Bertók László - Bulkai Pál - Fejér László - Koltay József: Az ivóvíz honfoglalása. A közműves ivóvízellátás fejlődése Magyarországon a római kortól napjainkig. (MAVÍZ, Budapest, 2006)

Bulkai Pál, dr. Bukta Endre, dr. Dóka Klára, dr. Filotás Ildikó, Karácsonyi Sándor, dr. Koltay József, Kömyei László, Perecsi Ferenc, Péter Gábor, dr. Schiefner Kálmán: Vízellátás fejlődése a második világháborút követően - XX. A vízellátás erőteljes fejlődésének időszaka (1960-1990 között)

Vízellátás fejlődése a második világháborút követően Ipari víz Győrben az ipari üzemek ellátására még a 20. század elején ipari vízmű létesült. Ezt a mennyiségi és minőségi igények kielégítése érdekében az 1950-es években új vízkivé­teli művel, homokfogóval, NA 500-as, és NA 300-as fővezetékekkel és a régi gyárvárosi víztoronynak az ipari vízműhöz való kap­csolásával bővítették. 1962- ben üzembe állt az Uniflow rendszerű derítő is. Ez azon­ban nem váltotta be a reménye­ket, így később még dobszűrő beiktatásával kellett a tisztítási hatásfokot javítani. Ezek ellenére - főként a kedvezőbb ár miatt - az ipari víz iránti kereslet növe­kedett, így a hálózatot újabb vezetékek építésével 29 km-re kellett növelni. Az ipari vízmű kapacitása 35 ezer m3/nap. A nyolcvanas évektől Győr város vízellátási hálózata két nyomásövezeti rendszert alkot: a régi alacsony nyomású és az új la- kótelepek(Marcalváros, Adyváros) építése során kialakuló magas nyo­mású övezet. Az alacsony nyomású övezet fogyasztás ingadozását az Er­zsébet-ligeti 2000 m3-es víztorony és a Marcalvárosi víztorony 4000 m3-es alsó tartálya egyenlíti ki. Szabadhe­gyi víztorony. 2003-ban készült el Győr legújabb, immár ötö­dik víztornya. Mű­ködésével a József Attila utcától délre eső, magasabb fek­vésű területen újabb emelt nyomású övezet jött létre. A to­rony negyvenöt méter magasságú, a felső részén 400 nü-es tartály, alul, pedig egy 500 m3-es medence van kiépítve. 2005-ben a város két vízműtelepének napi átlag terme­lése 25-30 ezer m3 körül alakul, és csak a nyári csúcs- fogyasztás időszakában éri el a napi 45 ezer m3 termelést. Az iparivíz iránt egyre kevesebb az igény, a hálózat jelentősen lerövidült, a napi átlag termelés 4-5 ezer m3 körüli. A városi vízhálóza­tot folyamatosan korszerűsítik, igazodva az útfelújítások üteme­zéséhez. A főnyomó vezetékeket, és a folyók alatti átvezetéseket korszerű csőbéleléses technológi­ával újítják fel. Sopron vízmüvének fejlesztése A határ menti város az 1950-es években az akkori politikai gon­dolkodásmód miatt csak las­sabb ütemben fejlődött, az évti­zed közepén mégis vízhiányok je­lentkeztek. Ennek megszüntetésére épült meg a Kistómalmi vízmű 1955-ben. A városi hálózaton a nyo­másviszonyok és az egyenletes szol­gáltatás javítása érdekében 1956-60 között jelentős fejlesztéseket végez­tek. Megépült a Vashegyi 400 m3-es tároló medence, az azt tápláló főve­zeték, majd a III. számú, NA 300-as városi fővezeték és a Villa sori 2 x 800 m3-es medence. A termelt vízmennyiség azonban a hálózati bővítések miatt is növekvő igényeket nem fedezte, így 1960- ban megkezdték a Sopronkőhidai Ipari víztorony, Győr

Next

/
Oldalképek
Tartalom