Zalamegyei Ujság, 1936. április-június (19. évfolyam, 76-147. szám)

1936-05-19 / 115. szám

1936. május 19. Zalamegyei Újság 5. BEKÖTJÜK imakönyvéto le só n és ízléses kivitelben. Elvállalunk mindenemű könyvkötést a legkénye­sebb ízlést is kielégítően Dobozok, irómappák és mindennemű diszmun- kák szakszerű készítését „ZRÍNYI" R.-T. KÖNYVKÖTÉSZETE Zalaegerszeg, Széchenyi-tér 4. Telefon; 128 szám. — Ha fáj a feje és szédül, ha teitséget, bélizgalmat, gyomor­égést, vértődulást, szorongást vagy szivdobogást érez, igyék minél előbb valódi Ferenc Jó* zsef“ keserűvizet, mert ez a gyo­mor és a belek működését elő­mozdítja, az epekiválasztást fo­kozza, az anyagcserét megélénkíti és a vérkeringést felfrissíti. Gyo­mor- és bé bajok szakorvosai igazolják, hogy a Ferenc Jó­zsef viz remek íermészetalkotta hashajtó, amely méltán megér­demli a legmelegebb ajánlást. — A százezer dollárra, amit a nagykanizsai gimnázium iskola­szolgája örökölt Amerikában el­halt rokona után, mint halijuk, Zalaegerszegről is jelentkezik igénylő. Tartós ondolálás tökéletes szépségéi teljes garanciával végzem VER ASZTÓ hőlgyfodráss. — Rendelet a bírósági vég­rehajtók dijairól. A hivatalos lap közli az igazságügyminiszler legújabb rendeletét a birósági végrehajtót megillető dijak sza­bályozásáról. Az eljárási díj leg­kisebb összege egy pengő. Ennyi jár, ha az eljárás egy napnál tovább nem tart és ha a vagyoni érték száz pengőnél nem több. Száz pengőt meghaladó vagyon­értéken felül minden megkezdett húsz pengő után 10 fillér, 600 pengőn felül minden megkez­dett 50 pengő után 10 fillér, 2000 pengőn felül minden meg­kezded ICO pengő után 10 fil­lérrel emelkedik és hatvan pen­gőnél több nem lehet. Minden további megkezdett félnapért dij- pótiék jár, mely az egész napra járó díj fele. Apróhirdetések. Kiadó egy sarok-üzlethelyiség az ipartestülettel szemben épülő házban november elsejére. Bő­vebbet Apponyi utca 14. szám alatt. 1510 Kiadó a Lord Rother- mere-ulca 5 s z á m u ház (4 szoba, fürdőszoba és mel­lékhelyiségek — s egy szoba- konyhás lakás). 1397 — Száznégyéves ember ha­lála. A vasmegyei Felsőszölnök községben a mú't héten halt meg Vasrnegye legöregebb embere, Simon Ádám, aki 104 évet élt. Életének utolsó napjáig vidáman járt-kelt, dohányzott, jó étvágya volt, de pár nap alatt legyengült és végelgyengülésben halt meg. Pénteken temették nagy részvét mellett. 18.181 idegennek van Magyarországon háza. A statisztika sokszor megdöb­bentő adatokat tár a kutatók elé. így van ez az országos háztulaj­don statisztikánál is, amelynek sok olyan adata van, ami az ol ■ vasót gondolkozásba éji heti. — Csonka Magyarország csaknem szinmagyar lakossága között sok idegen is van, akik házíuiajdor.- nal rendelkeznek. Ezek között leg­több a cseh, a szerb, az észak­amerikai, az osztrák, a román és német háztulajdonos, akik azon­ban természetszerűen nem mind tartózkodnak Magyarországon. A statisztika szerint Magyaror­szág mai területén 1,467.926 lakó­ház és intézeti épület áh. A ház­tulajdonosok közül 1,391 535 ma­gyar, 12 664 csehszlovák, 755 ju­goszláv, 446 román, 359 német, 540 osztrák, 179 olasz, 163 len­gyel, 96 francia, 857 északame­rikai és 2112 egyéb állampolgár­ságú személy van. Anyanyelv szerint a háztulajdonosok közül \ 92 1 százalék magyar, 5 5 német, H 1‘2 tót, a többi kb. egyforma százalékos arányban oláh, horvát, szerb, bunyevác, sokác és más egyéb anyanyelvű között oszlik meg. A bajnokság állása. A bajnokság állása a vasár­napi forduló után a következő : I. osztály. 1. Sz, MÁV 25 18 3 4 102:44 39 2. SFAC 23 17 3 3 75:36 37 3. TSC 23 15 3 5 62:37 33 4. SVSE 24 11 8 5 59.29 30 5. ETO 24 11 5 8 62;43 27 6. KFC 26 12 3 11 48;64 27 7. Előre 25 12 2 11 67:63 26 8. SzSE 23 10 4 9 44;39 24 9. Perutz 22 10 2 10 58:54 22 10. DAC 25 10 2 13 45:57 22 11. TAC 25 8 2 15 44;72 18 12. ZTE 26 5 5 16 46:73 15 13. VTC 24 5 4 15 42:75 14 14. Textil 25 2 2 21 27.95 6 11 1. MÁV II. . osztály. 19 14 2 3 53:27 30 2. Celldömölk 20 14 1 5 39:26 29 3. Move 19 13 2 4 55:16 28 4. Kinizsi 19 12 3 4 71:35 27 5. SzFC 19 12 — 7 55:24 24 6. Keszthely 20 10 2 8 42:45 22 7. ZTE 11. 