Zalamegyei Ujság, 1942. október-december (25. évfolyam, 221-294. szám)

1942-11-02 / 246. szám

4. ZüLLAMJfiGYEl UJ8A(6 1942. november 2. JPeveníe Sport Győzött a MOVE, de igen gyengén játszott Move—Sotex 5:2 (3:2). Vezette: Vár­aljai. Esős időben, kevésszámú néző előtt a MOVE kék, a vendégcsapat pedig piros mezz- ben, a következő összeállításban kezdi a já­tékot. MOVE: Kámán — Győré, Szabó — Fülöp, Nagy, Gönz — Szűcs, Loppert, Törők, Kovács, Perlak. Sotex: Nyitrai — Pete, Vass — Böröcz, Gróf, Kemény — Somlav TE, Som- lay I., Tisza, Gáspár, Antal. A vendégek kezdenek és az első táma­dást is ők vezetik. A Move nehezen lendül a játékba és a gyors soproniak veszélyeseknek bizonyulnak. A 6. percben mégis Szűcs el­fut Vas mellett, de lövése a léc mellett gu­rul ki az oldalvonalon. A következő perc­ben Török hagy ki nagy helyzetet. A '9. percben Török az egyedül hagyott Kovács­hoz játszik, aki nem téveszti el a kaput és szép lövéssel megszerzi a vezető gólt, 1:0. Nem sokáig örülhetnek a Move egygólos vezetésé­nek, mert a 12. percben Győré a hatoson be­lül szabálytalanságot követ el és a megítélt 11-est Somlay II. a rendeltetésihelyére küldi, 1:1. Negyedóráig tartó váltakozó játék után a 35. percben újra Kovács juttatja vezetés­hez a hazai csapatot, 2:1. A Move csatársora gyenge napot fogott ki. A gólhelyzetekből, amely az ellenfél kapuja előtt többször is előfordult, a Move tehetetlen támadói alig használtak ki egyet-kettőt. A 40. percben Tö­rök lövésével 3:1-re javítja az eredményt. Három perc múlva azonban Gvöre hibájából Somlay II. a félidő eredményét 3:2-re ál­lítja be. Szünet után, úgylátszik, a Move fel­jön és fölényes győzelmet arat. A 4. percben Perlaki beadását Török á hálóba fejeli. (4:2). Loppert fejesét a kapus fejjel menti. Jobb helyzet adódik a soproni kapu előtt, de a Move csatárok nem tudják kihasználni az alkalmat és adogatnak, ahelyett, hogy kapura lőnének. Sotex nem vezet sok támadást, de ha le­futnak, akkor veszélyes helyzeteket terem-j tenek a Move kapuja előtt. Győré szabályta­lanságait túlságba viszi s mindenki fél, hogy a játékvezető eltávolítja a pályáról. A 29. percben Loppertnek sikerül egy fejese és megszerzi az ötödik gólt, 5:2. A hátralévő időben még többször hálóba lőhetnék a Move játékesek a labdát, de egyrészt nincs szeren­cséjük, másrészt meg a kapu előtt adogatnak, de sajnos, mindig az ellenfélhez és igy köny- nye felszabadítanak a soproniak. A Move ilyen gyenge játékot nem mu­tatott az idén, mint a Sotex ellen. A játékosok1 nem vették komolyan a játékot és a csapat­ból hiányzott a szív. A lelkes soproni «ifik» minden labdára rámentek. Náluk nem volt elveszett labda. Ezzel szemben a Move játéko­sok várták, hogy a csúszós talajon is pontos passzokat: kapjanak és még véletlenül sem mentek volna hátra a csatárok labdáért. A csatársor kerékkötője kétségtelenül Loppert volt. Nem tudjuk, mi az oka, hogy az egvéb­Öltözködjünk TÓTH GYULA úri és női szabóságából Kész nőikabát és ruhaosztály Uridivaf, és szöveteladás ként jó játékos ilyen gyenge napot fogott ki, de azt tanácsoljuk a Move vezetőségé­nek, hogy a játékosok kimaradásait a mérkő— előtti napokon kicsit ellenőrizze és így nem történhetnek meg a kiruccanások, amelyek a játékosok vasárnapi játékán nagyon meglátsza­nak. A Move csapatából Göncz és Török, vala­mint a lelkes Sziics játékát lehet megdicsérni, A vendégcsapatból Somlay IT. és Nyitrai ját­szottak jól. A játékvezető sok hibát követett el és gyenge bírónak ismertük meg Váraljait. Szerdán délután Szent László-mérkézés A zalaegerszegi kereskedelmi iskola jó­képességű csapata szerdán délután 3 órakor játszik a soproni tanítóképző csapatával Szent László-kupamérkőzést. A második fordulóban már erősebb ellenfelet kaptak a keristák és így a közönségnek pompás mérkőzésben lesz része. A keristák csapata néhány jó játékos vezetésével szorgalmasan készül az összecsa­pásra, amelyből, hisszük, hogy győztesen ismét a zalaegerszegi diákok fognak kikerülni. A mérkőzés pontosan 3-kor kezdődik a Move Horthy-téri sporttelepén. Zalaegerszeg megyei város adóhivatalától. 