Vadász- és Versenylap 30. évfolyam, 1886

1886-07-15 / 31. szám

Vadász- és Verseny-Lap. 289 Trencsén megye. Trencséu megyében, Predméren, f. é. jun. nó 22-én tartott lóteny. jutalomdijosztás al­kalmával a bemutatott lőanyag igen szép és jó volt. Elővezettetett eme dijosztáson : Anyakancza szopós csikóval 62 drb, 3- és 2éves kanczacsikó 30 drb, 2éves méncsikó • 1 drb. Kiosztatott összesen 45 drb tizfrankos magyar arany, továbbá 5 drb ezüst díszok­levél. Bács-Bodrogh megye. Bács-Bodrogh megyében, Zomborban, f. évi jun. bó 20-áu tartott lóteny. jutalomdij­osztáson a bemutatott lóanyag bizonyságot tett arról, hogy a megye lótenyésztése hala­dásnak indult és jól ápoltatik. Elővezettetett eme dijosztáson : Anyakancza szopós csikóval 70 drb, 3éves kanczacsikó 10 drb, 2éves kanczacsikó 10 drb, lèves kanczacsikó 10 drb, 3éves méncsikó 6 drb, 2éves méncsikó 7 drb, lèves méncsikó 6 drb. Kiosztatott eme dijosztáson 95 drb tiz­frankos magyar arany ; továbbá 4 arany és 4 ezüst díszoklevél. ATHLETIKA és TESTGYAKORLATOK. Nemzetközi kerékpárverseny Bpesten. A „Budapesti-Kerékpár-Egylet" jun. hó 20-ikán készült harmadik nemzetközi kerék­párversenyét a „lónemesites euielésere ala­kult társaság" czélszerü versenypályáján meg­tartani, melyet a mindenféle nemes sportot támogató társasági elnök, gr. Esterházy Mik­lós, készséggel bocsátott az egyesület rendel­kezésére — díjtalanul. Az emiitett nap délutánján szépszámú közönség jelent meg a sportünnepélyre, da­czára, hogy az időjárás esőt ígért. A versenysorozat első számának, az „Ün­nepélyes fölvonulás"-nak, még kegyelmezett a készülődő vibar : az megtörtént; baj nél­kül történt meg, csupán egyik resztvevő bu­kott el lánczos-kerekpárjával. A második számra, „Megnyitó-verseny" négy nevezes volt ; mindannyian indultak ; mikorra azonban az első kör (csonka kör) felét megtették, oly rendkívül nagy erővel tört ki a vihar, bogy a totalizator melletti pavillon vászoníödelét leszakitota és a ver­senypályára röpítette. Néhány mperczczel később erkeztek a versenyzők a tribün elé; ekkor már oly hatalmas lett a szél ereje, hogy közülök hármat feldöntött s egyálta­lában lehetetlenné tette .a verseny lolyta­tasát. A közönség biztos menhelyre talált a tri­bünöu, a zenekar is oda menekült; a verseny­bizottság a versenyeket csütörtökre, m. hó 24-ikére, halasztotta el. E napon kedvező időjárás mosolygott a szép sportünnepélyre ; a nézőközönség a tri­bünökön nagyszámú volt; a korlátkelyen so­kan gyűltek össze ; hátul, a huszkrujczáros nézőbelyen pedig oly rendkívül nagy-tömegű néző kisérte fokozódó érdeklődéssel a verse­nyek pompás lefolyását, hogy számuk az ez­ret is meghaladta. A verseny-bizottság következőleg ala­kult meg : Elnök : gr. Esterházy Miklós. Versenybíró: Kosztovits László ur. Pályabirák: Feszty Adolf ur, Gerlóczy Károly alpolgármester, Hegedűs Sándor orsz. képviselő, dr. Nagy Lajos városi tanácsos, Ráth Károly főpolgármester, Tarone Nándor ur és Pekáry helyettes főkapitány. Versenybizottsági titkár: Kárpáti Ski­rnina Béla ur. Indítók : Zusckmann János és Rossi Nán­dor urak. Az első számban : „ Ünnepélyes fölvonulás" 33 iramgépező vett részt. Elől haladtak az egylet kapitányának, Rossi Nándornak, ve­zetése alatt a versenyrendező egyesület tag­jai és a külföldi versenyzők, összesen 19-en; a tagok egyike