Zala, 1953. június (9. évfolyam, 127-151. szám)

1953-06-02 / 127. szám

Ä Béke-Viláotanácjs ülésére készül a letenyei gépállomás Most szökkennek kalászba a szárak, a rozsnál alighogy befe­jezi ük a pótbeporzás^ a gabonatáblák még- zölden hullámzanak a sű­rű esőtől terhes felhőket kergető szélb n, de a teienyel gépállomá­son már javában készülnek a felszabadulásunk óta legjobb termést ígérő aratásra, cséplésre. A két ara'ógép tökéletesen rerdbehozv3, kijavítva várja, hogy beállhasson a táblákba és segíthessen a paraszti munka legnehezebb­jén.A 29 cséplőgépből pénteken már csak egy volt hátra, amelyiken még néhány kisebb javítanivaló akad. Jónéhányan már az elmúl1 hék-n befejezték a cséplőgépek rendbehozását. Németh József DISz. ' ághoz méltóan már ki is viTe a területére a gépé1, ahol a csép- lést végezni fogja, DISz-titkárának, Marton Józsefnek példáját kö­vette, aki szintén sz elsők közöt’ volt a gépjavításban. Mar on elv­társat sokan követik. Lehelt is a példája nyomán járni. Nemcsak mos1, de a téli gépjavítások idején is az elsők között volt. Szabadsáv gát szakította félbe, hogy időre, sőt idő előtt végezzen a munká­val. A gépjavítás közben nem számított, náluk az idő múlása. Nem 8, de 10—112 órát is dolgoztak. A becsületük parancsolta ezt, hogy tgy tegyenek, Az egész világ békeharcosai gyűlnek most össze Budapesten, hogy megtanácskozzák a békeharc soronlévő feladatait. Ök s!m né­zik .a munkában eltöltött órák számát, ha a legszentebb ügyről, a béke. megvédéséről van szó. A letenyei gépállomás dolgozói, a leg­jobbak, a Mátyás Istvánok, a Marton Józsefek, a Németh Józsefek, Vlasies Istvánok és Simon Lászlók példáját követve, ísziiüén a bé­kéért harcolnak a cséplésre való alapos felkészüléssel, a jó növény- ápolással. Ezért nem nézik ők sem az időt, a nehézségeket, Tud­ják: a békeharc mindenkitől többet, jobb A köve'el. Simon László elvtárs a növényápolásban mutat példa1 Vlasics István elvtárssal. Úgy igyekeznek, hogy mire megkezdődik az ara)tás, arra ne legyen niegmunkálatlan terület, ahol a szerződés szerint elvállalták a kapálás1, kultivátorozást. Péntekig 124 holdon végez'ék el ezt a munkát. Igaz, hogy közben bőséges eső volt, de ez sem hátráltatja őket. Személyesen vizsgálták meg, hogy melyék azok a területeik, ahol meg lehet kezdsni a. növényápolást. Mire ott végez- tek, arra a nedvesebb földeken is kellőképpen felszáradt a talaj. Nem volt kiesés, folyamatosan dolgozhattak. így készülnek a letenyei gépállomáson a világ békeszerető em- berisé.gémk nagy eseményéi«, a Béke-Világtanács ülésére. A dől. gozók ezt a feladatot rótták rájuk a békeharcban, ők ott állnak helyt. _______________________________________ A tavaszi silózás hírei A 'türjei Ifjú Gárda termelőszö­vetkezet idejében gondoskodik az állatállomány átteleltetéséről. Őszi keveréket 80 köbmétert silóztak. Tavaszi silózási tervüket 180 szá­zalékra teljesítették ezidáig. A szentpéteruri I. Megyei Ta­nácskozás termelőcsoport tavaszi silózási tervét. 