Új Szó, 2022. augusztus (75. évfolyam, 177-202. szám)

2022-08-08 / 183. szám

www.ujszo.coml 2022. augusztus 8. SPORT 113 Kopasz Bálint duplázott Halifaxben Kiss Blanka és Lucz Anna miután meghallották, hogy nekik sikerült jobban a célbaérkezés ÖSSZEÁLLÍTÁS Kopasz Bálint K-l 1000 méte­ren, a Kiss Blanka, Lucz Anna duó pedig 200 méteren szerzett világbajnoki címet szombaton. Vasárnap K2 500 méteren Kopasz Bálint Nádas Bencével együtt duplázni tudott. A kanadai Halifaxben zajló ka­jak-kenu világbajnokságon Bragato Giada és Nagy Bianka kenupárosa 500 és 200 méteren is kvalifikálta magát a legjobb kilenc közé, előbb a hosszabbik, olimpiai távon száll­tak harcba az éremért. A mezőny­ben ott volt a tavalyi tokiói játékok mindhárom dobogós egysége, közü­lük a kínaiak ezúttal is rajt-cél győ­zelmet arattak. A magyarok a visz­­szafogottabb rajt után egyre jobban „lábra kaptak”, féltávnál már a má­sodik helyen haladtak. A második 250 méteren is erőteljes csapásokkal lapátoltak, nem fáradtak el, s bár az ukránok a hajrában megelőzték őket, a harmadik helyük nem forgott ve­szélyben. Női K-2 200 méteren megszületett a magyar küldöttség első aranyérme is: a tavaly ezüstérmes Kiss Blanka, Lucz Anna páros ezúttal megnyerte versenyét. Az egység szinte kilőtt a rajtból, és hiába szorongatták végig az ellenfelek, a célig sikerült meg­őriznie minimális előnyét. „Nagyon örülök, hogy nyerni tud­tunk, nem igazán találom a szava­kat. Nagyon boldog vagyok. Fontos volt, hogy jól kapjuk el a rajtot, ha jól emlékszem, jól is sikerült, és ar­ra is figyeltem, hogy száz méternél indulni tudjunk, az is sikerült. A vé­gén láttam, hogy mellettünk nagyon jönnek fel ránk, ezért a célban nem is tudtam igazán örülni, csak később, amikor kiderült, hogy tényleg meg­van” - nyilatkozta nem sokkal a be­futó után Kiss Blanka. „A tegnapi ötszáz méter után nem volt könnyű összeszednünk magun­kat, de ma már mindketten tudtunk erre a futamra koncentrálni, és ez nagyon kellett most. Blanka nagyon örült, amikor beértünk, de aztán én elbizonytalanítottam. Később láttam, hogy végig minket vesz a kamera, és aztán be is mondták, hogy mi győz­tünk” - tette hozzá Lucz Anna. A tiszaújvárosi Bragato és a sze­gedi Nagy 40 perccel első befutó­ja után már ismét a rajtgépben állt, hogy a rövidebb távon, 200 méte­ren is bezsebeljen egy bronzérmet. Az élen a kubaiak és a kínaiak vív­tak egymással ádáz csatát - a cél­vonalnál mindkét egység beborult a vízbe -, de a mögöttük kialakult har­cot a magyarok nyerték a harmadik éremért. „Próbáltunk ötszázon egy minél jobb pályát menni és nagyon örülünk, hogy ez érmet ért. Ezután a kétszázzal már úgy voltunk, hogy ami még bennünk van, azt kiadjuk, és nagyon örülünk, hogy ott is har­madikak lettünk” - mondta Bra­gato Giada. Társa azt is elmondta melyik érem csillog szebben a szá­mukra. „Egyértelműen az ötszázas érem az értékesebb, olyan egysége­ket vertünk meg, akiket még soha. Éreztem, hogy nagyobb a nyomás és sokkal keményebb mezőnyben ver­senyzőnk, mint kétszázon. Nagyon örülök, hogy harmadikak lettünk” - értékelt Nagy Bianka. A szombati