azonban éppen a tribün előtt fölbukott iramgépével s azután kilépett a sorból. A második csapatot, számra nyolczan voltak, a Magyar-Kerékpár-Egylet tagjai ké­pezték ; ezeknek vezetője, szintén a tribün előtt, lefordult láuczos-kerékpárjáról, de rög­tön felülvén arra. tovább is résztvett a föl­vonulásban. A harmadik csapat a „Huunia­Kerékpár-Egylet" tagjaiból alakult ; batan voltak. A fölvonulás szép sportlátványt nyúj­tott; láttunk különféle magasságú kerékpá­rokat, többféle rendszerű kerékbármasokat (tricycle) és lánczos-kerékpárokat (biztonsági kerékpár); sőt a hírneves műkerékpározó Vuits István ur bemutatta ez alkalommal a közönségnek amaz egyensúly-kerékpárját, mely alakilag a kerékhármasbaz basonlit. A versenysorozat 2-ik számára: „Meg­nyitó versenytáv 2000 meter (3 kör), nyitva csupán a „B. K. E." ama tagjai részérp, a kik nyilvános versenyen meg nem nyertek dijat ; a győztesnek egyleti ezüst-érem ; a má­sodiknak egyleti bronz-érem ; tét 3 Irt, egész bánat; versenygép kizárva. Neveztek: S. Gyarmathy Lajos, Kövesdy Árpád, Lipiuski Henrik és Szikszay Elemér. Indultak mind­annyian. Az indítás után vezet Kövesdy, máso­dik helyen halad Gyarmatby, harmadik Szik­szay s utolsó Lipinski. E sorrendben gurul­nak néhány száz meter hosszán ; ekkor Szik­szay könnyen tör előre, Kövesdy pedig a harmadik helyre visszaesik. E pillanattól kezdve Szikszay föltétlenül biztosan tartotta kezében a versenyt és nagy térkülönbséggel vezet. A második kör után Gyarmatby már mindent kiadott magából és fölhagyván a versenynyel, mint utolsó halad a czél felé. — Kövesdy ismételten tőn kísérletet a ve­zetőhöz fölnyomulni, de siker nélkül ; a ve­zető, noha nem volt arra szüksége, néhány pompás rohammal még hosszabbra nyújtotta térelőnyét. Igy baladtak el a czélpont előtt ; közvetlenül a czélnál Gyarmathy összeszedte minden erejét s Lipinski elé került, a ki utolsó lett. Idő: a győztes 4 p. 40 mp. Kö­vesdy 4 p. 49 mp. A fogadásokban Szikszay volt a főked­vencz; totalizator 5:7. Összesen 127 forint volt a totalizatorra téve. Harmadik szám : „Kerékpár bajnoki ver­seny* Magyarország kerékpár bajnokságáért. Tav 8045 meter (12 kör) ; nyitva minden műkedvelő számára ; védő Hofmann Károly ur Bécsből ; a győztesnek egyleti aranyérem és tiszteletajándék (400 frank értékű), a mely egyszer védendő; a másodiknak egyleti ezüst­érem ; a harmadiknak egyleti bronz-érem; tét 10 frt. Neveztek: 1. Gericke Alfréd (Bécsből). 2. Kas Jaroszláv (Prágából) 3. Kohlener Barna (Losonczról). 4. MHlanich Bichard (Bécsből). 5. Philipovics Emil (Budapestről). 6. Steinfeldt Károly (Gráczból). 7. Ifj. Bémy Bóbert (Budapestről). 8. Ifj. Szikszay Ferencz (Budapestről). A védő nem nevezett a versenyre ; tavaly nyert tiszteletdiját — az idei versenydijat — már hetekkel ezelőtt beküldötte az egy­letnek. A 8 nevező közül visszalépett 3 : Mil­lanich, a ki meg sem jelent, Kohlener és ifj. Rémy. Indultak öten. Az ÍDditás után Kas rögtön előre tör és a versenycsapat élére helyezkedik ; köz­vetlenül utána Philipovicb halad, a kit Szik­szay követ; a negyedik helyet Steinfeldt tartja : sereghajtó Gericke ; a versenycsapat oly kis téren gurul, hogy egy nagyob > lópokróczczal beteríthetni őket . Az iram nem gyors. Az első kör bátrahagyása után Szikszay és Philipovics helyet cserélnek egy­mással ; néhány