Molnár András: Utóvédként a Donnál. Hadiokmányok, harctéri naplók és visszaemlékezések a magyar királyi 9. honvéd könnyű hadosztály történetéhez, 1942-1943 2. - Zalai gyűjtemény 76/2. (Zalaegerszeg, 2014)

17. gyalogezred - Ezredközvetlenek - 22. Rózsa Gyula hadnagy (17. gyalogezred ezredközvetlen páncéltörő ágyús század parancsnoka) visszaemlékezése, 1942. március 1. - december 20. (részletek)

Kiképzés már nem folyt, az indulásra való felkészüléssel foglalkoztunk. Ösz- szeállítottam egyéni háborús felszerelésemet. Egy, még Csáktornyáról zsákmá­nyolt, bádoggal bélelt, nagy ládába gyűjtöttem össze mindent, amire elképze­lésem szerint szükségem lehet. Április közepe táján indult az első katonavonat Nagykanizsáról. Az ezredparancsnokság és az ezredtörzs. Az elvonuló alaku­latok elszállításának minden gondja most már a Központi Szállítás Vezetőség (KSZV) hatáskörébe került. Ez a szerv adta ki, távirati úton, a szállításra sorra kerülő alakulatok indulási idejét, kocsi-szükségletét, a szállítmány számát. A me­netcélt csak a KSZV, a menetvonalat pedig csak a MÁV illetékesei ismerték. A hátralévő időben a legfontosabb dolgunk az volt, hogy felkészüljünk a be­rakásra, és naponta oktatni a legénységet a vasúti szállítás alatti magatartásra. Megterveztem az országos járművek lehető legésszerűbb málházását, az egyé­ni felszerelésekből nélkülözhetetlen cikkek meglétét folyamatosan ellenőriztem. A készülődés mellett megengedtem, hogy katonáim bármikor fogadhassák hoz­zátartozóikat. Sokszor összeszorult szívvel, de közönyösséget színlelve néztem irodám ablakából a szívet tépő jeleneteket, amikor véget kellett vetnem a napi látogatási időnek, és búcsúzkodásra került sor. Senki sem tudta, találkoznak-e még, ezért az elbúcsúzás minden nap olyan volt, mintha végleges lenne. Egy hét­végén hazautaztam Badacsonyba, hogy én is mielőbb túlessek ezen a szomorú aktuson. Visszautazásomkor apám is kijött velem a vasútállomásra, de nyomban el is köszönt tőlem, és ment vissza a lakásba. Úgy búcsúzott tőlem, mintha csak a szomszéd községbe mennék. „Én is kibírtam az első világháborút, te is kifogod bír­ni" - ezek voltak utolsó szavai hozzám. Édesanyámmal megállapodtunk abban, hogy megtelefonálom az indulás idejét, és áthajózik Fonyódra, hogy még egyszer találkozzunk. Visszautazásom ideje alatt volt időm elgondolkodni századom jövendő sorsa felett. A sok behívott tartalékosban igen sok család egyetlen kenyérkeresőjét vesz­tette el. Egyáltalán nem csoda, hogy annyi szívszorító jelenetnek voltam tanúja. A katonai szerelvények pedig naponta indultak Nagykanizsáról. Egyre fogytak az alakulatok, és május 5-én ott tartottunk, hogy már csak az én századom és az [ezredközvetlen] árkászszakasz van itthon az egész helyőrségből. A délutánokat a Bagolai sor 7. szám alatt töltöttem, meghagyva, hogy már csak néhány nap, de inkább csupán néhány óra választ el bennünket az indulástól. Május 4-én délután 14 óra tájban egy kerékpáros katona állt meg a kapu előtt, keresve a ház számát. Tudtam, hogy mit hoz, mégis kissé elszorult szívvel vet­tem át a lepecsételt borítékot, amely a KSZV táviratát tartalmazta, körülbelül ez­zel a szöveggel: „Értesítem, hogy a 17. honvéd gyalogezred páncéltörő ágyús század + 17. honvéd gyalogezred árkászszakasz (szállítmány száma: 391.720) berak 1942. május 5-én 13 órától 16 óráig a nagykanizsai teherpályaudvaron. Kocsi-szükséglete: egy darab 81

Next

/
Oldalképek
Tartalom