Zala, 1953. május (9. évfolyam, 102-126. szám)

1953-05-06 / 104. szám

A választásra jelenik meg! Mindennap győzelem (antológia) (Szépirodalmi Könyvkiadó) A kötet célja, hogy közvetlenül szolgálja a választási agitáció munkáját. Az összegyűjtött ver­sek, prózai Írások és szatírák sok­kal kisebb részben, s csak mint egy szembeállításként beszélnek a múltról, főképpen felszabadult uj életünk dicséretét, a szocializmus építésében elért eredményeinket, ez ember -megbecsülését hirdetik, helytállásunkat az imperializmus háborúra uszító erői ellen, a bé. kéért vívott harcban. Ennek meg­felelően az anyag négy csoportra oszlik: a múltat idéző az első, a felszabadulás óriási lélekz'-tvé'e' lét, a szabad országban uj éle. töt kezdő nép első lépéseit, az öt. éves terv, az építés diadalmá-t a második fejezet, (Ebben nemcsak a terv legnagyobb, legnevezetesebb létesítményéi kaptak helyet, ha­nem a falu változott életéről, a termesze átalakításról, a falu szo­cialista átalakulásáról is esik kel lő arányban szó versben és pró. zában egyaránt.) Az embernek, a ••legfőbb értéknek“ megbecsülésé- •a harmadik rész, végül a béke­harcot, a harc katonáit ábrázol' ják a kötet befejező oldalai. Ilyen viszonylag kisterjedelmű válogatás nem tarthat igényt ar ra, hogy teljes képet adjon hatal. más ivü fejlődésünkről, győzel­meink sorozatáról, életünk válto­zásairól. De arra törekedtünk, hogy legfontosabb eredményein két, ha nem is hiány alanul, tük­röz.esstik a műfajilag, tematikai­lag egyaránt sokrétű anyagban, lg n sok magyar iró és költő szó­lal meg a gyűjtemény lapjain, kö z ül ük többen uj, ez alkalomra irt művekkel szerepelnek. Például: Szabó Pál. Veres Péter, Szeberé. nyi Lehel, Máté György, DevecSe- ri Gábor, Földes Péter, A válogatásnál fontos szempont volt, hogy rövid, felolvasásra is al. kalmás prózai írások, szavalásra is különösen megfelelő versek ke rüljenek a köte'be, lehetőleg első. sorban olyan ók, melyek .gyűjtemé­nyekben eddig nem, vagy csak részben szerepelnek. Több segítséget Kcílócfdnak Nem lehet elmondani, hogy Kálócfa a leg­jobb községek közé tartozik. Ennek oka elsősor. ban a pártszervezetnél és a tanácsnál kevesen, dö. A pártszervezet és a tanács nem mozgósítja kellőképpen a dolgozó parcusztokát. Különösen a pártszervezet, tesz keveset a begyűjtés fokozása érdekében. Nem ségili cs ellenőrzi a tanács mun­káját, igy a tanács munkájában is bőven vannak hiányosságok, Kálócfa községben cgy-cgy verseny kezdete- kor nincsenek felkészítve, felvilágoskva a dolgozó parasztok. A faluban nincs népnév élőmunka, Így töiy&nik meg az, hogy azoic a dolgozó paraszt- tok, ckik tettek is vállalást, nem teljesitik azo­kat. Nem érzik vállalásuk teljesítésének jelentő­ségét. A tanács ntsm veszi komolyan a lemara­dást. a teljesi.