nap utolsó A döntőjé­ben az olimpiai, világ- és Európa-baj­nok Kopasz Bálint a 2-es pályán evez­ve hamar az élre állt, 500 és 750 mé­ternél is az ő nevét írta ki elsőként az eredményjelző, csak a portugál cím­védő, Fernando Pimenta tartotta vele a lépést. Ő azonban olyannyira, hogy az utolsó métereken nagyon megkö­zelítette Kopaszt, akinek azonban ha minimálisan is, de kitartott az előnye- öt századdal nyert így a 2019-es szegedi diadal és a tavalyi, koppen­hágai ezüst után után ismét vb-győ­­zelmet aratott a királyszámban. „Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült, igaz, a befutó után láttam, hogy nagyon minimális előnnyel nyertem. Hatalmas csata volt, kü­lönleges pálya volt ismét. Ahogy elrajtoltam, a pálya végét néztem, egy hatalmas vasoszlopot, nem fog­lalkoztam a külvilággal, nem ér­zékeltem senkit menet közben. Ez brutál jó volt, olyan volt, mintha ott­hon edzettem volna, egy max pályát mentem volna. Nem foglalkoztam azzal, hogy melyik pályán megyek, a verseny elején oldal-hátszél volt, utána meg befordult szembeszélbe, de szerencsére már többször bizo­nyítottam, hogy szembeszélben is megállóm a helyem a 80 kilómmal”- nyilatkozta Kopasz. A férfi egyesek ezer méteres táv­­ján a párkányi származású Gelle Pé­ter a B-döntő 7. helyén végzett. Szombaton három A-döntőben nem volt magyar hajó, férfi K-l és C-l 500 méteren, valamint K-4 500- on. Utóbbi számban viszont ott volt a fináléban a Samuel Báláz, Denis Mysák, Zalka Csaba, Botek Ádám összeállítású szlovák hajó, amely a negyedik helyen zárt. Az éremről 1 másodperccel maradtak le Bote­kék. „Kiadtunk magunkból mindent és az erős mezőnyben helyt tudtunk állni. A kettes pályán kicsit kiestünk az első helyekért folyó csatából” — avatta be a kulisszatitkokba a köz­véleményt Sámuel Báláz. A győztes spanyolok az 5-ös, a második néme­tek a 4-es, míg a harmadik ukránok a 7-es pályán versenyeztek. A vasárnapi döntők jól kezdődtek a magyarok számára, a 200 méteres távon K-l-ben a nők között Lucz Anna, a férfiaknál Csizmadia Ko­los, K-2 1000 méteren a Noé Bálint, Kulifai Tamás duó nyert bronzér­met. Utóbbiak mögött az 5. helyen végzett a szlovák Sámuel Báláz, Denis Mysák kettős. A magyar kül­döttség első ezüstérmét KI 1000 méteren Rendessy Eszter szerezte. K-2 500 méteren Kopasz Bálint Nádas Bencével kiegészülve remek hajrával újabb aranyérmet nyert. Vicék Erik és Botek Ádám a döntő 9. helyén végzett. (MTI, tasr, ez) ■MMMHNBBMHBBBBBHMHHMHaaHHHBi Kopasz Bálint a királyszám dobogójának tetején (Fotók: Facebook/MKKSZ) AKCIÓS AKCIÓ, AMÍG A KÉSZLET TART! Mivel a Vasárnap az asztalon sorozat 7 kiadásából már 4 az utolsó darabig ;%É elfogyott, AKCIÓT hirdetünk a raktáron még korlátozott számban fellelhető 3 könyvre. Ha valaki esetleg lemaradt róluk, vagy értékes, hasznos sf ajándékot keres, most még jelentős megtakarítással beszerezheti őket: fje kéúlekedjék. rendelje meg mmí, amíg a készlet tart! VASÁRNAK/ Yasanm VAStáNAIV if p Aki mind a négyből rendel Rendelje meg a szakácskönyveket a vasarnap.com/aktualis/szakacskonyv oldalon, vagy a vasarnap^vasarnap.com címen