Új Szó, 2018. szeptember (71. évfolyam, 202-224. szám)

2018-09-11 / 209. szám

161 SPORT 2018. szeptember 11.1 www.ujszo.com Djokovics nyerte a US Opent (TASR/AP-felvétel) SPORTMENÜ ■ Jégkorong KHL, Pozsony -18.30: Slovan Bratislava-Cserepovec. TIPSPORT LIGA-18.30: Nővé Zámky-U20. SPORT A TV-BEN 8.30 - EUROSPORT 1: Sznú­ker, Mesterek Tornája, Sanghaj 13.25 - EUROSPORT 2: Sznú­ker, Mesterek Tornája, Sanghaj 15.00 - EUROSPORT 1: Vu­­elta a Espana, kerékpáros-kör­verseny, 16. szakasz 17.45 - M4 SPORT: Magyar­­ország-Belgium U21-es labda­­rúgó-Eb-selejtező 18.15 - SPORT 2 (cseh): Slo­van Bratislava-Cserepovec jég­korong KHL-meccs 20.30 - M4 SPORT: Magyar­­ország-Görögország Nemzetek Ligája labdarúgó-mérkőzés 2030 - SPORT 1 (magyar), SPORT 1 (cseh): Spanyol­­ország-Horvátország foci Nem­zetek Ligája-meccs 20.30 - SPORT 2 (magyar): Finnország-Észtország foci Nemzetek Ligája-meccs Elhunyt a Fradi egykori kapusa, Géczi István Életének 75. évében elhunyt az FTC futballcsapatának egykori klasszis kapusa, az olimpiai ezüstérmes, WK-győztes és KEK-döntős Géczi István, aki egész pályafutását a zöld­fehéreknél töltötte. Az 1944-ben Sajóörösön született Géczi 1962- ben, 18 évesen került az FTC-hez, amelyet 1975-ig erősített. Ebben az időszakban 507 mérkőzésen védte a csapat hálóját, ebből 309 bajnoki, 153 nemzetközi találko­zó volt. 309 bajnoki meccse a mai napig rekord az együttes kapusai között, és ezek közül 110 mér­kőzésen nem kapott gólt. (MTI) Novemberben DAC-Sepsi Nagy érdeklődésre számot tar­tó felkészülési futballmérkőzést rendeznek a novemberi váloga­tott szünetben Dunaszerdahe­­lyen: november 16-án, pénteken a Sepsiszentgyörgy csapata látogat a MÓL Arénába. A meccs vár­hatóan 18.00 órakor kezdődik. „A Sepsi OSK 2011 óta íródó történelme igazi sikersztori. A Diószegi László és Kertész Dá­vid által alapított piros-fehérek az ötödik vonalban kezdték, 2016-ban viszont már a második vonalban, egy évre rá pedig az élvonalban találták magukat. Újoncként tavaly az előkelő ki­lencedik helyen zártak, az aktu­ális idény 7. fordulója után az 5. helyen állnak Hadnagy Attiláék. A csapat vezetőedzője az 51 éves Eugen Neagoe, a Vasas és a Fe­rencváros egykori csatára, aki 2011 és 2014 között a román vá­logatottnál is dolgozott, Victor Piturca segítőjeként” — mutatja be a DAC honlapja az ellenfelet. A két csapatot a nyilvánvaló párhuzamok mellett az is össze­köti, hogy a régi dunaszerdahe­­lyi stadion reflektorait Világi Oszkár a székelyföldi klub szá­mára ajándékozta. (fcdac.sk) A szerb Novak Djokovics nyerte mega New Yorkban rendezett amerikai nyílt teniszbajnokság fórfi egyesét, mivel a vasárnapi fináléban három szettben (6:3,7:6,6:3) legyőzte az argentin Juan Martin del Potrót. A 29 esztendős Del Potro 2009 után jutott ismét döntőbe New Yorkban, akkor öt szettben verte Federert. Djokovics nyolcadik fi­náléjában lépett pályára az év utolsó GS-Versenyén, beállítva ezzel Pete Sampras és Ivan Lendl rekordját. Ami a két játékos egymás elleni mérlegét illeti, Djokovics 14:4-re - GS-versenyeken 4:0-ra - vezetett kettejük párharcában. Djokovics, a fal A döntő úgy kezdődött, ahogy az várható volt, Del Potro főként az adogatásaival és tenyeresével sze­rezte a pontokat, a nyitókörben Fu­­csovics Mártont