Molnár András (szerk.): Zalaegerszegi honvédek a donnál. A magyar királyi 17. honvéd gyalogezred III. zászlóaljának története, 1942-1943 - Zalai gyűjtemény 74. (Zalaegerszeg, 2013)

Molnár András: A 17/III. zászlóalj a Donnál, 1942-1943 - A 17/III. zászlóalj mozgósítása és felkészítése Zalaegerszegen (1942. március - május 2.)

országi hadműveleti területre, azt remélve, hogy a győzelem után a németek visszaadhatják a még vissza nem csatolt területeket is, így áldozatvállalásukkal hozzájárulhatnak Magyarország történelmi határainak helyreállításához. Legin­kább pedig egy minden alapot nélkülöző, köreikben elterjedt ígéretben bíztak, hogy csak néhány hónapot kell eltölteniük a harctéren, ősszel leváltják őket és hazatérhetnek.43 44 A zalaegerszegi mozgósítás és felkészülés időszakára később így emlékezett Koszorú Imre hadapród őrmester (1942 októberétől tartalékos zászlós), a gép­puskás század egyik szakaszparancsnoka: „Rengeteg embert, lovat, kocsit behívtak. A laktanya zengett a kiabálástól. A civilek igyekeztek kivonni magukat a katonai szolgálat alól. Rengeteg beteg, hibás ember is volt [köztük]. Végre megalakult a 17ДП. zászlóalj hadi alakulata. Gyakorlatot gyakorlat, éleslövészet követte. Géppisztolyt kaptak a rajpa­rancsnokok. Én egy géppuskás, 44 főből álló szakasz parancsnoka lettem. Mind az öt had­apród őrmester elvonuló alakulatba kerültünk. Závodszky István százados azt mondta, jobb előbb, mint utóbb, esetleg teljesen ismeretlen emberekkel a frontra menni. "u A keleti hadszíntérre induló 17/III. zászlóalj ünnepélyes eskütételére és bú­csúztatására május 2-án, szombaton délelőtt 11 órakor került sor Zalaegersze­gen a Széchenyi és Kazinczy téren. A városközpontban felvonult zászlóalj felett a helyőrség parancsnoka, báró Gaudernák Emil ezredes tartott szemlét, majd P. Horváth Domonkos ferences plébános méltatta a katonai eskü jelentőségét. Mi­után a leventezenekar eljátszotta a Himnuszt, az elvonuló zászlóalj állománya esküvel tett fogadalmat, hogy teljesíti kötelességét a harctéren. Ezután a zászlóalj parancsnoka, Dittrich Géza alezredes, majd pedig Teleki Béla, Zala vármegye fő­ispánja és dr. Tamásy István, Zalaegerszeg város polgármestere mondott beszé­det, végül a harctérre induló katonák díszmenetben vonultak el a Rákóczi utcán a laktanya felé.45 Zalaegerszeg város képviselőtestülete 1942. május 4-ei rendkívüli közgyűlésé­nek kezdetekor az elnöklő polgármester, dr. Tamásy István napirend előtt emlé­kezett meg a harctérre vonuló 17/III. zászlóaljról. Javaslatára a képviselőtestület határozatot hozott, hogy szívén fogja viselni a hadba vonultak hozzátartozóinak ügyét, és mindent megtesz az érdekükben. E határozatot utólag az állomáspa­rancsnokság útján juttatták el a harctérre vonult zászlóalj parancsnokságához.46 43 Horváth Ferenc őrmester visszaemlékezése hangszalagon II. Béres Katalin felvétele, 1990. Ifjabb Horváth Ferenc birtokában, Zalaegerszegen. (A továbbiakban: Horváth Ferenc visszaemlékezése hangszalagon II.) 44 Koszorú Imre visszaemlékezései. „Emlékezés" 23. p. 45 Zalamegyei Újság 1942. május 2. (98. sz.) 2. p.; Zalai Magyar Élet 1942. május 2. (98. sz.) 3. p. 46 MNL ZML Zalaegerszeg város képviselőtestületének jegyzőkönyvei. 1942. május 4.119-120. p. 24

Next

/
Oldalképek
Tartalom