Molnár András: Utóvédként a Donnál. Hadiokmányok, harctéri naplók és visszaemlékezések a magyar királyi 9. honvéd könnyű hadosztály történetéhez, 1942-1943 2. - Zalai gyűjtemény 76/2. (Zalaegerszeg, 2014)
17. gyalogezred - Ezredtörzs - 21. Péchy György főhadnagy (17. gyalogezred, ezred 1. segédtiszt) visszaemlékezése, 1942. március - 1943. május (részletek)
sen görbülő formái miatt még a századparancsnok harcálláspontjáról sem tekinthető át a század védőkörlete. Ezt a dombok előbb leírt alakja okozza. Előre csak 50-60 méterig látni. A németek a védelmi harc vezetését ezért a távbeszélő hálózatra bízták. Távbeszélővonal rengeteg van. Minden támponttal a zászlóaljparancsnok is közvetlenül beszélhet. (Később tapasztaltuk, hogy mennyire bizonytalan harc közben a távbeszélő vonalas összeköttetés.) A védőállásnak semmi mélysége nincsen. Télen kapaszkodtak itt meg a németek. Minden energiájukat a hideg elleni fedezékek ásására fordították. Futóárok és egyéb tábori erődítési elemek nem találhatók. Azzal érveltek, hogy a talaj oly nagy mélységben át volt fagyva, hogy képtelenség volt az ásás. Ez megfelelt a valóságnak, mert bár május elején vagyunk, de a mélyebb rétegek még igen kemények, fagyottak. Csak a felületen engedett ki a fagy. Az állások előtt némi drótakadály és műszaki zár volt telepítve. A németek tájékoztatása szerint a szovjet állások két-három kilométerre vannak a saját állásoktól. Ekkora tehát a „senki földje". Május 11-én a déli körletet szemléltük meg. A zászlóaljparancsnok harcálláspontja Beszegyinotól északra volt. Az állás éppen olyan képet mutatott, mint az északi körletben. Itt is csak megerősített állások voltak támpontszerűen kiképezve, közöttük alig térdig érő mélyen kiásott összekötő árkokkal. Ezen a szakaszon laposabb volt a terep, de volt benne pár, a védőállásra merőlegesen futó horhos, melyek alkalmasak voltak a védőállás rejtett megközelítésére. A német zászlóaljparancsnok közlése szerint ebben a körletben támad legtöbbször az ellenség. A szemrevételezés eredményeképpen megállapítottuk, hogy a német védőállás lényegében egy vonal, melynek semmi mélysége nincsen. A 156. gépkocsizó gyalogezred ezt az állást három zászlóaljjal védte, lényegesen több nehézfegyverrel, és a mi tüzérosztályunknál erősebb tűztámogatást kapott. Ezredünknek pedig - az előzetes tájékoztatás szerint - csak kettő zászlóalj áll rendelkezésre, mert egyik zászlóaljunkat a hadosztályparancsnok magának tartaléknak visszatartja. A szemrevételezés befejeztével gépkocsin Kovasevkába vittek bennünket a 16. gépkocsizó gyaloghadosztály harcálláspontjára, ahol lóra ültünk és visszalovagoltunk Mihajlovoba. Távollétünk alatt is érkeztek be szállítmányok, köztük a 17/1. zászlóalj parancsnoksága is. Megérkezett a hadosztály- parancsnok védelmi intézkedése is. Május 12. A hadosztályparancsnok intézkedése és a szemrevételezéskor látottak alapján nekiláttunk az ezred védelmi tervének kidolgozásához, és ennek megfelelően a felváltásra szóló parancs elkészítéséhez. Az ezred védelmi terve szerint északon a 17/11. zászlóalj balszárnyával csatlakozik a német VII. hadtest védőállásához. Jobb szomszédja a déli körletet felváltó 17/1. zászlóalj, amelynek jobb szomszédja a 47. gyalogezred lesz. Az ezredparancsnok mindkét zászlóaljat 22