búcsúztató Djoko­vics pedig a szokásos stabil teniszét mutatta be. Az első szett közepére a játék képe kezdett megváltozni, Del Potro iszonyatos erejű adogatásai úgy jöttek vissza Djokovicsról, mintha az argentin egy falnak ütö­­gette volna a labdákat, ráadásul a fé­lelmetes tenyereseit is jó százalék­ban adta vissza Djokovics. Az ar­gentinnak többször is meg kellett nyernie egy-egy játékot, mert Djo-Babos Tímea és a francia Kristina Mladenovic három mérkőzéslabdáról kapott ki a US Open női páros-­­versenyének döntőjében az Ashleigh Barty-Coco Vandeweghe ausztrál­amerikai duétél 3:6,7:6,7:6 arányban. A New Yorkban második ki­emelt magyar, francia kettős reme­kül kezdett és 35 percnyi játék után 6:3-ra nyerték az első szettet. A második szett már jóval kiegyenlí­tettebb volt, de még így is Babosék voltak közelebb a győzelemhez, 5:4-es vezetésnél meccslabdájuk is volt, de nem tudtak élni a lehető­séggel, a rövidítést pedig az egyre jobban teniszező Barty—Vande­weghe kettős nyerte. A döntő szett­ben az ausztrál, amerikai duó már 3:l-re is vezetett, Babosék innen álltak fel, és mentették a rövidítésre a szettet, amelyben 0:2-ről 4:2-re fordítottak, majd egy vonalra ütött labdával harmadszor is meccslab­dához jutottak, csakhogy ez is ki­kovics olyan labdákat mentett meg, amikért más teniszezők már el sem indultak volna. A 44 perces nyitó­szett a belgrádi teniszező 4:3-as ve­zetésénél dőlt el, amikor ellenfele 40-semmiről elvesztette a szervá­ját, ami később a játszmájába ke­rült. 20 perces játék A második szett ugyanott folyta­tódott, ahol az első befejeződött. Del Potro hiába ütött elképesztő gyor­saságú szervákat, néha 220 km/h fe­lettieket is, a szerb még ezeket is pá­lyán tartotta. Ez valószínűleg annak volt köszönhető, hogy az Arthur Ashe-stadion tetejét eső miatt be­húzták, így a pálya és a labdák is le­lassultak, ami a szerbnek kedvezett. Persze, ez semmit sem von le Djo­kovics elképesztő védekező játéká­ból. A második szett csúcspontja 3:4-es Del Potro-vezetésnél egy 20 perces játék volt, amiben 22 labda­menetet játszottak (24-gyel már egy egész szettet meg lehet nyerni). Djokovics 4 bréklabdát hárított, és ezután következhetett a rövidítés, amiben Del Potro 3:1 -es vezetésnél egy könnyebb tenyerest hibázott, így 4:1 helyett 3:2-re jött vissza a szerb, ami után meg is nyerte a rö­vidítést, így hozta a második szettet is. Az, hogy valaki egy GS-fmáléban 2:0-ról kikapj on, legutóbb 2004-ben fordult elő, amikor Gaston Gaudio maradt, majd Mladenovic kettős hibájával fejeződött be a 2 óra 33 percig tartó finálé. A vesztes mérkőzés után Babos Tímea így nyilatkozott: „Nem egyszerű ilyenkor nyilatkozatot adni, rögtön a döntő után... Szerin­tem fantasztikus meccs volt, ame­lyen rengeteg esélyünk volt. Sajná­lom, hogy így sikerült! A második szettben picit túlizgultam a végét, pedig addig nagyon jól játszottam. Nagyon sok lehetőségünk volt a második játszmában, de nem sike­rült a vége. A döntő szettben vi­szont ők vezettek, mi jöttünk vissza brékhátrányból, ez pozitív. Termé­szetesen rettentően sajnálom a rö­vidítést, az utolsó pár pont nem úgy alakult, ahogyan szerettük volna. De ez újabb döntő volt, persze saj­nálom, hogy nem sikerült. Ez van, szerintem ez is jó eredmény.” A párosban