135 százalékra tel­jesítette. Vegyenek példát megyénk többi termelőcsopor'.jai és tsz-ei ezekről a csoportokról és gondoskodjanak ók is hasonlóképpen a takarmány- biztosításról. Sil ózzam k minél nagyobb mennyiségben. Méhészkedjünk ! A méz igen fontos élelmiszer és ezért azon kell lennünk, hogy a méhészkedést megszerettessük a dolgozó parasztokkal. Ezen túlmenően a mezőgazda­ság részére nem érdektelen a mé­hek jelenléte, hiszen számtalan kísérlet igazolja azt, hogy a mag­termelés úgy mennyiségileg, mint minőségileg eredményesebb, ha a beporzást a méhek % Yffzii*. Kormányzat uiia febsmerys a méhészet fontosságát, megszer­vezte az Állami Méhtenyésztő Állo­mást. Ennek zalaegerszegi meg­bízottja, a körzeti méhészeti fel­ügyelő minden héten kedden a méhészet iránt érdeklődők részére fogadónapot tart a megyei tanács mezőgazdasági osztálya növény- termelési csoportja helyiségében. Pályázati felhívás! A Képzőművészeti Alap, a Kép- csarnoki Vállalat grafikai mappát kíván kiadni azokból a müvekből, amelyek sokoldalúéin mutálják meg népünk háláját a nagy Sztálin iránt. Ezért grafikai pályázatot hirdet:-Sztálin népünk felszabadító ja" címmel, A felszabadulás adott lehetősé­get népünk felemelkedésére, a szó. dal-izmus építésére, ötéves ter­vünk büszkeségeinek létrehozására, fejlett iparunk megteremtésére, mezőgazdaságunk évszázados elma- radotfságának felszámolására, kul­turális életünk hatalmas arányú fellendítésére. Sztálin elvtárs sze­relő gondoskodása folytán nemcsak a szabadságot koptul: a Szovjet­uniótól, hanem számtalan forrná, ban megnyilvánuló gazdasági, tech­nikai és kulturális segítséget is. Nagymértékben, ennek a, felbe­csülhetetlen segítségnek köszön­hetjük országunk egyre gyorsuló ütemben való felvirágzását, né- pünk növekvő jólétét. Művészeink feladata ezen a pályázaton keresz­tül is megmutatni, mit is jelen­tett és jelent a továbbiakban ás számunkra Sztálin elv társ és a Szovjetunió szerető gondoskodása, állandó segítsége­Pályázati dijak: 1 darab I. dij 3000 forint, 2 darab II. dij 2000 forint, 3 darab III. óij á 1000 forint. A díjnyertes műveken kívül a képcsarnok megvásárolja a köve- tvlményieknelc megfelelő müveket is és mappa alakjában kiadja. A beküldött művek mérette 25x Jf.0.5 centiméter, egyszínű, tetszés szerinti számú, ■reprodukálható grafika. Étiül eltérő müveket nem veszünk figyelembe. A pályázat jeligés. . ,... Beküldési határidő: 1953. augusz­tus 31. Beküldés helye: Képzőművészen Alap Képcsarnokai Vállalat, Bu­dapest, V. Szép-u. 5. sz. I I P O R T Zalaegerszegi Vörös Meteor—Pécsi Dózsa 2:2 (1:1) A ZALA jogi tanácsadója: A házassági bontópert megelőző „előkészítő eljárás‘ lényege és jelentősége Mit értünk a házassági bontó­per, t megelőző ,,előkészítő eljárás“ alatt? A házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény 18. §. 1. bekezdése ki­mondja azt, hogy ,.a házasságot komoly és alapos ok esetén bár­melyik házastárs kérelmére — az erre megszabott előkészítő el­járás és per lefolytatása után — fel kell bontani.“ Magát az előkészítő eljárást a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 280. §-a szabályozza. E törvényhely szerint a házas­sági bontóper megindítását ,.elő­készítő eljárás“ előzi meg. Az előkészítő eljárás célja a házas­ság felbontására irányuló szándék okainak és az azzal kapcsolatos összes körülményeknek tisztázá­sa, valamint —■ ha ettől eredmény remélhető — a házastársak kibé- kitésének megkísérlése. Maga az előkészítő eljárás még nem jelenti magát a honlápért. Maga a bontóper csak az előkészí­tő eljárás befejezése után kezdő­dik. A felszabadulás előtti és utáni gyakorlattól eltérően 1953. janu­ár 1-töl kezdve a házassági per­ben nem kötelező az ügyvédi kép­viselet. Mig magát az elökészitö eljárást az egyes járásbíróságok folytatják le, addig magát a há­zasság felbontását célzó bontópert a megyei bíróság folytatja le. Az a törvényi megkülönböztetés te­hát, hogy magának a bontóperi eljárásnak a lefolytatására ma- g’asabbfoku biróság, maga a me­gyei