ésben. Kálócfa a bradási tervét április 30-ig tojás­ból 74, baromfiból 115, tejből 85 százalékra tel­jesítette. Nem sokkal különbek az eredmények a' hozzájuk tartozó Kozmadombja községben sem, lőj ás b eladásukat 46, tej beadásukat pedig 52 szá­zalékra teljesítették. A tanács elnökét hanyag és megalkuvó mun­kájáért felfüggesztették, most uj elnök áll a ta. nács élén. A jxírlszervezet feladata, hogy rue hagyja egyedül ezt a. tanácselnököt, segítse és el­lenőrizze munkáját, A mostani eredményieken fel­tétlen változtatni kell, de ehhez meg kell változni a pártszervezet és tanács munkájának is. A já­rási pártbizottság és járási tanács is több gondot fordítson erre a községre. A pártszervezet közel féléve párttitkár nélkül van. a járási bizottság feladata hogy megerősítse ezt a pártszervezetet. Kálócfa községben vannak becsületes dolgo­zó parasztok, akikcí lehet mozgósítani, akik leül­nének is vállalást és teljesítenék is azt, csak eh­hez a vezetőség munkáját kell megjavítani. Fokozzuk a cséplőgép javítás ütemét ban a, javításokat. cséplőgép javít ások terén. Különö. Május Sí én befejeződik a csép­lőgép javítások határideje. Ezért az utóbbi időkben különösen gyor­sult gépállomásainkon ez a műn. ka. éL felsöbagodi gépállomás 34 darab cséplőt javítóit ki, legtöbbet gépállomásaink közül. Még 9 gép javüás.a van hátra. Hogy tervüket teljesíteni tudják, nekik is foko­zottabb munkát kell végezni, Ez a gépállomás szervezte meg leg job­A csesziregi gépállomásnak mar csak két gép javítása■ van hátra, a hetenyei gépállomásnak viszont még 6 cséplőgépet kell kijavítani. Ha a. cséplőgépek javításának határidejét és aß április 30-ig el­éri eredményeket vizsgáljuk, meg­állapíthatjuk, hogy gépállomá­sainknak még Van tennivalója a sen a palini gépállomás van el­maradva. Mindössze 15 gépet ja­vítóit ki és még 39 cséplő vár ki­javításra. A gépállomás vezetősé­ge kezdetben elhanyagolta a javí­tás szervezését, nem biztositolt a javításhoz megfelelő munkaerőt. A lenti gépállomásnak 19, az oi'osz- tonyi gépállomásnak még 18 hi- javiiatltm cséplőgépe van­Ahol lemaradtak a begyiijté§ken A kerkabarabási tanácselnök még azzal sincs tisztában, hogy mennyi a. község begyűjtési terve. Ennek következménye az, hogy az áprilisi tejbeadását ,a község csak 20 százalékra, a tojásbeadást pe dig 69 százalékra teljesítette. Nem is végezhetnek jó munkát akkor, amikor még a tanácselnök elvtárs is azo,n az állásponton van, hogy két tehéntől csak egy csészére va­ló tejet leltet fejni. A tanácselnök meg&lkuvó magatartása elősegíti a község le maradását- Arra nincs szükség, hogy egész nap a tanácselnök elv­társ — mint ahogy mondotta — loholja végig a falut, hanem épít­se ki az ak ivahálózatát, vonja be a dolgozó parasztokat a begyűjt é. si munkákba. Tótszerdahely község mindössze 29 százalékra áll a tojás beadása" val. Ha valaki csak a verseny állását nézi, azt kell hinnie, hogy nincs elég baromfi a községben, azért megy ilyen vontatottan a begyűjtés. A tanács nem tartja nyilván azoknak a gaz. dáknak a névsorát, tahik hátralék­ban vannak, nem végez ellenőr- j ző munkát és igy szabadon viszi:-1 a dolgozó parasztok piacra az* a mennyiséget, amit a beszolgáltató- si kötelezettségükbe kellene adni az államnak, ,a dolgozó népnek. Bárszentmihályfa községben 79 százalékos a tojás, és j 3-9 százaié kos a tejbead,ás. Azok a gazdák, akik az elmúlt évben jól teljesítők voltak, akikre az egész község büszke volt, most nem teljesitik a