Blázy Árpád: A gyógyszerészet megjelenése és fejlődése Zala megyében 1711-1847 - Zalai Gyűjtemény 1. (Zalaegerszeg, 1974)

II. A GYÓGYSZERTÁRAK SZAKMAI MŰKÖDÉSE - 2. Személyi feltételek, tekintettel a gyógyszerészek gazdasági, társadalmi helyzetére is

1 porcelán égetőcsésze 3 filtráló porcelán csésze 3 üvegmérce (mensura) 4 lombik letehető 1 kétpintes lombik 4 tubulált lombik 4 nagy és kicsi Woulf-palack 1 palack >aljtubussal 8 Hesseni olvasztótégely..." Mindezekből kitűnik, hogy a keszthelyi gyógyszertár felszerelése a kor színvonalának megfelelő volt. Mint azt a megyei főorvos gyógyszertári ellen­őrzései alkalmával megállapította: „Mint tartatik példás jóságú". 192 A megye többi gyógyszertárának felszereléséről igen keveset tudunk. A gyógyszertárak tárolóedényzete szinte teljesen megsemmisült. A nagykanizsai Tuhry György Múzeum őriz néhány XVIII. századból való patikaedényt, mely a nagykanizsai Fekete Sas gyógyszertár berendezéséhez tartozott (lásd 21. sz. ábrát). A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum gyűjtőkörűt ja alkalmával, az elmúlt évtizedben, már csak néhány értékesebb — XIX. század derekáról való — Altwien-edényt tudott összegyűjteni, melyek jelenleg is tulajdonában vannak. 193 Az elmúlt évtizedek megújuló „selejtezési hadjáratai" során a hoz­zánemértés és érdektelenség áldozatául számos értékes szakmai emlékünk esett. 2. A SZEMÉLYI FELTÉTELEK, TEKINTETTEL A GYÓGYSZERÉSZEK GAZDASÁGI, TÁRSADALMI HELYZETÉRE IS A XVIII. században, egészen 1769-ig Zala megyében csak ferences szer­zetes rendi gyógyszertárak működtek. E gyógyszertárak vezetését, szakmai munkáját, mint láttuk, ún. laikus testvérek látták el. Ezek legtöbbször kirur­gusok voltak. Zala megye első polgári gyógyszerészeiről igen keveset tudunk. Minthogy az egyetemi végzettség e gyógyszertárak létesítési idejében még nem volt előírt követelmény, erre vonatkozó adatot nem sikerült találni. Fel kell tételeznünk, hogy ezek a gyógyszerészek csupán úgy nevezhető „mester levéllel" rendelkeztek. Midőn Mária Terézia 1770-ben elrendeli az egyetemi végzettség megkövetelését, egyben módot. ad arra, hogy a korábban bármilyen módon (megyei főorvos előtt, vagy tanító gyógyszerész mester és városi orvos előtt) végzett gyógyszerészek egyetemi végzettséget nyerjenek, ha igazolni tudják a feltételeket. E határozatból számos visszaélés keletkezett, mert meg­felelő összeg letételével az egyetem kiadta a diplomát (a bécsi egyetem ilyetéri működése e korban közismert), azonban ez az intézkedés ennek az átmeneti 192 Zm. kgy. 1847. jan. 25. 69. 193 Semmelweis Orvostörténeti Múzeum. Gyógysz. tört. szakgyűjtemény. 1. gyűjt, csop. . .

Next

/
Oldalképek
Tartalom