Új Szó, 2015. szeptember (68. évfolyam, 202-225. szám)

2015-09-24 / 220. szám, csütörtök

201 SPORT 2015. szeptember 24.1 www.ujszo.com Lewandowski-show: 9 perc, 5 gól! Pép Guardiola is csak hitetlenkedve fogta a fejét, a Bayern lengyel csatára parádés teljesítményt nyújtott Ezen az estén Lewandowskinak minden sikerült (SiTA/AP-feivétei) ÖSSZEÁLLÍTÁS Elképesztő, parádés, fantasz­tikus. Robert Lewandowski egyszemélyes show-t csinált a Bayern-Wolfsburg német bajnokiból: a bajorok 5:l-re nyertek, a csereként beállt Lewandowski kilenc perc alatt öt gélt vágott. A mérkőzésen a vendég wolfsburgiak vezettek, Lewan­dowski csereként állt be a szünet után. „0:1 volt az állás, rá kellett kapcsolnunk. Tudtam, hogy leg­alább két gólt kell szereznem. Nem akartam mást, csak lőni és lőni” - nyilatkozta utóbb a mérkőzés hőse. Lewandowski lőtt és lőtt - és be is talált. Az 51. percben, aztán az 52.- ben, az 55.-ben, az 57.-ben és a 60.- ban. Tizenöt percet volt a pályán, és már öt gólt lőtt, az első találattól az utolsóig 539 másodperc telt el. Amint erre a német lapok rámutat­tak, ez kevesebb, mint amennyi ide­ig egy átlagos német szexuális ak­tusa tart. A lengyel csatár az öt gólt tíz labdaérintésből érte el - ráadásul a harmadik gól előtt először a kapu­fát, aztán pedig a kapust találta el, és csak harmadszorra talált a hálóba. Lewandowski a gólparádéjával több rekordot is megdöntött. A mes­terhármasa, amelyhez 3 perc 22 má­Lewandowski parádéja ► öt gól kilenc perc leforgása alatta Bayern-Wolfsburg (5:1) mérkőzésen ► a leggyorsabb mesterhár­mas, mesternégyes és mesterötös a Bundesli- gában ► először szerzett cserejátékos öt gólt a német élvonalban ► azöttalálathozcsak 10 labdaérintés kellett sodpercre volt szüksége, a leggyor­sabb mesterhármas a Bundesliga- történetében. Az eddigi rekordot a duisburgi Michael Tönnies tartotta, aki 1991-ben hat percen belül lőtt három gólt Oliver Kahnnak a Karl­sruhe kapujában. Természetesen új rekord az is, hogy valaki 5 perc 42 másodperc alatt négy gólig, 8 perc 59 másod­perc alatt pedig öt gólig jutott. A Bundesligában korábban tizenket- ten szereztek egy meccsen öt gólt, de Lewandowski az első, akinek ez cserejátékosként sikerült. Utoljára 24 éve lőtt valaki a német élvonal­ban egy mérkőzésen öt gólt, a már említett Tönnies a Karlsruhe ellen. Az abszolút rekordot Dieter Mül­ler tartja hat góllal, aki 1977-ben a Köln színeiben volt eredményes a Bremen ellen (a Köln 7:2-re nyert). Lewandowski először ért el mes­terhármast a Bayern színeiben, de teljesítménye felidézte a két évvel ezelőtti Borussia Dortmund-Real Madrid BL-elődöntőt, ahol Lewan­dowski négy gólt szerzett, és gya­korlatilag egymaga verte meg a Re­ált. „Ez őrület. Csak lőttem, és nem nagyon gondolkoztam közben. Öt gól - ez egy elképesztő este. Nem hi­szem, hogy valaha lőttem öt gólt egy meccsen. Biztosan nem egy félidő alatt” - lelkendezett Lewandowski. Pép