kötelezettségüket. Nem kis része van ebben a tanácsnak. Elsza­kadt a tömegektől, nem foglalko­zott a hátralékos gazdákkal, rossz a politikai felvilágosii-ó munka. Jó szervező-munkával meg tud­ják javítani a begyűjtést és elér. hetik azt, hogy járásúknak nem utolsó, hanem első községe lesz­nek. A zala-szentgróti járásban Diós. ká-1 az utolsó a begyűjtési mun kában. Ezért a lazaságért nem­csak a község tanács a felelős, hanem a járási tanács is. Éppen ettől vonja meg a segitségnyuj" I lás át. Olyan instruktort ad ennek ! a községnek, aki egy heti ottlé­te alatt sem végzett többet, mint más egy nap alatt. A tanácselnök elvtárs ismeri a hibákat, csak egyedül nem képes megoldani a fel-adatokat. A járási -tanácsnak sürgősen segítséget kell nyújtani Diósikálnak, mert a község lema­radása az egész járás eredményé: lerontja- A községi pártszervezet végezzen alapos eJenőrzőmunkát, A ikulákság és a klerikális reak­ció aknamunkáját könyörtelenül leplezzék le. Munkájuk megjaví­tásával nemcsak a járás, de az egész m-egye becsül:tét védik. Sand község rossz eredményeit a tanácselnök hátralékos beadása segítette elő. 10 ki’ogramm hátra, lékos tojásbeadását mégcs-a,k az elmúlt na-pokban törlesztette. Nem várhal akkor jó munkát a közsé­gétől, ha még ő maga sem telje" si'i az állammal szem,b?ni kötele­zettségét. A tanácselnök elvtárs a község nevében csatlakozott a zal-akarosi dolgozó parasztok ver. senyfelliivasához. Vállalásuk túl teljesítésére telt vállalást. Ehhez a munkához azonban először az ö példamutatása szükséges. Sertés- szabadárak megállapítása Fontos nemzetgazdasági érdek, hogy a dol­gozó parasztság által leadásra kerülő sertések minél nagyobb súlyúak legyenek. Pártunk és kor­mányzatunk dolgozó parasztságunk érdekeit szemelött tartva a 126, a kulákoknál pedig a 130 kilogrammnál súlyosabb sertések leadásánál 1953 április 10-től az alábbi szabadárakat állapította meg: 1—20 kg szabadsuly esetén, élő­súlykilogrammonként 10 Ft 21—40 kg szabadsuly esetén, élő­súlykilogrammonként 12 Ft 41—60 kg szabadsuly esetén, élő­súlykilogrammonként 14 Ft 60 kg-on felül élősúlykilogram­monként 16 Ft. A fenti szabadárakat csak azoknak a dol­gozó parasztoknak lehet kifizetni, ahol a, le­adásra kerülő sertések darabonként elérik a 126, kulákoknál a 130 kilogrammot Az elszámoltatás során átvett sertésekért a többletsuly után is csak a beadási ,,B“ árat lehet fizetni. Állatorvosi igazolvány, illetve a községi ta­nács igazolása alapján 126, kulákoknál 130 kilo grammnál alacsonyabb súlyban beadott serté­seknél a szabadsulyért, illetve többlet súlyért a fenti szabadáraknál kilogrammonként 3 forinttal alacsonyabb árat k?l 1 fizetni. iPORt Zalaegerszegi Vörös Meteor—Győri Lokomotiv 0:0 Zalaegerszeg, Vörös Meteor-sporttelep, 3000 néző, játékvezető: Korompai Zalaegerszegi Vörös Meteor: Molnár — Dolgos, Szőcs, Nádasi — Oláh, Lop- pert — Madarász, Szabados, Németh, Bölcsföldi, kábái. Edző: Csapkay Károly Győri Lokomotiv: Tóth II - Sághegyi' Szilva, Varga — Megyeri. Tóth I. —’ Hadnagy, Kapitány, Szondi, Deák, Pa­taki. Edző: Horváth Pál. A hazai csapat kezd és mindjárt tá­mad