Molnár András (szerk.): Zalaegerszegi honvédek a donnál. A magyar királyi 17. honvéd gyalogezred III. zászlóaljának története, 1942-1943 - Zalai gyűjtemény 74. (Zalaegerszeg, 2013)

Molnár András: A 17/III. zászlóalj a Donnál, 1942-1943 - Visszavonulás a Dontól, kitörés az Olim-völgyből (1943. január 27. - február 4.)

községnél, jelentős veszteséget szenvedett, mielőtt február 3-4. körül Sztarij Osz- kolba ért volna.240 A legnagyobb arányú veszteségek e város előtt, február első napjaiban érték a 17/III. zászlóalj maradványait. A zalaegerszegi alakulat a szov­jet bekerítők gyűrűk áttörése során, február 1. és február 4. között összesen 211 főt vesztett: 5-en elestek, 1 tartalékos honvéd megfagyott, 205-en pedig eltűntek. Életben maradt társaik közül is sokan megsebesültek vagy fagyási sérülést szen­vedtek ezekben a napokban. A rendkívüli hideg a téli védőfelszereléssel jobban ellátott tiszteket sem kímélte. Január 29-én Arató Pál főhadnagyot, a 9. puskás­század, február 3-án pedig Fáy Jenő századost, a 8. puskásszázad parancsnokát érte másodfokú fagyási sérülés.241 Horváth Ferenc, a 9. puskásszázad őrmestere, aki január 31-én (miután ellop­ták a sítalpait) maga is fagyási szenvedett, a következőképpen emlékezett a zala­egerszegi zászlóalj - Kaltróy-csoporthoz tartozó - maradványainak Sztarij Osz- kolig tartó visszavonulására. Tíz napon keresztül minden nap egy-egy ellenséges gyűrűt kellett áttörniük, minden reggel harccal kezdődött. A németekkel együtt mentek, mindenütt ők voltak az urak. A hatodik napon elvették a mozgókony­hájukat. Addig legalább teát tudtak főzni. A járműveik elakadtak, a lovakat a németek elszedték, először a kocsikkal együtt, utána a konyhát húzó lovakat is. A sebesülteket ezután már nem tudták magunkkal vinni, a helységekben hagyták őket. Tíz nap alatt érték el Sztarij Oszkolt. Az utolsó nap volt a legveszedelme­sebb, ott volt a legtöbb veszteségük. Egy pár lovuk maradt meg összesen. A szál­lító utakat a németek foglalták el, a magyaroknak a terepen, a járatlan hóban kel­lett gyalogolniuk. Ha megpróbáltak felkapaszkodni a német járművekre, akkor puskatussal verték le őket, vagy ha nem volt más mód, lelőtték. A harag, a gyű­lölet mindenkiben gyökeret vert a németek iránt. Ha faluba értek, a németek el­foglalták a házakat, és ha a magyarok is bementek, kiverték őket. Szalmakupa­cokat kerestek, vagy krumplisvermeket, és összebújtak, egymást melegítették. Sokan megfagytak közülük, csak az gyalogolt, aki bírta akaraterővel. Horváth őr­mester az egyik faluban szerzett egy orosz szánkót, abba fogták be a megmaradt lovakat. Az utolsó áttörési napon már két oldalról lőtték őket. Nyílt terület volt, úgy kellett rajta átrohanni. Egy aknagránát az egyik lovat szétvágta, a másikat súlyosan megsebesítette. Ők a lovak mögött, a szánkót fogva mentek, úgy mene­kültek meg. Sztarij Oszkolban megpróbálták rendezni a soraikat. Mintegy szá­zan lehettek, akik a zalaegerszegi zászlóalj három századából összegyűltek. Ott egy-két órát tartózkodtak, rögtön indultak tovább. Utána már nem keveredtek harcba.242 240 Szabó Péter 2012. 294. p. 241 HIM KI Veszteségi adatbázis. 242 GM Adattára 1456-90/1. sz. Horváth Ferenc visszaemlékezése 5-6. p. Fagyási sérüléséről: HIM KI Veszteségi adatbázis. 78

Next

/
Oldalképek
Tartalom