Új Szó, 2022. augusztus (75. évfolyam, 177-202. szám)

2022-08-20 / 194. szám

www.ujszo.coml 2022. augusztus 20. SPORT 115 A Groupama Arénában ezúttal is remek hangulatú meccset játszottak Egy lépésre került az EL-csoportkörtől az FTC ELEK ZOLTÁN Az FTC csütörtökön hazai pályán 4:0-ra győzte le az ír bajnok Shamrock Rovers csapatát az Európa-liga-rá­­játszás első márkázásán, így már csak formalitás lesz a visszavágó. A zöld-fehárek minden bizonnyal ott lesznek a csoportkörben. A magyar bajnok esélyeshez mél­tón kezdte a találkozót, már az el­ső percekben helyzetbe került, Ryan Mmaee a kapufát is eltalálta, majd a 13. percben egy szöglet után Auzqui szerzett vezetést. A hazaiak az elő­nyük tudatában egy fokozattal visz­­szavettek a tempóból, ami vélhető­en a nagy melegnek is köszönhető volt. Ennek ellenére az ivószünet után nem sokkal Mmaee passzából Traoré megduplázta a Ferencváros előnyét. A marokkói csatár a gólpasz­­sza előtt nem sokkal másodszor is a kapufát találta el. A szünet után Mmaee újra az elő­készítésből vette ki a részét, de Tok­­mac lövését védte Mannus, a Sham­rock kapusa, a kipattanót viszont a védők éppen Traoréhez passzolták, aki ki is használta a hatalmas hibát és belőtte csapata harmadik gólját. Ezután úgy tűnt, hogy többször már a szebb megoldásokat részesítették előnyben a Fradi játékosai, és igye­keztek gólt rúgatni a hosszabb sérü­lése után egyre több lehetőséghez ju­tó Ryan Mmaeevel, de a 63. percben végül lecserélték a támadót. A végjá­tékban többször is újabb gólt lőhetett volna az FTC, elsősorban a csereként beszálló Boli, Marquinhos és Mer­­cier volt elemében. Végül a hosszab­bításban két cserejátékos hozta össze a negyediket, Mercier szögletét a bal­hátvéd Civic lőtte kapásból a hálóba. A hazai csapat a 4:0-ás győzelem­mel minden bizonnyal eldöntötte a továbbjutást és a jövő heti vissza­vágó mellett immár az Európa-liga csoportkörére is készülhetnek, ahol egyet előrelépve, már a harmadik kalapból várhatják majd a sorsolást. Sztanyiszlav Csercseszov, a ha­zaiak edzője a meggyőző különbség ellenére többször is idegesnek tűnt a kispad mellett, Wingo egy rontott lövése után kis híján a pályára ront­va pörölt játékosával. A meccs utá­ni sajtótájékoztatón elsőként éppen arra kérdeztek rá, miért volt feszült a szakember. „Talán ön volt ideges, én sosem vagyok az - válaszolta az újságírónak az FTC mestere. - Nem lőhetünk gólt minden helyzetből. A meccs alatt néha a taktikai részletek­ről beszélek a játékosokkal, de kia­bálnom kellett, hiszen 15 ezer szur­koló előtt nem beszélhetek halkan. Egy erős ellenfél ellen játszottunk, hála Istennek a mi játékosainknak sok szituációban sikerült felülkere­kedni rajtuk. Ki kell elemeznünk a mérkőzést és készülnünk kell a visz­­szavágóra. Holnap edzés van, szom­baton viszont pihenőt kapnak a srá­cok. Együtt ünnepelhetünk egész Budapesttel a nemzeti ünnepen. Ta­lán ez lesz az utolsó szabadnapjuk novemberig, hiszen folyamatosan játsszuk majd a mérkőzéseket” - folytatta Csercseszov, aki csapatának azt mondta, csakúgy, mint a Slovan elleni visszavágó után, hogy „nem volt rossz”. Az orosz szakember sze­rint ugyan voltak jó periódusaik, de még mindig lehet javítani a játéku­kon, az edzőknek ilyenkor is reáli­san kell nézniük a csapatuk játékát és egy nagy arányú győzelem után talán nehezebb dolguk van, hiszen