biróság bir hatáskörrel, jut­tatja kifejezésre a valódi bontó per célját és annak jelentőségét. Az elökészitö eljárás lényegé­ben tehát nem más, mint tájékoz­tatása a bíróságnak arról, hogy végeredményben ami a felek szán­déka. Hogy e törvényhelynek mennyi­re fontos ez ,a kitétele, azt a gya­korlat muta+ja meg. A házastár­sak — különösen a fiatalabb ge­neráció — apróbb, eseprőbb pilla­natnyi zavarok, egyéni önzés, egymás iránti tiszteletlenség, avagy komolyabb alapot nélkülö­ző meg nem értés miatt összeha­ragudnak és mindjárt válásra gondolnak. Ámde jön az elökészitö eljárás, amikor a házasfelek őszintén, hi­vatalos helyen, a dolgozó nép bí­rósága előtt komolyan feltárják a maguk bajait, egymás hibáit, addigi magatartásukat és ily al. kalmakkor gyakran látja a biró­ság, hogy a házasság felbontásá­ra. irányuló szándék okai csak mesterkélt, elöráncigált okok. nem alaposak és komolyak, ame­lyek az együttélést elviselhetetlen né tennék. Az előkészítő eljárás egyben gondolkodási időt is jelent a há- zastársaknak. Ekkor ébrednek komolyan tudatára annak, hogy a mindennapi életnek vannak gö­röngyei, tüskéi is, amelyeket kö­zös egyetértéssel és szeretettel az útból el is lehet távol itani, ki is lehet tépni és vissza lehet térni a normális, mindennapi élet keretei közé. Ekkor jönnek tudatára an­nak, — épp a biróság felvilágosi- tó munkája következtében, —, hogy van közöttük egy kapocs, az összekötő láncszem, a gyer­mek, aki ahogy növekszik, an­nál jobban köti össze a házastár­sakat és teszi őket meggondoltab- bá. Magasabb etikai é3 alkotmány- jogi olapelvek szemelött tartásával kell tehát mérlegelniük a válás gondolatát és valóban csak akkor éljenek a válás gondolatával, ha közöttük az együttélés — annak féldultsága folytán — valóban le­hetetlen és a feldultság okai ki- küszöböihetetlenek. A fennálló törvényes rendelke­zések értelmében addig sem az elökészitö eljárás, sem pedig a bontóper lefolytatása nem indul­hat meg, amig a felperes a 100 vagy 250 forint illetéket le nem rója keresetlevelén. Ezek a lényegbevágó különbsé­gek a két eljárás között, ame­lyeknek megismerése szükségsze­rű, hogy a dolgozók e téren is nyitott szemmel járjanak és gon­dolkozzanak Dr. Bojt István Zalaegerszeg, Vörös Meteor-sporttelep, 2000 néző, játékvezető: Lőcsei. Zalaegerszegi Vörös Meteor: Molnár Rábai, Szőcs, Nádasi — Szijjártó, Zsidó — Kerkai 11., Szabados, Németh, Kerkai 1. (Oláh), Bölcsföldi. Edző: Csap- kay Károly. Pécsi Dózsa: Krausz, — Illés, Morav- csik, Sárközi — Szabó, Polgár — End­lich (Cserpes), Lovig, Lehel. Egervári, Légrádi. Edző: Buzássy Sándor. A pécsi csapat kezd és nagyszerű tá­madással mutatkozik be. Légrádi villám­gyorsan elfut, beadása Egervári lábára száll, az összekötő azonban kapásból közvetlen közelről mellélő. A hazai csa­pat az 5. percben vezeti az első táma­dást, Németh—Szabados adogalás után a labda Kerkai 1. elé kerül, akinek a 16-osról nagy erővel leadott lövése alig kerüli el a kaput. A 8. percben a vendégcsapat megszerzi a vezetést: Szőcs lábáról Egervári elé perdül a labda, az összekötő egy-két lépést tesz vele és 14 méterről laposan, védheletlen lövéssel küldi a kapu jobb alsó sarkába. (0:1). Továbbra is a pécsi csapat tá­mad, a 13. percben Lehel iveit szabad­rúgását. Egervári centiméterekkel fejeli a kapu jobb sarka fölé. Az első negyed­óra után csökken a Dózsa nyomása, lassan magára talál a hazai csapat. A 16. percben Szabados ügyesen ugratja ki Némethct, a középcsatár azonban jó helyzetben elsietve gyengén gurít kapu­ra. Három perc múlva egyenlít a Mete­or. Szabados—Bölcsföldi támadás fut a balszélen, a szélső ügyesen a tisztán álló Kerkai II.