is. A 3. percben baloldali támadás után Rábai fejjel középre játszik, Sza­bados tisztán kapia a labdát, de a 11 -es poniról gyengén kapu mellé gurit. A 9. percben Madarász a jobbszélcn elfut, az eléje futó kapus felett azonban kapu melié emeli a labdát. Továbbra is a Meteor támad és a 12. percben Németh —Madarász—Rábai összjáték után a ba 1 - 'szélső 5 méterről nagy helyzetben gyat­rán kapu mellé lő. Á 16. percben Sza­bados lapos lövését vetődve, védi a győ­ri kapus, egy perc múlva Németh lövése, kerüli cl a jobb felső sarkot. A győri csatárok csak ritkán jutnak el a Meteor kapuja elé, s ezek a támadások nem is veszélyesek. _A 24. percben Szabados —Bölcsföldi—Rábai adogatás végén a balszélsö ismét ió helyzetet hagy ki. A 31. percben Rábai, a 35. percben Né­meth küld erőtlen lövést kapura, Tóth IT. mindkét esetben biztosan véd. A fél­idő vége felé feljön a győri csapat is és Deák vezérletével több szép támadást vezetnek. A 37. percben Deák a jobbszél­ről ível be, Atolnár nem tudja megka­parintani a labdát, Szondi kapura ner- dit és Szőcs csak az utolsó pillanatban túri mellel menteni. F.gy perc múlva is­mét Deák-alakitást láthatunk: az össze­kötő a Meteor-védők között kiiör és a ki­futó Molnár mellett csak centiméterekkel gurit a jobb alsó sarok mellé. A fél­idő hátralevő részében mezőnyjáték fo­lyik. A második félidő változatos játékkal kezdődik. A 3. percben Molnár lábbal ment Kapitány elől, a másik kapu előtt Rábai lassúságán akad el egy sokat- igérö támadás. Ezután mintegy negyed­órán keresztül enyhe Meteor-fölény alakul ki, a csatárok azonban nem tud­nak gólhelyzetet összehozni. A 16. perc­ben cserél a Meteor: Németh helyére Kerkai II. jön be. Kilenc perc múlva a Győri Lokomotiv is lecseréli középcsatá­rát: Szondi helyett Egres áll be. A csere egyik csapatnak sem használ, a játék mindinkább csapkcdóvá válik, mindkét, oldalon sok a hibás leadás. A 30. perc­ben Kerkai II. és Rábai a baloldalon vezet jó támadást, a középre gurított labda azonban az ötösön leperdül Sza­bados lábáról. A 35. percben Egres a kapunak háttal állva küldi a labdát a kapu fölé. Az utolsó 10 perc mezőnyjá­tékkal telik el. A mérkőzést a gólképtelen csatársorok cs a jól záró védelmek küzdelme jelle­mezte. A hazai csapat biztatóan kezdett, az első negyedórában több gólhelyzetet dolgozott ki, de a csatárok lövései rend­re célt tévesztettek. Az első félidő to­vábbi részében és a második félidő első felében is Ateteor-fölény alakult ki, de a győri védelem most már hiba nélkül játszott: ^ A győri csapat csak az első félidő utolsó 10 percében veszélyezte­tett, a csatárok azonban itt is kihagy- > Iák a kínálkozó helyzeteket. A játék képe alapján az eredmény igazságos. Ä Z. Vörös Meteor csapatában Mol­nár kevés dolgát jól végezte, a hátvéd­hármasból Szőcs játéka emelkedett ki. Nádasi határozatlan volt. Dolgos nem állt rá a szélsőjére, amellett több eset­ben feleslegesen szabálytalankodott. A fedezetek közül Oláh volt a jobbik, végig egyenletes, jó teljesítményt nyúj­tott, koppért időnként szabadon hagyta összekötőjét. A csatársor tagjai mintha teljesen elfelejtettek volna