Új Szó, 2022. január (75. évfolyam, 1-24. szám)

2022-01-20 / 15. szám

www.ujszo.comj 2022. január 20. SPORT 131 Szomorúan zárták a hazai Eb-t a magyar kézilabdázók Bujdosó kezében is benne volt a döntetlen (Fotó: Somogyi Tibor) ELEK ZOLTÁN A magyar férfi-kézilabdavá­­logatott 31:30-as vereséget szenvedett Izlandtól a rész­ben hazai rendezésű Euró­­pa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában, így nem jutott be a középdöntőbe. Az MVM Dome-ban ezúttal is re­mek hangulat uralkodott. A magyar szurkolók hírnevükhöz méltón kö­szöntötték a pályára szólított játéko­sokat. A maroknyi izlandi tábor is igyekezett biztatni csapatát, de nem volt sok esélyük a közel 20 ezer hazai drukker mellett. A magyar válogatott kapujába ismét Mikler Rolandot állította a szakmai stáb, aki az előző két ellen­fél ellen nem tudta megmutatni va­lós tudását. A Szeged hálóőre most két perc után bemutatta első védé­sét, mindenki abban reménykedett, hogy elkapja végre a fonalat. Sajnos a következő hárítására a 15. percig kellett várni, nem jött meg az a for­ma, amit a torna előtt vártak tőle. A magyar támadások alatt a kapus rendre kijött az előző két meccsen jól beszálló társához, Székely Már­tonhoz és egy-egy korty víz mellett váltottak néhány szót. A 20. percben már utóbbi játékos állt a kapuban, aki egy büntető kivédésével indított. Az északmacedón Eurofarm Pelisz­­ter játékosát arról kérdeztük a meccs után, mi hangzik el ilyenkor Mikler és közte a pálya szélén. „Már elég rég óta van ilyen kapcso­latunk Rolival. 2013-tól hívnak be kü­lönböző eseményekre a válogatottba, ami nagyon nagy dolog minden spor­toló életében. Ez idő alatt, és ilyenkor a pályán is mindenben megpróbálunk egymásnak segíteni. Akár taktikai­lag, hogy ki mit lőtt most, kinek mi a kedvence vagy merre helyezkedik az ellenfél játékosa. De van, amikor teljesen más dologról beszélünk egy­két szót. Van, hogy el kell sütni egy viccet, vagy természetesen odaad­ni a törölközőt és egy kulacs vizet. A hosszú évek alatt talán már kiis­mertük a másikat annyira, hogy tud­juk, mivel lehet átlendíteni a holtpon­tokon a társunkat, hogy mivel tudunk neki segíteni abban a meccsszituáció­ban” - válaszolt Székely. Az első félidőben hol az egyik, hol a másik csapat vezetett egy-egy góllal, de volt időszak, amikor Pál­­marssonék kettővel is meglógtak. A játékrész végén, a már említett rossz izlandi hetes után a magyar válogatott végig tapadt ellenfelére, amely az utolsó percben újra átvet­te a vezetést. Történt ez 11 másod­perccel a szünet előtt, Nagy László csapatvezető pedig azonnal időt is kért. Ahogy Portugália ellen a meccs végén, most is góllal zárult az akció, ezúttal Bodó volt a gólszerző, 17:17. Éppen ezért is volt érthetetlen, hogy miért nem élt az egész Eb alatt a ma­gyar szakmai stáb az időkérések je­lentős részével. A második harminc perc elején Székely két szép védése után Lékai Máté góljával átvette a vezetést a ma­gyar csapat. Gyorsan jött azonban Si­pos kiállítása, és két perccel később egy üres kapuba lőtt góllal újra Iz­­landnál volt az előny. A magyar véde­kezés legnagyobb hibája a visszaren­deződés sebessége volt. Többször elő­fordult, hogy