A közép-dunántúli régió városainak szocialista kori története - A Veszprém Megyei Levéltár kiadványai 29. (Budapest-Veszprém, 2012)

Budai László: Fotókra dermedt múlt Várpalotáról, avagy részei lehetnek-e a közkönyvtárak helyismereti gyűjteményének a családok által őrzött hétköznapi fényképek?

A közép-dunántúli régió városainak szocialista kori története fentebb összefoglalt elmélete tökéletesen egybevág a könyvtárszakmában máig érvényes IFLA-irányelvvel, amely szerint „minden közművelődési könyvtár egyben tudományos könyvtár és információs központ is a saját székhelyére vo­natkozó témákban”.4 Témám kapcsán kiemelem Gulyás elméletéből, hogy ő már a fényképet közkönyvtári gyűjtőkörbe tartozó dokumentumtípusként határozta meg. A várpalotai vonatkozású patriotikum gyűjtése során nem feledkez(het)ünk meg kistérségünkkel szembeni felelősségünkről sem - persze megosztva azt az Eötvös Károly Megyei Könyvtárral, a Pétfürdői Közösségi Ház és Könyvtárral, valamint Berhida város Kultúrház és Könyvtárával5 -, ám erre sajnos a jelenlegi létszámunkkal nem tudunk szükséges mértékű energiát fordítani. Családi fényképek mint helyismereti információt hordozó dokumen­tumok Örök dilemma, hogy egy városi könyvtár milyen spektrumban és milyen mélységig gyűjtse a helyismereti információkat hordozó dokumentumokat, mennyire tartozzanak ide például az audiovizuális források. Témánk szempont­jából az ikonográfiái dokumentumok gyűjtésének spektruma és mélysége vető­dik fel jogos kérdésként. Erről Bényei Miklós, a könyvtárszakma helytörténeti­helyismereti területének doyenje így nyilatkozik egyetemi jegyzetében: ,,[a]z állóképek vagy ikonográfiái dokumentumok közül a könyvtári gyűjtőkörbe mindenekelőtt a nyomdai úton előállított, terjesztésre szánt vizuális ábrázolások tartoznak: postai és képes levelezőlapok, sokszoro­sított metszetek és más grafikák, műnyomatok, újságokból, folyóiratok­ból és kiselejtezett könyvekből kivágott fényképek és rajzok. Az eredeti fényképeket - negativjaikkal vagy a nélkül - és fototechnikai eljárással készített másolataikat szintén majdnem mindenütt őrzik.”6 Bényei megfogalmazásából is egyértelmű, hogy az eredeti fényképek, illetve azok negatívjainak őrzése nem következik a könyvtár eidoszából, hiszen ezek 4 Idézi Gerö 2004: 20. 5 A várpalotai kistérségben - Várpalotát nem számítva - csak két nyilvános könyvtári jegyzéken található könyvtár található: a pétfürdői Közösségi ház és Könyvtár, illetve a berhidai Kultúrház és Könyvtár. Az Eötvös Károly Megyei Könyvtár kétféleképpen is érintett a helyismereti gyűjtés szempontjából: egyrészt a helyismereti gyűjteményének gyűjtőköre kiterjed a megye egész területére, így Várpalotára és kistérségére is, másrészt a kistérség kisebb településein mozgókönyvtári szolgáltatást végez, amely kapcsán szin­tén kötelessége a helyismereti vonatkozású dokumentumok gyűjtése, szolgáltatása. 6 Bényei 2008: 23. 8

Next

/
Oldalképek
Tartalom