Bertók László - Bulkai Pál - Fejér László - Koltay József: Az ivóvíz honfoglalása. A közműves ivóvízellátás fejlődése Magyarországon a római kortól napjainkig. (MAVÍZ, Budapest, 2006)

Fejér László, dr. Filotás Ildikó, dr. Juhász József, dr. Öllős Géza: Vízellátás kezdetei Magyarországon - IV. A középkori közkutakról a vezetékes vízművekig - fejezetek a magyarországi vízellátás 18-19. századi történetéből

A középkori közkutakról a vezetékes vízművekig. vajmi fontos hazánkra nézve, melynek számtalan helysége jó mi­nőségű, és mindennemű célra használható vizet nélkülözni kény­telen, holott ezen bajnak orvoslása az érintett kutak előállítása ál­tal sok helyütt véglegesen eszközöltethetnék." Minden jó gondolatot azonban a gyakorlatban kivívott siker fogadtat el a közvéleménnyel, illetve a döntéshozókkal. Zsigmondy e tekintetben sem állt hadilábon a szerencsével, bizonyítva azt, hogy az elméleti felkészültség párosulva a gya­korlati tudással előbb-utóbb a megérdemelt sikerhez vezet. Zsigmondy korának legjobb szerszámait és gépi felszerelé­seit választotta munkájához, s elsőként a harkányi fürdő bővítésére kiirt pályázatot megnyerve fogott hozzá a gyógyforrás kutatásához. Vállalkozását 1866-ban országra szóló siker koronázta. 37,7 méter mélységből 62,5 fokos hévvizet juttatott a felszínre, s ezzel a fürdőnek máig ható hírnevet szerzett. Az eredményes harkályi fúrást újabbak követték, amelyek egyre inkább növelték meggyőződését, hogy az Alföld ivóvíz-gondjain is az artézi fúrások segít­hetnek egyedül. 1872-ban Szlávy József miniszterelnökhöz fordult beadvánnyal, majd a következő évben a Magyarho­ni Földtani Társulat szakülésén "Emlékirat az Alföldön fúran­dó artézi kút tárgyában" címmel fejtette ki nézeteit. Zsigmondy Vilmos korának legjobb fúró szerszámait és gé­pi felszereléseit használta, vállalkozásával az alföldi váro­sok ivóvíz ellátásának fejlődését indította el. Az artézi ku­Zsigmondy Vilmos bányamérnök, a hazai artézi kútfúrás úttörője I. Fferenc József király megkóstolja Zsigmondy margitszigeti fúrásánál felszínre bukó vizet tak fúrásának elterjedésére a budapesti Városligetben 1878- ban sikerrel végződő mélyfúrás volt nagy hatással. Ennek nyomán különösen erős vágy ébredt az alföldi városok la­kóiban a jó ivóvíz iránt. Az első kezdeményezés - még ugyanabban az évben - Hódmezővásárhely törvényhatósá­gi bizottságától érkezett, akik már hosszabb ideje sikertele­nül próbálkoztak megfelelő kút fúratásával. A Zsigmondy- féle kútfúró cég elvállalta a munkát, s két év múlva a 197,84 méter mély kútból percenként 65 liter, 19 Celsius fokos, közegészségügyi szempontból is kifogástalan víz ömlött ki. Az 1880 júniusában elkészült kútról így lelkendezett a he­lyi sajtó: "Artézi kutunk ugyancsak keresetnek örvend. Éjjel-nappal sza­kadatlanul hemzseg körülötte a sok hordó, kanta s mindenfajta vizes edények csoportja. Ez is fényes bizonyítéka annak, hogy mily szükség lenne a vizet alagcsövezés által más városrészekbe is elvezetni..."

Next

/
Oldalképek
Tartalom