ilyenkor mindenki a jót látja, nekik viszont a hibákat kell kijavítaniuk. A sérüléséből visszatérő Ryan Mmaee kétszer is a kapufát találta el és még ezeken kívül is kihagyott több lehetőséget, emiatt pedig fe­szültnek tűnt, egy óra után azonban elhagyta a pályát. „Ryan hosszú idő után tért vissza közénk, az előző ta­lálkozón és most is 60 percet játszott, most is sok helyzete volt, de előfor­dul, hogy a csatároknak nem jönnek össze a befejezések. Remélem, hogy a következő meccsen több szerencsé­je lesz. Folyamatosan haladunk vele is a visszatérés útján, most úgy gon­dolom, hogy elég volt egy órát játsza­nia. Talán legközelebb majd tovább fenn marad, meglátjuk, hogy milyen lesz az állapota” - mondta csatáráról Csercseszov. A lefújás után a ferencvárosi szur­kolók együtt ünnepeltek a csapattal, majd mikor ők az öltöző felé vették az irányt felharsant az „Európa! Eu­rópa!” kiálltás a nézőtérről. A játé­kosok is egyetértettek abban, hogy nagyon közel kerültek a főtáblához „Bízom benne, hogy ez a 4:0 elég lesz a számunkra a visszavágót is nézve a továbbjutáshoz. Rúghattunk volna többet is, el kell mondani, hogy százszázalékos helyzeteket hagytunk ki. Végig a kezünkben volt azonban a mérkőzés, nem kellett azon aggódni, hogy az ellenfél be tud találni” - nyi­latkozta Botka Endre, aki kiemelte, hogy egy nagyon korrekt ellenféllel találkoztak, akik elismerték a Fradi erejét. A Shamrock Rovers edzője, Step­hen Bradley szintén méltatta a hazai csapatot, de kicsit nagyot mondva próbálta elviselhetőbbé tenni csapa­ta vereségét. „Nagyon magas szin­ten van a Ferencváros. Jobb csapattól kaptunk ki, akik nagyon jó időpon­tokban lőtték a gólokat. Tanulnunk kell ebből a játékból is, hiszen az el­lenfelünk megbüntette a hibáinkat. Az FTC az egyik legjobb ellenfél, akivel játszottunk, az AC Milan szintjén vannak. A második félidei cseréknél már a hétvégi fontos bajno­kinkat is a szemem előtt tartottam” - zárta az írek mestere. Meglepő fehérvári győzelem Kölnben A MÓL Fehérvár meglepe­tésre idegenben 2:l-re le­győzte a Köln csapatát az Eu­rópa-konferencialiga-ráját­szás első márkőzásén. A hazai csapat esélyeshez méltón kezdte a találkozót, a székesfehér­váriak védekezéssel indítottak és a 14. percben gólt is kaptak. Sza­­banov mellett Dietz remekül lépett ki, majd higgadtan lőtt a vendégek kapujába. Hat perccel később Dár­dai Palkó tolta meg szépen a labdát Chabot mellett, aki buktatta a ma­gyarjátékost és piros lapot kapott. Bő tíz perccel később Nego remek beadására Zivzivadze a védője mö­gül kibújva érkezett és a kapuba fejelt. Nem sokat kellett várni a for­dításra sem, Dárdai kapott labdát a bal oldalon, majd a tizenhatoson belül egy hatalmas lövéssel lepte meg a kölni kapust, aki nem tud­ta védeni a rövidre érkező labdát. A szünet után a hazaiak annak elle­nére, hogy kevesebben voltak, irá­nyították a játékot és helyzetekig is eljutottak, de Kovács kapus állta a sarat, egy esetben pedig a kapufa is kisegítette egy védés után. „Nagyon boldogok vagyunk a győzelmet követően és annak is örülök, hogy én lőttem csapatunk második gólját, sikerült jól eltalál­nom és a léc alá lőnöm a labdát. Azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy még csak a párharc felénél vagyunk, ma este még örülünk, holnaptól azonban már a visszavá­góra kell készülnünk. Ellenfelünk fizikális, erős