19 7 2 10 23:43 16 8. P. Vasutas 18 7 1 10 19.60 15 9. Sárvár* 20 4 1 15 13:24 9 10. SzSE II. 19 4 — 15 8:65 8 11. Perutz II. 20 2 — 18 3:16 4 *) Sárvár visszalépett. A pontokat a csapatok javára Írták. ZTE-TAC 3:1 (0:1). Bajnoki Tatatóvároson. Bravúros játékkal pompás győzelmet aratott vasár­nap a ZTE, csak sajnos ennek a győzelemnek gyakorlati haszna nincs, mert a kieséstől már nem menti meg. A TAC vezette az első támadásokat és bár a ZTE jó formában védekezett, mégis megszerezte a tatai csapat a ve­zetést (0:1). A gól felrázta a za­laegerszegieket és ragyogó for­mában ellenállhatatlan támadá­sokba kezdtek, de a félidő végé­ig eredmény nélkül. Szünet után nagyvonalú játékot mutatott a ZTE úgy, hogy az idegen kö­zönség lelkesen megtapsolta. Lendületével egészen beszorította ellenfelét és a csatársor a fede­zetektől támogatva szebbnél-szebb akciókat vezetett. A 10, percben Tomoser átadását Czirkovits a kapu elé továbbítja, a kapus ki­öklözi és a kiütött labdát Dóczy II. góllá értékesíti (1:1). A 18. percben Dorogit leteritik a 16- oson belül. A megítélt tizenegyest Tomoser a hálóba lövi (2:1). A ZTE fölénye állandósul és a 30. percben ezt Tomoser mesteri gólja fejezi ki (3:1). A ZTE to­vábbra is igen jó. Az egész csa­pat nagyszerűen játszott, különö­sen Boronics, Gondy, Czirkovits, Tomoser, Bacsay. A tartalékok is kielégiíőek voltak. SzFC Move ZSE 2:1 (0:1). Bajnoki Szombathelyen. A Move vasárnap végre megemberelje magát és pompás játékot nyújtott, de balszerencse kísérte és így a döntőfoníosságu mérkőzést el­vesztette. Tartani lehet attól, hogy ezzel az első osztályba jutástói is elesett, mert a hátralevő pápai mérkőzésen aligha szerezhet pon­tot. Kezdés után a Move mind­járt nagy lendülettel támadott, állandóan ostromolta az ellenfél kapuját, de a kapuhoz szegezett SíFC védelmek szilárdan állták posztjukat, így a Move sokáig nem tudott eredményt elérni. Végre a 40. percben Léránt a labdát Horváth Il-nek adja, aki 16 méterről nagyszerű gólt lő (0:1). Szünet után az SzFC jó ideig támad és a 28. percben Boda révén egyenlít. A Move nagyon belefekszik ekkor a játék­ba, mindent megkísérel a győze­lem elérésére, de balszerencse kíséri. Ezzel szemben a 34. perc­ben Borbély megszerzi az SzFC győztes gólját (2:1), A gól után a Move ismét lendületes, be­szorítja a szombathelyieket, hiába azonban minden, lövései nem jutnak a hálóba. A jól dolgozó Moveból kitűntek Varga, Hegyi, Horváth II., Szabó és Kelemen. Move ZSE II—Reálgimná­zium 7;2 (4;2). Barátságos Za­laegerszegen. A Move II, biztosan győzte le ellenfelét. ZTE II—55. Batthyány FC 2:0 (1:0). Barátságos mérkőzés Körmenden. A ZTE jó játékkal győzte le ellenfelét. Kitűntek a csapatból Kiss, Sifíer és Palotai. A gólokat Szabó és Kiss rúgták. Futballeredmények. Vasutas —ETO 3:2, SFAC—Textil 6:2, VTC—SVSE 1:1, KFC-TSC 2:2, Perutz—Előre 7:3, Hungária— Bocskai 2:1, Újpest—Szeged 7:2, Ferencváros—Attila 5:1, Phőbus —Budai 7:1, Kispest—III. kér. 2:0, Törekvés—SBTC 4:2. A ZTE közgyűlése. A ZTE május 24 én, vasárnap délelőtt fél 11 órókor rendkívüli kő.gyű­lési tart, amelyen határozatot hoz a Fuchs és Grósz-féle per ügyé­ben. Magyarság kritikája az e heti felejiheletien filmünkről : A nemes irodalmi eszközökkel feldolgozóit mese hőse Harry Baur. Izgalmasabb, megkapóbb, emberibb jelenetet aligha tudunk elképzelni a leány és a kétség- beesett apa találkozásánál. Harry Baur művészete ennél a jelenet­nél tetőfokára emelkedik. Minden szava, minden mozdulata élmény, de ez a jelenete olyan, hogy szinte elfelejtünk lélegzetet venni. Fekete szempár. (Balalajks) Jön az Edisonban l <&ün£ösére órát és ékszert csak difiinél vegyen. *ffarga<£ajoj órás és ékszerész Felelős kiadó; GAÁL ISTVÁN Kiadja: a „ZRÍNYI“ Nyomdaipar ér< Könyvkereskedés Rt. Zalaegerszeg, MBHanon Előírásos iskola, intézeti, játszó és utcai leányka és fiuruhák legolcsóbb bevásárlási forrás» LIDITH IMIRE gyermekpuha szaküzlete Nagykanizsa, Horthy Mikiás utca I szám I