-hoz játszik, aki 10 méter­ről a kifutó kapus mellett a jobb alsó sarokba gurít. (1:1). A gól után is lel­kesen támadnak a hazaiak. A 21. perc­ben Szabados Némethet ugratja ki, a középcsatár a még jobb helyzetben lévő Kerkai II. elé játszik, a szélső azonnal lő, s a jól eltalált lövést Krausz csak ragyogó vetődéssel tudia szögletre ök­lözni a bal felső sarokból. Ezután ne­gyedóráig mezőnyjáték következik, a csatárok egyik oldalon sem tudnak ko­moly gólhelyzetet kidolgozni. A 39. nercben ismét a gyors pécsi balszélső húz el Rábai mellett, erős szögből le­adott lövése azonban elsuhan a kapu előtt. Egv perc múlva a Meteor-csatárok dolgoznak ki helyzetet, de Kerkai II. a kaputól 12 méterre lyukat rúg. A félidő utolsó nerceiben hullámzó a játék. A második félidőben Egervári szabad­rúgása az első esemény, a jól eltalált labda azonban a kapu fölött suhan ej. A 4. percben Lehel a tizenhatosról vá­ratlanul kapura lő s a labda a jobb kapufáról pattan ki az alapvonalon túl­ra. Az első percek után a Meteor is ve­zet egy-két támadást, de a csatárok so­kat tologatnak és igy elvész minden helyzet. A 12. percben ismét a Meteor kapu forog veszélyben. Polgár szabad­rúgást ivei a kapu elé, a Meteor-védők elalszanak, a kiugró Fridrich azonban 1 lépésről el véti a labdát. A 16. percben mindkét csapat cseri;' A Meteornál a sántikáló Kerkai 1. helyett Oláh jön be. 3 Dózsából-Triá-rich r?.@g$r te As Cserpes áll a helyébe. A 23. percben Németh jó labdát ad Bölcsföldinek, a szélső Kerkai II. elé játszik és Sárközi csak az utolsó pillanatban tud menteni. A 26. percben szép Meteor-támadás fut a pályán. Szabados labdájával Bölcs­földi elszalad. az ötös magasságából középre játszik, s a jó ütemben érkező Németh 12 méterről ballal félmagasan a háló baloldalába lő. (2:1). A gól után a hazai csapat érthetetlenül lefékez, a pécsiek pedig szárnyakat kapnak. A 29. percben Egervári átjátsza a Meteor­védőket, s Molnár a labdát csak másod­szorra tudja megkaparintani, közvetle­nül a gólvonal előtt. A Dózsa-játéko- sok gólt reklamálnak. a játékvezető azonban a partjelző megkérdezése után tovább engedi a játékot. Légrádi oda­szalad a játékvezetőhöz, valamit mond neki. mire a játékvezető leküldi a pá­lyáról. Három peréig szünetel a játék, a pécsi játékosok körülveszik a játék­vezetőt, ő azonban fenntartja korábbi ítéletét. Tíz emberrel is a Dózsa tá­mad és ezek a támadások igen veszélye, sek. A 36. percben egy kapuelőüi kavarodás során Rábai a i6-oson belül kézzel akadályozza Cserpest az elfutás­ban, a iátékvezető II-est ítél a hazai c.sanat ellen. Egervári áll neki a bün­tetőnek és a jobbra vetődő Molnár mellett a kapu közepébe rúgja a labdát, (2:2). A mérkőzés utolsó perceiben is a Pécsi Dózsa támad, s a Míeleor védői csak üggyel-bajjal tudják Ináritani a megújuló támadásokat. A játékvezető a 93. percben jelzi a mérkőzés végét. A sáros, csúszós pályán az első perc­től fogva inkább küzdelem alakult ki. A pécsi csapat nagyszerűen kezdett és az első negyedórában ötletes csatárjá- lékkal több helyzetet dolgoztak ki. ezekből azonban csak egyet tudtak ér­tékesíteni. A hazai csapat a félidő köze­petáján taiált magára és az egyenlítő gól után könnyen megszerezhette volna a vezetést is. A második félidő első fe­lében hullámzó volt a játék, később azonban mindinkább kiütközött a Meteor erőnléti hiányossága, a