Bilkei Irén (szerk.): Zalai évszázadok. Tanulmányok és dokumentumok Zala megye történetéhez 2016. - Zalai gyűjtemény 80. (Zalaegerszeg, 2016)

Cselenkó Borbála: Uradalom? Önálló birtok vagy birtokrész? A novai „uradalom” helye és szerepe a szombathelyi püspökség uradalmi birtokigazgatásában (1777–1848)

Cselenkó Borbála: URADALOM? ÖNÁLLÓ BIRTOK VAGY BIRTOKRÉSZ? A NOVAI „URADALOM" HELYE ÉS SZEREPE A SZOMBATHELYI PÜSPÖKSÉG URADALMI BIRTOKIGAZGATÁSÁBAN (1777-1848) A szombathelyi püspökségnek három mezővárosa volt: Zalaegerszeg és Nova Zala vármegyében valamint Szombathely Vas vármegyében. Valamennyi mező­város uradalom illetve uradalmi központ is volt egyben. Legalábbis a korabeli, de későbbi források is következetesen „uradalomként" szólnak a három püspöki birtokról. Uradalomként említik a püspöki hivatali és gazdasági iratok,1 és az egyházmegye Mária Terézia-féle alapítólevele is uradalmakról beszél, - bár csak Szombathely és Egerszeg esetében - amikor „A püspök méltó ellátására az újon­nan alapított Szombathelyi Egyházmegyének adomány címen mindenféle java­kat és uradalmakat" adott, „mégpedig a Vas vármegyében lévő és eddig a Győri Püspökséghez tartozó Szombathelyi Uradalmat [...] valamint a Zala vármegyé­ben lévő Zalaegerszegi Uradalmat, amely korábban a Veszprémi Püspökséghez tartozott."2 Egy másik 1777-es forrásból pedig tudjuk, hogy Nova oppidum és a mellette lévő Karácsonyfa falu az alapításkor még a zalaegerszegi uradalom egyik birtokrésze volt.3 Ez a forrás nem csak a novai birtok 1777 körüli státuszára világít rá, hanem azt is bizonyítja, hogy a Zalaegerszeg mezőváros ebben az idő­szakban valódi uradalmi-központ szereppel rendelkezett, amely csak az 1790-es 1 Novát éppúgy mint Szombathelyt és Zalaegerszeget. Szombathelyi Egyházmegyei Levéltár, Püs­pöki Levéltár, gazdasági iratok, régi gazdasági iratok, (Továbbiakban: SzEL, PL régi gazdasági iratok: Nova): novai uradalmi számadások. 2 Az alapítólevélből idézett szöveg latin eredetije Géfin Gyula átiratában: „Pro condecente demum Episcopi subsistentia, neo-erecto huic Episcopatui Sabariensi universa Bona, ас Dominia, et quidem Dominium Sabariense, in Comitatu Castriferrei existens, et ad episcopatum Jaurinensem hucdum pertinens, nunc pro tunc, ubi nempe idem Episcopatus Jaurinensis vacans effectus fuerit, cum unive- ris tam ejusdem Dominii, quam et aliis Comitatus Castriferrei Decimis, ad eundem Episcopatum Jau­rinensem de jure, et ab antiquo percipi solitis, nec non Dominium Szala Egerszegh in Comitatu Szala- diensi existens, ante ad Episcopatum Vesprimiensem spectans" Géfin Gyula: A Szombathelyi Egy­házmegye története. I. köt. Szombathely, 1929. 405. p. Továbbiakban: Géfin, 1929. 3 V. ö. 12. lábjegyzet. Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtár, Szily számtartókkal (Pintér Máté, Pra- csovich György (tiszttartó), Zsolnay József) való levelezése ős XXVII/alsó I. p. „B" 2. (Továbbiakban: SzEK ős XXVII/alsó I. p. „B" 2.) Difficultates in rationibus Mathai Pintér rationistae Szala-Egerszeg- hiensis. 1777. 65

Next

/
Oldalképek
Tartalom