Bertók László - Bulkai Pál - Fejér László - Koltay József: Az ivóvíz honfoglalása. A közműves ivóvízellátás fejlődése Magyarországon a római kortól napjainkig. (MAVÍZ, Budapest, 2006)

Bulkai Pál, dr. Bukta Endre, dr. Dóka Klára, dr. Filotás Ildikó, Karácsonyi Sándor, dr. Koltay József, Kömyei László, Perecsi Ferenc, Péter Gábor, dr. Schiefner Kálmán: Vízellátás fejlődése a második világháborút követően - XX. A vízellátás erőteljes fejlődésének időszaka (1960-1990 között)

Vízellátás fejlődése a második világháborút követően (Részletes ismertetés a 125 éves Fővárosi Vízművek c. kiad­ványban található). A Pesti III. sz. főnyomócső rendszer kezdetben a Főtelep gépházaiból továbbította a vizet, de végleges szerepét csak azután töltötte be, miután az NA 1400 átmérőjű SENTAB vasbeton csőből megépítették a Ká­posztás-megyeri IV. gépházhoz csatlakozó 2,7 km hosszú bevezető szakaszát. Ezt a gépházzal együtt az 1970-es évek közepén helyezték üzembe. Az 1960-as évek egy másik Főtelep gépterem nagyjelentőségű munkája volt a Káposztás-megyeri főtelep bővítése és rekonstrukciója. A főtelep a főváros napi vízfo­gyasztásának 60%-át szállította. Ehhez az összes gépegy­ségnek egyidejűleg kellett üzemelnie, biztonsági tartalék nem volt. Gépeket kellett tehát cserélni, és új egységeket el­helyezni. Új gépek számára azonban a régi gépházakban már nem volt elegendő hely, ezért, hogy az új, nagy teljesít­ményű szivattyúkat felszerelhessék, szükségessé vált egy új szívómedencével egybeépített gépház megépítése. A munkálatok 1963-ban kezdődtek el, és 1965 júliusában feje­ződtek be. Ezek során kicserélték az I. és II. sz. gépház szi­vattyúit és megépítették a III. sz. gépházat a főteleptől északra az iker és tartalék gravitációs vezeték közé, hogy akármelyikről, vagy mindkettőről együtt üzemelhessen. A gépház vízszállítási kapacitása napi 200 ezer m3 volt, mely a folyamatos vízszolgáltatás biztonságát jelentősen megnö­velte. Ebben az évtizedben még több hálózatfejlesztési, gépház re­konstrukciós és medenceépítési (új budafoki 2500 m3-es me­dence) munkát végzett a Fővárosi Vízművek. Sor került a Szentendre szigeti vízbevezetés gravitációs rendszerének alacsony nyomású rendszerré való átalakítására is. A vízbe­szerzés növelésével, a felszíni vízmű megépítésével, a főnyo­mó rendszer átalakításával, új gépházak üzembe helyezésé­vel, hálózati fejlesztésekkel, a rekonstrukciós munkák elvég­zésével a Fővárosi Vízművek az 1970-es évek elejére bizton­ságossá tette a területében és lakosságában is egyre növekvő Budapest vízellátását. Az 1960-as években végrehajtott fejlesztésekkel megszűntek a vízhiányos időszakok, a főváros igénye azonban folyama­tosan emelkedett, így a víztermelési kapacitás bővítésére a további évtizedekben is szükség volt. Indokolta a fejlesztést Csepeli víztisztító 119

Next

/
Oldalképek
Tartalom