Dózsa 10 ember­rel is egyenlíteni tudott, a mérkőzés végéig támadásban maradt és a hazai csapat végül örülhetett az egyik pont­nak is. A játék képe alapján a Pécsi Dózsa egységesebb csapat benyomását keltette és a helyzetek alapján közelebb is állt a győzelemhez. A Zalaegerszegi Vörös Meteor csa­patában Molnár nem vétett komolyabb hibát, a tizenegyest kis szerencsével megfoghatta volna. A hátvédek közül Nádasi nyújtotta a legegyenletesebb teljesítményt, Szőcs néha meg-megin- gott, az első gól az ö hibájából esett. •Kábái nehezen fordult, szélsője gyakran átjátszotta, a második gól előtt felesle­gesen szabálytalankodott. A két fedezet mérsékelten játszott. Szijjártó volt még a jobbik. Zsidónak nem ment a játék. A csatársorban Kerkai II-tö] a gólján kí­vül nem sokat láttunk, Szabados az I. félidőben ragyogóan játszott, a II.- félidőre azonban elkészült erejével és szinte alig lehetett észrevenni a pályán. Némethet gólján kívül csak lelkesedése dicséri. Kerkai I. is az első félidőben játszott jól, a II. félidőben fáradtan mozgott. A helyeie beállt Oláh nehezen lendült játékba. Bölcsföldi néhányszor ügyesen kevert. A Pécsi Dózsa csapatában Krausz jó! védett. A hátvédhármasban Moravcsik volt a legjobb, de Sárközi is erőteljesen játszott. A két fedezet: Szabó és Polgár végig kiemelkedő teljesítményt nyúj­tott. A csaiársorban Egervári volt á legjobb, ügyesen hozta fel a labdát, s minden megmozdulása veszélyes volt a kapura. Lehel technikás, de puha, a Lovig—Fridrich jobbszárny keveset volt játékban. Légrádi csapatának egyik legjobbja volt, sportszerűtlenségével azonban nagyban rontott teljesítményé.- nek értékén. Lőcsei játékvezető erélytelenül. rosz-í szül vezelte a mérkőzést. Számos for-: diloti IKiste skac.1, melyek mindkét csa­patot sújtották. NB I-ES LABDARUGÓ EREDMÉNYEK;. Szegedi Honvéd—Bp. Vasas 1:0 (0:0) Csepeli Vasas—Salgótarjáhi Bányász! C:2 (4:2) ; Bp. Bástya—Bn Postás 4:0 (1:0)-Győri Yásás—Szom uahielyr LokCirrGdV 2:1 (2:1) ' f Sortex—Sztálin Vasmű Építők 1:0 (0:0)’ Bp. Kinizsi—Dorogi Bányász 1:0 (0:0) Bp. Dózsa—Bp. Honvéd 5:2 (2:1) NB H. NYUGATT CSOPORTJÁNAK * EREDMÉNYEI: íj Pécsi Lokomotiv—Szombathelyi Hon-4 véd 5:1 ]' Pécsuj hegyi Bányász—Szombathelyt Vörös’ Lobogó 5:2 | Nagykanizsai Bányász—Pápai Vörös Lobogó 2:9 í Tatabányai Építők—Pécsi Vörös Lö*u bogó 3:1 I Várpalotai Bányász—Pécsbánya telepi- Bányász 1:0 I Komlói Bányász—Csillaghegyi Vöröst Lobogó 2:1 i Győri Lokomotiv—Kőbányai Bástyát» 2:0. NINCS TELITALÁLAT Totoeredmények: 12 találatos szelvényé nem volt. 11 találatos 15 darab, egyen-i ként 5450 forint. 10 találatos 146 darabz egyenként 550 forint. 9 találatos 1169 darab, egyenként 92.50 forint nyere.- mennyel. í A 12 találatos TOTO-szelvcny: 1, 1, I. 1, 2, x, x, 1, x, 2, 2. HASZNÁLT ruházati cikkeket, (férfi- és nőiruha, fehérnemű, cipő stb.) porcel­lán- és üvegtárgyakat KÉSZPÉNZÉRT ÉS BIZOMÁNYBA előnyös előlegfolyó, sitással felvesz a NAGYKANIZSAI BIZOMÁNYI ÁRUHÁZ. (535) Í&S ka m\ ^^4 ^ TAKARÉKBETÉTKÖNYVE MOZI Zalaegerszeg, jmiiu. 1 -töl o-ig? ■ BUDAPEST ★ Nagykanizsa, június l-löl 3-ig: EZERARCÚ HŐS ZALA A Magyar Dolgozók Pártja Zala megye® Bizottságának lapja. — Felelős szer* kesztő és kiadó: Darabos Iván. — Szer* keszfő'ég: Zalaeger'zeg. Kossuth LajosJ utca 22. Telefon: 250. — Kiadóhivatal? Zalaegerszeg. Széchenyi tér 4. Telefoni, 102. — Készült a Vasmegyei Nyomda* Ipart Vállalatnál Szombathely, Kossuti)» Lajos.utca 6. Telefon: 75. — Felelő# vezető: Hofmann Miklós. | isd és terjeszd a