néhány másodperccel a magyar gól után már az ellenfél örül­hetett. Feltűnő volt, hogy a közönség támogatását eddig nagyon élvező, és a drukkereket rendre hergelő Máthé Dominik jóval visszafogottabb volt. Mint a meccs utáni interjúnknál ki­derült, ennek az éppen előbb említett visszarendeződés volt az oka. „Megbeszéltük a szakmai stáb­bal, hogy az izlandiak mindig na­gyon gyorsan jönnek és a bekapott gól után egyből rohannak, így nincs idő ünnepelni. Minél hamarább visz­­sza akartam érni a védelembe, ezál­tal nem örültem annyira a góloknak, mert nem akartunk lerohanásból gó­lokat kapni. De voltak így is hibáink a védekezésben. A támadás sem volt tökéletes, de lőttünk 30 gólt, az elég lehetett volna. Védekezésben ellenem és mások ellen is nagyon sok egy az egy elleni párharcot nyertek, amiből vagy gól lett, vagy kiállítást kaptunk - árult el egy műhelytitkot Máthé, aki társaihoz hasonlóan nagyon szo­morúan értékelt. -Nagyon sajnálom, hogy nem tudtuk megnyerni ezt a meccset. Mindenki nyerni akart, mindenki be akarta lőni a győztes gólt. A szurkolók így is mellettünk álltak a meccs után is. Ők mindent megtettek, nagyon köszönjük nekik. Eszméletlen érzés volt itt játszani. De kijár a köszönet a stábtagoknak, a gyúróknak, hogy mindig rendelke­zésünkre álltak és segítettek.” A hajrára fordulva a pályára visz­­szatérő Mikler hetest is védett, de az igazi visszatérő Bánhidi Bence volt. A Szeged klasszis beállója még a hol­landok ellen szenvedett bokasérülést, de Izland ellen már a csapat legered­ményesebbje volt 6 góllal. „Óriási csalódottság van bennem, mert egy ilyen lehetőséget elszalasztani óriá­si hiba. Ki kell mondani, óriási hibát vétettünk. Nem hiszem, hogy lesz az életünkben még egyszer ilyen, hogy hazai rendezésű Eb-n húszezer em­ber előtt játszhassunk. Szomorú va­gyok, csalódott és még egy fél óráig tudnám a hasonlókat sorolni. Egy­­egy fiatal játékosnak lehet, kicsit sok volt, hogy ilyen közönség van mögöt­tünk és nyomásként tekintettünk erre, nem úgy, mint egy lehetőségre. Lehet, sokkal többet foglalkoztunk a szur­kolókkal, mint a kézilabdával. Nem tudom, pontosan mi lehetett a gond. Egy topjátékosnak el kell tudnia he­lyeznie a fejében azt is, ha 500 ember szurkol neki és azt is, ha 20 ezer. Tu­dom, hogy ez nem ugyanaz, de akkor is a saját játékoddal kell foglalkoznod. Azzal hogy gólt lőj, visszafuss és vé­dekezz. A többi majd a meccs után következik. Nagyon jó lett volna a kö­zépdöntőben is itt játszani és érezni ezt a biztatást. Büszke vagyok a kö­zönségünkre. De otthon is szép dol­gok várnak rám, most próbálom majd azokat megélni” - zárta Bánhidi. Az utolsó két percben Máthé Dó­­minik kihagyott egy hetest, majd Bó­ka Bendegúz lépett rá a vonalra, így nem adták meg a gólját, végül Lékai Máté lőtt el talán kissé elhamarko­dottan egy labdát, amivel meg lehe­tett volna az egyenlítés. Az irányító szerint ellenben a támadással nem voltak komoly gondok, inkább a vé­dekezés volt a döntő. „Mindig lesz­nek hibák a támadásban, de lőttünk 30 gólt. Én azt gondolom, hogy in­kább a védekezésen ment el a mérkő­zés. De egy csapat vagyunk, együtt nyerünk, együtt vesztünk. Most saj­nos együtt vesztettünk. Ott