kapura lőni. Madarásztól néhány szép elfutást lát­tunk ugyan, de lövésre nem mert vállal­kozni és gyakran nem tudott időben meg­szabadulni a labdától. A belsőhármas lendület nélkül, puhán játszott. Rábai ,ió kezdés után fokozatosan visszaesett, iöhb nagy helyzetet kihagyott. A Győri Lokomotivban is a védelem volt a legjobb csapatrész. A hátvédek közül Sághegvi és Szilva, a fedezetek közül pedig Megyeri nyújtott kiemelke­dőt. A csanat motorja Deák volt, elől- hátui fáradhatatlanul küzdött és a csa­társort is irányította. Rajta kivül még Kapitány játszott a csatárok közül el­fogadhatóan. Korompai játékvezető határozottan, nagyobb hiba nélkül vezette a mérkő­zést. Zala megye válogatott—Vas megye válogatott 2:2 (2:1) Nagykanizsa, Vár-uü sporttelep, 1000 néző. Játékvezető: Dobszai. Zala: Nagy (N Lók.) — Németh (Z. építők), Rétsági (Z. Bástya), Farkas (Z. Építők) . — Dezső, Tamás (B.kerettye) — Szántai (Z. Bástya), Horváth (N. Lók.), Károlyi, Nagy (Z. Bástya), Perkó (B.ke- rettye.) Vas: Varga (Sz. Lók.) —- Lendvai, Szalai i. (Sz. Lók.), Horváth (Sz. Szpártákusz) — Monostori (Sz. Dózsa), Reinitz (Sz. Lók.) — Polocik (Sz. Bás­tya), Benes (Sz. Lók.). Halmos (Sz. Postás), Kovács (Sz. Elektromos), Mol­nár (Sz. Lók.). A mérkőzés elején mindjárt a zalai csapat lép fel ta-.nadólag, támadásai­ban azonban kevés a tervszerűség, igy az ellenfél védelme a támadásokat egyelőre hárítani tudja. A 11. percben szép támadás bontakozik ki, Szántai vi­szi fel a labdát, átvágja a baloldalra, s a gyors Perkó 10 méterrel a háló bal­sarkába lő. (1:0). Az ellentámadás so­rán a kitörő Halmos egyből fölelövi a ll-es pontról a jobbszélről beadott lab­dát. . Enyhe fölénybe kerül Vas megye. Csatárai gvors támadásokat vezetnek, de a kemény zalai védelem egyelőre jól rombol. A 20. percben szögletet rúg Szántai, a. labda az előrehuzódott De­zsőhöz kerül, aki tiszta helyzetben a tizenhatosról csúnyán mc'lólő._ Tízperces mezőnyjáték után újabb gólt ér cl Zala. Lendvai rövid hazaadását a szemfüles Perkó elcsípi és a kétségbeesetten kiro­hanó kapus mellett az üres kapuba lő. (2:0). A két gyors szélsője révén ve­szélyes támadásokat veze1 a hazai csa­pat. de újabb gélt már nem sikerül el­érnie. A 44. percben Molnár kitör egy clőrevágott labdával, de az ötösről ió helyzetben a kapu mellé gurit. Az utol­só percben ismét Molnár tör ki, most azonban a bizonytalankodó védők között a hálóba , vágja a labdát. (2:1). A félidőben cserét határoz cl Zala. Horváth helyett Kormos lesz a jobb­összekötő. A játék elején mindjárt tá­madásba lendülnek á Vas megyeiek. A 4. percben Halmos szép lövése csak cen­timéterekkel kerüli el a jobb felső sar­kot. Vas megye fölénybe kerül, szinte állandóan támad. A kiegyenlítés a leve- geben lóg. A 15. percben cserélnek a ) Vas megyeiek is. Kovács helyeit Szalai II. áll he. A két zalai fedezet teljesen visszaesik, a csatársor nem tudja tartani a labdát, igy a védelemre nagy munka hárul. A 28. percben Polocik gyönyörű egyéni akcióból egyenlít. Kicselezi hát­védjét. kapura húz, Nagy beadást vár, kimozdul kapujából, de a szélső' felisme­ri a helyzetet és nehéz szögből