Vadász- és Versenylap 44. évfolyam, 1900

1900-02-03 / 6. szám

í-ositni sc. áiiWjanuiit EGYSZERSMIND AZ ORSZÁGOS LOTENYESZTES LAPJA. A Magyar Lovaregylet, A vidéki versenyegyletek, Az Urlovasok szövetkezete Az Urkocsisok szövetkezete s az összes lótenyészbizottmányok hivatalos közlönye. Előfizetési ára: egész évre 24 kcr., f évre ápril—október végéig (a vers.-idöszak) 20 kor., £ évre január junius 14 kor. és julius—deczember szintén 14 kor. Negyedévenként 8 kor. Az előfizetési penzek a «Vadász-és Versenylap» kiadóhivatalához (Ferencziek bazárja III. lépcső I. emelet) czimezendök. 6. szám. Budapest, 1900. szombat, február 3. XLIV. évfolyam. JVIegjeleni^ a budapesti, alagi és bécsi lóversenye^ ideje alatt minden versenynap előestéjén, a többi időben hetenl^int egyszer (szombaton) Telefonunk száma: 62 37. Távirati czimiink: «Versenylap Budapest» HIVATALOS. Versenynapok 1900-ban. Április Mag 1, 3, 5, 7, 8, 15, 16. Bécs 15, 16, 19, 22, 24, 26, 28, 29. Debreczen 21. 22. Sopron (Katonatiszti versenyogylet) 28, 29. Május. Bécs 1, 3, 24, 26, 27, 29, 31. Pozsony 4, 6. Budapest 6, 8, 10, 12, 13, 15, 17, 19, 20, 22. Pozsony (Katonatiszti versenyegylet) ... 6. Versenyszin bejelentés. A versenyszabályok 149. és 227. §§-ai alapján mind­két Jockey Clubnái az 1900. évre a kővetkező verseny­szinek jelentettek be : Báró Korb Weidenheim Ferenci: kék, sárga ujjak és fekete sapka Kundl László száz: vil. kék, aranysárga ujjak, fekete sapka Lovag Lederer Sándor: vil. kék, aranysárga szalag, vil. kék sapka. — (II. szin): vil. kék, aranysárga szalag, vörös sapka. Gr. Meís Colloredo Emmy: (II. szin) fekete, fehér sza­lag, vörös sapka Mr. Newmarket: vörös, kék petlyek, vörös sapka. (II. szin): vörös, Kék pettyek. Szászbereki ménes: heliotrop, lekete szalag és sapka. (II. szin): heliotrop, fekete szalag, kék sapka. m • Elnevezés. Gr. Károlyi Mihály: Ladysmith lé stp k Ercildoune—Ma soeur Ifj. Takácsy Sándor: Escamülo lé f m Kspoir—Camilla Kis öröm lé s k Espoir—Plaisirchen Moly lé s k Espoir—Moelfra a a a Kimúltak. Gr. Batthyány Elemér: Uipök lé s m King Monmouth—Red Rose Gr. Hunyady Imre : lé sga m Master Kildarc— Joke Br. Königswarther Herman : Fleuriste 2é p m Melton—Fleurettc Schindler László : Mura öé stp k Crossbow—Diamond Eye ifj. Takácsy Sándor. Wild Duck 24é s k Cambuscan — Verbena Birtok változás. Gr. r: a 3é Khismetet Romániába Batthyány Elemér adta el. Gr. Károlyi Mihály : a csak Romániába Fleischmann Henry : a szagba adta el. Miklóssy Ferencz : a 8 éves Gyopárt megvette Pallay Lajostól. ^^^^^^^^ Gr. Orssich Pál fhdn gr. Beroldingen Béldi Tivadar: a 20 magyar államtól 3 éves Don Quichotte-ol ugyan­adta el. 12 éves Donatellot Oroszor­az 5 éves Futárt megvette Sándor hdn-lól. éves Frangepánt megvette a * * Aradi verseny-egylet. Meghívó. Az aradi verseny-egylet 1900. évi február hó 11-én Aradon az arad-csanádi gazdasági takarékpénztár igazgatósági tanács termében (József Föherczeg-ut 22. sz. földs/.int jobbra) tartandó Vl-ik közgyűlésére. Napirend: 1. Elnöki jelentés az egylet 1899 évi működéséről. 2. Az 1899 évi számadások bemutatása és azok felülvizsgálatára számvizsgáló bizottság kiküldése. 3. Az 190O évi költségvetés megszavazása. 4. Az alapszabályok 9. §. szerint választmány választása 5. folyó ügyek Arad, 1900 január hó Elnöki inugbizásliól Urbán Iván ig. alelnök. TEL1YÉREK ES VERSENYEK. A versenyzés sportja és tapasztalatok turf köréből. a IX. Múltkori közleményünkben említést leltünk arról, hogy a IIverség és staverség alapjában véve, egy és ugyanazon tulajdonsága a ver­senylónak, — t. i. futóképesség. — s hogy a versenylovak általában véve és eredetileg ugy az ugy nevezezelt flyerség. mint a stayerség alapfeltételeivel egyaránt bírnak, s csak kevésre rug azoknak száma, melyeket egyéni tulajdonságaik határozotlan a rövid, vagy határozottan a hosszabb távolságú versenyekre praedestinálnak. Az itt mondottaknak illusztrálására