A közép-dunántúli régió városainak szocialista kori története - A Veszprém Megyei Levéltár kiadványai 29. (Budapest-Veszprém, 2012)

Budai László: Fotókra dermedt múlt Várpalotáról, avagy részei lehetnek-e a közkönyvtárak helyismereti gyűjteményének a családok által őrzött hétköznapi fényképek?

Budai László: Fotókra dermedt múlt Várpalotáról... legtöbb esetben nem publikáltak és sokszor nem közérdekűek, ám az elcsépelt, örök igazságot hordozó „egy kép többet mond ezer szónál” mondás szellemében mégis minden könyvtár igyekszik helyismereti gyűjteményének részévé tenni azokat. A Krúdy Gyula Városi Könyvtár olyannyira a helyismereti gyűjteménye részének tekinti ezeket a fényképeket, hogy - sokak számára talán már végletes­nek tűnő módon - a felajánlott családi fotógyűjtemények gyűjtését kiemelten kezeli. Ezek megmentése érdekében a közelmúltban különböző akciókat kezd­tünk el szervezni. Ennek a célcsoportnak tekintett várpalotai családok részéről furcsának tűnő törekvésnek a jogosságát és praktikusságát próbáltam bizonyítani azzal a fényképválogatással is, amelyet előadásom alkalmával használtam és amelyből néhány képet e kötet hasábjain is megjelenítünk. Akciók a lakosság bevonására fényképgyüjteményünk gyarapítása érdekében A helyi újsággal, a Palotai Hírnökkel1 való együttműködés keretében meg­hirdettünk egy olyan arcképfelismerő , játékot”, amely archív családi fotók (ösz- szejgyűjtését is szorgalmazta. Az akció fantázianeve és egyúttal a Palotai Hír­nök rovatának címe is, a Várpalotai Oskereső Arcképcsarnok lett. Ebben a ro­vatban elsősorban a két világháború között készült várpalotai/inotai csoportké­peket tettünk közzé. Célunk az volt, hogy a lakosság segítségével a képen látható személyekről és a fotó létrejöttének körülményeiről minél több információt be- gyűjtsünk és ezáltal kedvet ébresszünk arra, hogy a régi fotóikon szereplő településfelvételeiket (ház, utcarészlet) eljuttassák a könyvtárba azért, hogy - legalább digitális másolatban - az örökkévalóság számára megmaradhassanak. Az általunk közzétett, illetve közzétételre szánt fényképekből könyvtárunk egy blogot is szerkeszt, amely a http://palotaiarcok.blogspot.com/ oldalon érhető cl. A Facebookon is elindítottunk egy oldalt, amely a Várpalota Helytörténeti Albuma címet viseli. Itt Várpalota, Inota, Pétfürdő múltjával kapcsolatos fotókat osztunk meg a nyilvánossággal. Szándékunk kettős: egyrészt minél több ember ismerje meg települése múltját a képek segítségével, másrészt ezen keresztül ösztönözzünk mindenkit arra, hogy családi fotótárából előkeressen közérdeklő­désre számot tartó fényképeket. 7 7 A Palotai Hírnök Várpalotán és környékén terjesztett városi-térségi ingyenes önkor­mányzati lap, amely kéthetente jelenik meg elsősorban Várpalota híreivel. Főszerkesztő­je Fenyvesi Ottó, kiadja az Erdőháti és Társa Kft. 9

Next

/
Oldalképek
Tartalom