a hálóba lövi a labdát. (2:2). A 40. percben ugyancsak Polocik vezet szép támadást, az alapvonalról bead, a beadást Molnár egyből bevágja. A játékvezető azonban nem adja meg a szabályos gólt, mert szerinte a szélső előzőleg a könyökét használta hátvédjével szemben. A 45. percben a tizenhatosról szabadrúgáshoz jut Vas megye. Szalai azonban lövés helyett leadja a labdát, és a védők fel* tudnak szabadítani. Sportszerű. szép küzdelmet vivo.it -a két megye válogatottja. A Vas megyei csapat a II. fél időbei i jó jálékával meg­érdemelte volna a győzelmet a teljesen visszaeső zalai csapat ellen, A zpíaiak védelme jól működött. Nagy a gólokat nem védhette. A hátvédek közül Rét­sági emelkedett ki. A két fedezet a má­sodik félidőben teljesen elkészült erejé­vel. A csatársorban csak a két gyors szélső dicsérhető. Vas megye csapatában Varga a gó­lokról nem tehetett, megbízhatóan vé­dett. A hátvédek közül Horváth volt a legjobb, de Szalai I. is szépen feljavulj: a 11. félidőre. A két fedezet hasznosan, jól játszott. Reinitz volt a jobbik. Po­locik nemcsak csapata, de a mezőny legjobbja is volt. Minden elfutása gól- veszélyt jelentett. Benes jó segítőtársa volt. Halmos szintén a második fél­időre javult fel. Kovács helyére beállt Szalai II. egy árnyalattal jobb volt tár­sánál. Molnárnak is voltak veszélyes el­futásai. Dobszainak sok téves Ítélete volt. MEGYEI LABDARUGÖBAJNOKSAG EREDMÉNYEI: Nagvkanizsai Bástya—Felsó'rajki Trak-' tor 5:2 (2:1) Nagykanizsai Bányász II—Lovászi Bá­nyász 4:2 (3:1) Zalaegerszegi Vörös Mcleor II—Lenti Traktor 4:2 (2:1) Zalaegerszegi Dózsa—Zalaegerszegi Lo­komotiv 5:2 (3:1) Nagykanizsai Építők—Zalaegerszegi Építők 1:1 (1:0) Nagykanizsai Lokomotiv—Zalalövöl Mintasporikör 5:1 (2:1) Bázakerettyei Bányász-Lovászi Bás­tya 2:1 (Hl) MEGYEI KISPÁLYÁS KÉZILABDA BAJNOKSÁG EREDMÉNYEI: Férfiak: Zalaegerszegi« Bástya—Nagy- kanizsai MTH 18:6 ' Nők: Zalaegerszegi Bástya--Szenlgott-' bárdi Vörös Lobogó 2:1. í MOZI Zalaegerszeg, május 4—6-ig: ZŰRZAVAROS ÉJSZAKA ★ Nagykanizsa, május 6-ig: KÖPENY APRÓHIRDETÉS HASZNÁLT ruházati cikkeket (férfi és női ruha,, fehérnemű, cipő stb.) porcellán- és 'üvegtárgyakat KÉSZPÉNZÉRT ÉS BIZOMÁNYBA előnyös előlegfolyósiíás- sal felvesz a ZALAEGERSZEGI BIZO MANYI ÁRUHÁZ. NAPOSCSIBÉIG ADAS MÁJUS HÓBAN CSAK CSÜTÖRTÖKI NAPOKON VAN. Keltető Állomás, Zajaszenüván. (80) KECSKETEJ kapható. Zalaegerszeg, Vöröshadsereg útja 23. sz. alatt. (78) RAKTÁROS! és adminisztrációs munka­körben jártas dolgozót felvételre kere- sünk azonnali belépéssel nagykanizsai kirendeltségünkhöz. Ajánlatot írásban kérjük a Zala megyei Fűszer- és Edességkereskedelmi V. Zalaegerszeg. Szabadság-tér 9. sz. címre küldeni, az ajánlkozó pontos lakcíme feltüntetésé­vel. ____________G9) ZA LA A Magyar Dolgozók Pártja Zala megyei Bizottságának lapja. — Felelős szer* keszlő és kiadó: Darabos Iván. — Szer* kesztöség: Zalaegerszeg. Kossuth Lajos* utca 22. Telefon: 250. — Kiadéhlvatalí Zalaegerszeg. Széchenvltér 4. Telefoni 102. — Készölt a Vasmegvet Nyomda* 'pari Vállalatnál Szombathely, Kossuth '.ajcs.utca 5. Telefon: 75. — Felelő* vezető: Holroann Miklós.