörő Judik szerezte a Fe­rencváros sorsdöntő gólját... ♦ 1903. március 1. Millená­ris: FTC-MTK 3-1 Ez volt az első FTC-MTK bajnoki mérkőzés... Akkor meg nyoma sem volt az örök­rangadói hangulatnak, de a gólokat mindenki várta. „A Fe­rencváros szél ellen küzdve sűrűn támad és csak vagy 12 perc múlva sikerül a Testgya­korlóknak a játékot ellenfeleik ténelére terelni, hol hosszabb ideig tartó ostrom alá fogják azok kapuját. A Ferencváros­nak végre sikerül kibontakoz­nia és csatárai a hatalmukba kerített labdával gyors iram­ban a Testgyakorlók kapujá­hoz rohannak, hol Braun a jobb oldalról, magas ívben lö­vi, a rosszul vetődő kapus ke­zei felett a labdát a hálóba.” Megszületett az örökranga­dók első gólja! Ahogy ma mondanánk, kontratámadás­ból esett... * 1980. október 26. Üllői út: FTC-Bp. Honvéd 4-2 A Ferencváros viharos erő­vel támadta végig a mérkő­zést. A Nyilasi-Ebedli-Po- gány középpályás sor óriási játékot produkált, különösen a három gól elérő Nyilasi! Az első gólját közelről csúszta­tott fejesből szerezte, majd Pogány egyik beívelését fejel­te Gujdár hóna alatt a kapu­ba. A harmadik gól rendkívül látványos volt: Murai labdájá­val „kilépett” a védők közül és a jobb alsó sarokba helyezte a labdát. A vasárnap délelőtti futballmatinét Takács bravú­ros szerelése zárta, amellyel biztos góltól mentette meg a ferencvárosi kaput. Nem sok­kal később harsant a sípszó, a közönség pedig betódult a pályára és éltette fiait... Mini hírek, mini betűvel- Eredeti Schlosser aláírással gyarapodott a Fradi futballmúze- um. Erdős Pál szurkolónk ajándé­kozta a múzeumnak a Slózi pályafu­tásáról egykor kiadott és dedikált könyvet. Erdős Pál budapesti volt, de 35 évig tápiószecsői katonai szol­gálatra kényszerült - az ötvenes években a Fradi (Kinizsi) szurkolók a „seregben” nem voltak túl népsze­rűek...- KRAUT ISTVÁN volt az első! Mármint aki Fradi futballpercet vá­sárolt. A Zöld Sasok előző számá­ban meghirdetett akcióra elsőként jelentkezett, s azt a „múltat” vette meg, amikor Albert hat gólt lőtt a debrecenieknek.- Az U-szektorba, diákjeggyel jártunk a Stadionba, és onnan buz­dítottuk a fiúkat. Flóri volt a ked­vencem, akit méltán „Császároz- tak”. Akkor még különvonatok vol­tak, és vidékre is rendszeresen jár­tunk a Fradi mérkőzéseire. Sok nagyszerű élmény adódott, de egy - a mai napig szívszorító is akadt: 1963 őszén a dorogi bajnokságvesz­tés... De csak a szépre emlékez­zünk, szerencsére sok ilyen volt. Az Albert „hatos” is a Fradi aranyper­ceit gyarapította. Most már nem csak emlékeim között, de „doku­mentumon” is őrizhetem...