csapat, ezt ma is bi­zonyította, nem véletlenül szerepel a német Bundesligában, de így is pariban voltunk velük. Jövő héten hazai pályán is szeretnénk megle­petést okozni“ - idézte a klub hon­lapja Dárdai Palkót. (ez) A Zrinjski megérdemelten győzte le a Slovant Gyenge teljeeítményt nyújt­va, megérdemelten kapott ki a bosnyák Zrinjeki Moetar otthonában a Slovan labda­rúgócsapata az EKL-selejte­­ző rájátszásában. Mostarban a hazai csapat fo­kozatosan vette át az irányítást á szlovák bajnok ellen, és a máso­dik félidőben már egyértelműen kezdeményezőbb volt, az 58. perc­ben Chovan bravúrja kellett ah­hoz, hogy 0:0 maradjon az állás. A pozsonyi Barszegjan 69. perc­ben történt kiállítása után még inkább rákapcsolt a hazai csapat, és a 89. percben egy beadás utá­ni fejessel teljesen megérdemelten nyerte meg a találkozót. „Gratulálok az ellenfélnek, jól játszott. Az elején óvatosak vol­tak a bosnyákok, de aztán rájöttek, hogy elöl nem vagyunk túl veszé­lyesek és többet megengedtek ma­guknak. Mi elöl semmit se mutat­tunk, ott veszítettük el a meccset, nem a védelemben - foglalta össze a mérkőzést id. Vladimír Weiss, a Slovan vezetőedzője, aki elmond­ta, csapata nem tudott kellőképp friss lenni a sűrű program miatt. - Eddigi ellenfeleink közül a Zrinjs­ki három meccset halasztott el, a Dinamo Batumi egyet, az Olim­piakosz akkor még el sem kezdte a bajnokságot. A mi játékosaink vi­szont fáradtak, és ez nem kifogás, hanem tény. Minden harmadik nap játszunk, ezzel meg kell birkóz­nunk. Akikre a leginkább számí­tok a visszavágón, nem fognak ját­szani hétvégén a zsolnaiak ellen.” A visszavágóra jövő csütörtökön kerül sor Pozsonyban. A Zrinj­ski történelmet írhat, hiszen Bosz­nia-Hercegovina korábban még nem képviseltette magát egyik eu­rópai kupasorozat csoportkörében sem. (íz) Négy magyar érem kajak-kenuban A magyar válogatott négy érmet szerzett pénteken a Münchenben zajló Mul­tisport- Európa-bajnokság kajak-kenu döntőiben. A csütörtöki elő- és középfuta­mok után pénteken öt döntőt ren­deztek a kontinensviadalon és csu­pán az 500 méteres női kenu egye­sek között nem született magyar érem. Bállá Virág itt a negyedik helyen zárt. A női kajak párosok 1000 mé­teres távján a Kőhalmi Emese- Rendessy Eszter kettős szerezte a magyarok első aranyérmét. „A végén sikerült még egyet indítani, ami elég volt, hiába jöttek a len­gyelek. Ez egy leírhatatlan érzés, főleg így, hogy Esztivel együtt hallgathattuk a Himnuszt. Na­gyon szeretünk együtt párosoz­­ni” - mondta az eredményhirdetés után Kőhalmi. Az 500 méteres távon férfi Ki­ben Varga Ádám megszorongatta a német Schopfot, de megelőzni nem tudta, így ezüstérmet nyert. „A táv első 100 méterét kivéve szinte végig egyvonalban men­tünk, de az utolsó 15-20 méteren már megkötöttem, nagyon fájt, így sikerült elém bejönnie. így is na­gyon örülök, ez volt az első verse­nyem a felnőttek között és ez azt bizonyítja, hogy nemzetközi szin­ten is ott vagyok az élmezőnyben” - nyilatkozta az M4 Sportnak a 22 éves Varga. A magyar versenyzők ezen felül két bronzérmet is begyűjtötték. A kenusok között 1000 méteren az Adolf Balázs, Fejes Dániel páros nyert bronzérmet. Ugyan ezen tá­von a Mizsér Márk, Béke Kornél, Erdőssy Csaba, Erdélyi Tamás ka­jaknégyes lett harmadik. A Gelle Péterrel és Gacsal Ákossal induló szlovák hajó a hetedik lett. (ez)