volt a ki­maradt hetes, a vonalra lépés, de ez csak a legvége volt, bármelyik szi­tuációt ki lehetne még emelni, ami­nél hibáztunk. Mindenki felfokozott hangulatban volt, mindent megtet­tünk, hogy tovább tudjunk jutni. Nem sikerült, így csalódottak va­gyunk” - zárta az irányító. Ahogy már a játékosok is említet­ték, a végén a szurkolók vastapssal díjazták küzdeni akarásukat, majd közösen elénekelték a Himnuszt. Az izlandi nézők egy része ekkor is csapatukat ünnepelte, így rendkívül sportszerű gesztus volt, hogy a játé­kosok jelezték honfitársaiknak, hogy várjanak ezzel néhány percet és ők is hallgassák végig a közös éneklést. SPORTMENÜ ► Jégkorong TIPOS EXTRALIGA, 32. forduló - 18.00: Poprad- Slovan. ► Kézilabda FÉRFI EB, középdöntő, I. csoport (Budapest) -15.30: Montenegró-Horvátország; 18,00: Hollandia- Franciaország; 20.30: Dánia-lzland. 1. Dánia 1 1 0 0 30:21 2 2. Franciaország 1 1 0 0 27:22 2 3. Izland 1 1 0 0 29:28 2 4. Hollandia 1 0 0 1 28:29 0 5. Horvátország 1 0 0 1 22:27 0 6. Montenegró 1 0 0 1 21:30 0 II. csoport (Pozsony) - 15.30: Orosz csapat- Svédország: 18.00: Spanyolország-Németország: 20.30: Norvégia-Lengyelország. 1. Németország 1 1 0 0 30:23 2 2. Spanyolország 1 1 0 0 32:28 2 3 Orosz csapat 1 1 0 0 23:22 2 4. Norvégia 1 0 0 1 22:23 0 5. Svédország 1 0 0 1 28:32 0 6. Lengyelország 1 0 0 1 23:30 0 ► Röplabda NŐI NIKÉ EXTRALIGA, rájátszás, 3. forduló, alsóház - 17.00: Projekt RD SVF-VKP Bratislava; 19.00: Pezinok-Trnava. SPORTATV-BEN 5.00 - EUROSPORT 1, 2: Australian Open tenisztorna 14.00 - EUROSPORT 2: Sznú­ker, Shoot Out 14.15 - EUROSPORT 1, CT SPORT, RTVS SPORT: Silö­­vő-vk, Antholz-Anterselva, férfi 20 km 15.30 - M4 SPORT, SPORT 1 (cseh): Montenegró-Horvátor­szág férfi kézi-Eb-középdöntő 16.00 és 19.45 - EUROSPORT 1: Sznúker, Shoot Out 17.00 - PREMIER SPORT 2: Kazany-Barcelona férfikosárlab­da Euroliga-meccs 17.30 - RTVS SPORT: Kazahsz­­tán-Szlovénia fütsal-Eb-mérkőzés 18.00 - M4 SPORT: Francia­­ország-Hollandia férfi kézilab­­da-Eb-középdöntő 18.00 - SPORT 2 (cseh): Gala­­tasaray-Kasimpasa török bajnoki focimeccs 19.00 - SPORT 2 (magyar), SPORT 1 (cseh): Elche-Real Madrid foci Spanyol Kupa-nyol­­caddöntő 19.00 - NOVA SPORT 3, SPÍ­LER 2: Getafe-Granada foci La Liga-meccs 19.00 - NOVA SPORT 2: Igo­­kea-Oostende férfikosárlabda BL-meccs 19.00-JOJ SPORT: Pezinok-Tr­­nava női röplabda extraliga-meccs 20.00 - CT SPORT: Novara-Li­­berec női röplabda BL-meccs 20.00 - PREMIER SPORT 2: Alba Berlin-Real Madrid férfiko­sárlabda Euroliga-meccs 20.30 - M4 SPORT: Dánia-lz­land férfi kézilabda-Eb-közép­­döntő 20.30 - NOVA SPORT 2, DI­­GISPORT 1: Arsenal-Liverpool foci angol Ligakupa-elődöntő, visszavágó 21.00 - SPORT 1 (magyart SPORT 2 (cseh): AS Roma-Lec­­ce foci Olasz Kupa-nyolcaddöntő 21.30 - SPORT 2 (magyar), SPORT 1 (cseh): Bilbao-FC Bar­celona foci Spanyol Kupa-nyol­­caddöntő 1.00 (péntek) - EUROSPORT 1,2: Australian Open tenisztorna 1.05 (péntek) - NOVA SPORT 1: Boston-Washington hoki NHL-meccs 1.35 (péntek) - NOVA SPORT 2: Dallas-Phoenix kosárlabda NBA-meccs 4.05 (péntek) - NOVA SPORT 1: Seattle-San Jose hoki NHL-meccs Bánhidi sérülten is a csapat legjobbja volt (Fotó: Somogyi Tibor)