világelső magyar te­niszező több szempontból is rekor­derként lépett pályára az Arthur Ashe-stadionban, a világ legna­gyobb teniszarénájában: ő volt az első magyar játékos, aki döntőt Ez a trófea is megkapta a magáét fordított Guillermo Coria ellen a Roland Garroson. Ez most nem kö­vetkezett be, a harmadik szettet már viszonylag simán hozta Djokovics. Ugyan Del Potrót vitte előre a szíve, és egyszer még brékhátrányból is visszajött, de ahogy telt az idő, egy­re fáradtabb és pontatlanabb lett, végül 3 óra 16 perc után Djokovics nyerte a meg a US Open férfi egyes 2018-as döntőjét. Új motiváció A 31 éves szerb sikerével beérte az örökranglista harmadik helyén 14 Grand Slam-elsőséggel büszkélke­dő amerikai Pete Samprast. Az élen a svájci Roger Federer áll húsz si­kerrel, Rafael Nadal a második 17- tel. Djokovics összességében már 71 tomagyőzelemnél tart. „Ha februárban, amikor meg­műtötték, azt mondják nekem, hogy idén én nyerek Wimbledonban, Cincinnatiben és a US Openen, ne­­hezep tudtam volna elhinni - kezdte Djokovics, majd elárulta, hogy egy évvel ezelőtt nagy hatással volt rá egy alpesi kirándulás, amelynek so­rán feleségével megmászták a Mont Sainte-Victoire-t. - Három óra alatt értünk fel a csúcsra. Leültünk, és más nézőpontból tekintettünk a vi­lágra. Új motivációt és inspirációt lélegeztünk be. A teniszre gondol­játszhatott a US Openen a felnőttek között, továbbá az első magyar, aki egy szezonban két különböző hely­színen is Grand Slam-döntőt játsz­hatott (2018, Australian Open: női páros, vegyes páros, US Open: női páros). Emellett a 25 éves Babos lett az első magyar, aki három külön­tam, valamint azokra az érzésekre, amiket a tenisz vált ki belőlem. Az­óta a tenisz teljesen mást jelent szá­momra, de sokat tanultam magam­ról is. Sokkal türelmesebb lettem, ami soha nem volt az erősségem. Az élet megmutatta, hogy időre van szükség a dolgok felépítéséhez. így kerülhet minden a helyére, és így kerülhetsz a helyedre te is.” Del Potro a meccs vége után el­sírta magát, Djokovics vigasztalta őt az átadási ceremónia előtt. A kétjá­tékos ugyanis nagyon jó barátság­ban van a teniszpályán kívül. Az ar­gentin a ceremónia után így nyilat­kozott, immár mosolyogva: „Na­gyon nehezen találom az ideillő szavakat. Szerencsés vagyok, hogy ilyen nagyszerű játékos ellen játsz­hattam a döntőt, aki egyben az egyik legjobb barátom is. Az elmúlt évek­ben nagyon sokat küszködtem sé­rülésekkel (négy csuklóműtétje mi­att két évet kihagyott - a szerk.), mindent megtettem, hogy újra visszatérjek a világ legjobbjai közé. Büszke vagyok arra, hogy ez sike­rült, és ismét itt lehettem a döntő­ben” - mondta az argentin. Djokovics a győzelmével feljött a világranglista harmadik helyére. A dobogó legalsó fokáról pont Del Potrót taszította le, aki a negyedik helyre csúszott vissza. (MTI, mgy) böző GS-versenyen is döntőbe ju­tott, ráadásul egy szezonban három Grand Slam-döntőt játszhatott. Babos Tímea a vereség ellenére maradt a női páros világranglista élén 8 5 70 ponttal, őt a cseh Katerina Siniaková követi 6975 ponttal. (MTI, mgy) A kétjátékos a pályán kívül nagyon jó barát (TASR/AP-feivétei) Babosék meccslabdákról bukták el a döntőt A mérkőzés után nem volttól őszinte a két lány mosolya (Feivétei babostimea hu)