pillanattal később ugyanezt teszik Gericke és Steinfeldt maguk között. Kas mitsem gyorsít iramán ; a versenyzők egyike sem tesz kísérletet helyén változtatui. Igy haladják körül a versenypályát 11-szer. Az állványok előtt Szikszay kísérletet tőn a vezető mellé fölnyoniulni, de az nem sikerült neki, sőt visszaesik a harmadik helyre. — Ugyanekkor a fordulónál Philipovics hatal­mas rohammal nyomul föl kívülről a vezető mellé, pár pillanat múlva elhalad mellette s a jobboldali pályarészen jó két hoszszal ve­zet. Ugyanekkor előretörtettek Steinfeldt és Gericke is, elhagyták Szikszayt, a ki egészen kiesik a versenyből, s utolérik Kast, a ki hátraesik hozzájuk. Ez volt a verseny legérdekesebb pillanata. Steinfeldt nem birja folytatni e roppant sebes iramot ; de Gericke a saroknál (a teme­tőoldali második saroknál) utoléri a vezetőn és általános bámulatot keltő rohammal kivülről elhalad mellette. Az állványnyal szemközti pá­lyarész közepén Philipovics szép kísérletet tesz Gerickével döntő mérkőzésre kelni, azonban siker nélkül; sőt Kas is elhaladt mellette; Szikszay már reménytelenül gurul az utolsó helyen. Igy fordul be a derék csapat a nye­rőoldalra. Ekkor Philipovics összeszedi ereje maradványát és Kas elé nyomul. Ez azonban döntő versenybe bocsátkozik eme versenytár­sával s a czél előtt néhány araszszal előbb gurul el, mint a jelenlegi legjobb magyar kerékpározó. Gericke biztosan győz több hosz­szal ; Steinfeldt jó negyedik; Szikszay elég jó ötöuik. Idő: a győztes 18 p 6 mp., a má­sodik 18 p. 8V 2 ш Р-, a harmadik 18 p. 8 3/ s másodpercz. A fogadásokban Gericke volt a főked­vencz ; totalizator 5:8. Összesen 261 forint volt a totalizatorra téve. Negyedik szám : „Müversenyek" nyitva minden műkedvelő számára, a kellő számú — bárom — nevezés hiányában elmaradt. Irani­gepezőink közül Vermes Lajos és Vuits Ist­ván neveztek eme vajmi érdekesnek Ígérke­zett versenyre. Ötödik szám: „Biztonsági kerékpár-ver­seny* (láuczos-kerékpár-verseny). Tav 3218 meter (4 kör) ; nyitva minden műkedvelő szá­mára ; a gvőztesuek egyleti ezüst-érem és tisz­teletdíj ; a másodiknak egyleti ezüst-érem és tiszteletdíj ; harmadiknak egyleti bronz­érem ; tét 3 frt, bánat 3 frt ; versenygép kizárva. Neveztek: 1. Bartosfalvi Barthay Osz­kár (Budapestről). 2 Holländer E. (Bécsből). 3. Nagybudafai Vermes Lajos. 4. Ifj. Bémy Bóbert. 5. Steinfeldt Károly. Indultak mind­annyian. Az indítás után rögtön Rémy nyomul előre és harmadfél körön át vezet; az iram rendkívül lassú. Rossz utolsó Holländer, a ki azonban már néhány száz meternyi út hátra­hagyása után rendkívül könnyen gurul el Vermes mellett, a ki oly végtelenül rossz utolsó lesz, hogy több száz meternyire ma­rad el versenytársaitól, a kik szorosan együt­tartó csapatot képeznek. Mikor a két kül­földi megunta a lassú iramot, először a bécsi, rögtön utána pedig a gráczi, gyorsan kivált a versenycsapatból és társaikat igen messze elbagyvan, egymásközt vivták ki a győztes­séget. Kezdetben a bécsi volt elől ; de a gráczi, a kit a bajuoki verseny mit sem fá­rasztott el, csakhamar éreztette vele nagy fölényét és tetszés szerint győzött ; Rémy gyönge harmadik, Barthay gyönge negyedik, Vermes rosz utolsó. Idő : a győztes 7 perez 32 másodpercz ; a második 7 p. 42 mpercz ; a harmadik 7 p 46 mp. Az időméret ritka rossz és az ősz-