Guardiola, a Bayern edzője csak hitetlenkedve fogta a fejét Le­wandowski ötödik, szépségdíjas ta­lálata után. „Az emberek egyre azt kérdezgetik tőlem: mi történt? Én pedig azt felelem: fogalmam sincs! Néha egyszerűen nincsenek szava­ink. Soha nem éltem át semmi ha­sonlót, sem edzőként, sem játékos­ként. Öt gól kilenc perc alatt. Na­gyon örülök Robertnek. Már eddig is nagy játékos volt Németországban, és most már az egész világon” - di­csérte a csatárt a tréner. Philipp Lahm, a Bayern csapatka­pitánya azonban az általános lelke­sedés kellős közepén is talált alkal­mat némi kritikára (vagyis inkább viccelődésre): „Soha nem láttam még ilyet, pedig már egy pár éve fut­ballozom. De kritikusnak kell ma­radnunk: lőhetett volna hét gólt is. A két kihagyott helyzetet az orra alá kell dörgölnünk, ilyesmi nem for­dulhat elő!” Ugyanezt mondta Dieter He- cking, a Wolfsburg edzője is, csak ő teljesen jogosan: bármilyen kvalitá­sú csatárral áll is szemben egy csa­pat, nem történhet meg, hogy kilenc perc alatt öt gólt kap. „Ez megma­gyarázhatatlan” - hangsúlyozta Hecking; Christain Träsch, a Wolfsburg támadója pedig csak ennyit mondott: „Az 1:1 nem tragi­kus. Még az sem, ha 2:1 lesz belőle. De aztán 3:1, 4:1 és 5:1. Olyanok voltunk, mint az amatőrök.” Lewandowski gólparádéja termé­szetesen a statisztikusok szívét is megdobogtatta. A BBC gyorsan ké­szített is egy összeállítást, amely szerint Lewandowski több gólt szer­zett kilenc perc alatt, mint a Liver­pool, a Newcastle vagy a West Brom a Premier League eddigi 6 forduló­jában; bárki a spanyol élvonal tabel­lájának alsó felében 5 és fél forduló alatt; Wayne Rooney 2015-ben; Mario Balotelli a jelenlegi szezon­ban vagy Nicklas Bendtner az utób­bi három évben. (uefa.com, origo) SPORT A TV-BEN 6.30 - DIGISPORT 2 (magyar): Tokiói női tenisztorna 10.30 - DIGISPORT 2 (szlo­vák), DIGISPORT 1 (magyar): Tokiói női tenisztorna 11.00 - EUROSPORT: Szentpé­tervári férfitenisztoma 13.35 - SPORT 2 (magyar): Ló­verseny 16.10 - DIGISPORT 1 (ma­gyar): Szeged-KB Košice férfi- kosárlabda felkészülési mérkőzés 17.00-SLOVAKSPORTTV1 és TV2: Szlovákia-Anglia kispályás labdarúgó Eb-mérkőzés 17.15 - DIGISPORT 3, ČT SPORT: Ťrinec-Vítkovice cseh bajnoki jégkorongmérkőzés 18.00 - M4 SPORT: Kazinc- barcika-Szolnoki Főiskola NB I- es férfi-röplabdamérkőzés 18.00 - SLOVÁK SPORT TV2: BVK Bratislava-Pezinok női röp­labda extraliga-mérkőzés 18.30 - SPORT 2 (cseh, ma­gyar): Dinamó Moszkva-Traktor Cseljabinszk jégkorong KHL- mérkőzés 18.30 - DIGISPORT 1 (ma­gyar): Fehérvár-Kecskemét fér­fikosárlabda felkészülési mérkő­zés 18.55 - SPORT 1 (cseh), DIGI­SPORT 2 (magyar): Montpel- lier-AS Monaco francia bajnoki labdarúgó-mérkőzés 19.00 - SLOVÁK SPORT TV1: Färjestad-Växjö svéd bajnoki jégkorongmérkőzés 20.15 - EUROSPORT 2: Leipzig-Freiburg labdarúgó Bun­desliga II-es mérkőzés 20.45 - SPORT 1 (cseh), DIGI­SPORT 1 (magyar): Émpoli- Atalanta