5800/1942. FELHÍVÁS! Zalaegerszeg megyei város adóhivatala felhívja az idényvállalkozó iparosokat, hogy a folyó évben elért keresetükről az üzletév zártától számított 15 napon belül, de leg­később november hó 15. napjáig szabály- szerű ált. kereseti adóbevallásaikat a hiva­talnál bírságolás terhe mellett nyújtsák be. A 139.600/1940. P. M. sz. rendelet szerinti időszaki vállalkozás minden olyan vállalko­zás, amelyet április 1-től október 31. napjáig terjedő időszakban fejtenek ki. Ilyenek:a’ nyári üzletek, bércséplők, arató-vállalkozók, strand fürdő tulajdonosok. Az adóbevalláshoz az idény-foglalkozás­ról vezetett és lezárt üzleti könyvek alap­ján készített, eredménykimutatást kell csa­tolni, kellően okmány olva. A kereseti-adó bevallási ívek a városi adóhivatal 10. sz. szobájában a hivatalos órák alatt szerezhetők be és felszerelve ugyanott nyújtandók is be. Zalaegerszeg, 1942. október 30. Schmidt s. k. v. aü. számvevő, adóhiv. főnök. A ki­admány hiteléül: Auguszíinv v. kiadó h. ********************************* c%p róRiró e tésefí Az üzlet, az ipar és a mai kereskedelmi élet lelke a hirdetés. Hirdesse minden el­adni-, vagy vennivfelóját a Zalamcgyei Új­ságban. Azonna'i belépésre több évi gyakorlattal bíró állandó helyettest keresek. Cím a ki­adóban. . , ******************************** V" FERENCJOZSEF KESERÜVIZ Zalaegerszeg megyei város poIgármesterétül. 65/11/1942 ké sz. HIRDETMÉNY A polgármester az érdekelt petróleum- fogyasztókat, valamint a kereskedőket érte­síti, hogy az 1942. november havi 1. esz. petróleumszelvények 1. L., a 2. sz. szelvények pedig másfél liter petróleummennyiséggel vált­hatók be. Zalaegerszeg, 1942. október 31. Polgtiunkealetf. Női • ; |férf Ihat L gyermek risnya Horváth Jenöné divatüzletében j Plébánia-épület. f Kis hírek a nagyvilágból A háború kitörésekor Angliában — egy alsóházi megállapítás szerint — még 698 sze­mélynek volt joga saját ágyút tatami. E ki­váltságok legnagyobb része a középkorból ma­radt fenn, de egyes esetekben világháborús ágyúk is voltak magántulajdonban. A gránát szó az olasz nyelvből származik és a gránátalma sokmagú gyümölcsétől vette a nevét. A 16. és 17. században minél kisebb órák voltak divatosak. Gyakoriak voltak a gyűrűbe, vagy fülbevalóba bedolgozott órák is. X. Károly francia király frakkjának min­den gombja egy-egy parányi óra volt. A szovjetkormánytól jóváhagyott nevek listájában, amelyet 1927-ben a belügyi nép­bizottság adott ki, ilyen «keresztnevek» is szerepeltek: Barricado, Radio, Spinoza, Lin­coln, Trotz, Bakun, Voltaire, Kolombus, stb. Női nevek: Barrieada, Proletaira, Lunacsara. stb. A bécsi császári és királyi udvari színház 1800-ban kiadott szinházirendje a következő előírást tartalmazta: «A beléptidíj kifizetése senkinek sem ad jogot arra, hogy a színház­ban illetlen magatartást tanúsítson és pél­dául fütyüléssel, pisszegéssel vagy lábdobogás­sal adjon kifejezést nemtetszésének. Aki ilye­neket elkövet, nyomban letartóztatásba ke­rül, » Egy százéves illemtan a következő ta­náccsal szolgál a fiatal leányoknak: »Az ifjú dáma nyilvánosság előtt tartózkodik minden önállóságtól. Véleményt, vagy ítéletet nem nyilvánít. Egy nőszemélynek azzal hivalkodni, hogy betekintett a városi kölcsönkönv v tán könyvjegyzékébe, dőreséggel határos és már a nevetségesbe hajló cselekedet lennne.» (Hol v agyunk mi már ettől ? A szerk.) A «villámgyors» gondolatok a mesék vi­lágába tartoznak. Az emberi gondolat, ille­tőleg az ingerközvetítés sebességét pontosan mérni lehet. Átlagos sebessége óránkini csu­pán 250 kilométer, míg a villámnak 300.000 kilométer megtételére csak egy másodpercre lenne szüksége. ******************************* ZALAMEGYEI ÚJSÁG Szerkesztőség és kiadóhivatal: Zalaegerszeg, Széchetiyi-tér 4. Telefonj 128, Előfizetés: egy hóra 2 P, negyedévre 5.7Q F, Hirdetések díjszabás szerint. Postatakarékpénztári csekkszámla: 49.368, Felelős kiadd: G A ÁL ISTVÁN Készült a Zrínyi Nyomdaipar Rt. gépein, Zalaegerszeg, Sr'üheoyi-tée 4, Nyomdavezető: Gaál István.