a praxis­ból néhány példával akarok szolgálni. Ugy saját lovaim, valamint az időnként vezetésem alatt álló istállók egyes lovai, sok hosszabb távolságú versenyt nyertek, sokszor a nélkül, hogy azok az illető hosszabb dis­tancziára megelőzőleg csak egy galoppot is csináltak volna. Ezek közül bizonyára Palnaloki (előbb Palmesel) és Jurátus esetei voltak legekla­tansabbak. Amaz, midőn Stvlesnál volt még idomitásban, a kétéveseket vezette a munká­nál 1000—1200 métererre, smaga is 1897-ben többnyire rövid versenyekben váltO'ó siker­rel próbálkozott. Egy 1600 méteres eladó ver­seny megnyerése után birlokombi került, s a nélkül, hogy valaha egy hosszabb galop­pot kapott volna, a St. Marxi dijat nyerte meg Bécsben 2400 méterre meglepő nagy stvlben. Már a miklósfalvi ménes tulajdoná­ban, Pardubitzban egy 3200 méteres Államdijat, és később a Taurus-Handikapot 2800 méterre nyerte meg ez a'— flyer. Jurátus pedig, midőn báró Born-nal közös tulajdonomat kéjtezte, 1898. őszén, a nélkül, hogy valaha az elöttt L.00 méternél hosszabb távolságot befutott volna, egy 320 0 mét eres A legközelebbi szám szombaton jelenik meg. — Nyoloz eladóversenyből került ki mint igen könnyű nyertes, s többi őzt Primulát és a nagy Freudenaui Handicap későbbi nyertesét Dalffyt hagyta maga mögött, tehát oly lovakat, melyek hosszú távon aratott jelentékenyebb sikerekre hivatkozhattak. Viszont h i a tavaly 4éves Valakinek, 1899-ik évi pályafutásán végig tekintünk, bizonyára mindenki azt a benyomást nyerhette, hogy ez a ló inkább mint stayer lett manageálva, mert tulnyomólag a mértföldnél hosszabb távolságú versenyekben indult s 1899-ben nagy versenyből került ki mint győztes, melyek­nek' távolságai 1800. 1600, 2000 és 2400 méler voltak. Annak daczára azonban, hogy Valakinek ugy nyilvános futásai, valamint trainingje a hosszabb távolságokra volt irá­nyítva, a saison közepette, tehát midőn azt megelőzőleg és követőleg, csak hosszabb távolságú versenyekben indult kétéves lovak kipróbálására egészen megbízható trial-lónak bizonyult egy izben 1000. más izben 1100 méterre, s a hosszabb távolságon mutatott azon időbeli formáit erre a rövid dislancziára is képes volt egész pontosan megmutatni. Az i 1000 méteres trialban május végén 2-ik lett, s julius elején az 1100 méteres trialt a két­évesekkel szemben 70 kilóval hátán elégkönv­nven megnyerte, pedig 44 fontig czedált, s oly lónak mint Quota, is 16 fontol volt kényte­len adni. Beauharnais is bároméves korabeli pálya­futása alatt, a közép és bosszab távolságú versenyekben lett kihasználva, még is képes volt kétéves korában késő novemberben, midőn a yearlingekkel mint trial-ló vétetett alkalmazásba 600. mond hatszáz méternyi távolságon circa 68 kilóval hátán, yearlinge­ket megverni, melyeknek 10 fonttól 20 fontig terhet czedált, s melyek közt elég hasznos lovak vollak, meri Boldog, Avar II, Ártatlan II is részt vettek e trialban mint yearlingek. Remete tavaly julius végén egy 2000 méteres hometrialban meglehetős mérsékelt formát mutatott. Lovasa a trial után akként 1 referált, hogy Remete staminával semmi képen ' nem bir, de ha a trial 1600 méterre, vagy j még inkább ha ennél is rövidebb tavolságra j luttatott volna, bizonyára beleszólt volna a finishbe. Remete kisérlctk­pen három nappal e trial után, egy 1000 méteres handicapban in­dult <1j a n i 1 azt előre vártam, a rövid distenczia sem hozta előbbre s az utolsók közt haladt át a czélon. Ettől kezdve ismét csak hosszabb távolságú versenyekben vett részt, s négy héttel később, — mert épen formába jött, — az Allvány-handicap 2400 méterjén nyertes tudott maradni. A tavaly 3éves Ártatlanra (Phil—Artless). — ha trialban vagy versenyben veit részt — lovasai mindenkor azt mondták, hogy azért nem bírt jobban érvényesülni, mert a galopp nem 1000 méterre volt. A kancza enne k daczára egy 2000 és egy 1600 méte­oldalos^zám ára 40 fillér. VADASZ- ES VERSENY-LAP EGYSZERSMIND