labdarúgó Serie A- mérkőzés 21.00 - ČT SPORT, DIGI­SPORT 2 (magyar): Új-Zéland- Namíbia rögbi vb-meccs 22.05 - SPORT 1 (magyar): Be- tis Sevilla-La Coruna labdarúgó Primera División-mérkőzés 2.15 (péntek) - SPORT 2 (cseh, magyar): New York-Washington amerikaifutball NFL-mérkőzés 3.00 (péntek) - SPORT 1 (cseh): Forma-1-es Japán Nagy díj, 1. szabadedzés LÉGIÓSOK ANGLIA, 6. forduló: Liverpool- Norwich 1:1, Martin Škrtel (L) - 90 perc. OLASZORSZÁG, 4. forduló: AC Milan-Palermo 3:2, Juraj Kucka (M) - 90 perc; FC Torino-Samp- doria 2:0, Dávid Ivan (S) - a 62. per­cig; Napoli-Lazio 5:0, Marek Hamšík (N) - a 60. percig. CSEHORSZÁG, 7. forduló: Jihla­va—Dukla Praha 2:2, Vladimír Kú­koľ (J) - 90 perc, Peter Šulek (J) - a 79. percig, Lukáš Štetina (DP) - 90 perc, Jakub Považanec (DP) - a 63. percig; Ostrava-Jablonec 1:2, Jaro­slav Machovec (O) - 90 pere, Karol Mondek (O) - a 83. percig, Patrik Mišák (O) - a 83. perctől, Richard Lásik (O) - a 72. percig, Ján Greguš (J) - 90 pere; Bmo-Slovácko 2:0, Martin Chrien (B) - a 88. percig, Juraj Chvátal (S) - 90 pere; Bohe- mians 1905-Plzeň 0:1, Matúš Mikuš (B) - a 61. percig, Lukáš Pa- uschek (B) - 90 pere, Matúš Kozáčik (P) - 90 pere, Patrik Hro­šovský (P) - 90 pere, Michal Ďuriš (P) - a 85. percig + gól; Sparta Praha-Olomouc 4:0, Juraj Halenár (O) - a 45. percig, Tomáš Malec (O) -a 60. percig; Liberec-Pŕíbram 3:0, Marek Bakoš (L) - a 81. perctől. BELGIUM, 8. forduló: Lokeren- Mouscron 1:2, Branislav Niňaj (L)- 90 pere. LENGYELORSZÁG, 9. forduló: Zabrze-Wroclaw 2:0, Roman Ger- gel (Z) - 90 pere, Erik Grendel (Z)- 90 pere, Róbert Jež (Z) - az 57. percig, Peter Grajciar (W) - 90 pere; Lubin-Cracovia 4:2, Ľubomír Guldan (L) - 90 pere, Erik Jendri- šek (C) - a 78. perctől + gól; Nie- ciecza-Szczecin 1:1, Pavol Stano (N) - 90 pere, Dalibor Pleva (N) - 90 pere, Martin Juhar (N) - a 62. perctől; Bielsko-Biala-Wisla Kra­kow 0:6, Róbert Demjan (BB) - a 62. percig, Lukáš Janié (BB) - a 46. perctől, Guzmics Richárd (WK) - 90 pere; Gliwice-Gdansk 2:1, Pat­rik Mráz (G) - 90 pere, Lukáš Ha- raslín (G)-az 51. percig; Chorzów- Legia Warszawa 1:4, Matúš Putnocký (Ch) - 90 pere; Dušan Kuciak (LW) - 90 pere, Nikolics Nemanja (LW) - a 84. percig + gól; Bialystok-Poznan 1:0, Lovrencsics Gergő (P) - a 63. percig; Kielce- Leczna 0:2, Lukáš Bielák (L) - 90 pere. AUSZTRIA, 9. forduló: Rapid Wien-Admira 2:0, Novota János (RW)-90 perc. MAGYARORSZÁG, 9. forduló: Ferencvárös-Békéscsaba 1:0, Sta­nislav Šesták (F) - 90 perc, Ľuboš Ilizi (B) - 90 perc; Paks-MTK 0:0, Molnár Péter (P) - 90 perc. HOLLANDIA, 6. forduló: Gronin- gen-Alkmaar 2:0, Albert Rusnák (G) - a 80. percig; Tilburg-Utrecht 3:1, Adam Nemec (T) - a 84. perc­től; Vitesse-Graafschap 3:0, Vida Christopher (G) - 90 perc; Nijme- gen-Heerenveen 2:0, Otigba Ken­net h (H) - a 3 8. perctől. OROSZORSZÁG, 9. forduló: Di­namó Moszkva-Rubin Kazany 0:0, Tomáš Huboéan (DM) - 90 perc.